Import mebli z Chin – cło

Chiny należą do największych producentów mebli na świecie, a popyt na meble jest dodatkowo napędzany przez dynamicznie rozwijający się rynek nieruchomości i wzrastającą siłę nabywczą chińskich konsumentów. Import mebli z Chin staje się coraz popularniejszy. Na tym konkurencyjnym rynku, gdzie setki małych i średnich firm walczy o klienta, pojawiło się także wiele przedsiębiorstw zorientowanych na eksport. Import z Chin – jakie obowiązuje cło i jakie są kluczowe wymagania?

Import mebli z Chin - cło

Gdzie produkuje się meble w Chinach?

Produkty chińskiego przemysłu meblowego są dostępne w każdym możliwym kształcie, kolorze i typie. Jest kilka ośrodków, które szczególnie specjalizują się w produkcji mebli, w większości położonych w delcie Rzeki Perłowej. Dayong i Zhongshan w prowincji Guangdong produkują meble z sekwoi, Lecong i Foshan produkują tarcicę, powiat Anji w prowincji Zhejiang jest stolicą mebli z bambusa i materiałów bambusowych. Drewno jako surowiec często pochodzi z północno-wschodniej części Chin, gdzie mieści się także wiele firm meblowych.

Import mebli z Chin - mapa

Import mebli z Chin – cło

W przypadku importu do Polski, informacje na temat wysokości stawek celnych i podatku VAT dla wszystkich kategorii produktów i inne ważne informacje są dostępne w systemie taryfowym ISZTAR. Przydatny także może okazać się system taryfowy dla całej Unii Europejskiej, TARIC.

Produkty meblowe znajdują się w sekcji XX „Artykuły przemysłowe różne”. Poniżej przedstawiamy stawki celne obowiązujące w Unii Europejskiej na wybrane wyroby:

 • 9403 90 30 90 – Części mebli drewnianych (2.7%)
 • 9401 61 00 00 – Tapicerowane krzesła drewniane (0%)
 • 9403 10 91 00 – Metalowe szafki z drzwiami (0%)
 • 9401 30 00 00 – Siedzenia obrotowe z regulacją wysokości (0%)
 • 9403 10 51 00 – Biurka metalowe (0%)
 • 9402 10 00 00 – Fotele dentystyczne, fryzjerskie lub podobne fotele oraz ich części (0%)
 • 9403 40 10 10 – Meble kuchenne do zabudowy wykonane ręcznie (2.7%)
 • 9403 70 00 00 – Meble z tworzyw sztucznych (0%)
 • 9403 83 00 10 – Meble z rattan robione ręcznie (5.6%)

Stawki celne dla mebli są stosunkowo niskie, dlatego ich import cieszy się tak dużą popularnością. Prostą metodą na obliczenie cła jest wyliczenie go za pomocą kalkulatora opłat celnych.

Szkolenie Online: Import z Chin

Targi handlowe mebli w Chinach

Jednym z lepszych sposobów na nawiązanie stosunków z partnerami biznesowymi jest uczestnictwo w targach handlowych. Oto niektóre z targów w Chinach skupiających się na wyrobach meblowych:

Home Furnishing Expo Shenzhen

Lokalizacja: Shenzhen, Convention & Exhibition Center

Strona: hometexexpo.com

International Famous Furniture Fair (Dongguan)

Lokalizacja: Dongguan, Guangdong Modern International Exhibition Center

Strona: mar.gde3f.com

China International Furniture Fair (Guangzhou)

Lokalizacja: Kanton, China Import & Export Fair Complex

Strona: ciff-gz.com/en

Interzum Guangzhou

Lokalizacja: Kanton, China Import & Export Fair Complex

Strona: interzum-guangzhou.com

China International Furniture Expo

Lokalizacja: Shanghai, New International Expo Centre (SNIEC)

Strona: ciff.furniture/ciff/shanghai

Import z Chin w 2021

Import mebli z Chin – wymogi

Na rynku Wspólnoty przy wyrobach wpadających pod Dyrektywy Nowego Podejścia obowiązkowe jest oznakowanie CE. Z reguły meble nie muszą mieć CE. Oznaczenie to jest wymagane tylko przy konkretnych typach mebli:

 • posiadających części ruchome zasilane przez energię inną niż ludzka (silniczki, siłowniki);
 • klasyfikowanych jako wyroby medyczne;
 • posiadających wbudowane oświetlenie i inne części elektryczne. Tutaj należy zapoznać się z dyrektywami RoHS, EMC, oraz LVD.

Pozostałe meble podlegają dyrektywie 2001/95/WE ws. ogólnego bezpieczeństwa produktów.

W przypadku mebli tapicerowanych i materacy importowanych z Chin istnieje niekiedy wymóg spełnienia regulacji przeciwpożarowych. Przepisy w państwach członkowskich UE mogą się różnić, dlatego zawsze warto sprawdzić krajowe akty prawne.

Import mebli z Chin – kontrola fitosanitarna

Wymóg kontroli fitosanitarnej jest dobrze znany wszystkim, którzy stosowali w imporcie drewniane opakowania: surowe drewno może zawierać niebezpieczne pasożyty, stwarzające zagrożenie dla ekosystemu kraju docelowego. Zazwyczaj gotowe meble są zwolnione z tego wymogu, może on być jednak dotyczyć półproduktów, rzeźb z drewna, narzędzi, stolarki, intarsji i parkietów. W Unii Europejskiej, dyrektywa Rady 2000/29/WE reguluje procedury fitosanitarne.

Planujesz import innych produktów? Zapoznaj się z cłem na inne produkty z Chin.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 4