Zamawianie próbek z Chin

Po podjęciu decyzji o rozpoczęciu współpracy z chińskimi przedsiębiorcami, przejrzeniu możliwości i wybraniu planowanego rodzaju importowanego towaru, stajemy przed kolejnym wyzwaniem. Mianowicie musimy sprawdzić czy produkt spełnia wszystkie wymagania. Najpierw należy upewnić się czy można go rozprowadzać na europejskim rynku. Następnie po ustaleniu korzystnej dla nas ceny w końcu przychodzi czas na zamawianie próbek z Chin. Jak sprowadzić sample towarów?

Zamawianie próbek z Chin

Dlaczego warto zamówić sample z Chin?

Przed złożeniem zamówienia na hurtowe ilości wybranego przez nas towaru, zawsze należy pamiętać o zamówieniu sampli. Zamawianie próbek z Chin pozwala na sprawdzenie, czy produkt spełnia nasze wymagania. Pomaga też zadecydować, czy to jest dokładnie to, co chcemy zaimportować. Jest to dobry sposób na kontrolę jakości towaru, tym bardziej, jeśli nie możemy przeprowadzić kontroli fabryki w Chinach. Inspekcja wszystkich interesujących fabryk wiąże się z kosztami. Nie wszystkich na to stać. Można oczywiście od razu zamówić potrzebną nam ilość towarów, ale musimy być świadomi podejmowanego ryzyka.

Ile kosztuje zamawianie próbek z Chin?

Zamówienie próbek, zwłaszcza na początku współpracy z dostawcą, również może wymagać od nas wydania pewnej sumy pieniędzy. Uzyskanie większych upustów jest możliwe jeżeli już wcześniej nawiązaliśmy współpracę z chińską firmą lub prosimy o próbki przy okazji zamawiania innego towaru. W przypadku tanich produktów zdarza się, że płacimy jedynie za koszt transportu lub koszt próbek bez ceny przesyłki. Próbkę otrzymujemy wtedy za darmo. Nie zdarza się to jednak często. Wszystko zależy także od polityki dostawcy oraz od posiadanych umiejętności negocjacyjnych.

Należy mieć świadomość, że z perspektywy chińskiego dostawcy wysyłka próbek również wiąże się z pewnym ryzykiem. Dlatego też może zażądać za próbki wyższą cenę niż za normalny towar. Wynika to z kilku czynników:

  • nie wiadomo czy po zamówieniu próbek nie zrezygnujemy z zakupu
  • uniknięcie sytuacji, w której ktoś zamawia próbkę, aby potem sprzedać ją jako zwykły towar
  • wyprodukowanie produktu – nawet próbki – to koszty. Duże przedsiębiorstwa dostają dużo zapytań o próbki i nie opłaca im się darmowa wysyłka.
Szkolenie: Import z Chin

Jakie jest VAT i cło na zamawianie próbek z Chin?

Zwykle import towarów podlega należnościom celnym i podatkowym, nawet jeśli towary są nabywane bezpłatnie. Istnieją jednak pewne wyjątki. Według art. 51 ust. 1 ustawy o VAT: zwalnia się od podatku import towarów umieszczonych w przesyłkach wysyłanych z terytorium państwa trzeciego bezpośrednio do odbiorcy przebywającego na terytorium kraju, pod warunkiem, że łączna wartość towarów w przesyłce nie przekracza kwoty wyrażonej w złotych odpowiadającej równowartości 22 euro.

Ocleniu nie podlegają również towary importowane z krajów poza unijnych, których wartość nie przekracza 150 euro. Zgodnie z art. 24 Rozporządzenia Rady (WE) nr 1186/2009 z dnia 16 listopada 2009 r. ustanawiającego system zwolnień wspólnotowych: zwolnione z należności celnych przewozowych są przesyłki zawierające towary o niewielkiej wartości wysyłane bezpośrednio z państwa trzeciego do odbiorcy znajdującego się we Wspólnocie.

Ponadto, zgodnie z przepisami celnymi i podatkowymi zwalnia się od podatku import próbek towarów mających niewielką wartość i mogących służyć jedynie uzyskaniu zamówień na towary tego samego rodzaju, które mają być przywiezione na terytorium kraju (art. 67 ustawy o VAT). W przypadku importu towarów drogą pocztową, to poczta zajmuje się formalnościami celnymi. To na niej spoczywa obowiązek pobrania od podatnika kwoty należności celnych i podatkowych przed wydaniem mu towaru.

To czy towar zostanie lub nie zostanie uznany za próbkę zależy od celnika. Brakuje definicji, która by określała na jaką kwotę można zamówić próbki, aby ominąć cło – zależy to od indywidualnej opinii urzędnika. Chociaż każde przekazanie bez wynagrodzenia jest objęte VAT, to jednak wydawanie małych ilości towarów w celach promocyjnych nie jest opodatkowane.

Z zasady zamawianie próbek z Chin pozwala na ominięcie kosztów cła czy zapłaty VAT-u. Zwolnienie z opłat nie dotyczy jednak wyrobów tytoniowych, alkoholi czy perfum i wód toaletowych.

Import z Chin w 2021

Czy próbki z Chin można sprzedawać?

Wielu oszustów, chcących obniżyć koszty, zamawiając zwykły towar prosi dostawcę o opisanie go jako próbki. Jednak urzędy celne z dużą ostrożnością przyglądają się paczkom zawierającym domniemane próbki. Wiąże się to z tym, że na rynku co jakiś czas pojawiają się osoby, które próbują sprowadzać próbki z Chin i następnie sprzedawać je jako pełnowartościowy towar. Tym samym proponują później bardziej konkurencyjne ceny. Takie działanie jest nielegalne, ponieważ zamówionych próbek nie można sprzedawać. Służą one tylko i wyłącznie do prezentacji oferowanego produktu w celu uzyskania zamówienia.

Czy próbki z Chin muszą mieć certyfikaty?

Wiele produktów importowanych z Chin musi posiadać odpowiednie certyfikaty, by móc wprowadzić je do sprzedaży na rynku europejskim. Tego typu certyfikatem może być na przykład CE. Jednak zamawiane sample z Chin nie muszą ich posiadać, ponieważ nie będziemy ich sprzedawać. Pamiętaj, że jeśli próbki okażą się odpowiadające i zdecydujesz się dokonać pełnego zamówienia na dany produkt, musisz upewnić się, że mają wymagany certyfikat. Sprzedaż towarów bez certyfikatów jest nielegalna i to importer ponosi odpowiedzialność za ich brak.

Jeżeli zdecydujemy się na zamówienie próbek towarów artykułów markowych pochodzących z Chin, wtedy konieczne jest posiadanie odpowiednich certyfikatów od producenta.

Jaką wartość na fakturze mają sample?

Każda pozycja na fakturze handlowej powinna mieć wpisaną wartość, która nie może być „zerowa”. Przy czym wartość produktu nie musi równać się jego faktycznej cenie. Wszelkie produkty dołączone do przesyłki darmowo (próbki, części zamienne i inne gratisy) muszą znaleźć się na fakturze. To znaczy, że ich wartość powinna zostać określona. W przypadku darmowych próbek należy dopisać wówczas FOC (Free Of Charge). Jeśli zaś chodzi o ujęcie powyższego zdarzenia w PKPiR, to nie ma konieczności dodawania takiego produktu, ponieważ nie zostały poniesione żadne koszty.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 10