Import akcesoriów do smartfonów z Chin

Chiny są nie tylko producentem telefonów komórkowych – są także dostawcą rozmaitych akcesoriów, które pozwalają poszerzyć funkcje komórek bądź po prostu dodać im ciekawych cech wizualnych. Import akcesoriów do smartfonów czy telefonów komórkowych z Chin może okazać się bardzo dobrym pomysłem, trzeba jednak zdawać sobie sprawę z wysokości stawek celnych oraz wymagań w imporcie.

Akcesoria do telefonów komórkowych, smartfonów

Gdzie produkuje się akcesoria do telefonów w Chinach?

Guangdong to prawdziwe zagłębie zakładów wytwarzających akcesoria do telefonów. W samym Shenzhen znajduje się ponad 50 tys. zakładów, a w Kantonie – ponad 20 tys. Tuż za Kantonem plasuje się Dongguan (16 tys.). Poza prowincją Guangdong, producentów można szukać także w prowincji Zhejiang (Ningbo).

Akcesoria do telefonów komórkowych, smartfonów - mapa chin

Import akcesoriów do smartfonów z Chin – stawki celne

Import to wymiana handlowa między państwami trzecimi, co oznacza między innymi, że nie należą one do wspólnego obszaru celnego. Chiny są właśnie przykładem kraju trzeciego dla państw członkowskich Unii Europejskiej. Wobec tego, import z Chin wiąże się z wymogiem opłacenia należności celno-podatkowych. Cło obliczane jest między innymi na podstawie stawki celnej przypisanej do danej kategorii towaru.

Stawki celne znajdują się w systemach taryfowych ISZTAR oraz TARIC. Polski system ISZTAR, w przeciwieństwie do ogólnounijnego TARIC, zawiera informacje na temat wysokości podatku VAT. Stawkę celną na produkty z Chin odczytuje się z wiersza „Erga Omnes”.

Akcesoria do smartfonów w systemie taryfowym znajdują się w różnych sekcjach. Poniżej przedstawiamy przykładowe stawki celne na te produkty:

Nazwa produktu – kod celny – stawka celna

 • Słuchawki (8518 30 00 90) – 0%
 • Głośniki (8518 21 00 00) – 0%
 • Słuchawki bezprzewodowe (8517 62 00 00) – 0%
 • Ładowarki (bezprzewodowe) (8504 40 90 90) – 0%
 • Powerbanki (8507 60 00 00) – 2.7%
 • Etui z tworzywa sztucznego (4202 32 10 00) – 9.7%
 • Etui skórzane (4202 31 00 90) – 3%
 • Etui z silikonu i podobnych materiałów (3926 90 97) – 6.5%
 • Karty pamięci (8523 80) – 0%
 • Folia ochronna do telefonu komórkowego (3919 90 00 99) – 6.3%
 • Szkło hartowane na ekran telefonu (7007 11 90 00) – 3%
 • Opaska na ramię do smartfona (4202 92 98) – 2.7%.

Jak widać, na akcesoria do smartfonów obowiązują niskie stawki celne. W przypadku wątpliwości co do przypisania kodu celnego, szczególnie w przypadku nowych, jeszcze niesklasyfikowanych produktów, polecamy wysłać zapytanie do WIT.

Szkolenie: Import z Chin

Targi akcesoriów do smartfonów w Chinach

Najlepsze oferty od dostawców można uzyskać zaprzyjaźniając się z nimi – to jedna z charakterystyk chińskiej kultury biznesu. Uczestnictwo w targach to idealna okazja by nie tylko bliżej poznać przyszłego partnera handlowego, ale także by samemu przekonać się o jakości towaru.

International Internet of Thing Exhibition

Lokalizacja: Shenzhen Convention & Exhibition Center, Shenzhen, Chiny

Oficjalna strona: eng.iote.com.cn

Największe targi Internetu rzeczy w Azji.

Smart Factory and Automation Technology Exhibition

Lokalizacja: Shenzhen Convention & Exhibition Center, Shenzhen, Chiny

Lokalizacja Shanghai World Expo Exhibition & Convention Center, Szanghaj, Chiny

Oficjalna strona: s-factoryexpo.com/en-gb.html

Tu znajdziesz między innymi etui oraz szkła ochronne na telefon.

Import akcesoriów do smartfonów z Chin – obowiązki importera

Akcesoria do telefonów obejmują najróżniejsze typy produktów, dlatego też wymagania się różnią. Na przykład, urządzenia typowo elektroniczne będą musiały nosić oznakowanie CE (m.in. głośniki); warto także wziąć pod uwagę RoHS. Przy ładowarkach obowiązywać będzie dyrektywa niskonapięciowa LVD, a te bezprzewodowe (podobnie jak słuchawki) będą wpadać pod dyrektywę radiową RED. Jednym z wymogów jest także umieszczenie znaku przekreślonego kontenera (ZSEE). Powerbanki są regulowane przez dyrektywę EMC.

Do takich produktów nie zapomnij dołączyć instrukcji obsługi w języku polskim (jeśli wprowadzasz je do obrotu w Polsce).

Podsumowanie

W 2020 roku, w użyciu było ponad 14 miliardów telefonów komórkowych, a w przeciągu najbliższych czterech lat, liczba ta ma urosnąć o 3,7 miliarda. Oznacza to także wzrost zapotrzebowania na przeróżne akcesoria do smartfonów. Jako że cło na takie produkty nie jest wysokie, import akcesoriów do smartfonów z Chin jest popularny. Należy jednak wystrzegać się tanich produktów od dostawców o markowych oznaczeniach – takie towary mogą zostać zatrzymane przez urzędników celnych.

Planujesz import innych produktów? Zapoznaj się z cłem na inne produkty z Chin!

Import telefonów z Chin

Cło na elektronikę z Chin

Cło na drobną elektronikę z Chin

Import z Chin w 2021

Oceń post

2.5 / 5. Ilość głosów: 8