Cło na odzież z Chin

Dla wielu importerów, Chiny są przede wszystkim krajem, gdzie można za niewygórowaną cenę zakupić spore ilości ubrań i sprzedać je z dużym zyskiem w Polsce. Tym samym odzież z Chin jest coraz chętniej importowana. Wzrost kosztów pracy i materiałów sprawił, że konkurencja ze strony krajów takich jak Bangladesz czy Wietnam wzrosła. Niemniej jednak to Chińczycy są w stanie zaoferować lepszą jakość – nadal za rozsądną cenę. Dostawcy z Chin są mają też spore doświadczenie w prowadzeniu handlu tego rodzaju towarem.

cło na odzież z Chin

Odzież z Chin

Warto podkreślić, że osiągnięcie wystarczająco satysfakcjonującego zysku na towarze tak powszechnym, jak ubrania, wymaga zakupu dużej jego ilości – w wypadku mniejszych zamówień, łatwiej po prostu poszukać chińskiego centrum handlowego prowadzącego sprzedaż hurtową w Polsce.

Drugie istotne zastrzeżenie dotyczy produktów markowych. Otóż ceny detaliczne markowej odzieży w Chinach są wyższe niż w Polsce. W związku z tym nieprawdopodobnym jest, by chińska firma zaoferowała korzystne ceny na markowe produkty w międzynarodowej transakcji. 99% ofert ubrań markowych dotyczy podróbek, które po wwiezieniu do kraju zostaną natychmiast przejęte przez Urząd Celny. Zamawiający nie tylko straci pieniądze, lecz także naraża się na kary finansowe. Tę kwestię należy sprawdzić bardzo szczegółowo, bo na liście zastrzeżonych znaków towarowych znajdują się nie tylko Puma, Adidas czy Nike, ale także cały szereg innych mniej popularnych marek, na pierwszy rzut oka nie kojarzących się z branżą odzieżową.

Szkolenie: Import z Chin

Odzież z Chin – stawki celne

Stawki celne na odzież są dość mocno zróżnicowane. Aby sprawdzić aktualne stawki celne, skorzystaj z systemu taryfowego ISZTAR. W systemie tym, odzież znajduje się w sekcji XI, „Materiały i artykuły włókiennicze”, w dziale 61 „Odzież i dodatki odzieżowe, z dzianin” oraz dziale 62 „Odzież i dodatki odzieżowe, inne niż z dzianin”. W sekcji XII znajdują się takie artykuły jak „obuwie, nakrycia głowy, parasole, parasole przeciwsłoneczne, laski, stołki myśliwskie, bicze, szpicruty i ich części; pióra preparowane i artykuły z nich; kwiaty sztuczne; artykuły z włosów ludzkich”. Wyroby ze skóry i futra przypisane są do sekcji VIII.

Nazwa produktu – kod celny – stawka celna

 • Jedwabne bluzki i koszule damskie lub dziewczęce, dziane (6106 90 30 00) – 12%
 • Bawełniane koszule męskie i chłopięce, dziane (6105 10 00 00) – 12%
 • Odzież i dodatki odzieżowe ze skór futerkowych ze szczeniąt foczych whitecoat z gatunku „harp” lub ze szczeniąt foczych z gatunku „hooded” (blue-backs) (4303 10 10 00) – 3.7%
 • Futra sztuczne (4304 00 00 00) – 3.2%
 • Artykuły odzieżowe ze skóry wyprawianej (4203 10 00 00) – 4%
 • Palta, kurtki 3/4, pelerynki, peleryny i podobne artykuły, damskie lub dziewczęce, z wełny lub cienkiej sierści zwierzęcej (6102 10 10 90) – 12%
 • Dresy z bawełny (6211 42 31 00) – 12%
 • Rękawiczki skórzane (4203 29 90 00) – 7%
 • Plecione kapelusze lub inne plecione nakrycia głowy (6504 00 00 00) – 0%
 • Rękawiczki dla niemowląt z bawełny (6209 20 00 10) – 10.5%
 • Inna odzież dla niemowląt z bawełny (6209 20 00 90) – 10.5%
 • Damskie i dziewczęce koszule nocne i piżamy z włókien chemicznych (6108 32 00 00) – 12%.

Uwaga! Niektóre towary poddawane są specjalnej kontroli przywozu. Kontroli przywozu skór z kotów i psów lub produktów z fok, licencji na eksport/import oraz świadectwa CITES podlegają między innymi:

 • artykuły odzieżowe ze skóry wyprawianej;
 • palta […] z wełny lub cienkiej sierści zwierzęcej;
 • odzież ze skór futerkowych;
 • rękawiczki dla niemowląt z bawełny;
 • rękawiczki skórzane (tylko świadectwo CITES).

Odzież z Chin – rozporządzenia w imporcie

Według Rozporządzenie (WE) nr 1523/2007 Parlamentu Europejskiego i Rady, zakazany jest import na teren UE skór z kotów i psów oraz produktów zawierających tego rodzaju skóry. Za weryfikację odpowiadają organy celne, które w razie naruszenia tej regulacji mogą nałożyć kary finansowe na importera.

Jak zostało już zaznaczone, produkty pochodzenia zwierzęcego, a więc futra i skóry, wymagają w imporcie świadectwa CITES. Tekst konwencji CITES zawiera wykaz zagrożonych wyginięciem zwierząt, których sprowadzać nie można: importer powinien zgłosić się do Głównego Inspektoratu Weterynarii i uzyskać świadectwo pochodzenia, zwane świadectwem CITES.

Warto wspomnieć o pewnym trendzie, czyli stopniowym i stałym wzroście jakości chińskiej odzieży. Do tej pory wyłącznie zachodnie produkty markowe były w Chinach wyznacznikiem statusu i zarazem gwarantowały dobrą jakość. Pojawia się jednak coraz więcej wiarygodnych, lokalnych marek w Państwie Środka; przykładowo firma Li-Ning, producent odzieży i butów sportowych. Firma Li-Ning obecna jest na rynkach Południowo-Wschodniej Azji i w Stanach Zjednoczonych. Produkty Li-Ning można kupić na Amazonie oraz AliExpress. Firmę promują takie sławy światowego sportu jak sprinter Asafa Powell, mistrzyni w skoku o tyczce Jelena Isinbajewa oraz skoczek w dal Christian Taylor. Dystrybucja towarów wiarygodnej chińskiej marki na terenie UE może być także całkiem niezłym pomysłem na biznes.

Inne wymagania i wiele więcej znajdziesz w naszym osobnym artykule o ubraniach z Chin. Zapoznaj się także z poradnikami o zagłębiach produkcji odzieży i dodatków w Chinach:

Import z Chin w 2021

Oceń post

3.6 / 5. Ilość głosów: 10