Import z Chin na warunkach DDP

Wiele osób importujących z Chin z całą pewnością spotkało się z propozycją dostawy Incoterms DDP. Wciąż duża liczba importerów, zwłaszcza rozpoczynających import z Chin daje skusić się na tę z pozoru wygodną i przystępną formę dostawy na warunkach DDP. Nie zdają sobie jednak sprawy z tego, że mogą bardzo często stać się ofiarą nieporozumienia (tzw. grey customs), a sami Chińczycy nie do końca rozumieją jej warunki.

Import z Chin na warunkach DDP - grey customs

Import z Chin na warunkach DDP – kto płaci cło i VAT?

Należy zacząć od tego, czym właściwie jest dostawa na warunkach DDP.
Ma ona zastosowanie przy każdym rodzaju transportu. W jej przypadku to właśnie sprzedający ponosi odpowiedzialność za dostarczenie towaru do wskazanego przez kupującego miejsca przeznaczenia. Pokrywa także wszelkie koszty z tym związane (w tym ubezpieczenie). Ryzyko związane z dostawą przechodzi na kupującego dopiero w momencie przekazania towaru, bez rozładunku. W przypadku DDP za dostarczenie towaru uważa się sytuację, gdy towar osiągnął miejsce przeznaczenia. Dodatkowo dochodzi do tego wymóg opłacenia przez sprzedającego cła przywozowego i podatku VAT.

Reasumując, przy dostawie na warunkach DDP to właśnie sprzedający ma na sobie najwięcej zobowiązań. Dlatego też, DDP jest tak chętnie wybierane przez początkujących importerów, którzy nie mają doświadczenia w kwestiach transportu i odprawy celnej.

Niestety Chińczycy zapominają, że reguła ta działa tylko wtedy, gdy sprzedający jest w stanie osobiście dokonać odprawy celnej w kraju przeznaczenia. Jeśli tak nie jest, zastosowanie mają warunki DAP.

Pamiętaj, że w przypadku importu z Chin na warunkach DDP kwestia uiszczenia cła i podatku VAT ZAWSZE jest obowiązkiem kupującego, gdyż strona chińska nie ma takiej możliwości.

Szkolenie Poniedziałek 18:00

Import z Chin na warunkach DDP – grey customs

Importując z Chin na warunkach DDP, prócz wspomnianego wcześniej obowiązku zapłaty przez nas należności celno-skarbowych, należy również liczyć się z zagrożeniem nazywanym potocznie grey customs.

Jest to sytuacja, gdy kupuje się towar na chińskiej platformie zakupowej z dostawą DDP, a w rzeczywistości jest on już magazynowany u Chińczyka lub jego pośredników na terenie UE. Najczęściej jest to Wielka Brytania lub Holandia.

Chociaż przelaliśmy pieniądze dla chińskiego podmiotu, towar trafia do nas nie z Chin, a z kraju leżącego na terenie Unii Europejskiej. Otrzymujemy w tym przypadku wyłącznie chińską fakturę, bez żadnych dokumentów potwierdzających odprawę w UE. Brak dokumentów od europejskiego podmiotu (faktury VAT) uniemożliwia z kolei uznanie tego jako wewnątrzwspólnotowej dostawy towaru.

W rezultacie otrzymujemy towar, którego nie jesteśmy w stanie wprowadzić do obrotu, gdyż nie posiadamy żadnego dokumentu poświadczającego o odprawie. W takiej sytuacji nie pozostaje nam nic innego, jak udać się do agencji celnej lub Urzędu Celno-Skarbowego wraz z wszelkimi wymaganymi dokumentami i oclić towar na własną rękę, oczywiście pokrywając przy tym wszelkie koszty. DDP zamiast uprościć nam proces importu, sprawia, że cała procedura staje się w tym przypadku o wiele bardziej skomplikowana.

Jest to stosunkowo popularna praktyka w zachodniej części Europy, gdzie urzędy skarbowe nie działają tak skrupulatnie jak w Polsce. W takich przypadkach strona chińska po przybyciu towaru do UE, cli go zbiorczo na nieodpowiadających mu kodach HS. Nic dziwnego, że kupujący nie otrzymuje w tym przypadku żadnego dokumentu potwierdzającego odprawę.

Import z Chin na warunkach DDP – czy warto?

Reasumując, należy pamiętać, że w przypadku importu z Chin dostawa na warunkach DDP nie jest dobrym rozwiązaniem. Prócz obowiązku uiszczenia przez nas opłat celno-skarbowych, które według zapewnień chińskiej strony rzekomo ma pokryć chiński kontrahent, możemy także natknąć się na wspomniane powyżej grey customs, które może przysporzyć nam sporo kłopotów i niepotrzebnych wydatków. W przypadku importu z Chin zalecamy wybór innych Incoterms jak chociażby DAP, FOB czy EXW.

Zapoznaj się ze wszystkimi warunkami Incoterms i wybierz dla siebie najkorzystniejszą opcję: E-book Incoterms 2020.

By znaleźć odpowiedniego i zweryfikowanego przez nas spedytora zapraszamy na portal ShipHub.pl.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.5 / 5. Ilość głosów: 13