Tani transport z Chin – uwaga na oszustwa!

Dla każdego importera, tani transport z Chin jest kluczowym elementem procesu importowego. Niestety, ostatnio coraz częściej docierają alarmujące sygnały dotyczące nowego chińskiego oszustwa. Ofiarami tych oszustw są polscy importerzy. Oszustwo to polega na otrzymywaniu bardzo konkurencyjnych ofert na tani transport towarów z Chin. Coraz więcej chińskich firm reklamuje się w Internecie jako bardzo konkurencyjne cenowo firmy logistyczne i spedycyjne, oferujące atrakcyjne stawki na fracht morski z Chin. Są one alarmująco niskie i należy się wystrzegać takich ofert.

Tani transport z Chin

Tani transport z Chin

Importerzy sprowadzając towary z Chin, zawsze powinni kwestie transportu z Chin powierzać doświadczonym spedytorom z Polski oraz Europy. Nie ma znaczenia rodzaj importowanego towaru, jego wartość oraz ilość.

Chińskie oszustwo jest bardzo podobne za każdym razem. Chińska firma logistyczna kontaktuje się za pośrednictwem poczty elektronicznej i oferuje bardzo tani transport z Chin. Oferowane stawki przewozowe na trasie Chiny – Polska są z reguły o 60-80% niższe od tych proponowanych przez polskich spedytorów.

Oszustwo chińskich firm oferujących taki tani transport z Chin wychodzi na jaw w momencie, gdy polski importer ma zapłacić za fracht. Chińskie „firmy logistyczne” informują, że w związku z opóźnieniem w uregulowaniu płatności za transport towarów, firma jest zmuszona nałożyć na polskiego importera karę umowną. Kary te wynoszą 5000-20 000 USD za każdy kontener.

Jeśli importer odmówi zapłaty „okupu”, oszuści nie przekazują konosamentów właścicielom kontenerów. Oznacza to tym samym, że importer nie może odebrać kontenera oraz jego zawartości. W konsekwencji, importer traci środki finansowe, które już zainwestował.

Niestety, dla większości importerów nie posiadających odpowiedniego doświadczenia i wiedzy, taka sytuacja skutkuje koniecznością zapłacenia „okupu”.

Pamiętać należy, że w przypadku importu z Chin, towar jest opłacony i nie należy uiszczać żadnych dodatkowych opłat z tego tytułu. Nie należy więc traktować ofert na tani transport z Chin jako poważnych propozycji.

Szkolenie: Import z Chin

Remedium na oszustwa z Chin

W przypadku transportu z Chin, ceny frachtu faktycznie mogą się wahać na przestrzeni miesięcy czy lat. Ceny wahają się nawet od 500 USD za kontener 20’ do i 2500 USD. Nie mniej jednak, u wszystkich armatorów i spedytorów ceny w dany okresie są podobne. Ewentualne wahania mogą wynosić maksymalnie 50-200 USD na kontener. Nie było, nie istnieją i nie będą istnieć alarmująco korzystne oferty, podobne do tych przedstawianych przez oszustów z Chin.

Ofiarą powyższego oszustwa padają nie tylko importerzy, którzy nieustannie szukają oszczędności w celu obniżenia ceny procesu. Oszustwom padają również doświadczone firmy logistyczne, a w konsekwencji ich klienci.

Aktualne stawki na fracht morski i koszt związany z transportem z Chin można sprawdzić na platformie ShipHub. Strona umożliwia porównanie ofert spedytorów. To właśnie na tej platformie znajdziesz odpowiedniego dla siebie spedytora.

Importując, należy wybrać jedną regułę Incoterms. Szczególnie w przypadku wyboru Incoterms CIF trzeba uważać na pułapki, z których wynikają ukryte koszty. Przeczytaj o oszustwach przy imporcie na warunkach CIF, by ich uniknąć.

O całym procesie importu z Chin, jak i o skutecznych metodach unikania oszustw przy imporcie, mówimy podczas naszych szkoleń importowych. Szkolenia organizujemy stacjonarnie w większych miastach w całej Polsce oraz online.

Oceń post

3.7 / 5. Ilość głosów: 6