Import ziół z Chin – cło i potrzebne dokumenty

Zastanawiając się nad ziołami w kontekście kultury Chin, na myśl często przychodzi nam tradycyjna chińska medycyna, która rozwijała się tam od ponad 3000 lat. Naturalne zioła i produkty, pozytywnie wpływające na zdrowie, są aktualnie bardzo pożądane przez konsumentów. Ludzie zwracają coraz większą uwagę na to, co jedzą i jakie ma to korzyści. Ze względu na coraz większe znaczenie tego typu towarów, warto zastanowić się, czy import ziół z Chin będzie dobrym planem na rozpoczęcie biznesu.

Import ziół z Chin

W większości chińskich miast tego typu towary dostaniemy w specjalnie przeznaczonych do tego sklepach, zajmujących się sprzedażą produktów naturalnych – głównie ziół. Szczególną popularnością cieszy się m.in. shisandra, znana w Polsce pod nazwą cytryńca chińskiego, żeń-szeń, który pozytywnie wpływa na samopoczucie, a także pochodzący z Chin kolcowój chiński, z którego biorą się znane nam wszystkim jagody goji.

Zagłębia produkcyjne ziół w Chinach

Zainteresowani importem ziół z Chin powinni zwrócić szczególną uwagę na prowincje Shaanxi oraz Jiangsu. Znajdziemy tam najwięcej producentów wspomnianego cytryńca chińskiego, żeń-szenia, jak i innych ziół. Wielu sprzedawców shisandry ulokowanych jest również w Hunan. Ośrodkami produkcji jagód goji są Shandong oraz miasto Tianjin, jednak wiele ofert sprzedażowych tego gatunku pochodzi także ze wspomnianych wcześniej prowincji Shaanxi i Jiangsu.

Zioła - ośrodki produkcyjne

Import ziół z Chin – wymogi oraz dokumenty

Przed rozpoczęciem importu towarów, każdy kupujący ma obowiązek zapoznać się z wymogami stawianymi przez rynek europejski. W przypadku ziół, powinniśmy przede wszystkim uzyskać od eksportera świadectwo fitosanitarne, które wystawiane jest przez służbę ochrony roślin państwa eksportującego. Dokument ten potwierdza, że produkty są wolne od jakichkolwiek chorób i nie stanowią źródła zakażenia. Wyłącznie na jego podstawie możliwy jest wwóz roślin na teren Unii Europejskiej.

Aby zasięgnąć więcej informacji w odpowiedzi na ewentualne pytania, warto skontaktować się z Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORIN). Świadectwo należy złożyć wraz z innymi dokumentami do odprawy celnej importowej. Jest ono niezbędne, aby produkty roślinne mogły przejść przez tę procedurę. Zdarza się, że przedstawiciele PIORIN pobiorą próbkę importowanego produktu do sprawdzenia.

PIORIN - logo

 Źródło: piorin.gov.pl

Cło na zioła z Chin

Przed rozpoczęciem importu zawsze warto zapoznać się ze stawkami celnymi, nałożonymi na dane towary. Pomoże nam w tym darmowy system ISZTAR. Za jego pomocą sprawdzimy zarówno wartość cła, jak i VAT-u. Poniżej można zapoznać się z przykładowymi stawkami celnymi na różnego rodzaju nasiona i zioła:

 • Korzenie żeń-szenia (1211200000) – 0%
 • Przęśl (1211500000) – 0%
 • Korzenie cykorii (1212940000) – 0%
 • Cykoria palona (2101301100) – 11.5%
 • Trzcina cukrowa (1212930000) – 4.6 EUR/100 kg
 • Imbir (2006001000) – 0%
 • Owoce tropikalne i orzechy tropikalne (2006003500) – 12.5% + 15 EUR/100 kg
 • Lycium barbarum L. – jagody Goji (0813409500) – 2.4%
 • Centuria pospolita (1211908690) – 0%
 • Tonkowiec wonny (1211903000) – 3%

Jak możemy zauważyć, cło na import ziół z Chin w większości przypadków wynosi 0%. W niektórych natomiast trochę się zwiększa. Widoczna jest również znaczna różnica w wysokości stawek celnych pomiędzy produktami przetworzonymi a nieprzetworzonymi, na przykład jeśli chodzi o korzeń cykorii, a o cykorię paloną.

Targi handlowe ziół w Chinach

Canton Fair – Phase 3

 • Największe oraz najstarsze chińskie targi handlowe, odwiedzane przez około 200 000 importerów oraz 25 000 wystawców. Podczas fazy 3 prezentowane będą miedzy innymi chińskie produkty naturalne oraz zioła.
 • Wydarzenie organizowane jest dwa razy w roku już od ponad sześćdziesięciu lat.  
 • Oficjalna strona internetowa: https://www.cantonfair.org.cn/en/

Guangzhou International Nature and Organic Food Exhibition (IOF)

 • Targi odbywające się co dwa lata w mieście Guangzhou, goszczące nawet do 50 000 odwiedzających i ponad 500 sprzedawców.
 • Podczas wydarzenia można zapoznać się z bogatą ofertą żywności ekologicznej, ziół oraz innych produktów naturalnych.
 • Oficjalna strona internetowa: http://gz.cipfe.com/en/

Food Ingredients China

 • Organizowane co roku wydarzenie, skupiające się na produktach takich jak naturalne i funkcjonalne składniki, a także specjalistyczny sprzęt do badania i pakowania żywności.
 • Swoją szeroką ofertą przyciągają około 50 000 importerów z różnych zakątków świata. Podczas targów mogą się oni zapoznać z towarami nawet 1500 dostawców.
 • Oficjalna strona internetowa: http://en.fic.cfaa.cn/
Szkolenie Online: Import z Chin

Podsumowanie

Nieprzekonani do typowych lekarstw konsumenci coraz częściej sięgają po środki medycyny alternatywnej, bazującej na różnego rodzaju ziołach, owocach czy nasionach. „Superfood” (żywność pochodzenia naturalnego, korzystnie wpływająca na ludzkie zdrowie) zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Mimo że ich stawki celne są stosunkowo niskie, należy pamiętać o kontroli produktów pochodzenia roślinnego i potrzebnej w tym celu dokumentacji. Jednakże, tak jak przed wiekami, dzisiaj również ziołolecznictwo odgrywa znaczącą rolę w procesie przywracania równowagi organizmu. W wielu przypadkach mówi się o tym, że pomagają zwalczyć przyczyny wielu chorób, a także pozytywnie wpływają na samopoczucie w naturalny sposób.

Jeśli interesujesz się importem, zapoznaj się również z cłem na inne towary, na przykład na herbatę z Chin.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3