Płatność T/T

Zakładając, że próbki otrzymane od dostawcy spełniają Twoje oczekiwania, planujesz złożyć większe zamówienie. Po podpisaniu kontraktu z dostawcą nadchodzi czas na transfer pieniędzy. Istnieje kilka metod transferu należnej sumy; jedną w nich jest płatność T/T. Często stosuje się ją w przypadku kontraktów z partnerami biznesowymi z Chin. Czym jest płatność T/T i jaki jest przy niej poziom ryzyka?

Płatność T/T

Czym jest płatność T/T?

Płatność T/T, inaczej transfer telegraficzny T/T (TT, telegraphic transfer, transfer telex, określany także jako wire transfer), to jedna z metod płatności w handlu zagranicznym, szeroko akceptowana na całym świecie. Innymi słowy, jest to przelew bankowy, w tym przypadku między bankami importera oraz dostawcy. Obok płatności L/C (akredytywy), T/T jest jedną z popularniejszych form płatności, szczególnie w Azji.

Korzystanie z transferu telegraficznego wiąże się z opłatą manipulacyjną, która różni się w zależności od danych regionów oraz banków. Dodatkowymi kosztami jest spread, czyli różnica między kursem sprzedaży a kupna waluty danego dnia, oraz marża. Przelew jest zazwyczaj realizowany w ciągu 1-7 dni roboczych.

Ryzyko przy płatności T/T

Międzynarodowy transfer telegraficzny nie jest ani najszybszą, ani najbezpieczniejszą metodą transferu pieniędzy.

W przypadku T/T ryzykuje tylko i wyłącznie strona kupująca, tj. importer. Ogromną wadą tej metody płatności jest brak mechanizmów jakie np. istnieją przy systemie SEPA, broniących płatnika od oszustwa. Nie istnieje bezpieczna metoda na zrealizowanie płatności i należy mieć to na uwadze.

Dla przykładu, numer konta, na które należy dokonać przelew, może być podstawione. Dokonując transferu pieniędzy na takie konto, importer traci pieniądze, ponieważ płatność ta nie jest powiązana z zamówieniem.

Jak dokonać płatności poprzez transfer telegraficzny?

Płatność T/T realizuje się z posiadanego konta bankowego. Można skontaktować się z bankiem w celu pozyskania formy (jeśli nie jest dostępna) i wypełnić ją zgodnie z danymi udostępnionymi przez dostawcę. Można także wybrać T/T jako preferowaną metodę przy realizowaniu płatności, składając zamówienie na portalach typu Alibaba. Zaleca się wysłanie potwierdzenia dokonania płatności do kontrahenta.

Do każdego przelewu wymagana jest nazwa banku odbiorcy, numer SWIFT banku oraz numer konta bankowego odbiorcy. Numer SWIFT jest ciągiem liter oraz cyfr, który identyfikuje instytucję, gdzie odbiorca ma konto. Na fakturze można spotkać się z terminem BIC (Business Identifier Code), który jest de facto numerem przyznanym przez SWIFT.

Podczas płatności T/T należy wybrać, kto ponosi opłaty dodatkowe:

 • SHA (share) oznacza, że importer uiszcza opłatę manipulacyjną swojego banku, a odbiorca – swojego
 • OUR wskazuje, że wysyłający przelew (importer) opłaca usługę transferu dla obu stron
 • BEN (beneficiary) obciąża odbiorcę (dostawcę) wymaganymi opłatami manipulacyjnymi.

Istnieje możliwość dodania danych banku pośredniczącego w płatności, lecz trzeba się liczyć z dodatkowymi kosztami. Opłata manipulacyjna może zostać potrącona z opłaconej kwoty, w wyniku czego odbiorca przelewu otrzyma pomniejszoną sumę.

Dla przykładu, jeśli podpisany został kontrakt z dostawcą w Chinach, to zaleca się dokonanie przelewu na konto firmowe w Chinach. Jeżeli dostawca udostępnia numer konta prywatnego zamiast przedsiębiorstwa, przyczyną może być chęć uniknięcia podatków. Niewykluczone, że może być to także próba oszustwa.

Należy zastanowić się przed zrealizowaniem transferu do Hongkongu, który jest znanym rajem podatkowym. Powinno także upewnić się, że podany numer konta identyfikuje firmowe konto sprzedawcy. Jeśli konto należy do innej firmy, możliwe jest, że dany dostawca nie posiada licencji eksportowej, lub gromadzi płatności od nabywców tylko na tym koncie. Niestety, w takich przypadkach trudno jest walczyć o swoje prawa, jeśli coś będzie nie tak z zamówieniem.

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zostania oszukanym, zalecamy zweryfikować kontrahenta.

Szkolenie: Import z Chin

Jak rozkładają się transze płatności?

Istnieje kilka sposobów podziału płatności na transze (wypłacone części). Pierwszą transzę uiszcza się przed rozpoczęciem produkcji, ale po uzyskaniu kopii faktury handlowej. Drugą transzę realizuje się w momencie zainicjowania transportu towaru, tj. po przesłaniu dokumentów załadunkowych. Przykładowo, przy Incoterms FOB płatność T/T można uiścić w częściach: jako przedpłatę oraz w momencie załadunku. Zazwyczaj jest to 30% przedpłaty i 70% po wystawieniu konosamentu morskiego, czyli po załadunku towaru na statek.

Bez opłacenia zaliczki, szanse na rozpoczęcie produkcji są niewielkie. W szczególności przy pierwszym zamówieniu, dostawca wymaga zaliczki T/T. Z takiej przedpłaty zazwyczaj opłacani są poddostawcy. Suma może zostać podzielona w dane proporcje:

 • 0/100 (tylko rzetelni lub uprzywilejowani nabywcy)
 • 20/80
 • 30/70
 • 50/50
 • 100/0 (niezalecane, okres produkcyjny zostaje zazwyczaj wydłużony)

Co w przypadku, gdy jeśli płatność do dostawcy „zaginęła”?

Realizacja przelewów nie zawsze idzie pomyślnie. Przedstawiamy typowy scenariusz:

 1. Bank płatnika przetwarza wniosek o płatność T/T.
 2. Bank odbiorcy nie rejestruje przetransferowanej sumy.
 3. Odbiorca prosi swój bank o zbadanie sprawy, a bank nie potwierdza odbioru przelewu.
 4. Odbiorca prosi płatnika, aby poprosił własny bank o zbadanie sprawy.
 5. Bank płatnika namierza problem i go rozwiązuje, przelew dochodzi do banku odbiorcy lub jest anulowany i realizuje się nową płatność. W drugim przypadku nie ma możliwości zwrotu opłat manipulacyjnych.

Częstą blokadą płatności są literówki w formie, np. w nazwie przedsiębiorstwa odbiorcy. Nierzadko zdarza się, że w szablonie brakuje miejsca na wpisanie całej nazwy firmy, które szczególnie w przypadku chińskich firm są długie. W zależności od czasu reakcji banków i stron zainteresowanych, rozwiązanie sprawy może zająć nawet do dwóch miesięcy.

Kiedy warto wybrać płatność T/T?

Dla uzyskania największej optymalności, skorzystaj z płatności T/T w przypadku większych zamówień, tylko u zaufanych dostawców. Pozwoli to na zmniejszenie kosztów jednostkowych, a prawdopodobieństwo oszustwa jest niewielkie. Zrealizowanie transferu telegraficznego jest tańszą metodą płatności niż akredytywa, ale także mniej bezpieczną.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat innych metod płatności międzynarodowych.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 13