Fabryki w Shandong

Shandong to rejon uznawany za kolebkę chińskiej cywilizacji. Jako że prowincja Shandong jest położona częściowo nad Zatoką Pohaj, obszar ten miał dostęp do starożytnego Morskiego Jedwabnego Szlaku i wcześnie się rozwinął. Rozglądając się za konkretnym produktem w Chinach warto wiedzieć, gdzie znajdują się odpowiednie zagłębia produkcyjne. W poniższym artykule przedstawiamy, co produkują fabryki w Shandong.

Fabryki w Shandong

Chińska prowincja Shandong

Shandong (Szantung) to nadmorska prowincja we wschodniej części Chin. Graniczy ona z prowincjami Hebei, Henan, Anhui i Jiangsu. Jest to druga najludniejsza i trzecia o najwyższym poziomie PKB prowincja Chin. Stolicą Shandong jest Jinan.

Najważniejsze ośrodki produkcyjne Shandong to:

 • Yantai
 • Rizhao
 • Weihai
 • Jining
 • Weifang
 • Dezhou
 • Jinan
 • Dongying.

Istotnymi przemysłami w prowincji Shandong są: chemiczny, metalurgiczny, materiałów budowalnych, maszynowy, stoczniowy, samochodowy, elektroniczny, AGD, tekstylny i spożywczy.

Prowincja Shandong rozpościera się na terenie wynoszącym ponad 150 tys. km2. Zamieszkuje ją ponad 100 mln osób. Prowincja składa się na 16 miast prefekturalnych, 140 powiatów i ponad 1900 gmin.

Shandong w Chinach

Jak transportować towary z prowincji Shandong?

Znaczna większość przewozów towarów realizuje się transportem morskim. Głównymi portami wodnymi w prowincji Shandong są Qingdao, Yantai, Rizhao, Weihai i Dongying. Największym z nich jest port w Qingdao – rocznie przechodzi przez niego nawet 22 mln TEU (szóste miejsce w rankingu najbardziej eksploatowanych portów kontenerowych na świecie). Grupa Shandong Port (Qingdao, Yantai, Rizhao, Bohai) odpowada za 34 mln TEU rocznie.

W przypadku towarów wartościowych, niewielkich lub szybko psujących się, odpowiednią metodą przewozu będzie transport lotniczy. Największe porty lotnicze oferujące siatkę połączeń cargo blisko Shandong znajdują się w Pekinie (port lotniczy Pekin) oraz w Zhengzhou (port lotniczy Zhengzhou-Xinzheng).

Porty w prowincji Shandong
Szkolenie: Import z Chin

Fabryki w Shandong

Żywność i nie tylko z Yantai

Yantai (烟台) to największe miasto przemysłowe w prowincji Shandong. Yantai zostało ogłoszone „miastem wina”, lecz jest ono także dużym eksporterem jabłek, warzyw oraz największym chińskim eksporterem orzeszków ziemnych. Wiele firm specjalizuje się w produkcji części do pojazdów, logistyce, przemyśle stoczniowym i chemicznym. Yantai to również ogromny producent ręcznie haftowanych obrusów.

 • Z Longkou (龙口) pochodzi znany typ makaronu sojowego vermicelli. Znajdują się tam także producenci miedzianych instrumentów.
 • Laizhou (莱州) specjalizuje się w ręcznie wyplatanych wyrobów ze słomy.
 • Nanshan (南山) to ośrodek produkcji tkaniny bawełnianej oraz syntetycznych koców. Materiały aluminiowe z Nanshan wykorzystywane są przy produkcji statków powietrznych.
 • Penglai (蓬莱) to główny region produkcji wina (ponad 140 winiarni), odpowiadający za produkcję ponad 40% tego trunku w Chinach.
Yantai w prowincji Shandong, Chiny
Yantai, yantai.gov.cn/art/2019/4/3/art_11769_2399547.html

Producenci w Rizhao w prowincji Shandong

Rizhao (日照) położone nad morzem to jedno z największych ośrodków produkcji owoców morza, w szczególności małży. Przemysł stalowy w Rizhao jest największy w skali całej prowincji.

Rizhao w prowincji Shandong, Chiny
Rizhao, sohu.com/a/458524275_120783667

Fabryki w Shandong – piwo i AGD Qingdao

Największy klaster w Qingdao (青岛) skupia producentów elektroniki i sprzętu AGD (np. Haier, Hisense). Jest to również wiodący obszar w produkcji piwa – to skąd pochodzi marka Tsingtao. Oprócz tego, Qingdao eksportuje maszyny, pojazdy, wyroby rzemieślnicze oraz tekstylia.

 • W Jiaozhou (胶州) wytwarzany jest sprzęt mechaniczny i elektryczny.
 • Pingdu (平度) specjalizuje się w wyplatanych wyrobach (kapelusze, koszyki) oraz ceramice.
 • Huangdao (黄岛) to konkurencyjny ośrodek przemysłowy (AGD, branża petrochemiczna).
 • Producenci w Jimo (即墨) specjalizują się w produkcji maszyn.
Qingdao w prowincji Shandong, Chiny
Qingdao, ln.ifeng.com/c/7uVwf9xRr15
Bezpłatna konsultacja

Branże w Weihai w prowincji Shandong

Weihai (威海) było jednym z pierwszych miast otwartych na zagraniczne inwestycje. Dzięki nim szybko rozwinął się tam przemysł petrochemiczny, tekstylny, farmaceutyczny i materiałów budowlanych.

 • Rongcheng (荣成) i Rushan (乳山) to główne ośrodki przetwórcze odpowiednio alg i ostryg.
 • Dzielnica Huancui (环翠) skupia producentów innowacyjnych materiałów.
 • Wendeng (文登) aspiruje do stania się najwydajniejszym ośrodkiem produkcyjnym w branży w motoryzacyjnej oraz elektromechanicznej.
Weihai w prowincji Shandong, Chiny
Weihai, weibo.com/ttarticle/p/show?id=2309404209447709867884&infeed=1

Producenci w Jining

Jining (济宁) to miasto specjalizujące się w sektorach: biotechnologia, nowe tekstylia, części samochodowe i materiały budowlane.

 • Liangshan (梁山) to największa chińska baza produkcyjna samochodów komercyjnych oraz dostawca pojazdów z drugiej ręki.
 • Skórzane rękawiczki z Jiaxiang (嘉祥) stanowią 30% całej sprzedaży na rynku krajowym.
 • Z Jinxiang (金乡) pochodzi 70% chińskiego eksportu czosnku.
Jining w prowincji Shandong, Chiny
Jining, 新浪山济宁频道

Produkty spożywcze z Weifang w prowincji Shandong

Weifang (潍坊) mocno rozwija sektory: spożywczy, maszynowy, chemiczny, elektroniczny, farmaceutyczny i tekstylny. Weifang jest znane szczególnie z rzemiosła (wyroby z laki inkrustowane srebrem) oraz latawców.

 • Shouguang (寿光) to największy chiński ośrodek produkcji warzyw („chińska stolica warzyw”). Weixian (潍县) znane jest z rzodkiewek, a Qingzhou (青州) – z hodowanych na tym obszarze specjalnych melonów. Z Weifang pochodzi 1/8 chińskich warzyw na eksport.
Weifang w prowincji Shandong, Chiny
Weifang, 124.133.228.83/articleContent/1176_842096.html
Szkolenie: Import z Chin

Tradycyjne rzemiosło z Zibo

Dominującymi branżami w Zibo (淄博) są: ceramiczna, porcelanowa, szklana i tekstylna. Zibo oferuje unikalne wyroby wywodzące się z tradycji tamtejszych ludów.

 • Zhangdian (张店) to ośrodek produkcji inteligentnego sprzętu elektronicznego.
Zibo w prowincji Shandong, Chiny
Zibo, esp-4u.com/bagua/425014.html

Materiały z Dezhou w prowincji Shandong

Dezhou (德州) znane jest z wyrobów z włókna szklanego. Oprócz tego, znajduje się tam także wiele producentów bawełnianych tekstyliów.

Dezhou w prowincji Shandong, Chiny
Dezhou, gpbctv.com/jrrd/202202/507287.html

Producenci w Jinan

Jinan (济南) to modelowy klaster narzędzi AI (sztucznej inteligencji). W latach 50. Jinan był dużym producentem wyrobów stalowych, w latach 70. – pojazdów. W Jinan rozwinęła się także produkcja jedwabiu, narzędzi, wyrobów chemicznych i papieru.

Jinan w prowincji Shandong, Chiny
Jinan, cn.kayak.com/航班/首尔-SEL/济南国际机场-TNA

Branża naftowa w Dongying w prowincji Shandong

Dongying (东营) to konkurencyjny ośrodek skupiający się na przemyśle petrochemicznym, wydobywczym, tworzyw sztucznych i tekstyliów. Branża naftowa w Dongying ma ogromne znaczenie dla gospodarki prowincji.

Dongying w prowincji Shandong, Chiny
Dongying, sdxw.iqilu.com/share/YS0yMS0xMTk3NzQ5OQ.html

Fabryki w Shandong – podsumowanie

Producenci w Shandong

Shandong to jedna z najbogatszych prowincji Chin. Eksport tego obszaru zdominowany jest przez maszyny, elektronikę, tekstylia, odzież, produkty chemiczne i z tworzyw sztucznych i metale. Prowincja ta to największy producent bawełny, zboża, czosnku, złota i diamentów. Na jej terenie znajdują się jedne z największych złóż ropy naftowej w Chinach. Shandong to także największy chiński eksporter w sektorze rolnym.

Główne ośrodki produkcji to Yantai (produkty spożywcze), Rizhao (stal), Qingdao (piwo, elektronika użytkowa), Weihai (pojazdy), Jining (samochody, czosnek), Weifang (produkty spożywcze), Dezhou (rzemiosło), Jinan (włókno szklane) i Dongying (tworzywa sztuczne).

Szukając produktu z Chin, warto jest pojechać do zagłębia danego wyrobu i wybrać najbardziej odpowiadających dostawców. Nie zapomnij podpisać kontraktu handlowego ważnego w świetle chińskiego prawa. Przy klastrach przemysłowych zazwyczaj znajdują się obiekty, w których organizowane są targi handlowe, pozwalające na nawiązanie nowych relacji biznesowych.

Zobacz nasze poradniki na temat importu z Chin:

Import artykułów szklanych z Chin

Import stali z Chin

Import samochodów z Chin

Import elektroniki z Chin

Import tkanin z Chin

Fotografia główna: finance.ifeng.com/c/7lvCHDVpgCs

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.2 / 5. Ilość głosów: 5