Import ceramiki i porcelany z Chin

Import ceramiki i porcelany z Chin – między innymi kubków, talerzy – staje się coraz popularniejszy. Dlaczego? Takie wyroby produkowane w Państwie Środka łączą wysoką jakość i niską cenę. Importerzy zaznaczają również, że tamtejsze fabryki są w stanie wyprodukować więcej towaru w krótszym czasie, ponieważ posiadają ogromne hale produkcyjne, jak i najnowszy sprzęt. W zależności od potrzeb chińscy partnerzy biznesowi mogą obsłużyć zarówno małe i duże zamówienie. W Polsce także pojawili się importerzy zajmujący się sprowadzaniem ceramiki.

Import ceramiki i porcelany z Chin

Regiony produkcyjne ceramiki i porcelany w Chinach

Regionem w Chinach najbardziej słynącym z produkcji porcelany jest miasto Jingdezhen, położone w północno-wschodniej części prowincji Jiangxi. Zarówno przez Chińczyków, jak i licznych przyjezdnych nazywane jest „stolicą porcelany”, a jego mieszkańcy „ludźmi porcelany”. Jest to główny ośrodek produkcji chińskich wyrobów porcelanowych. Mniejszymi, ale również istotnymi regionami są miejscowości Kanton oraz Shenzhen, znajdujące się w prowincji Guangdong. Wielu producentów porcelany w Chinach znajduje się także w prowincjach Shandong oraz Jiangsu.

Ceramika - zagłębia produkcyjne

Import ceramiki i porcelany z Chin – wymagania i obowiązki

Wszystkie sprowadzane do Unii Europejskiej towary muszą spełniać odpowiednie standardy. Przed rozpoczęciem importu ceramiki i porcelany z Chin, należy więc uprzednio zapoznać się z wszelkimi wymaganiami obejmującymi tego typu wyroby. Niespełnienie określonych obowiązków grozi bowiem niedopuszczeniem naszych produktów do obrotu lub wycofaniem ich z rynku. Niedopilnowanie tak istotnej kwestii może również skutkować koniecznością zapłaty kary przez importera.

Ceramika i porcelana muszą przede wszystkim wykazywać zgodność z Dyrektywą 2005/31/WE. Dotyczy ona składu chemicznego takich produktów i określonej w nim dopuszczalnej zawartości kadmu i ołowiu. Ze względu na kontakt tego typu towarów z żywnością, nie może ona przekroczyć ustalonych limitów. Wyroby porcelanowe niezgodne z wymogami tej dyrektywy mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ich użytkowników.

Jednym z głównych wymagań dotyczących ceramiki i porcelany jest także oznaczenie „do kontaktu z żywnością”, czyli symbol kieliszka i widelca. Obowiązek jego posiadania regulowany jest przez Rozporządzenie (WE) nr 1935/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady. Wyroby porcelanowe, takie jak na przykład filiżanki, czy talerzyki, które wchodzą w bezpośredni kontakt z żywnością, muszą wykazać, że są bezpieczne dla konsumenta. Uzyskany na drodze weryfikacji zgodności wyrobu z rozporządzeniem znak powinien zostać trwale oraz w czytelny sposób umieszczony na odpowiednich towarach.

Symbol kieliszka i widelca

Cło na wyroby ceramiczne i porcelanowe z Chin

Przed podjęciem się importu danego towaru z Chin, należy pamiętać o wcześniejszym sprawdzeniu wysokości jego cła. Odszukanie wartości stawek celnych oraz VAT-u, a także kodów HS na dowolne produkty umożliwia system ISZTAR. Dane dotyczące ceramiki i porcelany znajdziemy w sekcji XIII. Poniżej sporządziliśmy listę ceł na wybrane wyroby ceramiczne i porcelanowe wraz z ich kodami celnymi.

 • 6912002111 – Naczynia stołowe, naczynia kuchenne oraz pozostałe artykuły gospodarstwa domowego i toaletowe, ceramiczne, wykonane ręcznie (5%)
 • 6912002510 – Naczynia stołowe, naczynia kuchenne oraz pozostałe artykuły gospodarstwa domowego i toaletowe, ceramiczne, z ceramiki porowatej lub szlachetnej (9%)
 • 6912002310 – Naczynia stołowe, naczynia kuchenne oraz pozostałe artykuły gospodarstwa domowego i toaletowe, ceramiczne, wyroby kamionkowe (5.5%)
 • 6911100090 – Naczynia stołowe, naczynia kuchenne oraz pozostałe artykuły gospodarstwa domowego i toaletowe, z porcelany lub porcelany chińskiej (12%).

W przypadku importu ceramicznych zastaw stołowych należy mieć na uwadze, że niektóre wyroby są objęte dodatkowo cłem antydumpingowym. Wymóg ten reguluje rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2019/1099. Cło dumpingowe na wybrane towary z ceramiki może wynieść od 13,1% do 26,1% w zależności od dostawcy.

Szkolenie: Import z Chin

Targi ceramiki i porcelany w Chinach

Jedną z najlepszych metod na znalezienie chińskiego dostawcy jest udział w targach towarowych. Są one licznie organizowane na terenie całych Chin, aby umożliwić importerom nawiązanie bezpośredniego kontaktu ze sprzedawcami. Jest to znakomita okazja, aby zapoznać się z szeroką ofertą interesujących nas chińskich wyrobów.

Ceramics China

 • Targi gromadzące międzynarodowe firmy oraz dostawców wiodących na rynku wyrobów ceramicznych i porcelanowych. Uczestnicy mogą wybierać spośród towarów wystawianych na sprzedaż przez około 900 sprzedających. W ich ofercie możemy znaleźć: surowce, maszyny i akcesoria ceramiczne, rozwiązania technologiczne i sprzęt do ceramicznego druku atramentowego, zastawy stołowe i wyroby sanitarne.
 • Wydarzenie organizowane jest od ponad trzydziestu lat i odbywa się w Kantonie. Co dwa lata przyciąga około 120 000 odwiedzających z całego świata.
 • Oficjalna strona internetowa: ceramicschina.net

Global Tea Fair China (Shenzhen)

 • Jedno z największych takich wydarzeń w branży herbacianej. Dotyczy ono głównie projektowania opakowań do herbat oraz maszyn temu służących. Podczas targów importerzy ceramiki z pewnością jednak znajdą również coś dla siebie.
 • Global Tea Fair China odbywa się już od ponad dziewiętnastu lat i każdego roku gromadzi około 40 000 odwiedzających oraz 1000 wystawiających.
 • Oficjalna strona internetowa: globalteafair.com

Canton Fair – China Export and Import Fair

 • Największe oraz najstarsze z chińskich targów handlowych, bardzo dobrze znane wśród importerów. Podczas wydarzenia kupujący z całego świata mogą zapoznać się z szeroką ofertą około 25 000 dostawców z różnych branż, w tym również ceramicznej i porcelanowej.
 • Targi doczekały się ponad 130 edycji i co roku odwiedzane są przez około 200 000 kupujących. Jest to więc wydarzenie szczególnie warte uwagi.
 • Oficjalna strona internetowa: cantonfair.org.cn/en

Import ceramiki i porcelany z Chin – podsumowanie

Import wyrobów ceramicznych i porcelanowych z Chin zyskuje na popularności ze względu na ich wysoką jakość oraz niską cenę. Kupujący powinni jednak pamiętać o uprzednim zaznajomieniu się z odpowiednimi dyrektywami i związanymi z ich treścią wymogami. Należy zwrócić szczególną uwagę na Dyrektywę 2005/31/WE oraz Rozporządzenie (WE) nr 1935/2004. Importerzy ceramiki muszą mieć również na uwadze, że oprócz cła oraz VAT-u, niektóre towary będą ponadto objęte cłem antydumpingowym.

Jesteś zainteresowany importem z Chin? Zachęcamy do zapoznania się z cłem także na inne wyroby kuchenne z Chin oraz akcesoria home decor.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 5