Import herbaty z Chin

Jednym z największych skarbów Chin niewątpliwie jest herbata. Zarówno w formie napoju jak i suszu, herbata jest bardzo popularna i wszechstronnie wykorzystywana, na przykład w produkcji słodyczy czy w kuchni. Jednocześnie otoczona jest wielką czcią. Każdy odwiedzający Chiny powinien zobaczyć ceremonię parzenia herbaty, która w specjalnych herbaciarniach potrafi być niezwykle widowiskowa. Jednakże, czy aby cieszyć się równie znakomitą herbatą trzeba odwiedzić Państwo Środka? Na naszych półkach sklepowych od wielu lat znajdziemy przeróżne odmiany herbaty chińskiej. Niemniej jednak jest ona często dużo gorszej jakości niż te najtańsze w Chinach. Chcąc mieć całkowitą pewność jakości i smaku tego wyśmienitego produktu, najlepiej samodzielnie importować go z jego ojczyzny. Jednak import herbaty z Chin wymaga odpowiedniego przygotowania i zapoznania się ze wszystkimi możliwymi kosztami. Tak jak w innych przypadkach, bardzo ważne są informacje o stawkach celnych. Najpierw jednak trzeba wnikliwie zapoznać się z wiadomościami na temat herbaty i jej gatunków.

import herbaty z Chin

Import herbaty z Chin – rodzaje chińskiej herbaty 

  • Herbata zielona – najpopularniejsza herbata w Chinach i też najczęściej produkowana. Herbata zielona ma wiele rodzajów i smaków. W zależności od miejsca produkcji może być delikatna i orzeźwiająca lub mocna i wyrazista. Wśród herbat zielonych znajdziemy całą gamę smaków od lekko kwiatowych nut przez morskie po słodowe. Herbata zielona jest herbatą niefermentowaną, co również jest ważne przy imporcie.
  • Herbata oolong – w Polsce możemy spotkać się z nazwą Ulung, herbata niebieska lub turkusowa. Herbata ta zwykle jest zwijana formując piękne, małe kulki, rozkwitające podczas parzenia (nie należy ich mylić z tzw. herbatami kwitnącymi o formie dużej kulki). Herbata ta jest uznawana za rodzaj pośredni między herbatą zieloną a czarną, ponieważ jest herbatą półfermentowaną. W zależności od stopnia fermentacji znajdziemy herbaty o mocno zielonym liściu i świeżym, kwiatowym, wręcz aksamitnym smaku lub też rdzawe czy całkiem brązowe liście o smaku słodowym, orzechowym, ale nadal delikatnym i aksamitnym.
  • Herbata czarna – najczęściej pijana herbata przez Polaków również jest produkowana w Chinach. Czarne herbaty także nie muszą być nudne, ich różnorodność może być zaskoczeniem. Zawierają smaki od delikatnych, słodowych po dymne i cierpkawe. Herbata czarna jest herbatą fermentowaną.
  • Herbata pu erh – herbata czerwona, wywodząca się z chińskiej prowincji Yunnan. Herbata ta jest niezwykle ceniona i w związku z tym może też być niezwykle droga. Herbata ta, oprócz procesu fermentacji, przechodzi też proces starzenia. Może być rzeczywiście przeprowadzany przez kilka, nawet kilkadziesiąt lat lub może być postarzana mechanicznie przez odpowiednią obróbkę termiczną. Oczywiście ma to swoje odwzorowanie w cenie i jakości. Im dłużej herbata leżakuje, tym jest lepsza i droższa, mechanicznie postarzana jest dużo tańsza. Pu erh możemy często dostać w formie sprasowanego bloku.

Dodatkowo należy pamiętać, że Chińczycy rozróżniają herbatę nie po kolorze suszu jak w Europie, a po kolorze naparu. W związku z tym herbata czarna będzie według nich czerwoną, zaś herbata czerwona – czarną.

Szkolenie: Import z Chin

Import herbaty z Chin – cło

Kiedy już podejmiemy decyzję o rodzaju importowanej herbaty, możemy zapoznać się ze stawkami celnymi. Jak w przypadku innych produktów informacje te znajdziemy w systemie ISZTAR, Informacji Taryfowej Służby Celnej Rzeczypospolitej Polskiej. Jeśli nie wiemy, gdzie szukać konkretnego produktu, pomocne może być „Drzewo nomenklatury”, opcja dostępna w zakładce „Przeglądanie taryfy”. Herbaty znajdziemy w Sekcji II – produkty pochodzenia roślinnego, następnie w Dziale 09 – KAWA, HERBATA, MATÉ (HERBATA PARAGWAJSKA) I PRZYPRAWY. Interesująca nas pozycja nosi numer 0902 i nosi nazwę Herbata, nawet aromatyzowana. Tu znajdziemy podział na wyżej wspomniane rodzaje herbaty według fermentacji i interesujące nas stawki.

Poniżej prezentujemy stawki celne na import herbaty z Chin wraz z ich kodami:

  • Herbata zielona (niefermentowana), w bezpośrednich opakowaniach o zawartości nieprzekraczającej 3 kg – 3,2% (kod towaru: 0902100000)
  • Pozostała herbata zielona (niefermentowana) – 0% (kod towaru: 0902200000)
  • Herbata czarna (fermentowana) i herbata częściowo fermentowana, w bezpośrednich opakowaniach o zawartości nieprzekraczającej 3 kg – 0% (kod towaru: 0902300000)
  • Pozostała herbata czarna (fermentowana) i pozostała herbata częściowo fermentowana – 0% (kod towaru: 0902400000)

W przypadku importu każdej herbaty z Chin obowiązuje ograniczenie wprowadzenia do swobodnego obrotu. Oznacza to, że konieczne jest zdobycie odpowiednich licencji i zaświadczeń, w tym przypadku dokumentu C678 – wspólnotowego dokumentu wejścia (CED). Jego wzór określony został w załączniku II – Rozporządzeniu (WE) nr 669/2009 (Dz.U. L 194).

ShipHub.pl

Jesteś zainteresowany importem z Chin? Zapoznaj się z cłem na inne produkty z Chin!

Cło na zabawki z Chin

Cło na elektronikę z Chin

Cło na drobną elektronikę z Chin

Cło na akcesoria do telefonów z Chin

Cło na odzież z Chin

Cło na drony z Chin

Cło na części samochodowe z Chin

Cło na akcesoria rowerowe z Chin

Cło na odczynniki chemiczne z Chin

Cło na produkty chemiczne z Chin

Cło na panele fotowoltaiczne z Chin

Cło na meble z Chin

Cło na oświetlenie LED z Chin

Cło na home decor z Chin

Cło na ceramikę i porcelanę z Chin

Cło na kamień do nagrobków z Chin

Cło na zioła z Chin

Cło na maszyny i ich części z Chin

Cło na koparki do kryptowalut z Chin

Cło na głośniki z Chin

Cło na urządzenia smart home z Chin

Cło na małe pojazdy elektryczne z Chin

Cło na oczyszczacze powietrza z Chin

Cło na zabawki ogrodowe z Chin

Szkolenie: Import z Chin