Kod CN

W procesie importowym można spotkać się z wieloma skrótami, np.: CI, B/L, HS, CN… Podczas gdy pierwsze dwa odnoszą się do dokumentów, kolejna para dotyczy kodów celnych. Kod HS to kod istniejący w Systemie Zharmonizowanym, a kod CN od niego pochodzi. Czym jest kod CN i czym się różni od kodu HS?

Kod CN

Kod CN – co to jest?

Kod CN to kod zawarty w Nomenklaturze Scalonej (ang. Combined Nomenclature, CN). Nomenklatura ta została stworzona, gdy Rada Unii Europejskiej wprowadziła wspólną taryfę celną w 1987 r. na mocy rozporządzenia (EWG) nr 2658/87. Kody CN bazują na Systemie Zharmonizowanym (ang. Harmonized System, HS), który obowiązuje w ponad 200 państwach na świecie. Kod HS składa się z sześciu cyfr, podczas gdy kod CN jest ośmiocyfrowy.

Kod CN produktu

Do każdego typu produktu przypisany jest kod CN. Jako że pierwotnym kodem jest HS, kod CN dzieli z nim pierwsze sześć cyfr. Siódma i ósma cyfra uściśla typ produktu na obszarze celnym UE. Przy zgłoszeniach przywozowych, wywozowych oraz dostawie wewnątrzwspólnotowej, kod Nomenklatury Scalonej stanowi informację o kategorii towaru, co pozwala na tworzenie baz danych statystycznych.

Szkolenie: Import z Chin

Jak ustalić kod CN?

W Unii Europejskiej obowiązuje zintegrowana taryfa celna Wspólnot Europejskich – nomenklatura TARIC. Kod w TARIC jest dziesięcio- lub jedenastocyfrowy. Pierwsze osiem cyfr jest takich samych jak w kodzie CN, a kolejne dwie zawierają informacje o środkach ochronnych obowiązujących przy produkcie. Mogą one się odnosić do zawieszenia cła, nałożonych cłach antydumpingowych lub kontyngentach ilościowych.

Nomenklatura dzieli się na 21 sekcji oraz 99 działów. Numery są przypisane do danego typu towaru według poniższych zasad:

  • pierwsze dwie cyfry oznaczają jedną z 21 sekcji
  • kolejne dwie cyfry odnoszą się do działu w danej sekcji
  • cyfra piąta i szósta oznacza podpozycję danej kategorii produktów – to ostatnie cyfry HS
  • przedostatnia para jako podpozycja CN dalej identyfikuje dany typ towaru
  • dziewiąta i dziesiąta cyfra odnosi się do statystycznych podpodziałów i środków ochronnych na obszarze celnym UE. Czasem występuje jedenasta cyfra.

Według tego wzoru, spójrzmy na obuwie zawierające metalowy nosek ochronny o kodzie 6401 10 00 00. Obuwie znajduje się w sekcji XII, do której przypisane są dwie pierwsze cyfry kodu 64. Następna para cyfr 01 oznacza dział, w tym przypadku obuwie. Trzecia para cyfr oznacza podpozycję, a pozostałe cztery cyfry uściślają rodzaj produktu, a także stanowią informację statystyczną oraz ewentualne środki ochronne. Gdy pozycja lub podpozycja Systemu Zharmonizowanego nie jest dalej dzielona do celów wspólnotowych, cyfry od siódmej do dziesiątej to „0000”.

Poszukujesz kodu HS dla swoich produktów i profesjonalnych dostawców takich produktów z Chin? Skontaktuj się z nami i wybierz dostawców z listy, którą specjalnie dla Ciebie przygotujemy.

Jak uzyskać kod CN?

Kod CN można uzyskać we wspomnianym wcześniej systemie taryfowym UE TARIC. Jest on dostępny w polskiej wersji językowej. Alternatywnie, można skorzystać z polskiego systemu taryfowego ISZTAR. Polski system, oprócz informacji dostępnych w TARIC, zawiera informacje o wysokości podatku VAT oraz akcyzie. W celu ułatwienia poruszania się po nich, przygotowaliśmy poradniki krok po kroku po ISZTAR i TARIC.

Zarówno kody jak i stawki celne ulegają zmianom, dlatego należy sprawdzać je na bieżąco.

Kod CN - systemy taryfowe

W przypadku interesującego nas kodu konkretnego produktu, można wpisać w wyszukiwarkę jego nazwę lub skorzystać z drzewka nomenklatury.

ISZTAR
ISZTAR

Nie mogę ustalić kodu, co teraz?

Jeśli Twój produkt jest nowy lub nieklasyfikowany i przypisanie do niego kodu towaru CN jest utrudnione, złóż wniosek o WIT. Urząd wyda decyzję o klasyfikacji danego produktu. Wiążąca Informacja Taryfowa ma moc prawną i uznawana jest na całym terenie UE.

Mogą Cię zainteresować także tematy:

Kod celny

Cło z Chin

Import z Chin w 2021

Oceń post

4.5 / 5. Ilość głosów: 12