Święto Pracy w Chinach

Chińczycy też mają swoją „majówkę”. Święto Pracy w Chinach obchodzone jest 1 maja, tak jak w ponad 80 krajach świata. W tym okresie spodziewać się można wzmożonego ruchu turystycznego. Mieszkańcy Państwa Środka wykorzystują trzy dni wolnego od pracy, by udać się na wycieczki lub zakupy. Wybrane firmy będą zamknięte nawet przez tydzień. Jak Chińczycy spędzają majówkę?

Święto Pracy w Chinach

Święto Pracy w Chinach

Chiny obchodzą 1 maja Międzynarodowe Święto Pracy. Święto klasy robotniczej stało się chińskim świętem państwowym po proklamacji Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 roku. Przez pewien czas Chińczycy dostawali z tej okazji cały tydzień wolnego (nazywany „Złotym tygodniem”, trzecim po Chińskim Nowym Roku i październikowym Święcie Narodowym), ale od 2008 roku liczbę dni wolnych zredukowano do trzech na rzecz innych świąt. Niektórzy wciąż chętnie wydłużają swój urlop. W 2018 roku dni ustawowo wolne przypadają od 29 kwietnia do 1 maja, ale poszczególne firmy mogą być zamknięte nawet cały tydzień.

Szkolenie: Import z Chin

Jak Chińczycy spędzają majówkę?

Święto Pracy w Chinach to radosny czas odpoczynku, spotkań z rodziną i przyjaciółmi. W tym okresie Chińczycy chętnie wybierają się na wycieczki po kraju, odwiedzają parki, teatry i wystawy, uczestniczą w różnych wydarzeniach. Na ulicach wielu miast zobaczyć można patriotyczne demonstracje lub występy.

Na czas majowego długiego weekendu zniżki oferuje dużo turystycznych atrakcji, a także sklepów. Z tego powodu główne szlaki turystyczne są przepełnione. Aby temu zapobiec, w niektórych miejscach (na przykład parkach narodowych) w okolicach 1 maja wprowadza się ograniczenie ilości odwiedzających. Wielu Chińczyków, zachęconych specjalnymi ofertami, wpada także w szał zakupów w centrach handlowych.

Święto Pracy w Chinach
Tłum turystów na Wielkim Murze. Źródło: Xinhua/Xu Changyin

W czasie, gdy Polacy odpoczywają na majówce, Chińczycy robią to samo, o czym warto pamiętać, planując wyjazdy biznesowe lub próbując porozumieć się z chińskim kontrahentem. Ze względu na wzmożony ruch turystyczny na początku maja, nie zalecamy także odwiedzania Chin w celach rekreacyjnych w okresie majówki.

Zachęcamy również do śledzenia innych chińskich świąt w roku 2018.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 4