Święta w Wietnamie 2022

Import z Wietnamu cieszy się rosnącą popularnością w Unii Europejskiej, co związane jest m.in. z wejściem w życie korzystnej umowy EVFTA. Utrzymując kontakty z partnerami handlowymi z Wietnamu, powinniśmy wiedzieć, kiedy przypadają tam różnego rodzaju święta. Jako że korzenie kultury wietnamskiej sięgają zarówno Chin, jak i Indii, jest ona bardzo różnorodna. W artykule prezentujemy święta w Wietnamie w 2022 roku.

Święta w Wietnamie 2022

Dni wolne od pracy w Wietnamie 2022 – święta

Zgodnie z wietnamskim prawem pracownikom w tym kraju przysługuje dziesięć dni ustawowo wolnych od pracy, które obejmują sześć najważniejszych świąt. W dodatku obcokrajowcom przysługuje dzień wolny na czas Święta Narodowego ich państwa. W przypadku, jeżeli święto przypada na weekend, dzień wolny rekompensowany jest w poniedziałek.

Najważniejszym świętem jest Tết, czyli Nowy Rok według kalendarza księżycowo-słonecznego. Jako że w Wietnamie obchodzi się święta w zupełnie innych terminach niż w Europie, warto śledzić je na bieżąco. W okresach świątecznych urzędy, banki i inne instytucje są zamknięte, a kontakt z kontrahentami może być ograniczony. Poniżej przedstawiamy święta w Wietnamie 2022:

1. Nowy Rok

Dzień wolny od pracy: 1 stycznia 2022

Chociaż Nowy Rok kalendarza gregoriańskiego nie jest obchodzony aż tak hucznie, jak święto Tết, to 1 stycznia przysługuje dzień wolny od pracy. Jako że w 2022 Nowy Rok przypadnie w weekend, dodatkowy dzień wolny prawdopodobnie zostanie ustalony na 3 stycznia.

2. Święto Tết

Dni wolne od pracy: 31 stycznia-5 lutego 2022 (święto ruchome)

Święto Tết, czyli Wietnamski Nowy Rok, przypada między drugą połową stycznia a pierwszą połową lutego. Wyznacza ono koniec zimy, w związku z czym jest też nazywane Świętem Wiosny.

Do obchodów Tết należą przede wszystkim zjednoczenie z rodziną, uroczyste kolacje, składanie ofiar przodkom, odwiedzanie rodzinnych grobów, wymienianie się czerwonymi kopertami z pieniężnym upominkiem, huczne parady, zawieszanie dekoracji w czerwonym kolorze oraz generalne porządki w domu symbolizujące nadejście nowego etapu.

Święto Tết oznacza też zmianę znaku zodiakalnego patronującego następnemu rokowi. W 2022 będzie to tygrys. W związku z hucznymi obchodami i wzrostem cen, w tym czasie odradza się podróże służbowe do Wietnamu.

Wietnamski Nowy Rok

3. Święto Królów Hùng

Dzień wolny od pracy: 10 kwietnia 2022 (święto ruchome)

Święto Królów Hùng to kolejne ważne dla Wietnamczyków święto. Choć obchody trwają kilka dni, to przysługuje tylko jeden dzień wolny od pracy. Uroczystości odbywają się w Świątyni Hung Kings oddalonej o ok. 80 kilometrów od Hanoi.

Święto upamiętnia legendarnych założycieli i pierwszych władców Wietnamu. Co ciekawe, do niedawna było to święto regionalne i dopiero w 2007 roku zostało uznane za oficjalne. Również w przypadku tego święta w 2022 roku przysługiwać powinien dodatkowy wolny poniedziałek 11 kwietnia.

4. Dzień Zwycięstwa

Dzień wolny od pracy: 30 kwietnia 2022

Święto Dnia Zwycięstwa upamiętnia wyzwolenie Sajgonu i zjednoczenie Wietnamu w roku 1975 po zakończeniu wojny wietnamskiej. Alternatywna nazwa to Dzień Wyzwolenia Sajgonu. W dużych miastach rocznicę celebruje się paradami, barwnymi dekoracjami na ulicach oraz wydarzeniami kulturalnymi. Najważniejsze uroczystości mają miejsce w Ho Chi Minh, dawnym Sajgonie.

5. Święto Pracy

Dzień wolny od pracy: 1 maja 2022

Świętowanie Dnia Zwycięstwa łączy się płynnie z uroczystościami z okazji Międzynarodowego Święta Pracy. Jako że w 2022 roku oba te święta wypadają w weekend, prawdopodobnie pracownicy będą mogli liczyć na dodatkowe dni wolne w tygodniu. Choć urzędy i inne instytucje będą zamknięte, turystycznie jest to sprzyjający okres dla odwiedzających Wietnam.

6. Dzień Niepodległości

Dzień wolny od pracy: 2 września 2022

Święto upamiętnia ogłoszenie deklaracji niepodległości i wyzwolenie Wietnamu spod francusko-japońskiej okupacji w 1945 roku. Centralną postacią wydarzeń był prezydent Ho Chi Minh. Świętowanie utworzenia Demokratycznej Republiki Wietnamu to przede wszystkim oficjalne zgromadzenia, parady wojskowe czy pokazy sztucznych ogni.

Szkolenie: Import z Chin

Inne święta w Wietnamie 2022

Zdecydowana większość wietnamskich świąt ma charakter lokalny. Są też święta ogólnopaństwowe, z okazji których nie przysługują dni wolne, ale są one szeroko obchodzone w całym kraju. Należą do nich m.in.:

  • Dzień utworzenia Komunistycznej Partii Wietnamu: 3 lutego 2022

Święto upamiętnia założenie w 1930 roku partii rządzącej po dziś dzień Wietnamem.

  • Festiwal Perfumowanej Pagody: okolice kwietnia 2022 (święto ruchome)

Festiwal Perfumowanej Pagody to okazja do odbycia pielgrzymki do Perfumowanej Pagody, wzniesionego w XV wieku miejsca kultu buddyjskiego. Pielgrzymki te mogą trwać nawet ponad miesiąc, jednak moment kulminacyjny przypada między 15. a 20. dniem drugiego miesiąca kalendarza księżycowo-słonecznego.

  • Dzień Narodzin Buddy: 16 maja 2022 (święto ruchome)

Dzień Narodzin Buddy, czyli inaczej Vesak, to jedno z najważniejszych buddyjskich świąt. Upamiętnia ono narodziny, oświecenie i śmierć Guatamy Buddy, założyciela religii.

  • Dzień Pamięci poległych za wolność Wietnamu: 27 lipca 2022

Obchody Dnia Pamięci to przede wszystkim uroczyste składanie hołdu Wietnamczykom, którzy polegli w wojnach.

  • Wietnamski Dzień Kobiet: 20 października 2022

Oprócz Międzynarodowego Dnia Kobiet 8 marca, w Wietnamie obchodzi się także narodowy Dzień Kobiet. Jest to okazja do podziękowania zasłużonym kobietom i matkom. Dodatkowo święto upamiętnia założenie Wietnamskiego Stowarzyszenia Kobiet w 1930 roku.

Zapraszamy do lektury naszego artykułu na temat importu i handlu z Wietnamem.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 6