Jak sprawdzić czy chińska firma istnieje?

Prowadzisz lub planujesz import z Chin ale nie wiesz czy twój chiński partner biznesowy ma prawnie zarejestrowaną firmę? To częsty problem przy robieniu biznesu z chińczykami zwłaszcza na odległość (Internet). Pytanie wydaje się kuriozalne a jednak wciąż za mało osób je sobie zadaje. Z pewnością można by uniknąć wielu oszustw, gdyby importer miał dostęp do tej pozornie trywialnej informacji. Jak sprawdzić czy chińska firma istnieje?

Jak sprawdzić czy chińska firma istnieje?

Jak sprawdzić czy chińska firma istnieje – zbiór porad dla polskich importerów.

Warto mieć pewność, że firma w ogóle ma rejestrację i to w Chinach.

Często przedsiębiorcy pytają o referencje firmy, certyfikaty czy sprawozdania finansowe, a na początek warto by zacząć czy mamy do czynienia z prawnie zarejestrowaną firmą czy z oszustem.. Problem polega na tym, że importer zakłada, że jeżeli firma ma stronę internetową czy konto na serwisie B2B na pewno istnieje i prowadzi działalność gospodarczą.Niestety często (zwłaszcza) oszuści podają wymyślone nazwy dla uwiarygodniania się. Co działa. Widząc, że na stronie internetowej czy w podpisie mailowym jest jakaś nazwa z dopiskiem „Co., Ltd.” importer często zakłada, że taka chińska firma musi być prawnie zarejestrowana. To ślepe załażenie może słono kosztować naszą firmę. I niestety często nie można potem wiele zrobić.

Firma była zarejestrowana ale rejestracja wygasła.

Kolejnym częstym przypadkiem jest wygasła licencja biznesowa. Czasem okazuje się, że firma posiadała w przeszłości licencję na działalność, ale nie została ona przedłużona. Bywa też tak, że oszuści posługują się licencją innej firmy, która nie ma już rejestracji. Warto sprawdzić nie tylko czy firma ma licencję ale także czy jest ona ważna, jeżeli nie to powinniśmy poważnie zastanowić się czy chcemy prowadzić nasz import z Chin korzystając z takiego dostawcy. Warto dodać, że ryzyko oszustwa w takim przypadku wzrasta drastycznie.

eksport do chin

Co można zrobić samemu aby ustrzec się przed firmą bez rejestracji?

Przede wszystkim prośmy naszego partnera biznesowego o kopię jego licencji biznesowej. Mając ten dokument sprawdźmy czy jest ważny, czy faktycznie wystawiony jest na firmę o którą nam chodzi. Przesyłanie licencji innych firm jest na porządku dziennym. Warto też mieć pewność, że dokument nie został sfabrykowany w programie graficznym (np. Photoshop). Każda chińska firma prawnie zarejestrowana ma taką licencję, więc nie dajmy się zbyć wymówkami (najczęstsze: licencja się zgubiła; licencja leży w szufladzie zamknięta na klucz w szufladzie a osoba, która go ma jest na urlopie). W dodatku dla chińskiej firmy licencja biznesowa jest najważniejszym dokumentem.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.3 / 5. Ilość głosów: 7