Import maszyn z Chin oraz ich części

Chiny już od dłuższego czasu pozostają jednym z głównych partnerów handlowych Polski, a import z Państwa Środka w całości importu z roku na rok wyraźnie rośnie. Warto wspomnieć, że spośród wszystkich importowanych towarów, to te z działu 85 (maszyny i urządzenia elektryczne oraz ich części) i 84 (reaktory jądrowe, kotły, maszyny i urządzenia mechaniczne oraz ich części) klasyfikacji CN cieszą się największą popularnością. W 2016 r. wartość ich importu z Chin wyniosła łącznie aż 12,8 mld USD. Nie jest to zaskakujące, gdyż ich jakość jest bardzo dobra, a ceny niezwykle konkurencyjne. Jakie są stawki celne na import maszyn z Chin oraz ich części?

import maszyn z Chin

Warto zatem zwrócić uwagę na stawki celne tychże produktów. Aby dowiedzieć się więcej o wysokości cła poszczególnych towarów, wystarczy skorzystać z systemu ISZTAR znajdującego się na stronie internetowej Służb Celnych Rzeczpospolitej Polskiej. Możemy dowiedzieć się z niego m. in. tego, iż stawki celne dla urządzeń mechanicznych i ich części są niezwykle niskie, zwykle wahają się od 0% do około 5%.

Szkolenie: Import z Chin

Przykładowe stawki celne na import maszyn z Chin

Nazwa produktuStawka celna

 • Piły łańcuchowe – 1.7%
 • Piły tarczowe – 1.7%
 • Klimatyzatory – 2.7%
 • Wciągarki i przyciągarki – 0%
 • Strugarki i frezarki – 2.7%
 • Wytłaczarki – 1.7%
 • Samobieżne wózki elektroniczne – 4.5%
 • Wiertarki i dłutarki – 2.7%
 • Spycharki czołowe – 0%
 • Wielokrążki i wciągniki – 0%.

Jak widać na powyższych przykładach, wszelki import maszyn z Chin jest niezwykle opłacalny. Porównując stawki celne urządzeń mechanicznych ze stawkami takich produktów jak np. odzież, wydaje się oczywiste dlaczego cieszą się one niesłabnącym zainteresowaniem importerów.

Gdzie produkuje się maszyny i ich części w Chinach?

Głównym zagłębiem produkcyjnym maszyn oraz ich części w Chinach jest położona na wschodnim wybrzeżu prowincja Zhejiang. To właśnie tam znajduje się najwięcej producentów tego typu towarów. W produkcji maszyn przodują również takie prowincje jak Jiangsu oraz Shandong. Mniejszymi, ale także znaczącymi ośrodkami są Guangdong i Henan.

Import maszyn z Chin

O czym należy pamiętać przy imporcie maszyn?

Obowiązkiem każdego importera, niezależnie od sprowadzanego towaru, jest zapoznanie się z wszelkimi dotyczącymi go wymaganiami. W przypadku maszyn musimy szczególnie zwrócić uwagę na ich zgodność z dyrektywą maszynową. Maszyny powinny również posiadać dokumentację techniczną oraz instrukcję użytkowania. Należy pamiętać, że podczas importu tychże towarów urządzenia takie jak klimatyzatory będą podlegać kontroli przywozu fluorowanych gazów cieplarnianych oraz kontroli przywozu substancji zubożających warstwę ozonową (na podstawie aktu prawnego R1005/09).

Istotnym elementem w przypadku maszyn jest także tabliczka znamionowa. Powinna się ona znaleźć na każdej maszynie oraz częściach maszyn wykorzystujących energię inną niż siła ludzka. Tabliczka znamionowa zawiera takie informacje jak dane firmy oraz adres producenta, określenie serii lub typu, numer seryjny, rok produkcji, oznaczenie CE oraz inne niezbędne informacje.

Urządzenia mechaniczne powinny również posiadać Deklarację Zgodności CE (ang. EC Declaration of Conformity). Jej uzyskanie poprzedzone jest badaniami na produkcie, które mają potwierdzić jego zgodność z Dyrektywami Nowego Podejścia. Na tabliczce znamionowej posiadającego taką deklarację towaru umieszcza się trwale znak CE.

Targi maszynowe w Chinach

Importerom chcącym nawiązać współpracę z chińskimi dostawcami lub producentami, zaleca się zapoznanie się z targami handlowymi w Chinach. Są one znakomitą okazją do zapoznania się z ofertą jaką mają dla nas eksporterzy z Państwa Środka.

Qingdao International Machine Tool Exhibition

 • Targi organizowane co roku porą letnią.
 • Wydarzenie gości około 85 000 odwiedzających, którzy mają szansę zaznajomienia się z ofertami ponad 1060 wystawców.
 • Na targach prezentowane są takie towary jak urządzenia spawalnicze, obrabiarki, maszyny służące do cięcia, sprzęt morski, sprzęt produkcyjny, materiały metalowe, a także wiele innych.
 • Oficjalna strona internetowa: jch-mj.com

Bauma China

 • Jedne z największych targów maszyn i materiałów budowlanych, maszyn górniczych oraz pojazdów budowlanych w Azji.
 • Mimo że targi doczekały się dopiero kilku edycji, to odwiedzane są przez ponad 200 000 zainteresowanych oraz gromadzą prawie 3400 producentów i dostawców.
 • Wydarzenie odbywa się co dwa lata w listopadzie.
 • Oficjalna strona internetowa: bauma-china.com/en

China (Qingdao) Power Transmission & Control Technology Exhibition

 • Coroczne targi organizowane w lipcu lub w sierpniu, przyciągające nawet do 100 000 odwiedzających.
 • Podczas wydarzenia importerzy mogą zapoznać się z ofertami około 350 wystawców, sprzedających takie urządzenia jak sprzęt do przetwarzania chemicznego, maszyny budowlane oraz górnicze, sprzęt do pozyskiwania drewna, maszyny elektryczne oraz inne.
 • Oficjalna strona internetowa: china-ptce.com
Import z Chin w 2021
Import maszyn z Chin targi

Jesteś zainteresowany importem z Chin? Zapoznaj się z cłem na inne produkty z Chin!

Cło na zabawki z Chin

Cło na elektronikę z Chin

Cło na drobną elektronikę z Chin

Cło na akcesoria do telefonów z Chin

Cło na odzież z Chin

Cło na drony z Chin

Cło na części samochodowe z Chin

Cło na akcesoria rowerowe z Chin

Cło na odczynniki chemiczne z Chin

Cło na produkty chemiczne z Chin

Cło na panele fotowoltaiczne z Chin

Cło na meble z Chin

Cło na oświetlenie LED z Chin

Cło na home decor z Chin

Cło na ceramikę i porcelanę z Chin

Cło na kamień do nagrobków z Chin

Cło na zioła z Chin

Cło na głośniki z Chin

Cło na herbatę z Chin

Cło na urządzenia smart home z Chin

Cło na małe pojazdy elektryczne z Chin

Cło na oczyszczacze powietrza z Chin

Cło na zabawki ogrodowe z Chin

Oceń post

4.4 / 5. Ilość głosów: 7