Rok Bawołu

Z każdym nadejściem Chińskiego Nowego Roku łączy się zmiana znaku zodiakalnego, który patronuje następnym 12 miesiącom. Zmiana patronującego znaku zodiakalnego odbywa się przy okazji Święta Wiosny, czyli właśnie Chińskiego Nowego Roku – najważniejszego tradycyjnego święta w Chinach. Z każdym ze znaków łączy się bogata symbolika. W artykule omawiamy Rok Bawołu – drugiego ze zwierząt w chińskim zodiaku.

Rok Bawołu

Rok Bawołu

Daty tradycyjnych chińskich świąt wyznacza kalendarz lunarny. Z tego powodu święta takie jak Chiński Nowy Rok czy Święto Środka Jesieni są ruchome. W odróżnieniu od tradycji zachodniej, poszczególne znaki zodiaku powiązane są przede wszystkim z kolejnymi latami (w cyklu 12-letnim), a nie miesiącami. Dlatego rok pod znakiem danego zwierzęcia powtarza się co 12 lat. Lata bawołu to m.in.: 1925, 1937, 1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009, 2021 i 2033.

Oprócz symbolu zodiakalnego, każdemu rokowi przypisuje się także jeden z podstawowych w filozofii chińskiej żywiołów (ogień, woda, drewno, metal lub ziemia) oraz jeden z elementów yin i yang, symbolizujących m.in. pierwiastek żeński i męski. Dla przykładu, rok 2021 był rokiem Metalicznego Bawołu Yin. W tradycji chińskiej metalowi przypisana jest barwa biała, dlatego biel będzie wiodącym kolorem nadchodzącego roku.

Chiński zodiak

Kolejność występowania dwunastu zwierząt w chińskim zodiaku wiąże się z legendą o Wielkim Wyścigu. Według jednej z wersji Jadeitowy Cesarz zarządził, że zwierzęta mają przybyć do niego, przeprawiając się przez rzekę. Kolejność, w jakiej do niego dotarły, to właśnie porządek chińskiego zodiaku.

Bawół miał szansę zdobyć pierwsze miejsce w wyścigu. Jako że charakteryzował się dobrodusznością, pozwolił jednak szczurowi i kotu wskoczyć sobie na grzbiet, aby pomóc im przeprawić się przez rzekę. Sprytny szczur zepchnął kota do wody, a kiedy byli już blisko brzegu, zeskoczył z bawołu i dobiegł do cesarza jako pierwszy. Bawołowi przypadło więc drugie miejsce w zodiakalnym cyklu. Pozostałe zwierzęta docierały po kolei do cesarza, nierzadko pomagając sobie wzajemnie. Pochód zamyka świnia, która po drodze postanowiła zrobić sobie przerwę na posiłek i drzemkę.

Osoby urodzone w roku, którego patronem jest dane zwierzę, przyjmują je jako swój znak zodiaku. Tradycyjny chiński system zodiakalny jest jednak dużo bardziej skomplikowany – określone zwierzęta są też przypisywane do miesięcy, dni oraz godzin. Jedna osoba może skrywać więc w sobie zarówno bawołu, jak i na przykład królika czy smoka.

Szkolenie: Import z Chin

Symbolika znaku bawołu

W chińskiej kulturze bawół jest symbolem ciężkiej, sumiennej pracy, ale też uległości. Zwierzęta te od tysiącleci znajdowały zastosowanie w pracy na polu, ciągnąc narzędzia rolnicze oraz pojazdy. Jednoznacznie kojarzą się z pracowitością i siłą, które są jednak ujarzmione. Bawołu charakteryzuje też determinacja w dążeniu do celu. Cechy te przypisuje się zgodnie z tradycją osobom urodzonym w latach bawołu.

Jak już wspominaliśmy, zwierzęciu patronującemu danemu rokowi przypisywany jest także jeden z pięciu żywiołów. W zależności od tego czynnika zodiakalny bawół przyjmuje różne warianty. Metaliczny bawół według tradycji jest pracowity, aktywny, zawsze zajęty oraz popularny wśród znajomych.

Szczęśliwe liczby znaku bawołu to 1 i 4, natomiast sprzyjające kolory to biel, zieleń i żółć. Zgodnie ze specyfiką znaku, Rok Bawołu to czas, kiedy ciężka i systematyczna praca ma być podobno wynagradzana.

Rok Bawołu 2021

Źródło: sohu.com/a/437167826_100126399

Urodzeni pod znakiem bawołu

Aby określić, który znak chińskiego zodiaku jest nam przypisany, zazwyczaj wystarczy spojrzeć na rok urodzenia. Osoby urodzone w styczniu i lutym powinny dokładniej sprawdzić, którego dnia przypadło w danym roku Święto Wiosny – może się okazać, że przyszli na świat jeszcze za starego roku według tradycyjnego kalendarza.

Według wierzeń związanych z chińskim zodiakiem, osoby urodzone pod znakiem bawołu są sumienne, silne, zdeterminowane, uczciwe, ale też łatwowierne i uległe. Dążą do osiągnięcia swoich celów niezależnie od zewnętrznych trudności. W Roku Bawołu osoby urodzone pod tym znakiem powinny mieć się na baczności. Według tradycji mają one być wtedy narażone na niepowodzenie. W związku z tym zgodnie z przesądem zaleca się im noszenie czerwonej odzieży i dodatków w celu odpędzenia od siebie pecha.

Co ciekawe, poznanie znaku zodiaku danej osoby jest pomocne w określeniu jej wieku. Rok pod patronatem każdego ze zwierząt następuje raz na 12 lat. Kiedy więc określimy, w jakim mniej więcej wieku jest nasz rozmówca i znamy jego chiński znak zodiaku, łatwo możemy obliczyć, kiedy się urodził. Przykładowo, w 2020 roku osoba spod znaku bawołu może mieć 11, 23, 35, 47, 59 lub 71 lat (i więcej).

Sławne osoby urodzone w Roku Bawołu to m.in.: Napoleon Bonaparte, Vincent van Gogh, Walt Disney, Margaret Thatcher, Barack Obama oraz Dustin Hoffman.

Tradycja chińskiego zodiaku łączy się bezpośrednio z obchodami Chińskiego Nowego Roku.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

4.6 / 5. Ilość głosów: 9