Import elektroniki z Chin

Import elektroniki z Chin – sprzęt elektroniczny z Chin jest obecnie coraz bardziej popularny- jego jakość jest coraz lepsza, a ceny często niższe niż towary oferowane przez firmy z innych krajów. Każdy kojarzy już marki jakie jak Huawei czy Xiaomi. Z tego powodu coraz więcej firm oraz osób prywatnych decyduje się na rozpoczęcie importu chińskiej elektroniki. Chcąc zadziałać w tym kierunku od czego powinniśmy zacząć? Najpierw każdy importer powinien zapoznać się z systemem ISZTAR.

Import elektroniki z Chin

Gdzie produkuje się elektronikę w Chinach?

Najwięcej elektroniki produkuje się w Chinach w prowincji Guangdong. Zdecydowana jej większość pochodzi z położonego w tym regionie miasta Shenzhen. Miasto to zawdzięcza swoje bogactwo głównie rozwiniętemu przemysłowi elektronicznemu. Innymi, mniejszymi ośrodkami są również prowincje Zhejiang, Jiangsu oraz Fujian. Nie można pominąć miasta Szanghaj, które także może poszczycić się bogatą ofertą elektroniki.

Import elektroniki z Chin mapa

O czym należy pamiętać przy imporcie elektroniki z Chin?

Importując z Chin urządzenia elektroniczne, musimy pamiętać, że muszą one spełniać odpowiednie wymagania, aby zostały dopuszczone do obrotu. Artykuły niespełniające obowiązkowych norm nie będą mogły zostać wprowadzone do obrotu lub zostaną wycofane z rynku. Niestosujący się do obowiązków importerzy mogą zostać natomiast obciążeni karą finansową.

Oznakowanie CE

Jednym z najważniejszych wymagań wobec elektroniki sprowadzanej do Unii Europejskiej jest oznakowanie CE. Świadczy ono o zgodności towaru z Dyrektywami Nowego Podejścia. Jest to zbiór regulacji, które muszą zostać spełnione, aby produkty mogły być dystrybuowane na terenie UE. W celu uzyskania takiego oznaczenia, urządzenia elektroniczne zostają poddane weryfikacji w odniesieniu do odpowiednich wymagań. Na podstawie badań na produkcie zostaje sporządzony raport, który pozwala jednostce certyfikującej na wydanie certyfikatu zgodności CE. Kiedy producent posiada już oba te dokumenty, może on wystawić deklarację zgodności umożliwiającą naniesienie oznaczenia CE na towar. Od elektroniki wymaga się również dokumentacji technicznej oraz instrukcji obsługi.

Warto zapoznać się również z dyrektywami dotyczącymi urządzeń elektronicznych, aby dowiedzieć się szczegółowych informacji o obowiązkach, które należy spełnić. Mają one zapewnić bezpieczeństwo towaru dla konsumenta. Najpowszechniejszymi z nich są:

Dyrektywa RoHS

Dyrektywa RoHS (ang. Restriction of Hazardous Substances) to regulacja określająca dopuszczalną zawartość substancji niebezpiecznych w sprzęcie elektrycznym oraz elektronicznym. Według tej dyrektywy bada się towar pod względem użycia np. ołowiu, rtęci, kadmu, chromu, a także innych substancji.

Dyrektywa niskonapięciowa LVD

LVD (ang. Low Voltage Directive) jest dyrektywą dotyczącą elektroniki pracującej pod napięciem od 50 do 1000 V prądu przemiennego oraz od 75 do 1500 V prądu stałego. Należy zwrócić uwagę, że nie wszystkie tego typu towary będą podlegać pod dyrektywę LVD. Przykładem są liczniki energii elektrycznej posiadające swoją własną dyrektywę.

Dyrektywa kompatybilności elektromagnetycznej EMC

EMC (ang. ElectroMagnetic Compatibility) odnosi się do urządzeń, które zawierają aktywne elementy elektroniczne. Dotyczy również sprzętu, który generuje zakłócenia elektromagnetyczne, a także takim, na który mogą one wpływać.

Dyrektywa radiowa RED

Dyrektywa RED (ang. Radio Equipment Directive) reguluje udostępnianie na rynku urządzeń celowo emitujących lub odbierających fale radiowe w celu radiokomunikacji lub radiolokacji.

Należy pamiętać, że przytoczone powyżej dyrektywy to zaledwie kilka z tych, pod które może podlegać elektronika. Poszczególne produkty wymagają zgodności również z innymi Dyrektywami Nowego Podejścia. Wszystkie obowiązki muszą zostać spełnione, aby nasz produkt mógł uzyskać oznaczenie CE.

Do czego służy system ISZTAR?

W systemie ISZTAR możemy odnaleźć takie informacje jak wysokość obowiązującego cła, VAT’u, ograniczenia w eksporcie, imporcie – krótko mówiąc, są tam wszystkie istotne informacje dla importera nie tylko z Chin. Baza danych systemu jest aktualizowana na bieżąco zgodnie z danymi krajowymi oraz znajdującymi się w systemie Dyrekcji Generalnej Podatków i Unii Celnej w Brukseli. Każdy importer, który ma wątpliwość co do wysokości cła na towary z Chin powinien zapoznać się z systemem ISZTAR.

Podstawową informacją jest wysokość stawki celnej dla poszczególnych produktów elektronicznych. Z reguły nie ma wielu ograniczeń, ale zawsze warto sprawdzić jakiej wysokości cła możemy się spodziewać decydując się na import elektroniki z Chin.

Może być ono różne dla tego samego przedmiotu ,ale opisanego innymi kodami celnymi, czyli HS CODE.

Szkolenie: Import z Chin

Co to jest HS CODE?

Wszystkie produkty są sklasyfikowane w tzw. kody celne (HS CODE). Taryfa celna Isztar jest zbudowana jako hierarchiczne drzewo z podziałem na poszczególne działy. Jest to bardzo dokładna klasyfikacja. Kody te są jednakowe na całym świecie, zgodne z wytycznymi Światowej Organizacji Celnej.

Jak szukać HS CODE?

Jeśli interesuje nas sprzęt elektroniczny, zaczynamy od określenia jego wiodącej kategorii, w tym przypadku jest to DZIAŁ 85 MASZYNY I URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE ORAZ ICH CZĘŚCI; REJESTRATORY I ODTWARZACZE DŹWIĘKU, REJESTRATORY I ODTWARZACZE OBRAZU I DŹWIĘKU ORAZ CZĘŚCI I AKCESORIA DO TYCH ARTYKUŁÓW.

Następnie, zagłębiając się w bardziej szczegółową klasyfikację szukamy dalszych kategorii do której należy szukana przez nas rzecz.

Np. Klasyfikacja smartfona:

 1. DZIAL 85 MASZYNY I URZĄDZENIA ELEKTRYCZNE ORAZ ICH CZĘŚCI; REJESTRATORY I ODTWARZACZE DŹWIĘKU, REJESTRATORY I ODTWARZACZE OBRAZU I DŹWIĘKU ORAZ CZĘŚCI I AKCESORIA DO TYCH ARTYKUŁÓW
 2. 8517 Aparaty telefoniczne, włączając telefony do sieci komórkowych lub do innych sieci bezprzewodowych; pozostała aparatura do transmisji lub odbioru głosu, obrazów lub innych danych, włączając aparaturę do komunikacji w sieci przewodowej lub bezprzewodowej (takiej jak lokalna lub rozległa sieć komputerowa), inna niż aparatura nadawcza i odbiorcza objęta pozycją 8443, 8525, 8527 lub 8528
 3. 8517 12 Telefony do sieci komórkowych lub do innych sieci bezprzewodowych
Import z Chin w 2021

Przykładowe cło na elektronikę z Chin

 • 8517120000 Telefony do sieci komórkowych lub do innych sieci bezprzewodowych – Kod celny dla smartfonów, stawka celna 0%.
 • 8471300000 Przenośne maszyny do automatycznego przetwarzania danych, o masie nie większej niż 10 kg, składające się co najmniej z jednostki centralnej, klawiatury i monitora – kod celny dla tabletów, stawka celna 0%.
 • 8507600000 Litowo-jonowe akumulatory elektryczne, włącznie z separatorami, nawet prostokątnymi (włączając kwadratowe) – kod celny dla powerbanków, stawka celna 2,7%.
 • 8517620000 Maszyny do odbioru, konwersji i transmisji lub regeneracji głosu, obrazów lub innych danych, włączając aparaty przełączające i routingowe – kod celny na smartwatche, stawka celna 0%.
 • 8802200010 Samoloty i pozostałe statki powietrzne, o masie własnej nieprzekraczającej 2 000 kg, do celów cywilnych – kod celny dla dronów, stawka celna 0%.
 • 8471900000 Maszyny do automatycznego przetwarzania danych i urządzenia do nich; czytniki magnetyczne lub optyczne, maszyny do przenoszenia danych w postaci zakodowanej na nośniki danych oraz maszyny do przetwarzania takich danych, gdzie indziej niewymienione ani niewłączone – kod celny na laptopy, stawka celna 0%.
 • 8473302000, 8473308000 Części i akcesoria maszyn objętych pozycją 8471 (laptopów) – kod celny na części komputerowe, podzespoły, stawka celna 0%.

Decydując się na import elektroniki z Chin – każdy importer musi pamiętać o obowiązkowym numerze EORI – bez niego nie będzie można dokonać oprawy celnej zamówionych towarów.

Targi elektroniki w Chinach

Doskonałą okazją do zapoznania się z ofertami chińskich dostawców lub producentów są licznie organizowane w Chinach targi handlowe. Szeroką gamą przedstawianych produktów przyciągają one uwagę importerów z całego świata.

Appliance & Electronics World Expo

 • Wydarzenie to jest największą w Azji i jedną z trzech największych na świecie międzynarodowych wystaw artykułów gospodarstwa domowego oraz elektroniki użytkowej. W ofercie targów znajdziemy ogromny wybór urządzeń elektrycznych stosowanych w gospodarstwie domowym.
 • Targi odbywają się w Szanghaju i goszczą co roku w marcu ponad 380 000 gości oraz więcej niż 1000 wystawców. Do tej pory zorganizowano już 19 edycji.
 • Oficjalna strona internetowa: m.awe.com.cn/en

Hong Kong Electronics Fair

DPES Sign Expo China

 • Wydarzenie, podczas którego można zapoznać się z produktami takimi jak urządzenia do druku cyfrowego, sprzęt CNC, materiały do druku cyfrowego, sprzęt do grawerowania laserowego, diody LED oraz wieloma innymi.
 • Targi organizowane są w Kantonie. Doczekały się już 20 edycji i dwa razy w roku gromadzą około 60 000 odwiedzających oraz 1100 wystawców.
 • Oficjalna strona internetowa: chinasignexpo.com/en/sign-china.html

International Signs & Led Exhibition

 • Czterodniowe targi skupiające się na demonstracji technologii wykorzystującej wyświetlacze, zintegrowanych systemach audiowizualnych oraz diodach LED.
 • Odbywają się dwa razy do roku w Shenzhen, w marcu oraz sierpniu. Mimo że odbyło się dopiero 6 edycji tego wydarzenia, to gromadzi ono aż 250 000 odwiedzających oraz około 2000 wystawiających.
 • Oficjalna strona internetowa: en.isle.org.cn

China Yiwu Hardware & Electrical Appliances Trade Fair

 • Targi oferujące szeroki wybór sprzętu komputerowego, a także narzędzi oraz akcesoriów sprzętowych, urządzeń elektronicznych codziennego użytku i innych.
 • Wydarzenie odbywa się co roku w mieście Jinhua, w okresie wiosennym lub letnim. Odwiedza je około 45 000 kupujących oraz prawie 1000 wystawców.
 • Oficjalna strona internetowa: en.hardwareexpo.cn

Podsumowanie

Import elektroniki z Chin staje się coraz powszechniejszy ze względu na rosnącą popularność chińskich marek oraz niskie cła na tego typu towary. Należy jednak pamiętać o licznych wymaganiach gwarantujących bezpieczeństwo użytkowania urządzeń elektrycznych oraz elektronicznych. Importer ma obowiązek zapoznać się z odpowiednimi dyrektywami i zapewnić, że towar spełnia wszelkie normy zawarte w regulacjach, pod które podlega. Umożliwi to swobodną dystrybucję produktów na terenie Unii Europejskiej i uchroni nas od konsekwencji związanych z niedopilnowaniem kwestii bezpieczeństwa urządzenia.

Bezpłatna konsultacja

Planujesz import innych produktów? Zapoznaj się z cłem na inne produkty z Chin!

Cło na zabawki z Chin

Cło na drobną elektronikę z Chin

Cło na akcesoria do telefonów z Chin

Cło na odzież z Chin

Cło na drony z Chin

Cło na części samochodowe z Chin

Cło na akcesoria rowerowe

Cło na odczynniki chemiczne z Chin

Cło na produkty chemiczne z Chin

Cło na panele fotowoltaiczne z Chin

Cło na meble z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 8