Import herbaty z Chin

Jednym z największych skarbów Chin jest niewątpliwie herbata. Zarówno w formie napoju jak i suszu, herbata jest bardzo popularna i wszechstronnie wykorzystywana, na przykład w produkcji słodyczy. Jednocześnie otoczona jest wielką czcią, o czym świadczą ceremonie parzenia tego napoju. Mimo że wybór herbat w sklepach jest szeroki, smakosze docenią autentyczną herbatę z Chin wysokiej jakości. Import herbaty z Chin wymaga odpowiedniego przygotowania i zapoznania się ze wszystkimi możliwymi kosztami, szczególnie wysokością stawek celnych.

Import herbaty z Chin

Import herbaty z Chin – rodzaje chińskiej herbaty

Przed importem warto wnikliwie zapoznać się z informacjami na temat herbaty i jej gatunków:

 • Herbata zielona (绿茶, lǜchá)– najpopularniejsza herbata w Chinach i też najczęściej produkowana. Herbata zielona ma wiele rodzajów i smaków. W zależności od miejsca produkcji może być delikatna i orzeźwiająca lub mocna i wyrazista. Wśród herbat zielonych znajdziemy całą gamę smaków od lekko kwiatowych nut przez morskie po słodowe. Herbata zielona jest herbatą niefermentowaną, co również jest ważne przy imporcie.
 • Herbata oolong (乌龙茶, wūlóngchá/青茶, qīngchá)– w Polsce możemy spotkać się z nazwą Ulung, herbata niebieska lub turkusowa. Herbata ta zwykle jest zwijana formując piękne, małe kulki, rozkwitające podczas parzenia (nie należy ich mylić z tzw. herbatami kwitnącymi o formie dużej kulki). Herbata ta jest uznawana za rodzaj pośredni między herbatą zieloną a czarną, ponieważ jest herbatą półfermentowaną. W zależności od stopnia fermentacji znajdziemy herbaty o mocno zielonym liściu i świeżym, kwiatowym, wręcz aksamitnym smaku lub też rdzawe czy całkiem brązowe liście o smaku słodowym, orzechowym, ale nadal delikatnym i aksamitnym.
 • Herbata czarna (红茶, hóngchá)– najczęściej pijana herbata przez Polaków również jest produkowana w Chinach. Czarne herbaty także nie muszą być nudne, ich różnorodność może być zaskoczeniem. Zawierają smaki od delikatnych, słodowych po dymne i cierpkawe. Herbata czarna jest herbatą fermentowaną.
 • Herbata pu erh (黑茶, hēichá)– herbata czerwona, wywodząca się z chińskiej prowincji Yunnan. Herbata ta jest niezwykle ceniona i w związku z tym może też być niezwykle droga. Herbata ta, oprócz procesu fermentacji, przechodzi też proces starzenia. Może być rzeczywiście przeprowadzany przez kilka, nawet kilkadziesiąt lat lub może być postarzana mechanicznie przez odpowiednią obróbkę termiczną. Oczywiście ma to swoje odwzorowanie w cenie i jakości. Im dłużej herbata leżakuje, tym jest lepsza i droższa, mechanicznie postarzana jest dużo tańsza. Pu erh możemy często dostać w formie sprasowanego bloku.

Dodatkowo należy pamiętać, że Chińczycy rozróżniają herbatę nie po kolorze suszu jak w Europie, a po kolorze naparu. W związku z tym herbata czarna będzie według nich czerwoną (红茶), zaś herbata czerwona – czarną (黑茶).

Szkolenie: Import z Chin

Gdzie produkuje się herbatę w Chinach?

Chiny od wielu lat są największym producentem herbaty na świecie. Plantacje herbaty są skupione w południowo-wschodnich Chinach.

Plantacje herbaty w Chinach
Plantacje herbaty w Chinach

Najwięcej herbaty pochodzi z prowincji Yunnan, Fujian, Hubei, Syczuan oraz Hunan (Changsha, Yueyang). Warto się wybrać do Xi’an w prowincji Shaanxi czy Heze w Shandong.

Import herbaty z Chin - mapa

Import herbaty z Chin – cło

Kiedy już podejmiemy decyzję o rodzaju importowanej herbaty i skąd ją sprowadzimy, możemy zapoznać się ze stawkami celnymi. Jak w przypadku innych produktów informacje te znajdziemy w systemie ISZTAR, Informacji Taryfowej Służby Celnej Rzeczypospolitej Polskiej. Jeśli nie wiemy, gdzie szukać konkretnego produktu, pomocne może być „Drzewo nomenklatury”, opcja dostępna w zakładce „Przeglądanie taryfy”. Herbaty znajdziemy w Sekcji II – produkty pochodzenia roślinnego, w Dziale 09 – Kawa, herbata, maté (herbata paragwajska) i przyprawy. Interesująca nas pozycja nosi numer 0902 i nosi nazwę Herbata, nawet aromatyzowana. Tu znajdziemy podział na wyżej wspomniane rodzaje herbaty według fermentacji i interesujące nas stawki.

Nazwa produktu – kod celny – stawka celna

Poniżej prezentujemy stawki celne na import herbaty z Chin wraz z ich kodami:

 • Herbata zielona (niefermentowana), w bezpośrednich opakowaniach o zawartości nieprzekraczającej 3 kg (0902 10 00 00) – 3.2%
 • Pozostała herbata zielona (niefermentowana); (0902 20 00 00) – 0%
 • Herbata czarna (fermentowana) i herbata częściowo fermentowana, w bezpośrednich opakowaniach o zawartości nieprzekraczającej 3 kg (0902 30 00 00) – 0%
 • Pozostała herbata czarna (fermentowana) i pozostała herbata częściowo fermentowana (0902 40 00 00) – 0%.

Nie dość, że jakość herbaty z Chin jest zadowalająca, to jeszcze stawka celna na nią jest niska. Z pewnością import herbaty z Chin jest działalnością opłacalną.

Import z Chin w 2021

Targi herbaty w Chinach

Jako że Chiny są największym producentem i eksporterem herbaty na świecie, poświęcone są jej wyspecjalizowane targi handlowe. Uczestnictwo w takich targach to świetna okazja dla importerów na zapoznanie się z towarem, spróbowanie naparów oraz nawiązanie bliższych relacji z parterami biznesowymi.

Przedstawiamy wybrane targi skupiające się na napojach, głównie herbacianych.

China Shanghai International Tea Expo

Lokalizacja: wiosenne w Shanghai World Expo Exhibition & Convention Center, Szanghaj; jesienne w Shanghai Everbright Convention & Exhibition Center, Szanghaj

Oficjalna strona: worldteaexpo.com.cn

Tea Expo organizowane są dwa razy do roku, przy czym z większą ilością ofert zapoznasz się na tych wiosennych. Oprócz herbaty znajdziesz tu zestawy do jej parzenia, akcesoria, a nawet meble.

China Xiamen International Tea Fair

Lokalizacja: Xiamen International Conference & Exhibition Center, Xiamen

Oficjalna strona: teafair.com.cn/en

Targi herbaty organizowane wiosną oraz jesienią. Przedstawiany jest nie tylko sam susz, ale także naczynia i akcesoria do herbaty oraz opakowania.

Global Tea Fair

 • Shenzhen

Lokalizacja: Shenzhen Convention & Exhibition Center, Shenzhen

 • Shanghai

Lokalizacja: Shanghai World Expo Exhibition & Convention Center, Szanghaj

 • Beijing

Lokalizacja: China National Convention Center, Pekin

Oficjalna strona: globalteafair.com

Największe targi herbaty na całym świecie. Są one całkowicie poświęcone herbacie i artykułom jej związanym, stanowiące doskonałą platformę dla eksporterów i importerów.

Shanghai International Import and Export Food & Beverage Exhibition

Lokalizacja: National Exhibition and Convention Center (NECC), Szanghaj

Oficjalna strona: importfoodfair.com

Targi organizowane na szeroką skalę. Herbata jest tu jednym z kluczowych towarów.

HOTELEX

 • Shanghai (z targami Coffee & Tea Shanghai)

Lokalizacja: National Exhibition and Convention Center (NECC), Szanghaj

 • Chengdu

Lokalizacja: Century City International Convention & Exhibition Center Hall 1-9, Chengdu

 • Guangzhou

Lokalizacja: Poly World Trade Center Exhibition Hall 1-9, Kanton

Oficjalna strona: en.hotelex.cn

Popularne wieloletnie targi branży cateringowej i całego łańcucha dostaw z nią związanej. Przedstawiane są także takie napoje jak kawa, herbata oraz alkohole.

Import herbaty z Chin – obowiązki importera

W przypadku importu każdej herbaty z Chin obowiązuje Cię kontrola sanitarna na granicy i uzyskanie dokumentów z nią związanych.

Jeśli chcesz określać swój produkt jako ekologiczny, musisz przedstawić certyfikat z inspekcji C644, o którym mowa jest w rozporządzeniu Rady (WE) nr 834/2007.

Herbata z Chin (0902) podlega dodatkowej regulacji. Dopuszczenie do obrotu herbaty z Chin, na podstawie rozporządzenia (UE) 2019/1793 wymaga przedstawienia wypełnionego wspólnego zdrowotnego dokumentu wejścia (CHED) przewidzianego w rozporządzeniu (UE) 2017/625. Potwierdza on, że przesyłka jest zgodna z obowiązującymi przepisami.

Import herbaty z Chin – podsumowanie

Z Chin pochodzi najwięcej herbaty na świecie (ponad 2,4 mln ton rocznie) – dwa razy więcej niż z Indii. Z Państwa Środka pochodzi 40% herbaty z całego globu. Stawki celne na importowaną herbatę nie są wysokie, lecz nie obędzie się bez obowiązku spełniania wymagań formalnych.

Skoro interesuje Cię import herbaty z Chin, sprawdź inne nasze poradniki:

Import ceramiki i porcelany z Chin

Import ziół z Chin

Import akcesoriów kuchennych z Chin

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 4