Jak kupować na platformie Alibaba?

Alibaba to platforma zakupowa bardzo dobrze znana wśród polskich konsumentów, działająca na zasadach B2B (business-to-business). Jest to określenie relacji występujących pomiędzy przedsiębiorstwami, w odróżnieniu od relacji pomiędzy przedsiębiorstwami a klientami indywidualnymi, określanymi jako B2C (business-to-customer). Cieszący się ogromną popularnością portal Alibaba.com należy do Alibaba Group, przedsiębiorstwie założonym w 1999 roku przez Jacka Ma, który jest aktualnie jednym z najbogatszych ludzi na Ziemi. W poniższym artykule wyjaśnimy, jak kupować na omawianej stronie i przedstawimy informacje, na które warto zwrócić uwagę.

Alibaba

Czym jest Alibaba.com?

Alibaba.com jest wiodącą platformą globalnego handlu hurtowego, która obsługuje dostawców i kupujących na całym świecie. Głównym celem strony jest ułatwienie prowadzenia działalności w dowolnym miejscu na Ziemi. Alibaba oferuje setki milionów produktów w czterdziestu różnych kategoriach. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Na Alibabie można kupić m.in. elektronikę użytkową, maszyny, odzież, zabawki i wiele więcej.

alibaba

Słowem: Alibaba.com to portal, z którym każdy importer powinien się zapoznać.

Szkolenie: Import z Chin

Jak korzystać z portalu Alibaba?

Na stronę można zalogować się przy użyciu Facebooka, Google, Twittera lub LinkedIn. Można również założyć konto na adres mailowy po kliknięciu na napis „Join Free”.

zakupy na alibabie

Strona nie posiada polskiej wersji językowej, jednakże bez problemu można korzystać z wersji angielskiej, niemieckiej, rosyjskiej, hiszpańskiej i wielu innych. Mimo że dostępnych jest wiele walut, pokazują one jedynie wartości referencyjne w oparciu o dolara amerykańskiego. Wybór należy więc do nas – czy będziemy przeglądać ceny bezpośrednio w dolarach, czy w przybliżonym przeliczeniu na złotówki.

Portal bardzo często oferuje zniżki za większe zakupy. Im więcej towaru zdecydujemy się kupić tym większe zniżki możemy uzyskać.

e-commerce

Krok 1. Wyszukanie produktu

Chcąc znaleźć konkretny produkt, możemy wpisać jego nazwę w wyszukiwarkę. Następnie na ekranie pojawią się oferty różnych sprzedawców. Możemy również przeszukiwać kategorie w celu natrafienia na interesujące nas towary. Portal oferuje także możliwość przeglądania produktów z konkretnych regionów, jak i według top sprzedających, cieszących się na witrynie najlepszymi opiniami.

alibaba

Niedawno Alibaba wprowadził również możliwość wyszukiwania dostawców z konkretnymi certyfikatami. Należy jednak pamiętać, że platforma nie gwarantuje autentyczności danych certyfikatów. Niektóre firmy reklamują posiadanie certyfikatów na stronie, kiedy w rzeczywistości ich nie posiadają, może jedynie fałszywe dokumenty. Każdego chińskiego dostawcę należy zawsze zweryfikować pod względem posiadanych certyfikatów.

platforma chińska
alibaba

Przy każdym produkcie podane są wszelkie potrzebne informacje. Możemy zauważyć, że im więcej ręczników zdecydujemy się zamówić, tym cena pojedynczej sztuki będzie tańsza. Sprzedający proponuje sprzedaż od 100 do 999 ręczników za 9,99 dolarów za sztukę. Decydując się na zakup powyżej 1000 ręczników cena za sztukę wyniesie jedynie 0,99 dolara.

Po prawej stronie umieszczone są informacje na temat sprzedającego. Od razu możemy sprawdzić, ile transakcji przeprowadziła dana firma, a także ocenę zadowolenia wcześniejszych klientów.

Klikając na nazwę firmy, przeniesiemy się na jej stronę, gdzie możemy znaleźć więcej informacji, np. przez opcję Onsite Check. Na jej stronie będziemy mogli sprawdzić zweryfikowane informacje o firmie; m.in. dane z licencji biznesowej takie jak dokładna nazwa firmy, numer rejestracyjny, czy kapitał, a także adres.

e-commerce
zakupy online

Na profilu firmy, możemy bez problemu dowiedzieć się, gdzie firma się znajduje, a ponadto sprawdzimy, czym się głównie zajmuje. Dowiemy się, kiedy powstała, ile ludzi zatrudnia i jakie są jej całkowite roczne przychody. Sprawdzimy również jakie są główne rynki eksportowe danego przedsiębiorstwa. Często firmy dodają też krótki opis na temat swojej pracy. W razie potrzeby na stronie znajdziemy również potrzebne dane kontaktowe. Należy jednak pamiętać, że informacje podane na platformie nie zawsze są wiarygodne i z tego względu zawsze należy weryfikować znalezionych tam dostawców

serwis b2b

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy z Alibaba?

Oznaczenia przy producentach

Na portalu funkcjonuje m.in. usługa Trade Assurance, która chroni zamówione produkty od czasu płatności do dostawy. Jest to zestaw zabezpieczeń, którego zadaniem jest zapewnić, że dostawcy uhonorują szczegóły kontraktu handlowego z zagranicznym kupującym. Dzięki tej usłudze zamawiający otrzyma zwrot pieniędzy w przypadku, gdy towary nie zostały wysłane w terminie zawartym w umowie, a także w sytuacji, gdy wyprodukowane elementy nie są zgodne z ustalonymi wymaganiami jakości. Oznaczenie Trade Assurance występuje na portalu jako korona z literą S.

b2b

Gold Supplier, występujący w postaci symbolu złotego medalu, jest to członkostwo premium Alibaby dla dostawców. Członkowie otrzymują kompleksowe sposoby promowania swoich produktów, maksymalizacji ekspozycji produktu i zwiększenia zwrotu z inwestycji. Oznaczenie Gold Supplier nie znaczy wiele dla kupujących; nie potwierdza dobrego statusu dostawcy. W związku z tym Alibaba wprowadził również niebieskie oznaczenie Verified Supplier, które w teorii ma pomóc użytkownikom serwisu znaleźć zaufanego dostawcę; w praktyce – wciąż nie możemy mieć pewności czy sprzedawca spełnia wszystkie nasze oczekiwania, gdyż Alibaba nie ponosi żadnej odpowiedzialność za możliwe nieścisłości i niedopatrzenia.

platforma b2b

Ostatnie z tajemniczych oznaczeń przy produktach to diamenty, symbolizujące ilość odbytych transakcji.

Poniżej znajdują się produkty różnych firm: pierwsza z nich posiada jedynie oznaczenie Gold Supplier, druga zarówno Gold Supplier jak i Trade Assurance. Dwie kolejne również różnią się posiadanymi oznaczeniami, a jedynie jedna z czterech posiada niebieski znak Verified Supplier. Żadna możliwa kombinacja nie zagwarantuje nam jednak stuprocentowej pewności, że zakup przebiegnie całkowicie po naszej myśli.

alibaba

Krok 2. Zamawianie próbek

Niektórzy producenci oferują zamówienie próbek wystawionych produktów. Jest to bardzo dobra opcja w momencie, gdy nie jesteśmy zbytnio zdecydowani na kupno danego towaru. Przed złożeniem dużego zamówienia, zalecamy zamówienie próbek i sprawdzenie czy jakość produktu nam odpowiada.

jak kupować na Alibabie

Niektórzy sprzedawcy oferują MOQ (minimum order quantity) wynoszącą jedną, dwie sztuki i w takim wypadku nie ma problemu z zamówieniem próbek. Wiele sprzedawców nie oferuje tak niskich MOQ i w takiej sytuacji trzeba się z nimi bezpośrednio skontaktować z pytaniem czy oferują próbki (samples).

Import z Chin w 2021

Krok 3. Wybór rodzaju przesyłki i płatności

Do zamówienia towarów konieczne jest posiadanie konta. Kupujący może spróbować negocjować warunki wysyłki, a także cenę. Zdarza się, że producent nie wysyła towarów do Polski. Wtedy należy albo zorganizować dostawę do innego kraju albo dalej szukać podobnych produktów u innych producentów. Koszty wysyłki zależą przeważnie od sprzedającego, jednakże pamiętajmy o możliwości negocjacji.

Zobacz, jak efektywnie negocjować z chińskimi parterami biznesowymi.

alibaba

Na powyższym obrazku możemy zobaczyć wysyłkę do Polski przykładowo wybranego produktu. W tym wypadku istnieje aż pięć metod wysyłki i różnią się one ceną i szacowanym czasem dostawy. Należy pamiętać, że składając zamówienie i komunikując się z dostawcą, można również wynegocjować warunki Incoterms, a także ustalić organizację transportu. Nie musimy dokonywać zamówienia pośrednio przez portal, ale możemy przedyskutować wszystkie kwestie bezpośrednio ze sprzedawcą i podpisać odpowiedni kontrakt handlowy. W takiej sytuacji metody wysyłki dostępne na portalu mogą nam posłużyć jedynie jako punkt odniesienia.

Na poniższym obrazku możemy zobaczyć, jak prezentują się możliwości płatności za zamówione towary. Bezproblemowo można zapłacić kartą VISA lub Mastercard. Istnieje również możliwość zapłaty poprzez T/T (transfer telegraficzny). W skrócie jest to wiadomość elektroniczna wysyłana z jednego banku do drugiego w celu dokonania płatności. Istnieje również opcja wykorzystania sposobu Pay Later. Wybranie tej metody daje możliwość ubiegania się o kredyt na dalsze zakupy. Sprzedawca oferuje również inne metody płatności np. L/C (letter of credit).

serwis alibaba

Bardzo często zdarza się, że zamawiający przed rozpoczęciem produkcji płaci 30% ceny, natomiast pozostałe 70% zapłaci przed wysłaniem towarów do miejsca docelowego. Nie zaleca się płacenia 100% ceny z góry. Jeśli podczas produkcji wystąpią jakiekolwiek problemy, zdecydowanie łatwiej będzie nam poradzić sobie z tą sprawą, w momencie, kiedy będziemy mieli sprzedawcy do zapłacenia jeszcze 70% ceny. Gdy sprzedawca otrzyma całą kwotę, późniejsze rozwiązanie sprawy może okazać się trudniejsze.

Bezpłatna konsultacja

Alibaba i stawki celne

Zamawiając duże ilości towarów z Alibaba warto wcześniej sprawdzić stawki celne na dane produkty. Można wykorzystać do tego znany już większości system ISZTAR lub system TARIC. W przypadku, kiedy wartość wysyłki przekroczy 150 euro, kupujący musi liczyć się z opłatami celnymi. Należy także pamiętać o należności z tytułu VAT, który wynosi 23%. W niektórych przypadkach można pomyśleć o rozbiciu większego zamówienia na kilka mniejszych. Należy jednak liczyć się z tym, że koszty wysyłki wtedy wzrosną. W celu obliczenia należności celno-skarbowych zachęcamy do skorzystania z przygotowanego przez nas darmowego kalkulatora opłat celnych.

Kontrola towarów

Alibaba.com nie ponosi odpowiedzialności za jakość produktów. Jest tylko i wyłącznie katalogiem dostawców B2B. Wcześniejsze sprawdzenie tego aspektu jest w interesie kupującego. Serwis Alibaba.com nie ma obowiązku sprawdzania zamówionych towarów. Jednakże zamawiający ma prawo do kontroli produkcji. Istnieje możliwość zamówienia tego typu kontroli poprzez serwis Alibaba.com. Istnieje kilka rodzajów inspekcji. Po wyselekcjonowaniu tej odpowiadającej naszym wymaganiom, możemy skontaktować się z wybranym przez nas inspektorem i porozmawiać na temat warunków kontroli towarów.

Zajmiemy się kontrolą jakości towaru z Chin dla Ciebie.

alibaba

Czy warto kupować produkty na portalu Alibaba.com?

Serwis Alibaba cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Importerzy często szukają na portalu dostawców, z którymi mogliby nawiązać długofalową współpracę. Wielu kupujących wyszukuje producentów na portalu, po czym kontaktuje się z nimi bezpośrednio i ustala własne warunki. Portal Alibaba zdecydowanie ułatwia kontakty pomiędzy kupującymi a dostawcami i pozwala na dużą elastyczność.

Nawet jeśli dostawca z Aliababy, którego wybrałeś posiada znaczek „Gold Supplier”, warto jest zweryfikować daną firmę. Weryfikacja firmy z Chin zmniejszy ryzyko wpadnięcia w sidła oszusta. Dodatkowym sposobem na upewnienie się, że z zamówieniem będzie wszystko w porządku, jest przeprowadzenie audytu fabryki.

Czy korzystałeś już z innych platform zakupowych takich jak Made-in-China, Global Sources, HKTDC lub o nich słyszałeś? Jeśli nie, to zapraszamy do zapoznania się z przygotowanymi przez nas poradnikami, dotyczącymi korzystania z powyższych stron.

Jak kupować na Made-in-China?

Jak kupować na Global Sources?

Jak kupować na HKTDC?

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.3 / 5. Ilość głosów: 45