Import z Chin – części samochodowe cło

Cło na części samochodowe

Jak wiadomo, unijny rynek motoryzacyjny należy do szczególnie konkurencyjnych i wymagających, obecność na nim wiąże się z koniecznością spełnienia całego szeregu regulacji i przepisów. Szczególnie rygorystycznie traktowane jest sprowadzanie gotowych pojazdów, ale znacząca większość małych i średnich importerów skupia się na imporcie części samochodowych. Wartość chińskiego rynku części samochodowych szacowana jest na 70 mld USD, eksportowane są zazwyczaj części o nieskomplikowanej budowie, ale i to się zmienia. W artykule prezentujemy cło na części samochodowe.

części samochodowe

Importera szczególnie interesują regulacje celne i stawki celne, związane ze sprowadzaniem konkretnego towaru. W przypadku części samochodowych na wzajemnych relacjach handlowych między Chinami a UE cieniem położył się spór prowadzony w roku 2008 przed organami Światowej Organizacji Handlu, dotyczący dość wysokich chińskich ceł na części samochodowe sprowadzane z UE. Tak więc i dziś chińskie części samochodowe są obłożone cłem, choć jego wysokość jest zróżnicowana. W systemie Isztar części figurują pod kodem HS 8708, przykładowe stawki celne są prezentowane poniżej (wg stanu na październik 2013):

Nazwa kompontentu Stawka celna dla Chin
Pasy bezpieczeństwa do montażu przemysłowego 3% (+ 8%/23% VAT)
Skrzynie biegów 3% (+ 8%/23% VAT)
Tłumiki i rury wydechowe 4.5% ( +8%/23% VAT)
Nadwozia do pojazdów silnikowych 4.5% ( +8%/23% VAT)
Obręcze rowerowe 4,7% (+8%/23% VAT)

Szkolenie: Import z Chin

Analiza stawek celnych

Konkretną wysokość cła należy zatem sprawdzić dla każdego rodzaju części osobno. Należy oczywiście zwrócić uwagę na fakt, że mimo naliczania na cła na części sprowadzane z Chin, tego rodzaju interes jest bardziej opłacalny niż sprowadzanie całych pojazdów – dla przykładu, cło na samochody dostawcze wynosi 22%, a na rowery aż 48.5%

Wysokość ceł w przypadku części samochodowych związana jest z protekcjonistyczną polityką UE, w związku z czym trudno w najbliższym czasie spodziewać się ich obniżenia. Mimo to, ceny są nadal konkurencyjne, zwłaszcza w porównaniu z częściami oryginalnymi oferowanymi w autoryzowanych serwisach. Chińskie portale b2b są pełne ofert sprzedaży części samochodowych, decydując się na zakup, warto rzecz jasna pamiętać o podstawowych środkach ostrożności.

 

ShipHub.pl

Planujesz import innych produktów? Zapoznaj się z cłem na inne produkty z Chin!

Cło na zabawki z Chin

Cło na elektronikę z Chin

Cło na drobną elektronikę z Chin

Cło na akcesoria do telefonów z Chin

Cło na odzież z Chin

Cło na drony z Chin

Cło na części samochodowe z Chin

Cło na akcesoria rowerowe

Cło na odczynniki chemiczne z Chin

Cło na produkty chemiczne z Chin

Cło na panele fotowoltaiczne z Chin

Cło na meble z Chin

W celu lepszego zaznajomienia się z tematem cła na chińskie towary, zachęcamy również do zapoznania się z informacjami zawartymi w naszym innym artykule.

Szkolenie: Import z Chin