Jak kupować na platformie Alibaba?

Alibaba to platforma zakupowa bardzo dobrze znana wśród polskich konsumentów, działająca na zasadach B2B (transakcja pomiędzy dwoma lub więcej podmiotami gospodarczymi). Jest to określenie relacji występujących pomiędzy przedsiębiorstwami, w odróżnieniu od relacji pomiędzy przedsiębiorstwami a klientami indywidualnymi, określanymi jako B2C. Coraz więcej ludzi mimo wcześniejszych uprzedzeń aktualnie coraz chętniej kupuje towary poprzez strony internetowe. Alibaba.com to serwis należący do Alibaba Group, która została założona w 1999 roku w Hangzhou przez Jacka Ma. Grupa stanowi aktualnie jedno z największych przedsiębiorstw na świecie a sam portal internetowy cieszy się ogromną popularnością. W poniższym artykule wyjaśnimy jak kupować na omawianej stronie i przedstawimy informacje, na które warto zwrócić uwagę.

Alibaba

Czym jest Alibaba.com?

Alibaba.com jest wiodącą platformą globalnego handlu hurtowego, która obsługuje dostawców i kupujących na całym świecie. Głównym celem strony jest ułatwienie prowadzenia działalności w dowolnym miejscu na świecie. Alibaba oferuje setki milionów produktów w czterdziestu różnych kategoriach. Każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Portal oferuje m.in. elektronikę użytkową, maszyny, odzież i wiele więcej.

Alibaba.com to portal, z którym każdy importer powinien się zapoznać. Strona prezentuje wiele przeróżnych towarów.

Szkolenie: Import z Chin

Jak korzystać z portalu?

Na stronę można zalogować się poprzez Facebooka, Google, Twittera lub Linkedin. Można również założyć sobie konto. Trwa to zaledwie parę minut i wymaga podania swojego adresu mailowego.

Strona nie posiada polskiej wersji językowej, jednakże bez problemu można korzystać z wersji angielskiej, niemieckiej, rosyjskiej, koreańskiej, hiszpańskiej, francuskiej i wielu innych. Ceny podawane są w dolarach, więc przed zakupem warto jeszcze przeliczyć ostateczną kwotę na złotówki.

Portal bardzo często oferuje zniżki za większe zakupy. Im więcej towaru zdecydujemy się kupić tym większe zniżki możemy uzyskać.

szklanki

Krok 1. Wyszukanie produktu

Chcąc znaleźć konkretny produkt, możemy wpisać jego nazwę w wyszukiwarce. Następnie na ekranie pojawią się oferty różnych sprzedawców. Możemy również przeszukiwać kategorie w celu natrafienia na interesujące nas towary. Portal oferuje także możliwość przeglądania produktów z konkretnych regionów, jak i według top sprzedających, cieszących się na witrynie najlepszymi opiniami.

krok pierwszy

Przy każdym produkcie podane są wszelkie potrzebne informacje. Możemy zauważyć, że im więcej ręczników zdecydujemy się zamówić, tym cena pojedynczej sztuki będzie tańsza. Sprzedający proponuje sprzedaż od 500 do 999 ręczników za 4,10 dolarów za sztukę (ok. 15zł). Decydując się na zakup powyżej 50 000 ręczników cena za sztukę wyniesie wtedy 2,70 dolary (ok. 10zł).

Po prawej stronie umieszczone są informacje na temat sprzedającego. Od razu możemy sprawdzić ile transakcji przeprowadziła dana firma, a także ocenę zadowolenia wcześniejszych klientów.

Klikając opcję Onesite Check będziemy mogli sprawdzić zweryfikowane informacje o firmie. M.in. dane z licencji biznesowej takie jak dokładna nazwa firmy, numer rejestracyjny, czy kapitał, a także adres.

Po wyświetleniu danych firmy, możemy bez problemu dowiedzieć się, że powyższa firma znajduje się w prowincji Hebei, a ponadto sprawdzimy czym się głównie zajmuje. Dowiemy się kiedy powstała, ile ludzi zatrudnia i jakie są jej całkowite roczne przychody. Sprawdzimy również jakie są główne rynki eksportowe danego przedsiębiorstwa. Często firmy dodają też krótki opis na temat swojej pracy. W razie potrzeby na stronie znajdziemy również potrzebne dane kontaktowe. Należy jednak pamiętać, że informacje podane na platformie nie zawsze są wiarygodne i z tego względu zawsze należy weryfikować znalezionych tam dostawców

Szkolenie Online: Import z Chin

Dodatkowe usługi

Na portalu funkcjonuje coś takiego jak bezpłatna usługa, która chroni zamówione produkty od czasu płatności do dostawy (Trade Assurance). Jest to zestaw zabezpieczeń, którego zadaniem jest zapewnić, że dostawcy uhonorują szczegóły kontraktu handlowego z zagranicznym kupującym. Dzięki tej usłudze zamawiający otrzyma zwrot pieniędzy w przypadku gdy towary nie zostały wysłane w terminie zawartym w umowie, a także w sytuacji gdy wyprodukowane elementy nie są zgodne z ustalonymi wymaganiami jakości.

Gold Suppliers natomiast to członkostwo premium dla dostawców na Alibaba.com. Członkowie otrzymują kompleksowe sposoby promowania swoich produktów, maksymalizacji ekspozycji produktu i zwiększenia zwrotu z inwestycji.

Na stronie dostawcy można sprawdzić czy posiada on dwa wyżej wymienione odznaczenia.

golden supplier

Jak możemy zauważyć w prawym górnym rogu, omawiana przez nas firma posiada zarówno członkostwo golden suppliers jak i dysponuje bezpłatną usługą chroniącą towar.

Krok 2. Zamawianie próbek

Niektórzy producenci oferują zamówienie próbek wystawionych produktów. Jest to bardzo dobra opcja w momencie, gdy nie jesteśmy zbytnio zdecydowani na kupno danego towaru. Przed złożeniem dużego zamówienia, zalecamy zamówienie sampli i sprawdzenie czy jakość produktu nam odpowiada.

próbki Alibaba

Kupujący bez problemu może zamówić próbki danego produktu. Często zdarza się, że sprzedawcy mają swoje wymagania co do wysyłki próbek. Jak widzimy na powyższym obrazku, możemy zamówić najwięcej 2 sztuki danego towaru. Cena próbek jest nieco mniejsza, niż cena oryginalnego towaru. W tym wypadku za przesyłkę zapłacimy jednak tyle samo ile w wypadku wysłania zwykłych towarów.

Krok 3. Wybór rodzaju przesyłki i płatności

Do zamówienia towarów konieczne jest posiadanie konta. Kupujący może spróbować negocjować warunki wysyłki, a także cenę. Zdarza się, że producent nie wysyła towarów do Polski. Wtedy należy albo zorganizować dostawę do innego kraju albo dalej szukać podobnych produktów u innych producentów. Koszty wysyłki zależą przeważnie od sprzedającego, jednakże pamiętajmy o możliwości negocjacji.

wysyłka

Na powyższym obrazku możemy zobaczyć wysyłkę do Polski przykładowo wybranego produktu. W tym wypadku istnieją dwie metody wysyłki. Pierwsza z nich, Express Seller’s Shipping Method jest tańsza i kosztuje 4.18 dolary za sztukę. Dostarczenie towaru zajmie jednak od 20 do nawet 60 dni. Druga opcja wysyłki pomimo wyższej ceny (10.46 dolary za sztukę) dotrze do Polski zdecydowanie szybciej. Jest to kwestia zaledwie 4-7 dni. Są to opcje transportu za pomocą firm kurierskich. Należy pamiętać, że składając zamówienie i komunikując się z dostawcą, można również ustalić organizację transportu, w czym pomogą nam firmy spedycyjne

Na poniższym obrazku możemy zobaczyć jak prezentują się możliwości płatności za zamówione towary. Bezproblemowo można zapłacić kartą VISA lub Mastercard. Istnieje również możliwość zapłaty poprzez T/T (transfer telegraficzny). W skrócie jest to wiadomość elektroniczna wysyłana z jednego banku do drugiego w celu dokonania płatności. Ponadto kupujący może również zapłacić poprzez e-Checking. Jest to jednak możliwe tylko dla osób posiadających konta w USA, Niemczech i Francji. Istnieje również opcja wykorzystania sposobu Pay Later. Wybranie tej metody daje możliwość ubiegania się o kredyt na dalsze zakupy.

płatność

Bardzo często zdarza się, że zamawiający przed rozpoczęciem produkcji płaci 30% ceny, natomiast pozostałe 70% zapłaci przed wysłaniem towarów do miejsca docelowego. Nie zaleca się płacenia 100% ceny z góry. Jeśli podczas produkcji wystąpią jakiekolwiek problemy, zdecydowanie łatwiej będzie nam poradzić sobie z tą sprawą, w momencie kiedy będziemy mieli sprzedawcy do zapłacenia jeszcze 70% ceny. Gdy sprzedawca otrzyma całą kwotę, późniejsze rozwiązanie sprawy może okazać się nieco trudniejsze.

Alibaba i stawki celne

Zamawiając duże ilości towarów z Alibaba warto wcześniej sprawdzić stawki celne na dane produkty. Można wykorzystać do tego znany już większości system ISZTAR lub system TARIC. W przypadku kiedy wartość wysyłki przekroczy 150 euro, kupujący musi liczyć się z opłatami celnymi. Należy także pamiętać o należności z tytułu VAT, który wynosi 23%. Z opłaty zwolnione są tylko osoby, których wartość wysyłki nie przekracza 22 euro. W niektórych przypadkach można pomyśleć o rozbiciu większego zamówienia na kilka mniejszych. Należy jednak liczyć się z tym, że koszty wysyłki wtedy wzrosną. W celu obliczenia należności celno-skarbowych zachęcamy do skorzystania z przygotowanego przez nas darmowego kalkulatora opłat celnych.

ShipHub
Kontrola towarów

Alibaba.com nie ponosi odpowiedzialności za jakość produktów. Jest tylko i wyłącznie katalogiem dostawców B2B. Wcześniejsze sprawdzenie tego aspektu jest w interesie kupującego. Serwis Alibaba.com nie ma obowiązku sprawdzania zamówionych towarów. Jednakże zamawiający ma prawo do kontroli, podczas produkcji. Istnieje możliwość zamówienia tego typu kontroli poprzez serwis Alibaba.com. Istnieje kilka rodzajów inspekcji. Po wyselekcjonowaniu tej odpowiadającej naszym wymaganiom, możemy skontaktować się z wybranym przez nas inspektorem i porozmawiać na temat warunków kontroli towarów. Łączy się to z bezpłatną usługą ochrony produktów.

Alibaba
Czy warto kupować produkty na portalu Alibaba.com?

Serwis mimo braku polskojęzycznej wersji strony i braku możliwości wysyłki niektórych produktów do Polski, cieszy się w kraju coraz większą popularnością. Okazuje się być wygodnym sposobem importu towarów z Chin do Polski, bez konieczności planowania wyjazdu służbowego do Azji. Zamawianie okazuje się być nieskomplikowane. Z obawy o produkty kiepskiej jakości zawsze możemy zamówić próbki towarów u sprzedającego i dopiero potem zdecydować o zamówieniu większej ilości. Serwis powstał po to aby ułatwić zarówno importerom jak i eksporterom możliwość handlu na całym świecie. Na stronie znajduje się mnóstwo produktów, umieszczonych w licznych kategoriach.

Czy korzystałeś już z innych platform zakupowych takich jak Made-in-China, Global Sources, HKTDC lub o nich słyszałeś? Jeśli nie to zapraszamy do zapoznania się z przygotowanymi przez nas poradnikami, dotyczącymi korzystania z powyższych stron.

Jak kupować na Made-in-China?
Jak kupować na Global Sources?

a także:

Jak kupować na HKTDC?

Zajmujesz się importem? - bądź na bieżąco!