Hulajnogi elektryczne z Chin i inne małe pojazdy elektryczne

Nietrudno zauważyć w Polsce rosnącą popularność różnych małych pojazdów elektrycznych, takich jak elektryczne rowery, hulajnogi, deskorolki czy inne jeździki. W okresie wiosenno-letnim są coraz częściej spotykane na ulicach. Małe elektyczne pojazdy to w naszym kraju wciąż nowość, natomiast ich produkcja w Chinach od kilkunastu lat rozwija się w szybkim tempie. Szacuje się, że po ulicach Państwa Środka jeździ około 150-200 milionów rowerów elektrycznych. Według przewidywań, wartość światowej sprzedaży tego typu sprzętu ma wzrosnąć z ok. 16 miliardów dolarów w 2016 roku do ponad 24 miliardów dolarów w 2025 roku. Hulajnogi elektryczne z Chin również zyskują coraz większą popularność. W związku z tym, warto zastanowić się, czy teraz nie jest dobry moment na import małych pojazdów elektrycznych z Chin.

hulajnogi elektryczne z Chin

Chiny są największym na świecie producentem samochodów elektrycznych. Dodatkowo, podczas pierwszej fazy wiosennej edycji targów w Kantonie poświęconej branży elektroniki zaprezentowano imponującą ilość i różnorodność małych pojazdów elektrycznych. To pozwala założyć, że również rynek pojazdów typu elektryczne rowery, hulajnogi i deskorolki zostanie przez Chiny zdominowany. Chiński plan 5-letni zakłada „znaczne zwiększenie eksportu elektrycznych rowerów” do 2020 roku.

Szkolenie: Import z Chin

Rowery, deskorolki i hulajnogi elektryczne z Chin

Pojazdy elektryczne zasilane są na baterie, które można ładować w domu lub na stacji ładowania. Średni czas ładowania tego typu małych pojazdów to 2 godziny. Maksymalny zasięg jednego ładowania zależy od modelu i mocy akumulatora, ale także masy użytkownika i warunków pogodowych. W przypadku elektrycznej deskorolki może wynosić 15-20 kilometrów, natomiast elektrycznej hulajnogi lub elektrycznego roweru – od 10 nawet do 30 kilometrów. Prędkość maksymalna takiej deskorolki to 10 km/h, hulajnogi – 20-25 km/h.

Na tych pojazdach osiągnąć można większą prędkość niż na tradycyjnych, co sprawia, że przestają służyć tylko do zabawy dzieci na podwórku. Zaczynają wkradać się też w łaski dorosłych, którzy na przykład dojeżdżają na nich do pracy. Niewątpliwą zaletą małych elektrycznych pojazdów jest wsparcie elektryczne, które pozwala na oszczędzanie sił w przypadku przeszkód na drodze, takich jak stroma górka lub silny wiatr. Tryby wspomagania sprawiają także, że z roweru elektrycznego korzystać mogą osoby z problemami zdrowotnymi, nie obciążając przy tym stawów lub układu krążeniowo-oddechowego. Co więcej, nauka jazdy na jeździku elektrycznym jest łatwiejsza niż na przykład opanowanie zwykłej deskorolki.

Wiele modeli małych pojazdów elektrycznych posiada także dodatkowe funkcje. Na przykład można połączyć się z nimi za pomocą smartphone’a i sprawdzić pokonaną trasę. W niektóre modele wbudowane są głośniki do odtwarzania muzyki albo też światła LED.

Chiny - hulajnogi elektryczne

Hulajnogi elektryczne z Chin i inne małe pojazdy – przykładowe ceny i stawki celne

Hulajnogi elektryczne z Chin to koszt 100-110 dolarów za sztukę. Modele z mocniejszymi akumulatorami, pozwalającymi na pokonanie większej trasy po jednym ładowaniu, są odpowiednio droższe. Ich cena może wynosić przykładowo 160 lub 170 dolarów. Ceny elektrycznych deskorolek z Chin rozpoczynają się od 70 dolarów za sztukę. Natomiast model o większej mocy może osiągnąć cenę 180 dolarów.

W celu zapoznania się ze stawkami celnymi na import małych pojazdów elektrycznych z Chin, należy skorzystać z systemu informacji taryfowej ISZTAR. Możemy tam wyczytać, że cło na import pojazdów elektrycznych z Chin nie jest wysokie.

  • Deskorolka wyposażona w silnik elektryczny zasilany bateriami – HS Code 9506999000 – 2.7%
  • Hulajnoga elektryczna – HS Code 8711609090 – 6%
  • Rowery dwukołowe, trzykołowe i czterokołowe, z pedałami, z pomocniczym silnikiem elektrycznym o mocy znamionowej ciągłej nieprzekraczającej 250 W – HS Code 8711601000 – 6%*
  • Rowery pedałowe ze wspomaganymi pedałami, wyposażone w pomocniczy silnik elektryczny – HS Code 8711609010 – 6%*

*Aktualizacja. W przypadku rowerów elektrycznych należy pamiętać o tym, że Komisja Europejska wprowadziła cła antydumpingowe na rowery elektryczne z Chin.

małe pojazdy elektryczne z Chin

Rowery, deskorolki i hulajnogi elektryczne z Chin – przepisy i potrzebne dokumenty

Nowe typy elektrycznych rowerów muszą przejść tzw. homologację, która umożliwia dopuszczenie danego pojazdu do ruchu. Sprzęt sportowy taki jak zwykłe rowery znajduje się w grupie produktów, które nie wymagają oznakowania CE. W przypadku importu rowerów elektrycznych, sprawa wygląda jednak inaczej i oznaczenie CE jest konieczne, jeśli dany pojazd nie podlega przepisom homologacji. Również elektryczne hulajnogi i deskorolki muszą spełniać dyrektywy unijne i posiadać znak CE.

Europejscy producenci wnieśli skargę do Komisji Europejskiej, licząc na nałożenie na elektryczne rowery z Chin ceł antydumpingowych wynoszących nawet 50 procent. Sprawdź cło antydumpingowe na rowery elektryczne z Chin. Warto zauważyć, że zwykłe rowery z Chin są obłożone takimi cłami i wynoszą one 35-45 procent. Należy również zwrócić uwagę na to, że Komisja Europejska wprowadziła specjalne regulacje dotyczące sprowadzania rowerów elektrycznych z Chin na teren UE. Zgodnie z nimi, rowery elektryczne importowane z Chin do krajów Unii muszą zostać zarejestrowane. Ma to na celu powstrzymać nadmierny napływ tanich chińskich rowerów elektrycznych na rynek europejski.

Przed rozpoczęciem importu elektrycznych rowerów z Państwa Środka, należy zastanowić się nad jego opłacalnością. Import małych pojazdów elektrycznych, takich jak deskorolki i hulajnogi elektryczne z Chin, których popularność w Polsce będzie wzrastać, stwarza za to przed polskimi przedsiębiorcami nowe możliwości.

ShipHub

Jesteś zainteresowany importem z Chin? Zapoznaj się z cłem na inne produkty z Chin!

Cło na zabawki z Chin

Cło na elektronikę z Chin

Cło na drobną elektronikę z Chin

Cło na akcesoria do telefonów z Chin

Cło na odzież z Chin

Cło na drony z Chin

Cło na części samochodowe z Chin

Cło na akcesoria rowerowe z Chin

Cło na odczynniki chemiczne z Chin

Cło na produkty chemiczne z Chin

Cło na panele fotowoltaiczne z Chin

Cło na meble z Chin

Cło na oświetlenie LED z Chin

Cło na home decor z Chin

Cło na ceramikę i porcelanę z Chin

Cło na kamień do nagrobków z Chin

Cło na zioła z Chin

Cło na maszyny i ich części z Chin

Cło na głośniki z Chin

Cło na herbatę z Chin

Cło na urządzenia smart home z Chin

Cło na oczyszczacze powietrza z Chin

Cło na zabawki ogrodowe z Chin