Import mebli z Chin – cło

Chiny należą do największych producentów mebli na świecie, a popyt na meble jest dodatkowo napędzany przez dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości i wzrastającą siłę nabywczą chińskich konsumentów. Import mebli z Chin staje się coraz popularniejszy. Na tym konkurencyjnym rynku, gdzie setki małych i średnich firm walczy o klienta, pojawiło się także wiele przedsiębiorstw zorientowanych na eksport. Import z Chin – jakie obowiązuje cło i jakie są kluczowe wymagania?

Import mebli z Chin - cło

Gdzie produkuje się meble w Chinach?

Produkty chińskiego przemysłu meblowego są dostępne w każdym możliwym kształcie, kolorze i typie. Jest kilka ośrodków, które szczególnie specjalizują się w produkcji mebli, w większości położonych w delcie Rzeki Perłowej. Dayong i Zhongshan w prowincji Guangdong produkują meble z sekwoi, Lecong i Foshan produkują tarcicę, powiat Anji w prowincji Zhejiang jest stolicą mebli z bambusa i materiałów bambusowych. Drewno jako surowiec często pochodzi z północno-wschodniej części Chin, gdzie mieści się także wiele firm meblowych.

Import mebli z Chin - mapa

Import mebli z Chin – cło

W przypadku importu do Polski, informacje na temat wysokości stawek celnych i podatku VAT dla wszystkich kategorii produktów i inne ważne informacje są dostępne w systemie taryfowym ISZTAR. Przydatny także może okazać się system taryfowy dla całej Unii Europejskiej, TARIC.

Produkty meblowe znajdują się w sekcji XX „Artykuły przemysłowe różne”. Poniżej przedstawiamy stawki celne obowiązujące w Unii Europejskiej na wybrane wyroby:

 • 9403 90 30 90 – Części mebli drewnianych (2.7%)
 • 9401 61 00 00 – Tapicerowane krzesła drewniane (0%)
 • 9403 10 91 00 – Metalowe szafki z drzwiami (0%)
 • 9401 30 00 00 – Siedzenia obrotowe z regulacją wysokości (0%)
 • 9403 10 51 00 – Biurka metalowe (0%)
 • 9402 10 00 00 – Fotele dentystyczne, fryzjerskie lub podobne fotele oraz ich części (0%)
 • 9403 40 10 10 – Meble kuchenne do zabudowy wykonane ręcznie (2.7%)
 • 9403 70 00 00 – Meble z tworzyw sztucznych (0%)
 • 9403 83 00 10 – Meble z rattan robione ręcznie (5.6%).

Stawki celne dla mebli są stosunkowo niskie, dlatego ich import cieszy się tak dużą popularnością. Prostą metodą na obliczenie cła jest wyliczenie go za pomocą kalkulatora opłat celnych.

Bezpłatna konsultacja

Targi handlowe mebli w Chinach

Jednym z lepszych sposobów na nawiązanie stosunków z partnerami biznesowymi jest uczestnictwo w targach handlowych. Oto niektóre z targów w Chinach skupiających się na wyrobach meblowych:

Home Furnishing Expo Shenzhen

Lokalizacja: Shenzhen, Convention & Exhibition Center

Strona: hometexexpo.com

International Famous Furniture Fair (Dongguan)

Lokalizacja: Dongguan, Guangdong Modern International Exhibition Center

Strona: mar.gde3f.com

China International Furniture Fair (Guangzhou)

Lokalizacja: Kanton, China Import & Export Fair Complex

Strona: ciff-gz.com/en

Interzum Guangzhou

Lokalizacja: Kanton, China Import & Export Fair Complex

Strona: interzum-guangzhou.com

China International Furniture Expo

Lokalizacja: Shanghai, New International Expo Centre (SNIEC)

Strona: ciff.furniture/ciff/shanghai

Import z Chin w 2021

Import mebli z Chin – wymogi

Na rynku Wspólnoty przy wyrobach wpadających pod Dyrektywy Nowego Podejścia obowiązkowe jest oznakowanie CE. Z reguły meble nie muszą mieć CE. Oznaczenie to jest wymagane tylko przy konkretnych typach mebli:

 • posiadających części ruchome zasilane przez energię inną niż ludzka (silniczki, siłowniki);
 • klasyfikowanych jako wyroby medyczne;
 • posiadających wbudowane oświetlenie i inne części elektryczne. Tutaj należy zapoznać się z dyrektywami RoHS, EMC, oraz LVD.

Pozostałe meble podlegają dyrektywie 2001/95/WE ws. ogólnego bezpieczeństwa produktów.

W przypadku mebli tapicerowanych i materacy importowanych z Chin istnieje niekiedy wymóg spełnienia regulacji przeciwpożarowych. Przepisy w państwach członkowskich UE mogą się różnić, dlatego zawsze warto sprawdzić krajowe akty prawne.

Import mebli z Chin – kontrola fitosanitarna

Wymóg kontroli fitosanitarnej jest dobrze znany wszystkim, którzy stosowali w imporcie drewniane opakowania: surowe drewno może zawierać niebezpieczne pasożyty, stwarzające zagrożenie dla ekosystemu kraju docelowego. Zazwyczaj gotowe meble są zwolnione z tego wymogu, może on być jednak dotyczyć półproduktów, rzeźb z drewna, narzędzi, stolarki, intarsji i parkietów. W Unii Europejskiej, dyrektywa Rady 2000/29/WE reguluje procedury fitosanitarne.

Planujesz import innych produktów? Zapoznaj się z cłem na inne produkty z Chin.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 7