Czym jest Alibaba Gold Supplier?

Najpopularniejszym portalem B2B na którym można kupić towary z Chin jest niewątpliwie Alibaba. Niestety portal zawiera również wiele ofert nierzetelnych kontrahentów oraz inne pułapki. Wiele osób pyta czym jest „Alibaba Gold Supplier”? W tym poście wyjaśnimy co to oznacza i czy daje pełną gwarancje ustrzeżenia się przed oszustami.

alibaba gold supplier

Alibaba Gold Supplier – Co to znaczy?

Wielu importerów widząc, że sprzedawca na Alibabie ma znaczek „Gold Supplier” przyjmuje za sprawę oczywistą, że taka firma jest zweryfikowana i spełnia wysokie standardy jakości a już na pewno nie jest oszustem. Problem w tym że ikonkę „Gold Supplier” sprzedawcy z Alibaby po prostu kupują od portalu. Zjawisko to przekłada się dla Alibaba.com na znaczące zyski. Poniżej mail do sprzedawcy z Alibaby, który nie miał zawartej nawet jednej transakcji z promocją na zakup certyfikatu:

alibaba-gold-supplier

Jak widać nie jest to bardzo duży wydatek. Nie raz spotkaliśmy się z wyłudzeniami przeprowadzonymi przez firmy chińskie które posiadały ten „certyfikat” nawet siedem albo osiem lat. Często słyszymy tłumaczenie klientów: „Nie sprawdzałem tej firmy wcześniej u Państwa ponieważ to Alibaba Gold od wielu lat”. Wynika to porostu z niewiedzy a także przyzwyczajenia do chociażby certyfikatu „Super Sprzedawca” z Allegro.

Co prawda aby uzyskać certyfikat Gold Supplier, trzeba zostać zaakceptowanym jednorazowo przez Alibabę. Nie znaczy to jednak, że Złoty Dostawca jest wiarygodny. Bardziej potwierdza to fakt posiadania przez firmę środków.

W 2011 roku wybuchł spory skandal związany z przyznawaniu przez pracowników Alibaby statusów Gold Supplier mówiąc delikatnie mało wiarygodnym podmiotom. Pracowników po ujawnieniu skandalu zwolniono, a sprawę zamknięto, co niestety nie znaczy że podobne procedery nie będą miały miejsca w przyszłości.

Podsumowując, Alibaba to serwis znacznie ułatwiający robienie interesów z Chinami, ale warto mieć świadomość jak z niego korzystać i zawsze mieć informacje na temat naszych kontrahentów z niezależnego źródła, dlatego warto sprawdzić firmę z Alibaby i pamiętać, że firm ze znaczkiem „Gold Supplier” to nie jest firma sprawdzona!

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 4