Co produkuje się w prowincji Fujian?

Chiny są największym producentem na świecie. Niektóre chińskie miasta, a nawet i okręgi, wyspecjalizowały się w produkcji konkretnych towarów. Regiony eksportowe to głównie nabrzeżne prowincje jak Jiangsu, Zhejiang, Guangdong oraz Fujian. Wiedząc, gdzie znajduje się główny ośrodek produkcyjny konkretnego produktu, łatwiej jest znaleźć dobrych producentów. Poniżej omawiamy, co produkuje się w prowincji Fujian.

fabryki w Fujian

Chińska prowincja Fujian

Fujian to prowincja Chin położona nad Cieśniną Tajwańską, granicząca z prowincjami Guangdong, Jiangxi oraz Zhejiang. Stolicą prowincji Fujian jest Fuzhou. Z racji jej położenia kwitł tu handel morski, szczególnie dzięki portowi w Quanzhou, jednemu z punktów na mapie starożytnego Morskiego Jedwabnego Szlaku. Jest to jedna z najbardziej zróżnicowanych kulturowo prowincji Chin.

Najistotniejsze ośrodki przemysłowe w Fujian to:

 • Quanzhou
 • Putian
 • Xiamen
 • Ningde
 • Longyan
 • Fuzhou
 • Zhangzhou.

Najważniejszym przemysłem w Fujian jest przemysł lekki, głównie produkcja odzieży, obuwia oraz herbaty (głównie oolong). Sześć ze stu najlepszych chińskich klastrów znajduje się w Fujian, stawiając tę prowincję na czwartym miejscu.

Obszar prowincji Fujian wynosi ponad 120 tys. km2, które zamieszkuje ponad 40 mln osób. Dzieli się ona na 9 miast prefekturalnych, 85 powiatów i ponad 1100 gmin.

Fujian w Chinach

Jak transportować towary z prowincji Fujian?

Najbardziej rozpowszechniona metoda przewozu towarów to transport morski. Cargo z prowincji Fujian eksportowane jest przez porty w Fuzhou, Xiamen i Quanzhou. Warto dodać, że port w Jinjiang to drugi największy port śródlądowy w Chinach. Przewóz towarów z Chin do Europy drogą morską trwa kilka tygodni.

Alternatywą dla przewozów morskich jest transport lotniczy. Całkowity czas przewozu (door-to-door) z Chin do Europy trwa do tygodnia. Międzynarodowy Port Lotniczy Xiamen Gaoqi (XMN/ZSAM) jest istotnym portem we wschodniej części Chin. Rocznie przeładowuje się tam około 300 tys. ton cargo.

Porty w Fujian
Szkolenie: Import z Chin

Co produkuje się w prowincji Fujian?

Branże w Quanzhou

Quanzhou (泉州) to jeden z trzech głównych ośrodków przemysłu obuwniczego w Chinach (40% chińskiej produkcji). Z racji tego, że jest to ogromne miasto, skupia także producentów z innych przemysłów: tekstylnego (10% chińskiej produkcji tekstyliów i odzieży), petrochemicznego, maszynowego, meblowego, spożywczego i budowalnego.

 • Głównym produktem z Dehua (德化) jest ceramika (odpowiedzialne za 65% eksportowanych wyrobów ceramicznych z Chin).
 • Nanan (南安) znane jest z materiałów budowlanych, szczególnie z kamienia.
 • Quangang (泉港) to baza przemysłu petrochemicznego w Quanzhou.
 • Huian (惠安) zostało okrzyknięte „światową stolicą rzeźby w kamieniu”.
 • Anxi (安溪) to z kolei „światowa stolica wyrobów z rattanu i metalu” ręcznej roboty.
 • W Yongchun (永春) wytwarza się tradycyjne koszyki pokryte laką.
 • Licheng (鲤城) to nie tylko ośrodek chińskiego rzemiosła, ale także części do pojazdów i maszyn.
Fujian Quanzhou
Quanzhou, xiancn.com/content/2022-01/03/content_6450884.htm

Odzież z Quanzhou

Shishi (石狮) to miasto powiatowe w Quanzhou, nazwane „chińskim klastrem przemysłowym odzieży sportowej i rekreacyjnej”. To w Shishi znajduje się największy specjalistyczny rynek odzieży w Azji. Fengli (凤里) w Shishi to jeden z większych ośrodków branży odzieży dziecięcej.

Obuwie z Quanzhou w Fujian

Jinjiang (晉江) to kolejne miasto powiatowe Quanzhou. Przez lata było ono najbogatszym miastem powiatowym Chin. Producenci w Jinjiang wytwarzają głównie odzież sportową oraz obuwie sportowe. Miejscowość ta zdobyła nazwę „chińskiego klastra obuwia sportowego”. Ponadto jest to ośrodek produkcji strojów kąpielowych oraz bielizny. Co więcej, w parku przemysłowym w Jinjiang znajduje się duży producent przekąsek (suszonych owoców, orzechów paczkowanych, wyrobów cukierniczych i słonych przekąsek). Obszar ten odpowiada za 25% wartości chińskiego eksportu cukierków.

 • Chendai (陈埭) to największy ośrodek obuwniczy Chin, produkujący ponad 700 milionów par obuwia rocznie.

Branże w Putian

Putian (莆田) od dziesięcioleci jest ośrodkiem malarstwa olejowego. To stąd pochodzi ok. 30% obrazów olejnych na świecie. Znajduje się tam także skupisko producentów obuwia.

 • Dzielnica Yulun (秀屿) to duży ośrodek produkcji wyrobów z żadu (połączenie nefrytu i jadeitu) jak biżuteria i dekoracje wnętrz.
 • W Xianyou (仙游) wytwarza się tradycyjne chińskie meble z mahoniu, znane w całych Chinach.
Fujian Putian
Putian, yulintu.com/index.php/test-page/fj/2021-03-12-11-22-16

Producenci z Fuzhou w prowincji Fujian

Fuzhou (福州) to ośrodek przemysłu elektronicznego, włókienniczego, farmaceutycznego, spożywczego, petrochemicznego, maszynowego i drzewnego. Jest tam wielu rzemieślników wytwarzających wyroby z laki, drewna i kości słoniowej. Fuzhou szczególnie znane jest z technologii obrazowania.

 • W Changle (长乐) wytwarza się tkaniny syntetyczne, głównie z nylonu. Jest to modelowy klaster przemysłu tekstylnego w Chinach.
 • Liangjiang (连江) to największy ośrodek produkcyjny poliamidu i kaprolaktamu na świecie.
 • W Fuqing (福清) położone są aż cztery duże parki przemysłowe, odpowiadające za 65% wartości produkcji przemysłowej miasta (głównie elektronika, wyroby chemiczne i artykuły spożywcze).
 • W Minhou (闽侯) produkuje się m.in. części do pojazdów oraz nowe materiały.
Fujian Fuzhou
Fuzhou, cn.kayak.com/航班/福州长乐国际机场-FOC/河内-内排国际机场-HAN/
Bezpłatna konsultacja

Przemysł w Xiamen w prowincji Fujian

Xiamen (厦门) posiada status specjalnej strefy ekonomicznej. Jest to miasto portowe, więc ma rozwinięty przemysł stoczniowy oraz rybny. Ponadto, Xiamen to ośrodek przemysłu wysokich technologii, metalowego, elektronicznego, petrochemicznego i chemicznego.

 • Xiamen to największe zagłębie przemysłowe okularów przeciwsłonecznych – stąd pochodzi 80% okularów przeciwsłonecznych dostępnych na rynku. Wielu producentów okularów (korekcyjnych, przeciwsłonecznych, soczewek i innych wyrobów okulistycznych) znajduje się w Haicang (海沧).
 • Wushipu (乌石埔) to jeden z największych ośrodków produkcji obrazów olejnych na świecie.
 • W Huli (湖里) znajdują się duzi producenci oświetlenia LED. Xiamen to największa baza eksportowa oświetlenia LED (40%), odpowiadająca za 1/3 światowej produkcji oświetlenia LED.
 • Producenci z Xiangan (翔安) specjalizują się w płaskich monitorach, półprzewodnikach, układach scalonych i oprogramowaniach.
 • Jimei (集美) to konkurencyjny ośrodek przemysłu maszynowego i samochodowego.
Fujian Xiamen
Xiamen, ettoday.net/news/20181024/1289305.htm

Producenci w Ningde

Ningde (宁德) to ośrodek produkcji baterii litowych, pojazdów opartych na nowych technologiach, nowoczesnej stali nierdzewnej i wyrobach miedzianych. Na przykład, Fuan (福安) to chińska stolica i baza eksportowa małych i średnich maszyn elektrycznych.

Fujian Ningde
Ningde, CFP

Branże w Longyan w prowincji Fujian

Longyan (龙岩) eksportuje wyroby elektromechaniczne, odzież, tekstylia, obuwie, zabawki i meble.

 • W Xinluo (新罗) najistotniejszym przemysłem jest maszynowy.
 • Changting (长汀) to największy producent wolframu (rzadkiego metalu) na świecie.
Fujian Longyan
Longyan, sohu.com/a/488012662_121106994
Szkolenie: Import z Chin

Branże w Zhangzhou

W Zhangzhou (漳州) rozwinął się przemysł spożywczy (odpowiada za 10% krajowej produkcji puszkowanej żywności), petrochemiczny, maszynowy, stali i części do pojazdów. Ponadto, Zhangzhou to słynne miasto zegarów w Chinach i największy producent zegarów kwarcowych na świecie.

Fujian Zhangzhou
Zhangzhou, sohu.com/a/444964379_120046606

Co produkuje się w prowincji Fujian – podsumowanie

Mapa producentów w Fujian

Naturalnym jest, że obszary nabrzeżne są najbardziej rozwinięte w Chinach. Wiele przedsiębiorstw w Fujian, prowincji nad Cieśniną Tajwańską, pozyskuje inwestycje z Tajwanu.

Szacuje się, że w Fujian występuje 60 klastrów przemysłowych. Są one skupione wzdłuż wybrzeża: Quanzhou, Fuzhou, Xiamen i Zhangzhou. Główne ośrodki przemysłowe w prowincji Fujian to Quanzhou (odzież, obuwie, rzemiosło), Putian (obrazy, meble), Fuzhou (włókna i tekstylia), Xiamen (okulary przeciwsłoneczne, oświetlenie LED), Ningde (maszyny), Longyan (metale ziem rzadkich) oraz Zhangzhou (zegary).

Planując podróż biznesową do Chin, zlokalizuj potencjalnych kontrahentów w zagłębiu przemysłowym wyszukiwanego produktu. Koniecznie podpisz z wybranymi kontrahentami kontrakt handlowy. Nie zapomnij też sprawdzić, czy w okolicy organizowane są targi handlowe. Dzięki temu zwiększysz szansę na bardzo lukratywny import z Chin.

Zapraszamy do zapoznania się z poradnikami na temat importu z Chin:

Import samochodów z Chin

Import tkanin z Chin

Import elektroniki z Chin

Import ubranek dla dzieci z Chin

Import stali z Chin

Import okularów przeciwsłonecznych z Chin

Import obuwia z Chin

Fotografia główna: hk01.com/藝文中國/700797/中國東南經常被忽略的省會城市-境內一座島離台灣僅68海里-圖集

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3