TARIC – jak korzystać z systemu? Poradnik krok po kroku

Importując towary zza granicy, w tym z Chin, należy zapoznać się z wysokością cła. Pomocne mogą się w tym okazać systemy ISZTAR oraz TARIC. W poniższym artykule wyjaśniamy krok po kroku jak korzystać z systemu TARIC i jakie informacje poza stawkami celnymi można w nim znaleźć.

TARIC – czyli inaczej Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich. System prowadzony jest przez Dyrekcję Generalną Podatków i Unię Celną. Integruje on wszelkie ustalenia prawne państw członkowskich Unii Europejskiej, związane z taryfami celnymi dla produktów przemysłowych i rolnych.

TARIC może okazać się bardzo pomocy, gdy zdecydujemy się na importowanie lub eksportowanie towarów. Stawki stale ulegają zmianie ale te aktualne bez problemu znajdziemy w systemie.

TARIC

Czym jest system TARIC?

System TARIC umożliwia jednolite stosowanie przepisów przez wszystkie państwa Unii Europejskiej, dzięki udostępnianiu wszystkim przedsiębiorstwom handlowym przejrzystego przeglądu środków, jakie należy podjąć przy zadecydowaniu o rozpoczęciu importowania lub eksportowania towarów w Unii Europejskiej.

TARIC pozwala również na gromadzenie ogólnounijnych danych statystycznych dotyczących importu i eksportu.

W systemie znajdziemy wiele potrzebnych informacji. TARIC zawiera m.in. kody towarów, stawki celne wyrażone w procentach lub kwocie za określoną jednostkę dla danego państwa lub grupy państw, z którego towar przybywa, podstawę prawną z komentarzem, dane do nadzoru importu i eksportu czy okres ważności stawki celnej. Posiada również wskaźniki antydumpingowe, zawieszenia cła, preferencje celne, cła wyrównawcze, zwroty celne, a także zakazy dotyczące importu i eksportu.

System nie zawiera jednak informacji na temat narodowych podatków takich jak stawki VAT czy akcyzy.

TARIC

Język systemu TARIC

System działający niegdyś w języku angielskim teraz również dostępny jest w języku polskim. Posiada także m.in. wersję niemiecką, francuską, hiszpańską i wiele innych.

Szkolenie: Import z Chin

Jak korzystać ze strony TARIC?

Na początku strona może wydać się nam trochę skomplikowana. Jednakże po zapoznaniu się, okazuje się być prosta w obsłudze.

Jak możemy zauważyć na wyżej zamieszczonym obrazku, strona dzieli się na trzy kategorie: środki, informacje geograficzne i rozporządzenia.

Przy kliknięciu opcji ‘środki’ należy wpisać kod towarów, które nas interesują. W momencie kiedy ich nie znamy albo zapomnieliśmy bez problemu możemy skorzystać z przeglądarki. Po kliknięciu ‘przeglądaj’ rozwinie się podzielona na sekcje lista.

sekcje

Sekcje prezentują się dokładnie tak jak te w znanym nam już systemie ISZTAR. Po kliknięciu na interesującą nas sekcje, pokazują nam się działy.

działy

Po wybraniu odpowiedniego działu, w okienku ‘kod towarów’ automatycznie pojawi się kod danego działu.

kod TARIC

Gdy wybierzemy odpowiedni kraj pochodzenia lub przeznaczenia, możemy (ale nie musimy) określić dodatkowe kryteria.

dodatkowe opcje

Po wyborze naszym oczom ukazuje się poniższa tabelka.

więcej kodów TARIC

Tutaj już możemy wybrać konkretny produkt, który nas interesuje i znaleźć potrzebne informacje na temat importowania i eksportowania tego towaru.

kod HS

Informacje geograficzne w TARIC

W systemie TARIC możemy również znaleźć potrzebne nam informacje geograficzne. Ta opcja umożliwia odnalezienie krajów za pomocą poniżej widocznych kryteriów. W momencie gdy znamy tylko kod ISO kraju, możemy dowiedzieć się jaki to kraj i jaki jest kod tej grupy krajów. Jeśli brakuje nam natomiast informacji na temat kodu ISO danego kraju, wystarczy tylko wpisać nazwę kraju i znajdziemy informacje na ten temat.

Poniżej na przedstawionej grafice można zobaczyć jak prezentuje się omawiana kategoria.

informacje geograficzne

Do rubryki ‘kod ISO kraju’ został wprowadzony kod ‘CN’. Po kliknięciu ‘szukaj’ pojawiła się reszta informacji. Ukazała się nazwa kraju czyli Chiny, a także kod grupy krajów, które możemy zobaczyć powyżej.

Rozporządzenie w systemie TARIC

Kolejną kategorią, która pojawia się w systemie TARIC jest ‘rozporządzenie’. Na poniższym zdjęciu możemy zobaczyć jak się prezentuje i jakie informacje możemy tam znaleźć.

rozporządzenie

Uzupełniamy okienko ‘dziennik urzędowy’. Za przykład podany został ‘L 59’ i ‘L 148’. Następnie wypełniamy miejsce na datę publikacji i datę rozporządzenia. Jeśli nie znamy dat, okienka możemy pozostawić puste. Pojawią się wtedy wszelkie informacje dotyczące wpisanego przez nas dziennika urzędowego.

System TARIC z pozoru możemy wydawać się nieco skomplikowany w obsłudze, jednakże po zapoznaniu się ze stroną, znajdziemy wszelkie potrzebne nam informacje dotyczące importowania i eksportowania towarów.

System ISZTAR a TARIC

Ponadto zachęcamy również do skorzystania z wspomnianego już wyżej polskiego systemu ISZTAR, który działa bardzo podobnie do omawianego tutaj systemu TARIC. System ISZTAR to przeglądarka taryfowa, działająca pod nadzorem Departamentu Polityki Celnej Ministerstwa Finansów. W przeglądarce prezentowane są zarówno dane z systemu TARIC, jak również polskie dane (takie jak VAT i akcyza).

Zapraszamy także do zapoznania się z przygotowanym przez nas poradnikiem krok po kroku, dotyczącym korzystania z systemu ISZTAR.

Kalkulator opłat celnych

W celu ułatwienia obliczania należności celno-skarbowych, przygotowaliśmy darmowy kalkulator opłat celnych. Kalkulator jest prosty w obsłudze. Wystarczy tylko wprowadzić wartość towaru, koszty transportu oraz stawki cła i VAT, a przygotowany przez nas kalkulator cła wyliczy wartość opłat celno-skarbowych.

O czym jeszcze należy pamiętać w temacie cła przy imporcie z Chin? Sprawdź w naszym video poniżej.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 5