Cła na odczynniki chemiczne – import z Chin

Chiński przemysł chemiczny rozwinął się dynamicznie w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Można śmiało przyjąć, że Chiny generują jedną trzecią światowego popytu na chemikalia (więcej niż Europa). Odczynniki chemiczne są produktem coraz częściej importowanym z Chin do Polski. Import odczynników chemicznych z Chin wiąże się z opłatą cła oraz wymogami formalnymi.

Odczynniki chemiczne z Chin cło

Przemysł chemiczny w Chinach

Jak wiadomo, znaczenie produktów przemysłu chemicznego w rozwoju budownictwa czy też produkcji dóbr konsumpcyjnych i samochodów jest kluczowe. Chiny importują niektóre z produktów swojego przemysłu chemicznego, takim przykładem są choćby odczynniki chemiczne – substancje używane w pracy laboratoryjnej.

Gdzie produkuje się odczynniki chemiczne w Chinach?

Wielu producentów odczynników chemicznych znajduje się w miastach takich jak Wuhan oraz Shijiazhuang, w prowincji Hubei. Wartymi uwagi są także zakłady produkcyjne w Xi’an (Shaanxi), Qingdao i Jinan (Shandong).

Odczynniki chemiczne z Chin - mapa zagłębi
Bezpłatna konsultacja

Odczynniki chemiczne z Chin – cło

Importując towary z Chin należy pamiętać o opłaceniu należności celno-skarbowych. Aktualne stawki można sprawdzić za pomocą systemu ISZTAR lub TARIC.

Stawka celna (cło) na odczynniki diagnostyczne lub laboratoryjne na podłożach oraz gotowe odczynniki diagnostyczne lub laboratoryjne o kodzie celnym 3822 00 00 90 wynosi 0%.

Targi branżowe w Chinach

Jednym z lepszych miejsc na zdobycie najlepszych ofert są targi handlowe. Przedstawiamy wybrane targi handlowe odbywające się w Chinach, gdzie znaleźć można odczynniki chemiczne.

Canton Fair (China Import and Export Fair) Faza 1

Lokalizacja: Canton Fair Complex, Kanton, Chiny

Oficjalna strona: cantonfair.org.cn

Targi Kantońskie to najpopularniejsze targi handlowe na całym świecie. Podczas fazy 1 prezentowane są między innymi odczynniki chemiczne.

China International Chemical Industry Fair

Lokalizacja: Shanghai New International Expo Centre (SNIEC), Szanghaj, Chiny

Oficjalna strona: en.icif.cn

ICIF China to targi odbywające się od wielu lat, skupiające się na produktach chemicznych.

China International Biotechnology Conference & Exhibition

Oficjalna strona: biotec-china.com/?_l=en

Lokalizacja: Taizhou International Convention and Exhibition Center, Taizhou, Chiny

Wiodące targi branży biotechnologicznej w Chinach.

Import z Chin w 2021

Import odczynników chemicznych z Chin – obowiązki importera

W przeciwieństwie do gotowych produktów medycznych, odczynniki diagnostyczne są objęte prawodawstwem weterynaryjnym dotyczącym przywozu (w myśl aktu prawnego Komisji Europejskiej o sygnaturze L116/9). Przywóz tego rodzaju odczynników wymaga także zezwolenia importowego na substancje przyczyniające się do niszczenia powłoki ozonowej (Ozone-depleting substances, ODS). Wniosek o wydanie takiego zezwolenia można wysłać online za pomocą systemu internetowego Komisji Europejskiej. Import wszelkich substancji wiąże się także z kartą charakterystyki SDS.

Do innej kategorii należą jeszcze odczynniki do oznaczania grupy krwi oraz preparaty kontrastowe do badań rentgenowskich, które jednak także objęte są cłem w wysokości 0%. Warto pamiętać, że produkty tego rodzaju powinny posiadać oznaczenie CE.

Import odczynników chemicznych z Chin – podsumowanie

Odczynniki chemiczne sprowadzane z Chin charakteryzują się bardzo niskimi stawkami celnymi (0%). Należy mieć na uwadze wszelkie wymogi formalne przy imporcie takich wyrobów.

Sprawdź cło na produkty chemiczne z Chin.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2