Import z Aliexpress

Polacy oszaleli na punkcie zakupów na Aliexpress. Serwis należący do grupy Alibaba jest najbardziej rozpoznawalną zagraniczną platformą e-commerce wśród polskich internautów. Według danych przedstawionych przez chiński Dziennik Ludowy, już 5 milionów Polaków dokonało zakupów przez Aliexpress. Przyczyną sukcesu portalu w Polsce niewątpliwie jest niska cena produktów oraz ich darmowa wysyłka z Chin. W internecie roi się od grup i stron, na których polscy użytkownicy recenzują towary zakupione na portalu lub dzielą się znalezionymi okazjami. Choć Aliexpress powstało z myślą o indywidualnych klientach kupujących towary na własny użytek, import z Aliexpress coraz częściej zaczyna być także pomysłem na biznes.

import z Aliexpress

Aliexpress to chińska platforma internetowa, która umożliwia zakup chińskich produktów indywidualnym klientom z całego świata. Szczególną popularnością cieszą się akcesoria do telefonów, produkty z branży beauty, artykuły dla dzieci lub do domu oraz różnego typu gadżety i dodatki. Często są to artykuły, których nie można znaleźć w Polsce. Z tego powodu coraz więcej Polaków sprowadza chińskie produkty właśnie z Aliexpress. Wśród osób kupujących na portalu znajdują się zarówno osoby prywatne kupujące na własny użytek, jak i osoby planujące odsprzedać towary. Na portalu można kupić bardzo tanie produkty, często kilkakrotnie tańsze niż w polskich sklepach. Sprawia to, że import z Aliexpress i dalsza sprzedaż produktów w Polsce staje się popularnym pomysłem na biznes.

Aliexpress
produkty

Jak kupować na Aliexpress?

Zakup towarów na Aliexpress jest stosunkowo łatwy. Istnieje polska wersja portalu, która choć wymaga dopracowania, umożliwia import z Aliexpress osobom, których znajomość języka angielskiego nie wystarcza do konkretnych negocjacji z zagranicznym dostawcą. Niska cena i szeroki wybór oferowanych produktów oraz darmowa dostawa to niewątpliwe zalety zakupów na portalu. Osoby kupujące na tej platformie nie muszą się również przejmować takimi kwestiami jak kontrakt handlowy czy transport towaru z Chin. Sprawia to, że import z Aliexpress jest najprostszą formą importu z Chin.

Szkolenie: Import z Chin

Sprowadzanie towarów z Aliexpress jest także relatywnie bezpieczne, szczególnie w porównaniu z importem klasycznym, z którym wiąże się spore ryzyko (np. chińskie oszustwa). Sprzedawca otrzymuje pieniądze od klienta dopiero, gdy ten potwierdzi otrzymanie towaru i jego zgodność z opisem. W innym przypadku można liczyć na zwrot kosztów. Należy jednak pamiętać, że nie oznacza to, że import z Aliexpress jest w pełni bezpieczny. Kupując przez internet duże ilości towarów zawsze należy zachować czujność.

Proces zakupu towaru na Aliexpress opisaliśmy w poprzednim artykule. Dowiesz się z niego jak wyszukać produkty na portalu, jak dokonać zamówienia i płatności, kiedy jesteś zwolniony z opłacenia należności celno-skarbowych, a także jakie środki ostrożności zachować w przypadku importu z Aliexpress.

import

Na co zwrócić uwagę rozpoczynając import z Aliexpress?

Sprowadzając towary z Chin, stajesz się importerem. W przypadku zamówień na Aliexpress, nie trzeba spełniać prawnych warunków wymaganych do rozpoczęcia importu z Chin. Oznacza to, że nie trzeba zakładać działalności gospodarczej, ani posiadać numeru EORI. Dzięki temu zakupy na Aliexpress mogą stać się dobrym przygotowaniem do sprowadzania towarów z Chin, które przerodzi się w większy import z Chin. Jednakże, jeżeli kupujesz na Aliexpress towary do dalszej odsprzedaży, musisz założyć działalność gospodarczą, jak i uzyskać numer EORI. Dodatkowo, należy dopilnować, aby otrzymać od sprzedawcy komplet dokumentów potrzebnych do odprawy (przede wszystkim fakturę handlową).

Szkolenie Online: Import z Chin

Kupując produkty z Chin w celu ich odsprzedania w Polsce, wciąż należy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Wystawione na portalu produkty produkowane są głównie na wewnętrzny rynek. Z tego powodu często nie spełniają standardów unijnych i nie posiadają certyfikatów wymaganych do wprowadzenia towarów na rynek europejski. To importer, a nie chiński sprzedawca z Aliexpress, jest odpowiedzialny za towar i jego prawidłowe oznaczenia. Upewnij się, że towar zostanie sprawdzony i pamiętaj, że sprzedaż produktów niezgodnych z normami unijnymi (na przykład CE) jest nielegalny.

Chociaż Alibaba dba o to, by na platformie nie sprzedawano podróbek, należy zachować ostrożność i unikać kupowania markowych produktów. Pamiętaj, że nawet na takim portalu jak Aliexpress nie kupisz za grosze towarów o wysokiej wartości, na przykład najnowszego smartphone’a.

Upewnij się również, że otrzymasz od dostawcy fakturę handlową (commercial invoice). Nie zapomnij, że zamawiając nawet małe ilości towaru z Aliexpress, jesteś zobowiązany do pokrycia kosztów cła i VAT. Zachęcamy do skorzystania z darmowego kalkulatora opłat celnych, za pomocą którego w prosty sposób obliczysz należności celno-skarbowe.

produkty

Import z Aliexpress

Zamawianie produktów na Aliexpress w celu ich odsprzedania w Polsce to dobry pomysł na biznes dla osób, które chcą rozpocząć drobny import z Chin. Może to być także pierwszy krok przed podjęciem się klasycznego importu z Chin, do którego potrzebne są większe przygotowania.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3