Import tkanin z Chin

Chiny należą do czołówki największych producentów i eksporterów tekstyliów na świecie. Od 2019 do 2020 roku wartość chińskiego eksportu tekstyliów i odzieży wzrosła aż o 9,5%, osiągając 291,22 miliardów dolarów. Na korzystność importu tkanin z Chin wpływa przede wszystkim atrakcyjna cena, którą są w stanie zaoferować chińscy producenci, a także stały popyt na tego rodzaju wyroby. Omawiamy import tkanin z Chin i najistotniejsze kwestie z nim związane.

Import tkanin z Chin

Jak znaleźć fabryki tkanin w Chinach?

Jednym z pierwszych kroków przy organizacji importu jest wyszukanie dostawcy. Zanim się do tego zabierzemy, warto sprawdzić, gdzie znajduje się najwięcej producentów danego wyrobu. Za istotny region produkcji tekstyliów w Chinach uznaje się miasto Kanton, leżące w prowincji Guangdong. Na terenie miasta znajduje się wiele centrów dystrybucji tekstyliów, np. Guangzhou China Fabrics & Accessories Center.

Dostawcy tkanin zlokalizowani są również w chińskich prowincjach Jiangsu, Zhejiang oraz Shandong. Mniejszym zagłębiem produkcyjnym tkanin w Chinach, ale wciąż wartym sprawdzenia, jest prowincja Fujian.

Jak znaleźć fabryki tkanin w Chinach?

Import tkanin z Chin – Stawki celne

Obowiązkiem każdego importera jest znajomość stawek celnych na sprowadzane produkty. Zarówno wysokość cła, jak i kod HS na wybrany artykuł można sprawdzić w darmowych systemach ISZTAR oraz TARIC. Zawierają one również aktualne informacje na temat ceł antydumpingowych i VAT-u. Wszystkie te dane są niezbędne do przeprowadzenia odprawy celnej towaru.

Poniżej sporządziliśmy listę przykładowych stawek celnych na wybrane rodzaje tkanin z Chin:

 • Tkaniny z burety, wytworzone na krosnach ręcznych (5007100010) – 3%
 • Tkaniny ażurowe (5007204190) – 7,2%
 • Tkaniny jedwabne lub z odpadów jedwabiu, barwione (5007205990) – 7,2%
 • Tkaniny bawełniane, zawierające 85% masy lub więcej bawełny, o masie powierzchniowej nie większej niż 200 g/m2, o splocie diagonalnym 3-nitkowym lub 4-nitkowym, włącznie ze splotem diagonalnym krzyżowym (5208130000) – 8%
 • Tkaniny bawełniane, zawierające 85% masy lub więcej bawełny, o masie powierzchniowej nie większej niż 200 g/m2, barwione (5208310000) – 8%
 • Tkaniny bawełniane, zawierające 85% masy lub więcej bawełny, o masie powierzchniowej nie większej niż 200 g/m2, z przędz o różnych barwach (5208410000) – 8%
 • Tkaniny lniane, zawierające 85% masy lub więcej lnu, niebielone (5309111000) – 8%
 • Tkaniny lniane, zawierające mniej niż 85% masy lnu, niebielone lub bielone (5309210000) – 8%
 • Tkaniny z juty lub pozostałych włókien tekstylnych łykowych, o szerokości nieprzekraczającej 150 cm (5310101000) – 4%
 • Tkaniny ze zgrzebnej wełny lub zgrzebnej cienkiej sierści zwierzęcej, zawierające 85% masy lub więcej wełny lub cienkiej sierści zwierzęcej, o masie powierzchniowej nieprzekraczającej 300 g/m2 (5111110000) – 8%
 • Tkaniny ręcznikowe pętelkowe (frotte) i podobne tkaniny pętelkowe, z bawełny, niebielone (5802100000) – 8%
 • Tkaniny wykonane z przędzy o dużej wytrzymałości na rozciąganie, z nylonu lub pozostałych poliamidów lub poliestrów (5407100090) – 8%
 • Tkaniny z włókien odcinkowych syntetycznych, zawierające 85% masy lub więcej włókien odcinkowych poliestrowych (5512110000) – 8%.
Szkolenie: Import z Chin

Import tkanin z Chin – Wymogi i obowiązki

Proces importowy zawsze wiąże się z koniecznością spełnienia pewnych wymogów docelowego rynku. Należy pamiętać, że spełnienie wszystkich regulacji i posiadanie niezbędnej dokumentacji jest obowiązkiem importera. Niedopilnowanie kwestii formalnych uniemożliwi przejście odprawy celnej towaru, a jednocześnie dopuszczenie go do obrotu w Unii Europejskiej. Jakie są wymogi na import tkanin z Chin do UE?

Rozporządzenie REACH

Rozporządzenie (WE) nr 1907/2006, czyli Rozporządzenie REACH, to najistotniejsza regulacja prawna dotycząca między innymi tkanin, tekstyliów i odzieży. Wprowadzono ją w celu minimalizacji negatywnego wpływu chemikaliów na środowisko naturalne i ludzkie zdrowie. Importerzy tekstyliów, które mogą zawierać ponad ton substancji chemicznych rocznie, muszą zgłosić taką informację do bazy danych REACH. Rozporządzenie REACH ma zastosowanie do wszystkich substancji chemicznych.

Świadectwo CITES

Importerzy tkanin powinni również zapoznać się z Konwencją Waszyngtońską – CITES (Convention on International Trade in Endangered Species). Reguluje ona handel i przewóz ponad 35 tys. gatunków fauny i flory. Za okaz CITES uznaje się nie tylko roślinę lub zwierzę, ale także produkty pochodne i artykuły zawierające części lub produkty pochodne zwierząt lub roślin. Świadectwo CITES może być zatem wymagane w przypadku określonych wyrobów tekstylnych.

Oznakowanie OEKO-TEX

W przeciwieństwie do wyżej wymienionych regulacji, standard OEKO-TEX nie jest obowiązkowy. Jest to oznaczenie całkowicie dobrowolne, o które ubiegają się między innymi producenci tkanin, ale także odzieży, pościeli i innych wyrobów tekstylnych. Taki znak informuje konsumentów o tym, że dane produkty spełniają określone kryteria jakości i bezpieczeństwa, a jednocześnie podnosi prestiż firmy i wyróżnia ją na rynku. Zachęcamy zatem do sprawdzenia, jak uzyskać oznaczenie STANDARD 100 (OEKO-TEX) i dlaczego warto się o nie ubiegać.

Targi tkanin w Chinach

Importerzy mają kilka możliwości wyszukania dostawcy z Chin. Pierwszą z nich są internetowe platformy zakupowe, takie jak popularna Alibaba, Made-in-China, HKTDC Sourcing, czy wiele innych. Umożliwiają one przede wszystkim szybkie przeglądanie ofert producentów i handlowców z dowolnego miejsca o każdej porze. Ponadto, zapewniają szybki kontakt z dostawcą.

Jeśli mamy jednak taką możliwość, zdecydowanie warto rozważyć podróż do Chin i udział w targach handlowych w jednym z chińskich miast. Tego typu wydarzenia gromadzą setki dostawców z danej branży w jednym miejscu i odwiedzane są przez tysiące zagranicznych importerów. Podczas targów mamy możliwość obejrzenia towarów i samodzielnego sprawdzenia ich jakości, rozmowy z producentami twarzą w twarz oraz podjęcia negocjacji.

Poniżej sporządziliśmy dla Was listę targów tkanin w Chinach:

Intertextile Shanghai Home Textiles

Greater Bay Area International Textile & Clothing Industry Fair

 • Lokalizacja: Shenzhen World Exhibition & Convention Center, Shenzhen
 • Strona internetowa: dtcshow.com/en

ITMA Asia & CITME

 • Lokalizacja: National Convention & Exhibition Center, Szanghaj
 • Strona internetowa: itmaasia.com

Yarn Expo

Intertextile Shanghai Apparel Fabrics

China Import and Export Fair (Faza 3)

Import z Chin w 2021

Import tkanin z Chin – Podsumowanie

 • Chiny są jednym z największych producentów i eksporterów tekstyliów na świecie.
 • Producenci tkanin znajdują się przede wszystkim w prowincjach Guangdong, Jiangsu, Zhejiang, Shandong oraz Fujian.
 • Stawki celne na tkaniny z Chin można sprawdzić w systemach ISZTAR oraz TARIC.
 • Importerzy tkanin powinni zapoznać się z treścią Rozporządzenia REACH oraz Konwencji CITES. Zaleca się również zwrócenie uwagi na dobrowolne oznaczenie OEKO-TEX.
 • Zanim rozpoczniesz import z Chin, zawsze zweryfikuj swojego dostawcę. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że producent jest godny zaufania. Pamiętaj o tym, by podpisać ważny w świetle chińskiego prawa kontrakt handlowy.
 • Dowiedz się również, jak importować odzież z Chin!

Oceń post

3.7 / 5. Ilość głosów: 3