Jak kupować na Global Sources?

Ze względu na szybki rozwój gospodarczy Chin, wielu zachodnich przedsiębiorców decyduje się na import towarów z Chin. Może się to okazać bardzo opłacalnym przedsięwzięciem, ale tylko jeśli z rozwagą przemyślimy wszystkie za i przeciw, a także wybierzemy godnego zaufania producenta, którego produkty spełnią wszystkie nasze wymagania. Jednym ze sposobów na poszukiwanie dostawcy jest platforma B2B Global Sources. Platformy B2B (business-to-business) są przeznaczone wyłącznie dla przedsiębiorców, ułatwiają one wymianę informacji między nimi oraz usprawniają sprzedaż i realizowanie zamówień. Poniżej przedstawiamy przewodnik po portalu.

Global Sources

Czym jest Global Sources?

Global Sources to jedna z największych platform business-to-business, której siedziba znajduje się w Hongkongu. Została założona w 1970 roku. Ułatwia ona wymianę handlową między Chinami a pozostałymi krajami, a także eksport do Chin. Firma dostarcza użytkownikom wszystkich potrzebnych informacji, a także weryfikuje wiarygodność sprzedawców. Global Sources jest jednak platformą, która głównie służy do wyszukiwania producentów i bezpośredniego kontaktowania się z nimi, aby już w prywatnych wiadomościach uzgodnić szczegóły realizacji zamówienia.

W przeciwieństwie do Alibaby nie dokonuje się od razu zakupu. Aby dokonywać wszelkich czynności na Global Sources musimy się zarejestrować jako Buyer (kupujący). Podajemy tam swoje dane oraz możemy zaznaczyć kategorie produktów, które nas interesują, aby w przyszłości dostawać powiadomienia na ich temat.

Bezpłatna konsultacja

Wyszukiwanie produktu na Global Sources

Wyszukiwanie produktów oraz dostawców na platformie Global Sources jest intuicyjnym i nie sprawiającym kłopotów zajęciem. Na stronie możemy znaleźć towary praktycznie z każdej branży. Wyszukiwania dokonujemy za pomocą zakładki z kategoriami lub po prostu wpisujemy nazwę interesującego nas produktu w pasku wyszukiwania. Poniżej dla przykładu poszukamy szkolnego plecaka dla dziewczynki.

  • Wybieramy odpowiednią kategorię produktu. W tym celu szukamy zakładki Online Marketplace i szukamy kategorii Fashion Accessories & Footwear. Produkt możemy znaleźć również bezpośrednio wpisując w wyszukiwarkę czego szukamy.
Global Sources
  • Następnie uściślamy nasze wymagania i wybieramy najbardziej interesującą nas kategorię. Możemy wybrać produkty spośród najbardziej polecanych. W tym przypadku klikamy zakładkę BAGS & LUGGAGE.
Global Sources
  • Przed nami ujawnią się trzy zakładki Product List – ukazuje nam się lista interesujących nas towarów. Supplier List – lista dostawców. Exhibitor List – lista dostawców, którzy w ostatnim czasie brali udział w targach.
  • Interesuje nas plecak szkolny dla małej dziewczynki. Po lewej stronie znajdują się kolejne podkategorie. Wybieramy Children’s School Bag, Backpack & Luggage.
Global Sources
  • Wybieramy ikonkę z produktem, który najbardziej nas zainteresował. Pokaże nam się strona ze wszystkimi informacjami na jego temat. W przypadku naszego wybranego produktu widzimy, że 100 sztuk to minimum zamówienia, ale można indywidualnie skontaktować się ze sprzedawcą i ustalić ilość towaru. Poniżej widzimy wszystkie szczegóły oraz do jakich regionów świata odbywa się eksport. Na samym dole znajdują się pełne dane kontaktowe do producenta, który powinien odpowiedzieć w mniej niż 24 godziny.
Global Sources
Global Sources
Global Sources

Znalezienie dostawcy na Global Sources

Po prawej stronie widzimy dane dostawcy, ile ma gwiazdek oraz czy został zweryfikowany przez Global Sources. O tym dostawcy dowiadujemy się m.in. że brał udział w 29 targach oraz że swój profil w serwisie posiada już od 11 lat i jest zweryfikowany przez platformę. Weryfikacja przed Global Sources polega na zlecaniu firmom zewnętrznym dokładnego sprawdzenia producentów, a także na okazaniu przez wystawcę licencji uzyskanych od rządu, która zezwala mu na produkcję określonych dóbr. Global Sources współpracuje także z firmami, które badają konkretne obszary działalności wskazane przez zainteresowanego przedsiębiorcę.

Teraz pozostaje jedynie skontaktowanie się z producentem i ustalenie szczegółów współpracy. Pamiętajmy, że zawsze warto umówić się na osobiste spotkanie i odwiedziny w fabryce. Wtedy możemy być pewni, że artykuły, które zamawiamy spełnią nasze oczekiwania. Warto także niezależnie od platformy zlecić weryfikację wiarygodności wybranej firmy.

Global Sources

Forma płatności na Global Sources określana jest przed producenta, dlatego należy o to zapytać przy wymianie korespondencji. Często chińscy kontrahenci decydują się na uregulowanie płatności poprzez PayPal. Niektórzy dostawcy umożliwiają także wysyłkę próbek, aby można było sprawdzić jak dokładnie produkt wygląda i czy spełnia nasze wymagania.

Co jeszcze oferuje strona Global Sources?

Platforma oferuje także inne usługi. W zakładce Trade Shows można sprawdzić, gdzie i w jakim terminie odbywają się targi, na których również możemy się wybrać, aby sprawdzić dostawców lub poznać nowych. Targi organizowane są przez Global Sources i obejmują wiele branż, takich jak elektronika, life style, branża tekstylna i beauty. W zakładce Smart Sourcing znajdziemy m.in. analizy obecnych trendów, a także ranking producentów. Strona także oferuje pomoc dla konsumentów oraz weryfikację wybranego producenta.

Wyszukiwanie producenta przez platformy B2B jest wspaniałym pomysłem, jeśli chcemy się zorientować jakie towary oferują chińscy przedsiębiorcy. Nie należy jednak zapominać, że jakość produktu jaki widzimy na zdjęciu po złożeniu zamówienia może znacznie odbiegać od naszych oczekiwać. Dlatego aby uniknąć rozczarowań należy dokładnie zastanowić się nad decyzją oraz przede wszystkim skontaktować się bezpośrednio z producentem.

Pamiętajmy także, że przy imporcie z Chin należy opłacić cło odpowiedniej wysokości. Aktualne stawki celne możemy sprawdzić w systemie ISZTAR oraz systemie TARIC.

Zapoznaj się również z naszymi przewodnikami po innych chińskich serwisach B2B: Alibaba oraz Made-in-China.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 1