Czym jest Alibaba Gold Supplier?

Najpopularniejszym portalem B2B, na którym można kupić towary z Chin jest niewątpliwie Alibaba. Niestety na portalu można znaleźć również wiele ofert nierzetelnych kontrahentów oraz napotkać inne pułapki. Z tego względu wiele osób pyta czym jest „Alibaba Gold Supplier?” oraz „Czy tacy sprzedawcy są godni naszego zaufania?” W tym poście wyjaśnimy, co to oznacza i czy daje pełną gwarancje ustrzeżenia się przed oszustami.

Alibaba Gold Supplier

Alibaba Gold Supplier – Co to znaczy?

Jeśli firma posiada odznaczenie Gold Supplier, będziemy mogli je zobaczyć przy wyborze danego produktu. Przedstawia ono złoty medal. Po wejściu na profil towaru, znak znajdziemy po prawej stronie witryny wraz z innymi informacjami na temat sprzedawcy. Czym jest jednak tytuł „Złotego Dostawcy” i co oznacza dla kupujących?

Gold Supplier

Co prawda aby uzyskać certyfikat Gold Supplier, trzeba zostać zaakceptowanym jednorazowo przez Alibabę. Nie znaczy to jednak, że Złoty Dostawca jest wiarygodny, a jego produkty są wysokiej jakości. Bardziej potwierdza to fakt posiadania przez firmę środków. Gold Supplier oznacza również, że firma została zweryfikowana pod kątem posiadania licencji biznesowej i informacji kontaktowych, a więc potwierdza jej istnienie. Ponadto, zapewnia jej również dodatkowe możliwości, takie jak więcej sposobów promowania towaru, aby dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Z tych względów oznaczenie Gold Supplier z pewnością jest korzystne dla sprzedającego oraz dla portalu Alibaba, ale niekoniecznie dla nabywcy. Tytuł ten nie zabezpiecza bowiem naszej transakcji i nie chroni kupującego przed ewentualnymi niezgodnościami, a nawet oszustwami.

Wielu importerów widząc, że sprzedawca na Alibabie ma znaczek „Gold Supplier” przyjmuje za sprawę oczywistą, że taka firma jest zweryfikowana i spełnia wysokie standardy jakości, a już na pewno nie jest oszustem. Takie myślenie jest jednak błędne i może przysporzyć importerowi kłopotów. Problem w tym, że ikonkę „Gold Supplier” sprzedawcy z Alibaby po prostu kupują od portalu. Zjawisko to przekłada się dla Alibaba.com na znaczące zyski. Poniżej możemy przeczytać maila wysłanego przez Alibabę do sprzedawcy, który nie miał zawartej nawet jednej transakcji, z promocją na zakup certyfikatu:

alibaba-gold-supplier

Jak widać, nie jest to bardzo duży wydatek. Nieraz spotkaliśmy się z wyłudzeniami przeprowadzonymi przez firmy chińskie które posiadały ten „certyfikat” nawet siedem albo osiem lat. Często słyszymy tłumaczenie klientów: „Nie sprawdzałem tej firmy wcześniej u Państwa, ponieważ to Alibaba Gold od wielu lat”. Wynika to po prostu z niewiedzy, a także przyzwyczajenia do chociażby certyfikatu „Super Sprzedawca” z Allegro.

Szkolenie: Import z Chin

Alibaba Gold Supplier a Verified Supplier

W związku z częstymi przypadkami błędnej interpretacji tytułu Gold Supplier przez importerów, serwis Alibaba wprowadził także niebieskie oznaczenie „Verified Supplier”. W przeciwieństwie do złotego oznaczenia, firma będąca „Verified Supplier” została faktycznie poddana kontroli przez niezależną instytucję. Taka inspekcja odbywa się między innymi pod kątem zdolności produkcyjnych, systemu zarządzania jakością czy certyfikacji. Oznaczenie to świadczy więc o większej wiarygodności firmy niż w przypadku Gold Supplier. Ma ono na celu ułatwienie kupującym wybór sprzedawcy.

Verified Supplier

Należy jednak mieć na uwadze, że Alibaba nie weźmie odpowiedzialności za ewentualne niedopatrzenia. Nie możemy mieć zatem stuprocentowej pewności, że firma posiadająca tytuł „Verified Supplier” spełni wszystkie nasze oczekiwania. Nie radzimy więc polegania wyłącznie na oznaczeniach na portalu. Zalecamy przeprowadzenie dodatkowej kontroli niezależnie od wybranej firmy, aby upewnić się, że jest ona warta zaufania i odpowiada naszym wymaganiom.

Trade Assurance na Alibabie

Alibaba posiada w swojej ofercie także darmową usługę Trade Assurance, która w pewnym stopniu chroni nas w przypadku wystąpienia komplikacji z przesyłką. Ma ona zastosowanie, gdy nasza paczka nie dotrze w wyznaczonym czasie lub jakość produktów jest niezgodna z wcześniejszymi ustaleniami. Jeśli zaistnieje taka sytuacja, importerzy będą mogli ubiegać się o zwrot pieniędzy w przeciągu 30 dni od dostarczenia towaru. Następnie portal rozpatrzy takie zgłoszenie i zadecyduje, czy płatność powinna zostać zwrócona.

Korzystając z usługi Trade Assurance, płatność musi zostać uiszczona przez portal Alibaba. Jeśli zapłacimy za towar na przykład przez system PayPal lub bezpośrednio na konto bankowe sprzedawcy, nie zostanie on objęty ochroną.

Trade Assurance

Alibaba Gold Supplier – podsumowanie

Podsumowując, Alibaba to serwis znacznie ułatwiający robienie interesów z Chinami, ale warto mieć świadomość, jak z niego korzystać i zawsze mieć informacje na temat naszych kontrahentów z niezależnego źródła. W 2011 roku wybuchł spory skandal związany z przyznawaniu przez pracowników Alibaby statusów Gold Supplier, mówiąc delikatnie, mało wiarygodnym podmiotom. Pracowników po ujawnieniu skandalu zwolniono, a sprawę zamknięto, co niestety nie znaczy że podobne procedery nie będą miały miejsca w przyszłości.

Warto więc zawsze sprawdzić firmę z Alibaby i pamiętać, że firma ze znaczkiem „Gold Supplier” to nie firma sprawdzona. Takiego dostawcę zweryfikowano jedynie pod kątem posiadania licencji biznesowej oraz prawdziwości podanych informacji kontaktowych. Dla importerów oznaczenie to nie stanowi żadnej ochrony. Jeśli będziemy sugerować się wyłącznie tytułem „Gold Supplier” możemy łatwo paść ofiarą oszustów.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

3.4 / 5. Ilość głosów: 15