Korzystanie z systemu ISZTAR krok po kroku

Podejmując się importu towaru z Chin należy zadbać o wiele formalności, w tym również należy pamiętać o cle. Choć cały proceder może wydawać się skomplikowany, to można go sobie ułatwić korzystając z systemu ISZTAR. Poniżej przedstawiamy jak to zrobić krok po kroku: jak wyszukać kod celny produktu oraz sprawdzić informacje na temat stawek celnych.

ISZTAR

ISZTAR czyli Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej, prowadzony przez Służbę Celną Rzeczypospolitej Polskiej, zawiera dane na temat towarów i taryf celnych, które obowiązują w Polsce. Oprócz stawek celnych znajdziemy tam m.in. nomenklaturę towarową, informacje o ograniczeniach w imporcie i eksporcie, stawki podatku VAT czy akcyzę. Dodatkowo może wspomóc klasyfikację towarów. System ten jest w pełni kompatybilny z systemem taryfowym Unii Europejskiej TARIC, a jego baza danych jest nieustannie aktualizowana, przez co warto sprawdzać dane na bieżąco, aby uniknąć niemiłych zaskoczeń.

ISZTAR - przeglądarka

Choć po wejściu na stronę systemu może on sprawiać wrażenie trudnego w obsłudze, to w rzeczywistości poruszanie się po nim jest dużo łatwiejsze. Strona główna zawiera najważniejsze wskazówki co do przycisków, przez co jest bardzo prosta i czytelna.

Szkolenie: Import z Chin

Jak wyszukać produkt w systemie ISZTAR?

Pierwsza opcja w menu to „Przeglądanie Taryfy”, za pomocą której możemy wyszukać produkt po kodzie nomenklatury, kraju pochodzenia/przeznaczenia, bądź wyszukać informacje dodatkowe takie jak uwagi prawne czy Wiążące Informacje Towarowe. Tu również możemy przejść do bardzo przydatnej opcji – „Drzewo nomenklatury”, która będzie pomocna jeśli nie znamy kodu towaru lub nie wiemy jak go zaklasyfikować. Drzewo nomenklatury zawiera 21 sekcji, które ogólnie grupują towar. Sekcje te opisane są na tyle szczegółowo, że odnalezienie odpowiedniego towaru nie powinno sprawiać większych trudności. Po wejściu w odpowiednią sekcję odnajdziemy działy, które doprecyzowują wyszukiwanie. Następnie działy podzielone są na kody kategorii, które z kolei klasyfikują produkty dokładnie według kodu nomenklatury.

ISZTAR - wybór sekcji
ISZTAR - wybór kategorii

Prześledźmy drogę wyszukiwania przykładowego towaru – zielonej herbaty. Tu trzeba też wiedzieć o dokładnej wadze i formie opakowania. My interesujemy się zieloną herbatą w bezpośrednich, półkilogramowych opakowaniach. Sekcja, w której będziemy poszukiwać tego produktu to Sekcja II – Produkty pochodzenia roślinnego. Następnie wchodzimy w Dział 09 – KAWA, HERBATA, MATÉ (HERBATA PARAGWAJSKA) I PRZYPRAWY. Dział ten podzielony jest na kilka pomniejszych kategorii, ale nas interesuje kategoria 0902 – Herbata, nawet aromatyzowana. To właśnie tu odnajdujemy dokładny kod 0902 10 – Herbata zielona (niefermentowana), w bezpośrednich opakowaniach o zawartości nieprzekraczającej 3 kg.

W takiej sytuacji możemy skorzystać też z innej opcji dostępnej w menu „wyszukiwanie tekstowe”. Wystarczy wpisać dokładne wyrażenie, które ma zawierać kategoria. Kolejną funkcją w menu jest „Wyszukiwanie obszaru geograficznego”, który możemy odnaleźć wpisując nie tylko nazwę kraju, ale też kod kraju ISO lub kod grupy krajów. Co więcej w systemie ISZTAR możemy przeczytać informacje wstępne, które dostarczą nam szczegółowych danych o systemie, taryfie celnej czy symbolach i znakach używanych przy klasyfikacji. W menu możemy także sprawdzić kursy przeliczeniowe walut, a także przeglądać kontyngenty.

Jakie informacje można znaleźć w systemie ISZTAR?

Również ważne jest odpowiednie odczytywanie informacji o konkretnym produkcie. Np. kontynuując wyszukiwanie danych na temat herbaty zielonej, po wejściu w informacje odnajdziemy przede wszystkim kod towaru, grupę nomenklatury i jednostkę uzupełniającą. Dalej znajdują się ograniczenia, w tym przypadku również są ograniczenia dla towaru pochodzącego z Chin – ograniczenie wprowadzenia do swobodnego obrotu, a poniżej warunki stosowania środka, w których dowiemy się, że aby wprowadzić do wolnego obrotu, potrzebny jest nam Wspólnotowy dokument wejścia C678. Dodatkowo są jeszcze ograniczenia do Erga Omnes, tzn. takie które dotyczą produktów ze wszystkich krajów świata, również Chin. Tu widnieje kontrola graniczna oraz kontrola przywozu produktów ekologicznych. Obok każdego ograniczenia przytoczone są odpowiednie przypisy i akty prawne.

Poniżej podane są stawki celne dla towarów z konkretnych krajów. Znajdziemy też ogólną kategorię „stawka dla krajów trzecich”, która dotyczy ponownie towaru z Erga Omnes. W przypadku zielonej herbaty jest to 3,2%. Taka stawka będzie obowiązywała także w przypadku importu towaru właśnie z Chin. Na samym końcu widnieją informacje o akcyzie, która w tym przypadku nie obowiązuje, a także podatek VAT, tutaj 23%.

ISZTAR - informacje
ISZTAR - cło

Taki system to duże ułatwienie przy imporcie towaru z Chin. Pamiętajmy jednak, że aby znaleźć odpowiednie informacje potrzebna jest szczegółowa wiedza o importowanych produktach. Znając takie dane, poruszanie się po systemie ISZTAR to nic trudnego. Przypominamy także o sprawdzaniu stawek celnych na bieżąco, ponieważ są one stale aktualizowane.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

4.9 / 5. Ilość głosów: 31