Import zabawek z Chin – Stawki celne

Jedną z popularnych kategorii wśród przedsiębiorców prowadzących import z Chin są różnego rodzaju zabawki. Nic dziwnego, na zabawki zawsze jest popyt, jest to towar często lekki i nie zajmujący dużej przestrzeni w kontenerze a jednocześnie potrafi być dochodową kategorią. Import zabawek z Chin jest bardzo popularny, gdyż Chiny są jego największym producentem na świecie, a ceny zabawek są bardzo niskie. Nieważne czy będziemy chcieli importować proste pluszowe zabawki, czy dziecięce drony – wszystkich producentów znajdziemy w Chinach.

import zabawek z Chin

Gdzie produkuje się zabawki w Chinach?

Zdecydowanym liderem w produkcji zabawek w Chinach jest prowincja Guangdong, a dokładniej miasto Shantou oraz, w mniejszym stopniu, miejscowości Dongguan, Shenzhen oraz Kanton. Najwięcej producentów zabawek skupia Chenghai – dzielnicy Shantou, gdzie stanowią oni ponad połowę wszystkich przedsiębiorstw tego regionu. Wśród towarów z przemysłu zabawkowego, w prowincji Guangdong produkuje się głównie:

 • zabawki plastikowe
 • zabawki elektroniczne
 • zabawki dla małych dzieci.

Warto także wspomnieć o mniejszych, ale również istotnych zagłębiach, takich jak Jiangsu, Shandong oraz Zhejiang. Miejscowości Yangzhou w prowincji Jiangsu i Qingdao w prowincji Shandong są ośrodkami produkcji:

 • lalek
 • zabawek pluszowych.

Prowincja Zhejiang, w miastach Wenzhou oraz Yiwu, skupia natomiast producentów między innymi takich produktów jak:

 • zabawki do użytku na dworze
 • place zabaw
 • yo-yo
 • piłki.
Import zabawek z Chin mapa producentów

Na co należy zwrócić uwagę przy imporcie zabawek z Chin?

W przypadku importu zabawek z Chin należy rozważyć pewne zagadnienia i zdecydować czy to na pewno produkt, na którym chcemy oprzeć swój biznes importowy. Trzeba zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

 • wysokość cła na import zabawek z Chin
 • wymagane certyfikaty (CE, RoHS i inne)
 • wymagane licencje (w przypadku zabawek markowych).
System ISZTAR4

Przy imporcie jakiegokolwiek towaru z Chin konieczne jest sprawdzenie wysokości stawek celnych i przygotowanie się na stosowne opłaty. Tu z pomocą przychodzi oficjalny portal Służba Celna Rzeczypospolitej Polskiej: System ISZTAR – Informacja Taryfowa. Serwis jest dla wszystkich użytkowników bezpłatny.

Import zabawek z Chin – jak sprawdzić cło?

Aby sprawdzić wysokość cła na konkretny produkt, musimy znać jego kod HS. Na tej podstawie, będziemy w stanie sprawdzić jaka stawka celna obowiązuje na konkretny produkt, w tym przypadku zabawki.

Warto wiedzieć, że konkretne produkty mogę podlegać rożnym klasyfikacjom i stawkom celnym. System ISZTAR z początku może nie być najłatwiejszym w obsłudze narzędziem, ale każdy importer powinien się z nim zapoznać i nauczyć z niego korzystać.

Kod HS

Zabawki znajdują się Sekcji XX (Wyroby różne) w Dziale 95 (ZABAWKI, GRY I ARTYKUŁY SPORTOWE; ICH CZĘŚCI I AKCESORIA). Kod produktów sklasyfikowanych w tym dziale będą miały kod rozpoczynający się od cyfr „95”. Co ciekawe na przykład „Konsole i urządzenia do gier wideo” też podpadają pod tą kategorie. W razie problemów ze znalezieniem konkretnego produktu można telefonicznie skontaktować się z Urzędem Celnym i poprosić o pomoc. Ważne, aby znać cło na interesujący nas produkt przed rozpoczęciem importu.

Szkolenie: Import z Chin

Przykładowe stawki celne na zabawki z Chin

Przeszukując stawki celna na zabawki importowane z Chin zauważyliśmy, że wysokość cła wynosi maksymalnie kilka procent, a w większości przypadków jest zerowe. Nie mniej każdy produkt należy sprawdzić. Poniżej przykładowe stawki cła na zabawki z Chin:

Nazwa produktuStawka celna

 • Zabawki imitujące broń (0%)
 • Konsole i urządzenia do gier wideo (0%)
 • Zabawki z tworzyw sztucznych (4.7%)
 • Rowerki trzykołowe, skutery, samochodziki poruszane pedałami i podobne zabawki na kółkach; wózki dla lalek (0%)
 • Zabawki przedstawiające zwierzęta lub postacie inne niż ludzkie (0%)
 • Układanki z drewna (0%)
 • Lalki przedstawiające wyłącznie postacie ludzkie (0%)
 • Pozostałe zabawki i modele, z silnikiem, z tworzyw sztucznych (4.7%).

Wymagania i obowiązki przy imporcie zabawek

Każdy importer powinien upewnić się, że sprowadzane przez niego towary spełniają wszelkie wymagania umożliwiające ich dystrybucję na terenie Unii Europejskiej. Istotne jest także dopilnowanie kwestii oznaczeń na produkcie, obowiązkowych dokumentów lub certyfikatów.

Na podstawie Dyrektywy Zabawkowej 2009/48/WE zabawką nazywamy przedmiot używany podczas zabawy przez dziecko w wieku do 14 roku życia. W przypadku wszystkich zabawek konieczne jest naniesienie oznaczenia CE. Muszą więc spełniać odpowiednie regulacje zawarte w Dyrektywach Nowego Podejścia. Stanowią one zbiór norm wprowadzonych przez Unię Europejską, na podstawie których towar zostaje poddany weryfikacji oraz ocenie pod względem jakości i bezpieczeństwa. Każda zabawka podlega pod wymagania i obowiązki zawarte w dyrektywie zabawkowej.

Zabawki muszą wykazywać zgodność z odpowiednimi normami zharmonizowanymi. W zależności od przeznaczenia zabawki i odpowiedniej dla niej grupy wiekowej, będziemy brać pod uwagę inną normę zharmonizowaną. Według danej normy zostanie przeprowadzona ocena zgodności, która umożliwia wystawienie certyfikatu zgodności CE oraz deklaracji zgodności CE. Posiadanie tych trzech dokumentów daje nam prawo do naniesienia oznaczenia CE na produkt.

Importer zabawek powinien również zadbać o to, aby na etykiecie, opakowaniu lub instrukcji zabawki znalazły się odpowiednie ostrzeżenia. Należy podać również nazwę lub znak towarowy i adres kontaktowy producenta oraz numer partii lub modelu zabawki. Obowiązkiem importera jest posiadanie dokumentacji technicznej zabawki.

Oprócz Dyrektywy Zabawkowej, poszczególne zabawki mogą odnosić się do większej ilości dyrektyw i wymagać różnych dokumentów. Przykładem są zabawki elektryczne lub wymagające użycia baterii. W takim przypadku, aby zabawka uzyskała oznaczenie CE, konieczne będzie dodatkowo wykazanie zgodności z takimi dyrektywami jak między innymi RoHS, LVD oraz EMC.

Podsumowanie

Import zabawek z Chin, choć wydaje się bardzo korzystny, to wiąże się z dużą odpowiedzialnością ze strony importera. Ze względu na to, że jest to towar przeznaczony do użytku przez dzieci, musi spełnić wiele wymogów dotyczących bezpieczeństwa jego użytku. Importerzy muszą więc zapoznać się z wszelkimi dyrektywami dotyczącymi ich produktu, zadbać o odpowiednie oznaczenia oraz informacje, a także zapewnić kompletną dokumentację.

Ponadto, trzeba mieć na uwadze, że w przypadku niektórych zabawek konieczne jest posiadanie licencji. Taka sytuacja ma miejsce, kiedy importujemy towary ze znakiem zastrzeżonym, na przykład zabawki znanych marek. Importer nieposiadający licencji na takie produkty zostanie obciążony karą grzywny, a jego towary nie przejdą odprawy celnej.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 10