Hulajnogi elektryczne z Chin i inne małe pojazdy elektryczne

Nietrudno zauważyć w Polsce rosnącą popularność różnych małych pojazdów elektrycznych, takich jak elektryczne rowery, hulajnogi, deskorolki czy inne jeździki. W okresie wiosenno-letnim są coraz częściej spotykane na ulicach. Produkcja małych elektrycznych pojazdów w Chinach od kilkunastu lat rozwija się w szybkim tempie. Szacuje się, że po ulicach Państwa Środka jeździ około 200 milionów rowerów elektrycznych. Wartość światowej sprzedaży tego typu sprzętu szybko wzrasta. Hulajnogi elektryczne z Chin również zyskują coraz większą popularność. Przedstawiamy poradnik importowy małych pojazdów elektrycznych z Chin.

hulajnogi elektryczne z Chin

Rowery, deskorolki i hulajnogi elektryczne z Chin

Pojazdy elektryczne są zasilane akumulatorami, które można ładować w domu lub na stacji ładowania. Średni czas ładowania tego typu małych pojazdów to 2 godziny. Maksymalny zasięg jednego ładowania zależy od modelu i mocy akumulatora, ale także masy użytkownika i warunków pogodowych. Niektóre z modeli mogą być ładowane energią słoneczną.

Na tych pojazdach osiągnąć można większą prędkość niż na tradycyjnych, co sprawia, że przestają służyć tylko do zabawy dzieci na podwórku. Zaczynają wkradać się też w łaski dorosłych, którzy na przykład dojeżdżają na nich do pracy. Niewątpliwą zaletą małych elektrycznych pojazdów jest wsparcie elektryczne, które pozwala na oszczędzanie sił w przypadku przeszkód na drodze, takich jak stroma górka lub silny wiatr. Tryby wspomagania sprawiają także, że z roweru elektrycznego korzystać mogą osoby z problemami zdrowotnymi, nie obciążając przy tym stawów lub układu krążeniowo-oddechowego. Co więcej, nauka jazdy na jeździku elektrycznym jest łatwiejsza niż na przykład opanowanie zwykłej deskorolki.

Wiele modeli małych pojazdów elektrycznych posiada także dodatkowe funkcje. Na przykład można połączyć się z nimi za pomocą smartfona i sprawdzić pokonaną trasę. W niektóre modele wbudowane są głośniki do odtwarzania muzyki albo też światła LED.

Szkolenie: Import z Chin

Gdzie produkuje się elektryczne małe pojazdy w Chinach?

Produkcja elektrycznych małych pojazdów skupiona jest w południowo-wschodnich Chinach. Szeroką ofertę mają producenci w prowincji Guangdong: w Shenzhen oraz Kantonie. Nie zawiedzie Cię także oferta w Jinhua, Wenzhou (prowincja Zhejiang) i Changzhou (Jiangsu). Wielu producentów elektrycznych rowerów znajdziesz również w Suzhou (Jiangsu).

Import pojazdów elektrycznych z Chin - mapa

Cło na hulajnogi elektryczne z Chin i inne małe pojazdy

W celu zapoznania się ze stawkami celnymi na import małych pojazdów elektrycznych z Chin, należy skorzystać z systemu informacji taryfowej ISZTAR. Możemy tam wyczytać, cło na import pojazdów elektrycznych z Chin nie jest wysokie.

Nazwa produktu – kod celny – stawka celna

 • Deskorolka wyposażona w silnik elektryczny zasilany akumulatorami (9506 99 90 00) – 2.7%
 • Hulajnoga elektryczna (8711 60 90 90) – 6%
 • Skutery elektryczne (8711 90 00 00) – 6%
 • Rowery dwukołowe, trzykołowe i czterokołowe, z pedałami, z pomocniczym silnikiem elektrycznym o mocy znamionowej ciągłej nieprzekraczającej 250 W (8711 60 10 00) – 6%*
 • Rowery pedałowe ze wspomaganymi pedałami, wyposażone w pomocniczy silnik elektryczny (8711 60 90 10) – 6%*.

*W przypadku rowerów elektrycznych należy pamiętać o tym, że Komisja Europejska wprowadziła cła antydumpingowe na rowery elektryczne z Chin. Wynoszą one kilkadziesiąt procent.

Import z Chin w 2021

Targi handlowe w Chinach

Uczestnictwo w targach handlowych to dokonała sposobność dla importera na nawiązanie bliższych relacji z dostawcami i wynegocjowanie przychylniejszej oferty.

Przedstawiamy listę wybranych targów handlowych, podczas których prezentowane będą hulajnogi elektryczne z Chin i inne małe pojazdy, jak rowery elektryczne, e-deskorolki i podobne.

Canton Fair (China Import and Export Fair) Phase 1

 • Lokalizacja: Canton Fair Complex, Kanton, Chiny
 • Oficjalna strona: cantonfair.org.cn
 • Targi Kantońskie to kompleksowe i najprawdopodobniej najpopularniejsze targi na całym świecie. Faza 1 jest poświęcona między innymi elektronice, pojazdom oraz maszynom. Przestawiane tu są także małe elektryczne pojazdy.

Shenzhen (China) International Small Motor, Electric Machinery & Magnetic Materials Exhibition

 • Lokalizacja: Shenzhen Convention & Exhibition Center, Shenzhen, Chiny
 • Oficjalna strona: motor-expo.cn/en
 • Wiodące targi pojazdów elektrycznych w Chinach.

China Cycle – China International Bicycle and Motor Fair

 • Lokalizacja: Shanghai International Expo Centre (SNIEC), Szanghaj, Chiny
 • Oficjalna strona: e-chinacycle.com/en
 • Międzynarodowe targi handlowe poświęcone rowerom, także rowerom elektrycznym.

China International Battery Fair (CIBF)

 • Lokalizacja: Shenzhen Convention & Exhibition Center, Shenzhen, Chiny
 • Oficjalna strona: en.cibf.org.cn
 • Targi poświęcone bateriom oraz akumulatorom. Znajdziesz tu między innymi napęd oraz części do elektrycznych pojazdów.

Chengdu International Electric Vehicle Exhibition

 • Lokalizacja: Western China International Expo City, Chengdu, Chiny
 • Oficjalna strona: xny.cdddc.net.cn
 • Wystawcy prezentują nie tylko pojazdy elektryczne, ale także części zamienne.
Import hulajnóg z Chin targi

Rowery, deskorolki i hulajnogi elektryczne z Chin – obowiązki importera

Nowe typy elektrycznych rowerów muszą przejść tzw. homologację, która umożliwia dopuszczenie danego pojazdu do ruchu. Sprzęt sportowy taki jak zwykłe rowery znajduje się w grupie produktów, które nie wymagają oznakowania CE. W przypadku importu rowerów elektrycznych, sprawa wygląda jednak inaczej i oznaczenie CE jest konieczne, jeśli dany pojazd nie podlega przepisom homologacji. Również elektryczne hulajnogi i deskorolki muszą spełniać dyrektywy unijne i posiadać znak CE, między innymi z racji:

Podlegają one również oznakowaniu WEEE. Nie zapomnij o dołączeniu dokumentacji technicznej oraz instrukcji obsługi.

Należy również zwrócić uwagę na to, że Komisja Europejska wprowadziła specjalne regulacje dotyczące sprowadzania rowerów elektrycznych z Chin na teren UE. Zgodnie z nimi, rowery elektryczne importowane z Chin do krajów Unii muszą zostać zarejestrowane. Ma to na celu powstrzymanie nadmiernego napływu tanich chińskich rowerów elektrycznych na rynek UE.

Hulajnogi elektryczne z Chin i inne pojazdy – podsumowanie

Przed rozpoczęciem importu elektrycznych rowerów z Państwa Środka, należy zastanowić się nad jego opłacalnością. Stawki celne na takie produkty nie są wysokie, a chińscy producenci mają szeroką ofertę. Import małych pojazdów elektrycznych, takich jak deskorolki i hulajnogi elektryczne z Chin, których popularność w Polsce będzie wzrastać, stwarza za to przed polskimi przedsiębiorcami nowe możliwości.

Jesteś zainteresowany importem z Chin? Zapoznaj się z cłem na inne produkty z Chin!

Cło na elektronikę z Chin

Cło na drony z Chin

Cło na części samochodowe z Chin

Cło na akcesoria rowerowe z Chin

Cło na maszyny i ich części z Chin

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 4