Co produkuje się w prowincji Guangdong?

Chiny są podzielone na ponad dwadzieścia prowincji, pięć regionów autonomicznych, cztery miasta wydzielone oraz dwa specjalne regiony administracyjne. Chińskie prowincje specjalizują się w produkcji wyrobów z konkretnych branż, a Guangdong to jedna z najbardziej rozwiniętych przemysłowo prowincji. Co produkuje się w prowincji Guangdong?

Co produkuje się w prowincji Guangdong

Chińska prowincja Guangdong

Guangdong leży na południu Chin. Jest to jedna z najbogatszych i najgęściej zaludniona prowincja ChRL. Guangdong to główny ośrodek produkcyjny i handlowy na świecie – to tutaj miał swój początek starożytny Morski Szlak Jedwabny. Prowincja ta graniczy z Hongkongiem oraz Makau, jedynymi specjalnymi regionami administracyjnymi w Chinach. Guangdong odpowiada za około 11% całkowitego wyniku gospodarczego ChRL.

Kluczowymi ośrodkami produkcyjnymi w prowincji Guangdong są takie miasta jak:

 • Kanton (Guangzhou)
 • Zhongshan
 • Dongguan
 • Shenzhen
 • Shantou
 • Foshan
 • Jieyang
 • Yunfu
 • Huizhou.

Guangdong jest drugim najbardziej zróżnicowanym przemysłowo regionem w Chinach; w prowincji Guangdong znajduje się ponad 20 typów klastrów przemysłowych.

Należy zdawać sobie sprawę z ogromu prowincji Guangdong – na terenie wynoszącym prawie 180 tys. km2 mieszka ponad 126 mln osób. Prowincja ta jest podzielona na miasta prefekturalne (21),powiaty bądź miasta na prawach powiatu (121) oraz gminy (miejskie lub wiejskie; ponad 1600).

Co produkuje się w prowincji Guangdong mapa

Jak transportować towary z prowincji Guangdong?

Najpopularniejszą metodą przewozu towarów z Chin jest transport morski. Koszty frachtu morskiego są niskie w porównaniu z transportem kolejowym czy lotniczym. Przewóz statkiem kontenerowym z Chin do Europy zajmuje kilka tygodni.

Produkty z prowincji Guangdong eksportuje się głównie przez porty w Kantonie, Shenzhenie i Hongkongu. Każdy z tych portów znajduje się w pierwszej światowej dziesiątce najbardziej eksploatowanych portów morskich.

Port w prowincji Guangdong
Szkolenie: Import z Chin

Co produkuje się w prowincji Guangdong?

Tekstylia i odzież z Kantonu

Kanton (广州)to stolica prowincji Guangdong i trzecie największe miasto w Chinach. Import tekstyliów z Kantonu opisaliśmy w osobnym artykule. Przemysł w tym mieście jest bardzo rozwinięty – różne dzielnice specjalizują się w wytwarzaniu produktów z poszczególnych branż:

 • Baiyun (白云) to zagłębie odzieży i akcesoriów. Znajdują się tu nie tylko szwalnie i fabryki biżuterii czy torebek, ale także kosmetyków pielęgnacyjnych oraz kolorowych i akcesoriów do makijażu. Co więcej, w dzielnicy Baiyun można znaleźć zegarki (naścienne, na rękę, budziki) oraz lampy LED.
 • Yuexiu (越秀) znane jest produkcji towarów użytku codziennego: poduszek, zegarów naściennych, dekoracji do wnętrz, a także części samochodowych.
 • Panyu (番禺) specjalizuje się w pojazdach na obiekty kartingowe, sprzęcie do gier wideo oraz biżuterii.
 • Huadu (花都) to zagłębie skór i galanterii skórzanej – toreb, pasków, rękawiczek, etui i wiele więcej (szczególnie warto zwrócić uwagę na obszar Shiling 狮岭). Oprócz tego w dzielnicy Huadu można znaleźć tkaniny syntetyczne.
 • Zengcheng (增城) to bezkonkurencyjnie najlepsze miejsce jeśli chodzi o import odzieży z dżinsu – to tutaj jest najwięcej dostawców spodni, koszul, kurtek, ogrodniczek i innych elementów garderoby wykonanych z denimu. Zagłębie produkcyjne dżinsów Zengcheng opisaliśmy osobno.
Guangdong Kanton
Kanton

Maszyny, lampy i elektronika z Zhongshan

Miasto Zhongshan (中山) jest bardzo zróżnicowane przemysłowo. Każdy z poszczególnych obszarów specjalizuje się w produkcji produktów z innej branży.

 • Guzhen (古镇) to główny ośrodek produkcji LED i oświetlenia w Chinach. Przeczytaj nasze opracowanie na temat chińskiego zagłębia oświetlenia, Guzhen.
 • Dongfeng (东凤) to jeden z ośrodków elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego.
 • Dachong (大涌) i Shaxi (沙溪) znane są z mebli z mahoniu. Ponadto, w Shaxi produkuje się ubrania o swobodnej stylistyce.
 • Xiaolan (小榄) specjalizuje się w produkcji zamków do drzwi, narzędzi i elektronicznych wyrobach akustycznych.
Guangdong Zhongshan
Zhongshan, źródło: hk01.com/社區專題/251980/透視大灣區-港人中山置業買邊區-信足經紀隨時喺大西北買樓

Elektronika z Dongguan w prowincji Guangdong

Dongguan (东莞) to jedno z najważniejszych miast przemysłowych położonych w Delcie Rzeki Perłowej. W Dongguan znajduje się największy klaster zakładów produkujących sprzęt elektryczny i elektroniczny (np. Qingxi 清溪). W mieście są skupiska także producentów innych wyrobów.

 • Tworzywa sztuczne produkuje się w Changping (常平), Zhangmutou (樟木头) i Huangjiang (黄江).
 • Humen (虎门) to zagłębie modnej damskiej odzieży.
 • Formy do linii produkcyjnych znajdują się w Chang’an (长安).
Guangdong Dongguan
Dongguan, źródło: yicai.com/news/101217145.html
Bezpłatna konsultacja

Elektronika z Shenzhen

Shenzhen (深圳) to ogromne miasto położone blisko Hongkongu. Najpopularniejszymi wyrobami z Shenzhen jest elektronika – zarówno ta tania, jak i ta najnowocześniejsza. Zobacz, gdzie w Shenzhen są fabryki elektroniki. Miasto to ma jednak o wiele więcej do zaoferowania.

 • Luohu (罗湖) specjalizuje się w srebrnej biżuterii oraz odzieży damskiej.
 • Bao’an (宝安)to ośrodek produkcji części wymiennych do telefonów, maszyn do produkcji sprzętu elektronicznego (zgrzewarki, podajniki, linie montażu), LED i wiele więcej: kamer, aparatów fotograficznych i pamięci USB. To stąd pochodzą także źródła zasilania: stabilizatory napięcia i zasilacze.
 • Futian (福田) to zagłębie telefonów komórkowych i ich części wymiennych, układów scalonych, domofonów oraz akcesoriów cyfrowych (adaptery, karty pamięci, czytniki kart, zewnętrzne dyski pamięci). Ponadto można tam znaleźć dostawców farb do powierzchni.
 • Nanshan (南山), podobnie jak Louhu, skupia producentów odzieży damskiej; ponadto produkuje się tam wyroby codziennego użytku.
 • Dafen (大芬) to zagłębie obrazów – oryginalnych i reprodukcji, niegdyś stanowiące 70% światowej produkcji dzieł malarskich.
 • Henggang (横岗) to najlepsze miejsce na pozyskanie wysokiej jakości okularów korekcyjnych.
Guangdong Shenzhen
Shenzhen, źródło: zhuanlan.zhihu.com/p/285679878

Zabawki z Shantou w prowincji Guangdong

Shantou (汕头) to główny ośrodek produkcji zabawek w Chinach. Przeczytaj więcej na temat zagłębia zabawek w Chinach, Shantou.

 • „Światową Stolicą zabawek” okrzyknięto Chenghai (澄海), gdzie producenci oferują zabawki zdalnie sterowane, edukacyjne, maskotki i wiele więcej.
 • W Chaonan (潮南) i Chaoyang (潮阳) produkuje się odzież dzianą i do noszenia po domu. Chaoyang to największe chińskie zagłębie produkcyjne bielizny.
Guangdong Shantou
Shantou, źródło: sohu.com/a/470307959_346097

Meble, odzież i elektronika z Foshan

Foshan (佛山) to trzeci największy ośrodek przemysłowy w Delcie Rzeki Perłowej. Zapraszamy do szczegółowego zapoznania się z Foshan w Chinach.

 • Chancheng (禅城) to jeden z głównych zagłębi wyrobów dla niemowląt i dzieci; to tutaj znajdziesz wyroby dla najmłodszych i ubrania dziecięce.
 • Shunde (顺德) skupia producentów mebli, utrzymanych zarówno w stylu chińskim jak i odzwierciedlających aktualną modę. Ponadto Shunde to zagłębie drobnego sprzętu AGD.
 • Shiwan (石湾) to ważny ośrodek produkcji wyrobów z ceramiki – naczyń, kafelek i podobnych.
 • Xiqiao (西樵) jest znane z obróbki tekstyliów, m.in. drukowania na materiałach włókienniczych i farbowania.
Guangdong Foshan
Foshan, źródło: hk01.com/即時中國/668613/廣州佛山擬合作建設-廣佛灣-打造-從兩市邊緣到中心

Stal z Jieyang w prowincji Guangdong

Jieyang (揭阳) to zagłębie produkcyjne wyrobów ze stali i zyskało przydomek „chińskiego regionu produkcyjnego osprzętu”. Wyroby ze stali nierdzewnej (okucia, osprzęt, sztućce, akcesoria kuchenne) znajdują się w Jieyang na takich obszarach jak Rongcheng (榕城), Dongshan (东山) i Jiedong (揭东).

Guangdong Jieyang
Jieyang, źródło: travel.ifeng.com/c/841FONc5sOp
Szkolenie Poniedziałek 18:00

Kamienie z Yunfu

W Yunfu (云浮) znajduje się ośrodek przeróbki pirytu, marmuru oraz granitu. Yuncheng (云城) to zagłębie przemysłowe kamieni oraz materiałów budowlanych, jedno z czterech głównych w Chinach. Od dekad inwestuje się tam w przemysł cementowy.

Guangdong Yunfu
Yunfu, 东方号|行者爱徒

Części samochodowe i gitary z Huizhou w prowincji Guangdong

Huizhou (惠阳) położone jest w Delcie Rzeki Perłowej i graniczy m.in. z Kantonem, Shenzhen i Dongguan. Huizhou produkuje głównie na eksport. Na terenie miasta znajdują się obszary przemysłowe wspierające branże takie jak petrochemiczna, elektroniczna (telefony komórkowe – 1/6 produkcji Chin i 1/8 świata) i samochodowa. Ponadto, to tu znajduje się największe zagłębie produkcyjne gitar w Chinach. Szacuje się, że stąd pochodzi 25% wszystkich gitar na świecie.

Guangdong Huizhou
Huizhou, 搜狐号@栀子随风旅游攻略

Co produkuje się w prowincji Guangdong – podsumowanie

Producenci z prowincji Guangdong Kanton
Producenci z prowincji Guangdong Shantou

Guangdong to najludniejsza prowincja Chin (jej populacja wynosi prawie tyle samo co całej Japonii). To właśnie w tej prowincji znajdują się jedne z kluczowych ośrodków inwestycyjnych: Shenzhen, Zhuhai i Shantou, znane jako Specjalne Strefy Ekonomiczne. 1/3 eksportu z Chin pochodzi z Guangdongu.

Główne ośrodki przemysłowe w prowincji Guangong to Kanton (tekstylia), Shenzhen (elektronika), Zhongshan (oświetlenie), Dongguan (odzież i tworzywa sztuczne), Foshan (meble), Shantou (zabawki), Jieyang (wyroby stalowe), Yunfu (materiały budowalne) i Huizhou (gitary i części do pojazdów).

W przypadku, gdy szukasz produktów w konkretnej branży dobrze jest się rozeznać, gdzie w Chinach występują klastry wytwarzające Twój produkt. Następnie zaplanuj wyjazd do danego regionu, by zapoznać się z jakością wyrobów wybranych producentów. Targi handlowe są świetną szansą na nawiązanie nowych relacji biznesowych; w prowincji Guangdong szczególnie polecamy wziąć udział w słynnych Targach Kantońskich, organizowanych wiosną i jesienią każdego roku. Prowincja Guangdong to zagłębie produkcyjne na skalę światową.

Zachęcamy do zapoznania się z poradnikami na temat importu z Chin:

Import stali z Chin

Import Push Bubble z Chin

Import elektroniki z Chin

Import samochodów z Chin

Import biżuterii z Chin

Import ubranek dla dzieci z Chin

Import dodatków odzieżowych z Chin

Import naczyń ceramicznych z Chin

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3