Cło na odzież sprowadzaną z Chin

Cło na odzież z Chin

Dla wielu importerów, Chiny są przede wszystkim krajem, gdzie można za niewygórowaną cenę zakupić spore ilości ubrań i sprzedać je z dużym zyskiem w Polsce. Tym samym odzież z Chin jest coraz chętniej importowana. Wzrost kosztów pracy i materiałów sprawił, że konkurencja ze strony krajów takich jak Bangladesz czy Wietnam wzrosła. Niemniej jednak to Chińczycy są w stanie zaoferować lepszą jakość (nadal za rozsądną cenę). Dodatkowo mają też spore doświadczenie w prowadzeniu tego rodzaju handlu.

Warto podkreślić, że osiągnięcie wystarczająco satysfakcjonującego zysku na towarze tak powszechnym, jak ubrania, wymaga zakupu dużej jego ilości – w wypadku mniejszych zamówień, łatwiej po prostu poszukać chińskiego centrum handlowego prowadzącego sprzedaż hurtową w Polsce.

cło na odzież z Chin

Odzież z Chin – stawki celne

Drugie istotne zastrzeżenie dotyczy produktów markowych. Otóż ceny detaliczne markowej odzieży w Chinach są wyższe niż w Polsce. W związku z tym nieprawdopodobnym jest, by chińska firma zaoferowała korzystne ceny na markowe produkty w międzynarodowej transakcji. 99% ofert ubrań markowych dotyczy podróbek, które po wwiezieniu do kraju zostaną natychmiast przejęte przez Urząd Celny.  Zamawiający nie tylko straci pieniądze, lecz także narazi się na kary finansowe. Tę kwestię należy sprawdzić bardzo szczegółowo, bo na liście zastrzeżonych znaków towarowych znajdują się nie tylko Puma, Adidas czy Nike, ale także cały szereg innych mniej popularnych marek, na pierwszy rzut oka nie kojarzących się z niczym.

Chiny postrzegane są przez władze Unii Europejskiej jako zagrożenie dla lokalnych producentów odzieży i tekstyliów, a zatem na każdy rodzaj tych produktów nałożone jest cło. Stawki są dosć mocno zróżnicowane.

Nazwa towaruCło na import z ChinKomentarz
Bluzki i koszule damskie z dzianin
12% 
Koszule męskie z dzianin
12% 
Odzież ze skór futerkowych
3.7%Podlega kontroli przywozu skór z kotów i psów, licencji na eksport/import oraz świadectwa CITES.
Futra sztuczne
3.2% 
Artykuły odzieżowe ze skóry wyprawianej 
4%Podlega kontroli przywozu skór z kotów i psów, licencji na eksport/import oraz świadectwa CITES.
Palta, kurtki 3/4, pelerynki, peleryny, anoraki, wiatrówki z dzianin
12% 
Dresy z bawełny
12% 
Rękawiczki skórzane
4%Wymagane świadectwo CITES.
Plecione kapelusze lub inne plecione nakrycia głowy
0% 
Rękawiczki dla niemowląt z bawełny
8.9Podlega kontroli przywozu skór z kotów i psów, kontroli przywozu towarów z fok, licencji na eksport/import oraz świadectwa CITES.
Inna odzież dla niemowląt z bawełny
12% 
Odzież wykonana z filcu
12% 
Szkolenie: Import z Chin

Odzież z Chin – rozporządzenia w imporcie

Według rozporządzeń unijnych (nr 1523/2007) zakazany jest import na teren UE skór z kotów i psów oraz produktów zawierających tego rodzaju skóry. Za weryfikację odpowiadają organa celne, które w razie naruszenia tej regulacji mogą nałożyć kary finansowe na importera.

Produkty pochodzenia zwierzęcego, a więc futra i skóry, wymagają w imporcie świadectwa CITES. Tekst konwencji CITES zawiera wykaz zagrożonych wyginięciem zwierząt, których sprowadzać nie można: importer powinien zgłosić się do Głównego Inspektoratu Weterynarii i uzyskać świadectwo pochodzenia, zwane świadectwem CITES.

Godnym uwagi trendem, o którym warto wspomnieć, jest stopniowy i stały wzrost jakości chińskiej odzieży. Do tej pory wyłącznie zachodnie produkty markowe były w Chinach wyznacznikiem statusu i zarazem gwarantowały dobrą jakość. Jednak pojawia się coraz więcej wiarygodnych, lokalnych marek: przykładowo firma Li-ning, producent odzieży i butów sportowych. Firma Li-ning obecna jest już na rynkach Południowo-Wschodniej Azji i próbuje nawet wedrzeć się na rynek USA. Do reklamowych „twarzy” firmy należą takie sławy światowego sportu jak sprinter Asafa Powell, mistrzyni w skoku o tyczce Jelena Isinbajewa oraz skoczek w dal Christian Taylor. Czas pokaże, czy uda im się osiągnąć sukces: jednak dystrubucja towarów wiarygodnej chińskiej marki na terenie UE może być także całkiem niezłym pomysłem na biznes.

ShipHub

Planujesz import innych produktów? Zapoznaj się z cłem na inne produkty z Chin!

Cło na zabawki z Chin

Cło na elektronikę z Chin

Cło na drobną elektronikę z Chin

Cło na akcesoria do telefonów z Chin

Cło na drony z Chin

Cło na części samochodowe z Chin

Cło na akcesoria rowerowe

Cło na odczynniki chemiczne z Chin

Cło na produkty chemiczne z Chin

Cło na meble z Chin

Zainteresowanych tym tematem zachęcamy również do zaznajomienia się z naszym artykułem o cle na produkty z Chin.

Szkolenie Online: Import z Chin