Import ziół z Chin – cło i potrzebne dokumenty

Zastanawiając się nad ziołami w kontekście kultury Chin, na myśl często przychodzi nam tradycyjna chińska medycyna, która rozwijała się tam od ponad 3000 lat. Naturalne zioła i produkty, pozytywnie wpływające na zdrowie, są aktualnie bardzo pożądane przez konsumentów. Ludzie zwracają coraz większą uwagę na to co jedzą i jakie ma to korzyści. W większości chińskich miast tego typu towary dostaniemy w specjalnie przeznaczonych do tego sklepach, zajmujących się sprzedażą produktów naturalnych – głównie ziół. Szczególną popularnością cieszy się m.in. shisandra, znana w Polsce pod nazwą cytryńca chińskiego, żeń-szeń, który pozytywnie wpływa na samopoczucie, a także pochodzący z Chin kolcowój chiński, z którego biorą się znane nam wszystkim jagody goji. Ze względu na coraz większe znaczenie tego typu towarów, warto zastanowić się czy import ziół z Chin będzie dobrym planem na rozpoczęcie biznesu.

import ziół z Chin

Import ziół z Chin – stawki celne

Jak zawsze, przed rozpoczęciem warto zapoznać się ze stawkami celnymi, nałożonymi na te towary, przy czym pomocny będzie nam system ISZTAR. Poniżej można zapoznać się z przykładowymi stawkami celnymi na różnego rodzaju nasiona i zioła:

  • 1211200000 Korzenie żeń-szenia – 0%
  • 1211500000 Przęśl – 0%
  • 1212940000 Korzenie cykorii – 0%
  • 2101301100 Cykoria palona – 11,5%
  • 1212930000 Trzcina cukrowa – 6 EUR/100 kg
  • 2006001000 Przetwory z imbiru – 0%
  • 2006003500 Przetwory z owoców tropikalnych – 12.5% + 15 EUR/100 kg
  • 0813409500 Lycium Barbarum (jagody goji) – 2,4%
  • 1211908690 Centuria pospolita – 0%
  • 1211903000 Tonkowiec wonny – 3%

Jak możemy zauważyć, cło na import ziół z Chin w większości przypadków wynosi 0%. W niektórych natomiast trochę się zwiększa. Możemy również zauważyć znaczną różnicę w wysokości stawek celnych pomiędzy produktami przetworzonymi a nieprzetworzonymi, na przykład jeśli chodzi o korzeń cykorii a o cykorię paloną.

Szkolenie: Import z Chin

Import ziół z Chin – potrzebne dokumenty

Jeśli chodzi o produkty pochodzenia roślinnego, należy również zanalizować papiery/certyfikaty potrzebne do importu. W tym przypadku powinniśmy otrzymać od eksportera świadectwo fitosanitarne, które wystawiane jest przez służbę ochrony roślin państwa eksportującego. Dokument ten potwierdza, że produkty są wolne od jakichkolwiek chorób i nie stanowią źródła zakażenia. W razie pytań warto skontaktować się z Państwową Inspekcją Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORIN). Świadectwo należy złożyć wraz z innymi dokumentami do odprawy celnej importowej. Zdarza się, że przedstawiciele PIORIN pobiorą próbkę importowanego produktu do sprawdzenia.

Nieprzekonani do typowych lekarstw ludzie coraz częściej sięgają po środki medycyny alternatywnej, bazującej na różnego rodzaju ziołach, owocach czy nasionach. „Superfood” (określenie żywności korzystnie wpływającej na zdrowie człowieka) zyskuje w Polsce coraz większą popularność. Jednak mimo tego, że stawki celne są stosunkowo niskie, należy pamiętać o kontroli produktów pochodzenia roślinnego i potrzebnej w tym celu dokumentacji. Jednakże, tak jak przed wiekami, dzisiaj również ziołolecznictwo odgrywa znaczącą rolę w procesie przywracania równowagi organizmu. W wielu przypadkach mówi się o tym, że pomagają zwalczyć przyczyny wielu chorób, a także pozytywnie wpływają na samopoczucie w naturalny sposób.

ShipHub.pl

Jesteś zainteresowany importem z Chin? Zapoznaj się z cłem na inne produkty z Chin!

Cło na zabawki z Chin

Cło na elektronikę z Chin

Cło na drobną elektronikę z Chin

Cło na akcesoria do telefonów z Chin

Cło na odzież z Chin

Cło na drony z Chin

Cło na części samochodowe z Chin

Cło na akcesoria rowerowe z Chin

Cło na odczynniki chemiczne z Chin

Cło na produkty chemiczne z Chin

Cło na panele fotowoltaiczne z Chin

Cło na meble z Chin

Cło na oświetlenie LED z Chin

Cło na home decor z Chin

Cło na ceramikę i porcelanę z Chin

Cło na kamień do nagrobków z Chin

Cło na maszyny i ich części z Chin

Cło na koparki do kryptowalut z Chin

Cło na głośniki z Chin

Cło na herbatę z Chin

Cło na urządzenia smart home z Chin

Cło na małe pojazdy elektryczne z Chin

Cło na oczyszczacze powietrza z Chin

Cło na zabawki ogrodowe z Chin

Szkolenie: Import z Chin