Jak kupować na Made-in-China?

Chińskie platformy zakupowe są niezwykle popularne ­– Polacy coraz częściej robią zakupy na Aliexpress i już nie boją się zamawiać produktów z Chin. Istnieją także strony nakierowane na kupno towaru w ilości hurtowej, tak jak właśnie Made-in-China. Jest to portal typu B2B (business to business), co oznacza, że służy do większego importu, a nie kupowania przez indywidualnego klienta. Strona powstała w roku 1998 z inicjatywy Johna Shen w Nankinie. Made-in-China występuje także w formie aplikacji na smartfona dostępnej w sklepie Google play i App store.

W tym artykule pokażemy krok po kroku jak dokonać zamówienia z Made-in-China.

Made-in-China

Czym jest portal Made-in-China?

Made-in-China to jedna z wielu chińskich platform sprzedażowych. Jest ona kierowana głównie do przedsiębiorców zajmujących się importem hurtowym. Pozwala kupującym z zagranicy znaleźć interesującego ich dostawcę. Jest to także okazja dla chińskich firm do zaprezentowania swoich produktów i znalezienia partnerów biznesowych. Portal oferuje towary z niemalże wszystkich kategorii, np. elektronikę, oświetlenie, produkty do wyposażenia kuchni czy odzież.

Chińscy dostawcy są weryfikowani przez pracowników portalu, gdyż założenie konta dla nich jest płatne. W formularzu należy podać wszystkie dane firmy. Posiadanie zweryfikowanego konta zwiększa jego wiarygodność.

Kupujący może założyć darmowe konto lub zalogować się poprzez Facebooka albo LinkedIn.

made-in-china

Strona posiada 11 wersji językowych, niestety nie ma wśród nich języka polskiego, ale znajdziemy m.in. angielski, niemiecki, francuski, hiszpański oraz parę innych. Na Made-in-China ceny podawane są w dolarach, dlatego przed ostatecznym złożeniem zamówienia należy pamiętać o przeliczeniu dokładnej kwoty na złotówki.

Szkolenie: Import z Chin

Krok 1. Wyszukanie produktu i dostawcy

Wyszukujemy interesujący nas produkt. Szukając, przykładowo, torebki, mamy do wyboru wiele różnych filtrów, np.: kategoria, styl, sezon, materiał. Jest także możliwość wyszukiwania towarów według sprzedawcy: czyli jego typu konta (Diamond member, Gold member, Audited Supplier). Jest także możliwość szukania towaru według kategorii dostawcy – Manufacturer/Factory, Trading Company, Group Corporation, Individuals/SOHO.

made in china

Należy mieć na uwadze, że użytkownicy konta Diamond i Gold posiadają jedynie zweryfikowaną business license. Oznacza to, że portal otrzymał skan licencji biznesowej od danej firmy, co nie gwarantuje jej stuprocentowej wiarygodności.

Warto szukać natomiast dostawców oznaczonych jako „Audited Supplier”, ponieważ zostali oni zweryfikowani przez pracowników portalu. Ponadto, w przypadku takich sprzedawców Made-in-China umożliwia wgląd do raportu z audytu ich fabryki. Importerzy mogą także odszukać specjalny numer na profilu dostawcy i zweryfikować go na oficjalnej stronie firmy certyfikującej SGS. W ten sposób możemy sprawdzić, czy audyt faktycznie się odbył i w jakim terminie.

Chociaż Made-in-China stwarza takie możliwości, zawsze zalecamy samodzielną weryfikację dostawcy. W ten sposób będziemy mieć pewność, że produkty pochodzą od wiarygodnego producenta. Sprawdź, czy będą one wytwarzane zgodnie z Twoimi wymaganiami i oczekiwaniami.

Raport z audytu fabryki

W celu dodatkowej weryfikacji dostawcy portal Made-in-China pozwala również na umówienie się ze sprzedawcą na wizytację w fabryce. Warto skorzystać z tej możliwości szczególnie w przypadku składania zamówień na duże kwoty, które wiążą się z większym ryzykiem dla kupującego. Jeśli chcemy mieć więc pewność, że nasze towary wytwarzane są w odpowiednich warunkach, skontaktujmy się ze sprzedającym i umówmy się na spotkanie w chińskiej fabryce.

Wizytacja w fabryce

Przy ofercie produktu od razu jest zaznaczone, jaka jest minimalna ilość zamówienia. Opisane są także właściwości towaru oraz nazwa firmy. Przy nazwie spółki pojawiają się ikonki, informujące nas jakiego typu posiada on konto. Ponadto dostawca torebek ze zrzutu ekranu poniżej to właściciel konta Gold oraz Audited Supplier. Co oznacza, że jest to wiarygodna firma ze zweryfikowaną business license oraz weryfikacją dokonaną przez pracowników portalu.

china
kupowanie na made in china

Na stronie produktu widoczna jest informacja, jakie są akceptowalne typy płatności (przykładowo: L/C (akredytywa), T/T (transfer telegraficzny), Western Union, Money Gram).

Jest także dostępny formularz kontaktowy jeśli chcemy zadać dostawcy więcej pytań dotyczących oferty (Send Inquiry).

Krok 2. Zamówienie próbek produktu

próbki

Przed zamówieniem dużej ilości towaru, można poprosić również o wysłanie próbek. Koszt próbki takiej torebki (1 sztuka) to 60$. Pod czas zamawiania ilości hurtowej cena za sztukę jest niższa i zależy od tego, jak duże zamówienie realizujemy. W momencie kupna od 300 do 799 sztuk, cena za jedną torebkę wynosi 13,38$. Przy 800-1499 sztukach jest to 13,07$. Natomiast cena przy zamówieniu na ponad 1500 sztuk to 12,6$.

Ponadto cena na aukcji obejmuje import towaru na warunkach FOB (Free on Board). Można dokładnie zapoznać się z informacjami na temat FOB w naszym artykule na ten temat.

Import z Chin w 2021

Na stronie aukcji, w opisie produktu można także zobaczyć więcej zdjęć oraz doczytać niezbędne informacje. Przykładowo: czas dostawy próbek to 7-10 dni, a czas produkcji 25-40 dni.

Krok 3. Złożenie zamówienia

Przed złożeniem zamówienia należy wypełnić formularz (Send Inquiry), zawierając w nim dane naszej firmy. Dopiero następnie, bezpośrednio ze sprzedającym, ustala się koszty transportu, negocjuje cenę itp.

zamówienie

Made-in-China a opłaty celne

Kupując hurtową ilość towarów przez platformę Made-in-China należy sprawdzić wcześniej wysokość stawek celnych na zamawiane przez nas produkty. Można to zrobić w systemie ISZTAR, wyszukując towar poprzez drzewo nomenklatury lub przyporządkowany mu HS code. Na wszystkie zamówienia powyżej 150 euro (o co nie trudno zamawiając ilości hurtowe) są nałożone opłaty celne. Należy także pamiętać o należności z tytułu VAT, który wynosi 23%. W celu obliczenia należności celno-skarbowych zapraszamy do skorzystania z darmowego kalkulatora opłat celnych.

Podsumowanie

Czy warto zamawiać z Made-in-China?

Zdecydowanie jest to platforma warta uwagi, która umożliwia przedsiębiorcom z całego świata wyszukanie chińskich dostawców. Założenie konta przez chińskie firmy jest obowiązkowo płatne, co odstrasza potencjalnych oszustów. Wiarygodność sprzedawcy podnosi także posiadanie konta Diamond, Gold lub Audited Supplier. Poprzez stronę można zamówić próbkę interesującego nas produktu, zanim zamówimy jego hurtową ilość. Sprzedawca informuje także jaką ilość produktów jest w stanie wytworzyć – często są to dużo większe ilości niż w polskich fabrykach. Strona nie posiada polskiej wersji językowej ale wydaje się być przejrzysta, intuicyjna i łatwa w obsłudze.

Bezpłatna konsultacja

Bezpieczny import z Chin

Pamiętaj! Odznaki Diamond, Gold czy Audited Supplier nie gwarantują stuprocentowej uczciwości i rzetelności dostawcy. Przy imporcie zawsze zalecamy samodzielną weryfikację chińskiego kontrahenta. Dowiedz się, czy Twój partner biznesowy posiada ważną rejestrację w Chinach, licencję importową i eksportową, jak wygląda jego sytuacja finansowa, i czy kiedykolwiek popełnił oszustwo.

Ponadto, jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje produkty zostaną wyprodukowane w odpowiednich warunkach, zgodnie z Twoimi wytycznymi, zorganizuj inspekcję fabryki w Chinach i kontrolę jakości towaru! Taką inspekcję można przeprowadzić na określonych lub wszystkich etapach produkcji. W ten sposób skontrolujesz samą fabrykę jeszcze przed rozpoczęciem produkcji, jak i jakość wybranych wyrobów w trakcie realizacji Twojego zamówienia. Możesz również sprawdzić swój towar przed jego wysyłką, by upewnić się, że jest on odpowiednio zapakowany, posiada niezbędne oznakowania, etykiety i inne.

Więcej szczegółów na temat poszczególnych etapów inspekcji fabryki w Chinach w naszym artykule!

Czy korzystałeś już z innych chińskich platform zakupowych? Jeśli nie to zapraszamy do zapoznania się z przygotowanymi przez nas poradnikami, dotyczącymi korzystania z podobnych do Made-in-China serwisów.

Jak kupować na Alibaba?

Jak kupować na Global Sources?

Jak kupować na DHgate?

Oceń post

4.6 / 5. Ilość głosów: 18