Import z Chin krok po kroku

Import z Chin jest skomplikowanym procesem, każdy początkujący importer musi przypilnować wielu spraw. Począwszy od wyszukania odpowiedniego dostawcy w Chinach, jego weryfikacji, podpisaniu umowy handlowej, zapoznania się z normami unijnymi oraz certyfikacją CE, organizacją transportu aż wreszcie dokonania odprawy celnej w kraju docelowym. To tylko niektóre z obowiązków importera. Poniższy poradnik „Import z Chin krok po kroku” przybliży każdemu kto zechce rozpocząć import jak zacząć i wyjaśni cały proces sprowadzania towarów z Chin do Polski i Europy.

import z Chin krok po kroku

Jak zacząć import z Chin – poradnik krok po kroku

Profesjonalny import z Chin wiąże się z koniecznością zapoznania się z wieloma przepisami i obowiązkami, które ciążą na importerze.
Warto zacząć od tego, że towary zamawiane w Chinach będą wprowadzane na rynek do obrotu gospodarczego i zaznaczamy na początku, że nie powinny być w dłuższej perspektywie sprowadzane z AliExpress. Produkty z tej oraz z innych podobnych platform zazwyczaj nie posiadają dokumentów umożliwiających dopuszczenie do obrotu na terenie Polski i Unii Europejskiej. Jeśli chcesz sprowadzać towary z serwisów B2C (Business to Customers – sklepów internetowych), zadbaj o odpowiednie dokumenty.

Jakie są więc najważniejsze kwestie przy imporcie z Chin? Oprowadzimy Cię krok po kroku po całym procesie importu.

1. Założenie działalności do importu z Chin

Jeżeli jeszcze nie posiadasz zarejestrowanej działalności, należy to zrobić na samym początku. Działalność gospodarczą możesz zarejestrować na przykład w formie jednoosobowej działalności gospodarczej czy spółki z.o.o – tak naprawdę, forma nie ma znaczenia. Import z Chin można przeprowadzać pod różnymi formami działalności gospodarczej.

Szkolenie: Import z Chin

2. Numer EORI a import

Po zarejestrowaniu firmy oraz otrzymaniu między innymi numeru NIP, należy wystąpić o przyznanie numeru EORI. EORI jest niezbędny do przeprowadzenia importu z Chin do Polski oraz krajów członkowskich Unii Europejskiej i wprowadzenia towaru na rynek. Uzyskanie numeru EORI jest proste i darmowe, całą procedurę możesz przeprowadzić online – czas oczekiwania na nadanie numer EORI to średnio kilka dni roboczych.

Kompleksowy poradnik wystąpienia o ten obowiązkowy numer przedstawiliśmy we wcześniejszym artykule o EORI.

3. Import z Chin – obowiązek BDO

Od 1 stycznia 2020 roku wszystkich importerów obowiązuje wymóg rejestracji w BDO. Rejestracja w bazie danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami obowiązuje wszystkich tych, którzy importują do Polski: produkty w opakowaniach, opakowania, sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie, akumulatory, opony, oleje oraz pojazdy.
Figurowanie w BDO wiąże się z uiszczaniem opłat rocznych oraz opłat produktowych od ilości wprowadzonych produktów do obrotu. Również rejestracji w BDO dokonasz online.

Opisaliśmy proces rejestracyjny w BDO, zapoznaj się z całym darmowym poradnikiem nt. BDO.

EORI i BDO

4. Jak znaleźć dostawcę z Chin?

Po spełnieniu wymogów formalnych, należy wyszukać odpowiedniego kontrahenta z Chin. Największy wybór dostawców dostępny jest na platformach typu B2B (business to business).

Najpopularniejszymi portalami, gdzie możesz znaleźć odpowiadającego Tobie dostawcę, są: Alibaba, Global Sources, Made-in-China oraz DHgate. Cieszący się popularnością AliExpress jest nastawiony na sprzedaż detaliczną, nie hurtową. Może on jedynie służyć jako przedsmak importu w celu zapoznania się z chińskimi produktami.

Jeśli tak jak Chińczycy cenisz kontakt bezpośredni z partnerem biznesowym, w miarę możliwości zalecamy uczestnictwo w targach handlowych organizowanych w Chinach. Relacje zbudowane face-to-face są mocniejsze oraz trwalsze, a oferty bardziej korzystne. Coraz więcej imprez targowych w Chinach jest organizowanych w formie wirtualnej, co umożliwia udział i kontakt z dużą liczbą chińskich dostawców bez konieczności wyjazdu do Chin.

Kolejnym sposobem na znalezienie dostawcy jest zorganizowanie wyjazdu do zagłębia produkcyjnego. Wyjazd do Chin daje możliwość porównania ofert różnych producentów oraz przeprowadzenie inspekcji fabryki osobiście.

dostawcy z Chin na platformach B2B

5. Import z Chin krok po kroku – Weryfikacja dostawcy z Chin

Prawdopodobieństwo natknięcia się na oszusta nie jest wcale takie znikome. Należy zweryfikować dostawcę, ponieważ firmy handlowe oraz fabryki oferujące towary, mogą okazać się „firmą krzakiem”. Kontakt z takimi „firmami” urywa się po opłaceniu zamówienia, co nie rzadko zdarza się przy imporcie z Chin.

Należy mieć na uwadze, że na portalach typu B2B znaczna większość firm to pośrednicy, którzy narzucają prowizję od sprzedaży. Importer powinien mieć świadomość, od kogo sprowadza towar. Weryfikacja chińskiego partnera pozwoli Ci na zaoszczędzenie czasu oraz pieniędzy. Weryfikacja potwierdzi nie tylko autentyczność i wiarygodność potencjalnego partnera biznesowego, ale w raporcie uzyskasz również dodatkowe informacje czy fabryka w Chinach posiada licencję eksportową, jakie ma certyfikaty i, co najważniejsze, czy jest to faktycznie producent poszukiwanych przez Ciebie produktów.

Po pozytywnej weryfikacji dostawcy, nie zapomnij zabezpieczyć się dodatkowo podpisując umowę z chińskim partnerem.

6. Import z Chin – zamawianie próbek

Jeśli zdecydujemy się na współpracę z chińskim dostawcą, przed sprowadzeniem większej ilości towaru zawsze zalecane jest zamówić próbki (sample). Złożenie zamówienia składającego się z próbek pozwoli na sprawdzenie faktycznej jakości towaru przed hurtowym zamówieniem.

Mimo że próbki z Chin nie muszą posiadać certyfikatów, ponieważ nie są odsprzedawane i wprowadzane do obrotu gospodarczego, to towar wprowadzany do obiegu musi spełniać wymogi na rynku docelowym. Zazwyczaj próbki są zwolnione z opłat celnych oraz podatku VAT. Przeczytaj więcej o próbkach z Chin.

import z Chin krok po kroku - sample

7. Kontrola jakości towarów z Chin

Nawet jeśli wybrany dostawca wydaje się rzetelny, zawsze mogą zdarzyć problemy i pomyłki przy produkcji w Chinach. Przeprowadzenie kontroli towaru, najlepiej na różnych etapach, minimalizuje ryzyko ewentualnego oszustwa oraz strat finansowych. Taka kontrola upewni nas, że towar, który przybędzie z Chin, będzie spełniał wszystkie wymagane normy jakości i bezpieczeństwa. Istnieją cztery rodzaje kontroli produktu:

 • Preproduction Inspection, czyli kontrola przygotowania fabryki do zleconej produkcji
 • During Production Inspection (DUPRO) lub Inline Product Inspection (IPI), mająca na celu sprawdzenie jakości towaru po wyprodukowaniu jego partii
 • Pre-shipment Inspection (PSI), czyli sprawdzenie losowych egzemplarzy przed wysyłką
 • Container Loading Supervision (CLS) to kontrola przeprowadzana w fabryce, podczas której sprawdza się przygotowanie do transportu oraz dokumenty.

Kontrole towarów są przeprowadzane między innymi na podstawie normy AQL (limit akceptowalnej jakości, od Acceptance Quality Limit). Po inspekcji opartej na normie AQL importer może zdecydować, czy przyjmuje wydawany towar, czy też odrzuca daną partię.

Import z Chin w 2021

8. Jakie są formy płatności przy imporcie z Chin?

Istnieje kilka metod transferu środków finansowych do chińskiego kontrahenta:

 • Western Union (i mu podobne) – jest wiele firm oferujących transfery pieniężne. Zrealizowanie zapłaty przez takie portale nie jest zalecane, bowiem każda zarejestrowana, legalna firma chińska powinna mieć własne konto firmowe. Istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że zlecony przelew wpadnie w ręce oszustów.
 • PayPal – przelew przekazywany jest określonemu kontu bankowemu, zweryfikowanemu przez PayPal. Przydatny przy transakcjach o mniejszych wartościach, lecz zawsze warto poprosić kontrahenta o potwierdzenie tożsamości.
 • Akredytywa – to dokument wiążący trzy strony: sprzedawcę, nabywcę oraz bank. Zapewnia gwarancję zapłaty za towar oraz zabezpiecza przed ryzykiem nie wywiązania się z umowy. Opłaca się z skorzystać z akredytywy przy zamówieniach powyżej 30 tys. USD.
 • T/T – transfer telegraficzny, czyli przelew bankowy. Wiąże się to wymogiem uiszczenia opłaty manipulacyjnej. Płatność jest zazwyczaj dzielona na transze.

Dopilnuj, aby przelewów dokonywać na konto firmowe w Chinach kontynentalnych. Wpłata na konto w raju podatkowym wiąże się z podwyższonym ryzykiem oszustwa.

Chińscy partnerzy zazwyczaj życzą sobie płatność w dolarach amerykańskich. Jeśli często przeprowadzasz z nimi transakcje, warto założyć konto walutowe w USD, aby uniknąć przewalutowania lub skorzystać z internetowych kantorów do wymiany waluty.

W przypadku każdego typu transferu pieniężnego należy zachować ostrożność. Jeśli coś wydaje się podejrzane, najlepiej jest wycofać się z realizacji płatności.

import z Chin krok po kroku - płatność

9. Import z Chin krok po kroku. Transport towarów z Chin

Jedną z kwestii, o którą często pytają początkujący importerzy, jest wybranie formy transportu towarów z Chin. To, z jakiej metody skorzystamy, zależy od wielkości zamówienia, oczekiwanego czasu realizacji oraz dostępnych środków finansowych przeznaczonych na ten cel.

Dostępne formy transportu z Chin to:

 • transport morski, w formie drobnicy (LCL, less than container load) lub pełnych kontenerów (FCL, full container load). Czas tranzytu z Chin do Polski wynosi około 30 dni. Jest to najtańsza forma transportu. W zależności od ustalonych wytycznych, wyładunek będzie miał miejsce w porcie Gdynia albo Gdańsk.
 • transport lotniczy charakteryzuje się najszybszym czasem dostawy, jedynie 3-7 dni. Fracht lotniczy jest jednak najdroższą formą transportu. Samolotem towarowym wysyła się przedmioty kruche, wartościowe oraz szybko psujące się.
 • transport kolejowy – dzięki rozwijającemu się Nowemu Jedwabnemu Szlakowi, przybywa linii kolejowych prowadzących przez Polskę z Chin. Podobnie jak w spedycji morskiej, można importować drobnicę oraz towary w pełnych kontenerach. Ładunek dociera na miejsce w około 14-17 dni.
 • przesyłki kurierskie – transport z Chin oferują takie firmy kurierskie jak UPS, DPD, DHL, GLS, TNT oraz FedEx. Posiadają one w ofercie szeroki wachlarz usług transportowych door-to-door i mogą przeprowadzić w Twoim imieniu odprawę celną.

Jeżeli natkniesz się na usługi transportowe świadczone za niską cenę, istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że to oszustwo. Oferty rzetelnych spedytorów porównasz na platformie ShipHub.

Niekiedy dostawcy sami oferują zorganizowanie transportu. Nie zawsze jednak jest to opłacalne, szczególnie biorąc pod uwagę, że kontrahent może narzucić swoją prowizję. Dodatkowo, istnieje konieczność pokrycia dodatkowych kosztów przy takiej formie. Jako importer musisz również zapoznać się z obowiązującymi regułami Incoterms i wybrać odpowiednie dla Twojego zamówienia (forma transportu, rodzaj towaru). Zalecamy unikać importu na zasadach DDP oraz CIF i wybrać warunki FOB lub EXW, na podstawie których będziesz miał kontrolę nad tym co dzieje się z towarem na kolejnych etapach procesu transportowego.

transport z Chin

10. Odprawa celna przy imporcie z Chin. Jakie dokumenty przygotować?

Aby produkt został dopuszczony do obrotu na rynku docelowym musi przejść odprawę celną. Oto krótka lista dokumentów, które należy okazać przy przeprowadzaniu odprawy towarów z Chin:

 • faktura handlowa (commercial invoice) sporządzana przez eksportera
 • Packing List (P/L), w przypadku, gdy waga netto oraz brutto nie jest zawarta w fakturze
 • list przewozowy:
  • konosament morski (Bill of Lading, B/L, BOL) od firmy przewozowej lub Sea Waybill (SWB)
  • lub przy spedycji lotniczej list przewozowy Air Waybill (AWB)
  • przy transporcie kolejowym CIM/SMGS.

Dodatkowe dokumenty wymagane w zależności od typu towarów:

 • świadectwo pochodzenia od eksportera, szczególnie jeśli występują ulgi celne
 • w przypadku towaru objętego Dyrektywami Nowego Podejścia – ‘certyfikat’ CE, test reports, deklaracja zgodności
 • certyfikat fumigacji wystawiany przez władze celne lub sanitarne (np. przy paletach drewnianych, ziarnach, skórach)
 • jeśli importujesz okazy fauny i flory – świadectwo CITES
 • wniosek o wydanie decyzji określającej wysokość akcyzy
 • inne licencje, certyfikaty oraz dokumenty.

Po dokonaniu odprawy celnej otrzymasz dokument ZC299 (Poświadczone Zgłoszenie Celne), na podstawie którego towar zostaje dopuszczony do obrotu gospodarczego.

Import z Chin poradnik krok po kroku

Import z Chin a cło i VAT

Wprowadzając do obrotu towary, należy za nie uiścić opłatę celną oraz podatki.

Należności celne oblicza się na podstawie sumy wartości celnej oraz transportu towaru poza Unią Europejską. Inaczej rzecz ujmując, stawkę celną dla danego produktu mnoży się przez sumę wartości zamówienia oraz kosztów przesyłki.

Podstawą dla obliczenia VAT jest wartość celna, obliczone już należności celne oraz transport (fracht), zarówno poza UE jak i po UE. Sumę tych wartości mnoży się przez wysokość VAT (np. 23%). Uzyskana wartość to właśnie należności skarbowe.

Stawki celne sprawdzisz w dwóch systemach taryfowych: TARIC dla państw członkowskich UE oraz polskim ISZTARZE. W ISZTAR widnieją krajowe stawki podatku VAT oraz akcyzy.

Suma należności skarbowych oraz celnych to należności celno-skarbowe, uiszczane z tytułu odprawy towarów. Aby ułatwić obliczanie cła raz VAT-u, przygotowaliśmy darmowy kalkulator opłat celno-skarbowych. Należy w nim wypełnić aktywne pola: wartość celną (towaru), koszty transportu oraz stawki cła i VAT. Przewalutowanie odbywa się automatycznie.

Import z Chin - cło i VAT

Import z Chin krok po kroku: podsumowanie

I tak oto doszliśmy do końca. W prostych dziesięciu krokach przedstawiliśmy proces importu z Chin, od założenia działalności do przeprowadzenia odprawy celnej towarów i wprowadzenia ich do obrotu gospodarczego. Wiedząc już, jaki jest porządek przebiegu importu z Chin, można zacząć wprowadzać teorię w życie.

W razie wątpliwości, nasi eksperci dołożą wszelkich starań, aby je rozwiać. Zapraszamy do kontaktu. Jeśli chcesz się bardziej zagłębić w temat importu z Chin i skonsultować z ekspertami, zachęcamy do udziału w całodniowym szkoleniu na temat importu, podczas którego szczegółowo omawiamy wszystkie kwestie związane z bezpiecznym sprowadzaniem towarów z Chin.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.6 / 5. Ilość głosów: 84