Transport kolejowy z Chin: koszty i stawki

Chiny już od dłuższego czasu są jednym z najważniejszych partnerów handlowych Polski, jednak dzięki projektowi Nowego Jedwabnego Szlaku współpraca handlowa pomiędzy oba krajami ma szansę jeszcze bardziej się rozwinąć. Transport kolejowy z Chin jak i Nowy Jedwabny Szlak to koncepcja, która ma na celu budowanie połączeń infrastrukturalnych w nawiązaniu do historycznego chińskiego Jedwabnego Szlaku. Lądowy korytarz transportowy, który powstaje dzięki projektowi, nie tylko wpłynie na rozwój importu i eksportu ale także usprawni połączenia kolejowe pomiędzy krajami. Już teraz możemy zauważyć wiele pozytywnych zmian. Obecnie w Polsce znajdują się trzy stacje, które zajmują się transportem kolejowym towarów z Chin, są to Łódź, Pruszków oraz Małaszewicze.

transport kolejowy z Chin Czytaj dalej

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedIn

Import narzędzi z Chin

W Chinach istnieje wiele przedsiębiorstw zajmujących się produkcją narzędzi. Bez różnicy czy jesteśmy zainteresowani narzędziami ogrodowymi, budowlanymi czy rolniczymi z Chin, w Państwie Środka na pewno znajdziemy dostawcę odpowiadającego naszym wymaganiom. Import narzędzi z Chin cieszy się w Polsce ogromną popularnością, która z dnia na dzień jeszcze się zwiększa. Jest to przede wszystkim zasługa rozsądnych cen i stosunkowo dobrej jakości produktów. Chińskie towary stają się coraz popularniejsze, a ludzie coraz chętniej je kupują. W Polsce można spotkać już wiele firm cieszących się współpracą z chińskimi dostawcami różnego rodzaju narzędzi.

import narzędzi do Chin Czytaj dalej

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedIn

Chińska kultura biznesu

Chiński rynek to najszybciej rozwijający się rynek na całym świecie, który tłumnie przyciąga eksporterów i importerów. Przed rozpoczęciem współpracy z chińskimi przedsiębiorcami warto jednak zapoznać się z savoir-vivre obowiązującym w Chinach, by przypadkiem na pierwszym spotkaniu nie „stracić twarzy”, a także by ułatwić sobie wejście na chiński rynek, nawiązać dobre relacje lub wynegocjować korzystne dla siebie warunki. Chińska kultura biznesu jest ważnym elementem prowadzenia biznesu w Chinach, dlatego przygotowaliśmy specjalny cykl publikacji odnoszących się do chińskiego savoir-vivre w kontaktach biznesowych.

chińska kultura biznesu

Czytaj dalej

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedIn

Chiński Nowy Rok 2018

Chiński Nowy Rok (春节), zwany również Świętem Wiosny to jedno z najważniejszych świąt obchodzonych w Państwie Środka. Przypada ono między końcem stycznia a początkiem lutego zgodnie z kalendarzem księżycowym. Tradycyjnie Święto Wiosny trwa 15 dni i zakończone jest Świętem Latarni (元宵节). Każdy dzień ma przyporządkowany sobie rytuał. Według kalendarza wyznacza się co najlepiej zrobić danego dnia. Warto zapoznać się odpowiednio wcześnie kiedy wypada Chiński Nowy Rok 2018.

Warto wspomnieć, że każdy rok posiada towarzyszący mu chiński znak zodiaku, który charakteryzuje nadchodzący czas, co również określane jest przez chiński kalendarz księżycowy np. aktualny rok, to rok Ognistego Koguta, poprzedni rok, to rok Małpy a nadchodzący Chiński rok, będzie rokiem Psa. Skoro już mowa o roku Psa, to nadejście tego czasu będziemy świętować 19 lutego 2018 roku.

chiński nowy rok 2018 Czytaj dalej

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedIn

Import sprzętu sportowego z Chin – wysokość cła

Chińskie produkty już od dłuższego czasu cieszą się ogromną popularnością wśród importerów i zapewne jeszcze przez bardzo długi czas tak pozostanie. Warto wspomnieć, że Chiny są największym partnerem handlowym Polskim w Azji pod względem importu. Coraz więcej nowych firm decyduje się na współpracę z chińskimi producentami. Ostatnio natomiast większym zainteresowaniem cieszy się import sprzętu sportowego z Chin, który odznacza się niezbyt wysoką ceną i dobrą jakością. Na świecie wzrasta zainteresowanie uprawianiem sportu, dbaniem o zdrowie, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na zakup różnorodnych sprzętów sportowych, odzieży czy gadżetów potrzebnych do ćwiczeń, by polepszyć swoją kondycję. A więc czy warto zająć się importem sprzętu sportowego z Chin?

Import sprzętu sportowego z Chin

Czytaj dalej

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedIn

Polski eksport do Chin

Wg danych GUS tylko w pierwszym półroczu 2017 r. zwiększył się import z Chin do Polski o ponad 10,4% i osiągnął poziom 49,28 mld zł, a towary z Chin stanowiły 11,7% naszego krajowego importu. Jeszcze szybciej, bo o 19% urósł w tym czasie eksport do Państwa Środka. Obie strony poszukują sposobów na zacieśnienie swoich relacji biznesowych – poprzez nawiązywanie nowych kontaktów handlowych, inwestycje, a także wejście Polski do grona beneficjentów największego chińskiego projektu zagranicznego: Nowego Jedwabnego Szlaku.

 

Czytaj dalej

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedIn

Poradnik języka chińskiego

Poradnik języka chińskiego dla osób udających się do Chin, nie tylko w celach biznesowych.

Na początek musimy rozwiać wątpliwości – nie przeprowadzimy rozmowy biznesowej w Chinach w języku angielskim – są to bardzo sporadyczne przypadki, oczywiście istnieje możliwość (a nawet konieczność) wynajęcia tłumacza, co wiążę się z kosztami.

Czytaj dalej

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedIn

Import elektroniki z Chin

Import elektroniki z Chin – sprzęt elektroniczny z Chin jest obecnie coraz bardziej popularny- jego jakość jest coraz lepsza, a ceny często niższe niż towary oferowane przez firmy z innych krajów. Każdy kojarzy już marki jakie jak Huawei czy Xiaomi. Z tego powodu coraz więcej firm oraz osób prywatnych decyduje się na rozpoczęcie importu chińskiej elektroniki. Chcąc zadziałać w tym kierunku od czego powinniśmy zacząć? Najpierw każdy importer powinien zapoznać się z systemem ISZTAR.

import elektroniki z Chin

 

Czytaj dalej

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedIn

Święta w Chinach 2018

Jeśli współpracujemy z kontrahentami w Chinach, lub planujemy wyjazd turystyczny, warto wiedzieć kiedy przypadają dni wolne w 2018 roku- kiedy nasze e-maile pozostaną bez odpowiedzi, jakie dni są ustawowo wolne od pracy oraz kiedy możemy spodziewać się wzmożonego ruchu w portach i terminalach kontenerowych, dworcach i lotniskach. Święta w Chinach 2018 są obchodzone według kalendarza księżycowego. Składa się on z 354 dni i dzieli się na 12 miesięcy mających po 29 lub 30 dni. Z tego powodu, co roku chińskie święta wypadają w innym terminie. Jak będzie w roku 2018?

Czytaj dalej

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedIn

EORI – co to jest?

Czym jest numer EORI?

Jednym z nowych elementów towarzyszących importowi- w tym oczywiście importowi z Chin- jest system EORI. Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych (po angielsku Economic Operators’ Registration and Identification – w skrócie EORI), jest jedną z części składowych tworzonego w Unii Europejskiej  programu e-Customs – tj. „bez-papierowego” środowiska dla administracji celnych i handlu w Unii Europejskiej.

Osoba importująca z Chin niezależnie czy jest to początkujący importer czy duża firma importowa musi posiadać numer EORI, bez tego towar nie przejdzie odprawy celnej.

Złożenie wniosku o nadanie nr EORI jest jednym z pierwszych kroków, które powinniśmy wykonać przed rozpoczęciem naszej przygody z importem towarów z Państwa Środka. Jak to zrobić?

 

EORI

Czytaj dalej

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on LinkedIn