Cło na ubrania z Chin

Przemysł włókienniczy jest ogromną siłą gospodarczą na całym świecie. Chiny są od dawna jednym z największych czynników wpływających na rozwój tego przemysłu. Produkują najwięcej odzieży na świecie, a także są największym eksporterem tekstyliów. Dużą zaletą Chin w przemyśle włókienniczym jest cena. Posiadają one również jedne z największych ilości bawełny i jedwabiu dostępnych na rynku. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze kwestie dotyczące importu artykułów odzieżowych, jak stawki celne na ubrania z Chin, regiony produkcyjne czy też targi branżowe.

ubrania z Chin

Cło na ubrania z Chin

Przed przystąpieniem do importu odzieży z Chin należy bardzo dokładnie zapoznać się z wysokością cła jakie obowiązuje na dany produkt. Do tego celu może posłużyć nam internetowy System ISZTAR.

Poniżej prezentujemy przykładowe stawki dla wybranych produktów.

 • 6109 10 00 10 – T-shirty, koszulki i pozostałe podkoszulki dziane z bawełny lub z pozostałych materiałów włókienniczych (12%)
 • 6112 11 00 00 – Dresy z bawełny lub pozostałych materiałów włókienniczych (12%)
 • 6110 11 30 00 – Bluzy, pulowery, swetry rozpinane, kamizelki i podobne artykuły, dziane z wełny lub cienkiej sierści zwierzęcej, męskie lub chłopięce oraz damskie lub dziewczęce (12%)
 • 6115 21 00 00 – Rajstopy i trykoty z włókien syntetycznych lub z pozostałych materiałów włókienniczych (12%)
 • 6201 12 10 10 – Palta, płaszcze przeciwdeszczowe, kurtki 3/4, pelerynki, peleryny i podobne artykuły z bawełny lub pozostałych materiałów włókienniczych (12%)
 • 6203 19 30 00 – Garnitury z bawełny lub włókien sztucznych (12%)
 • 6205 20 00 90 – Koszule męskie lub chłopięce z bawełny lub włókien chemicznych (12%)
 • 6206 10 00 00 – Bluzki, koszule i bluzki koszulowe, damskie lub dziewczęce z jedwabiu lub bawełny (12%)
 • 6207 11 00 00 – Kalesony i majtki z bawełny lub pozostałych materiałów włókienniczych (12%)
 • 6209 20 00 90 – Odzież i dodatki odzieżowe dla niemowląt z bawełny (10.5%)
 • 6211 11 00 00 – Stroje kąpielowe męskie lub chłopięce oraz damskie lub dziewczęce (12%)
 • 6211 20 00 10 – Ubiory narciarskie z wełny lub cienkiej sierści zwierzęcej, z bawełny lub z włókien chemicznych (12%)
 • 6212 10 10 00 – Biustonosze w zestawach do sprzedaży detalicznej, zawierających biustonosz i jedną parę majtek oraz pozostałe (6.5%)
 • 6212 30 00 00 – Gorsety (6.5%)
 • 6214 10 00 90 – Szale, chusty, szaliki, mantyle, welony i temu podobne z jedwabiu lub odpadów jedwabiu lub z bawełny (8%) 
 • 6215 10 00 90 – Krawaty, muszki i fulary z jedwabiu lub odpadów jedwabiu lub z pozostałych materiałów włókienniczych (6.3%)
 • 6216 00 00 00 – Rękawiczki, mitenki i rękawice z jednym palcem (7.6%)
 • 6309 00 00 00 – Odzież używana i pozostałe artykuły używane (5.3%).

W przypadku artykułów odzieżowych wysokość cła może różnić się w zależności od rodzaju wykorzystywanego włókna, sposobu wyprodukowania, a także odzieży damskiej i męskiej, dlatego warto przyłożyć do tego szczególną uwagę.

Ubrania z Chin – dodatkowe informacje

W przypadku artykułów odzieżowych istnieją pewne dodatkowe certyfikaty i oznaczenia. Choć nie są one wymagane, wskazują na jakość i bezpieczeństwo wyrobu. Jednym z najbardziej znanych jest STANDARD 100 wydawany przez Oeko-Tex. Jeśli artykuł tekstylny jest opatrzony etykietą STANDARD 100, można mieć pewność, że każdy element tego artykułu, tzn. każda nić, guzik i inne akcesoria, zostały przebadane na obecność szkodliwych substancji i dlatego artykuł ten jest nieszkodliwy dla środowiska naturalnego człowieka. Katalog kryteriów jest aktualizowany co najmniej raz w roku i rozszerzany o nową wiedzę naukową lub wymagania ustawowe. Zasadniczo wszystkie artykuły tekstylne na każdym etapie obróbki mogą uzyskać certyfikat STANDARD 100, począwszy od nici po tkaniny i gotowe wyroby.

Ponadto, przy imporcie odzieży z Chin warto zwrócić uwagę na jej poprawne metkowanie. Według Rozporządzenia (WE) NR 1907/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady REACH, tekstylia importowane spoza UE powinny spełniać standardy ochrony środowiska oraz życia i zdrowia człowieka. Dlatego ważne jest, aby wymagać od producentów spisu materiałów jakie zostały użyte do produkcji. Daje nam to pewność, że odzież nie została wyprodukowana ze substancji szkodliwych. Metka musi być sporządzona w języku danego kraju do jakiego odzież jest docelowo przeznaczona. Jeśli więc sprowadzamy ubrania z Chin do Polski, metka musi być w języku polskim.

Szkolenie: Import z Chin

Gdzie w Chinach produkuje się tekstylia i ubrania?

Chiński przemysł włókienniczy zlokalizowany jest głównie na wschodnim wybrzeżu kraju, w prowincjach Zhejiang i Jiangsu. Znajdują się tam największe przedsiębiorstwa włókiennicze w Chinach. Dobrze wyposażone i wykorzystujące wszelkiego rodzaju zaawansowane technologicznie maszyny tekstylne, firmy te stoją na najwyższym światowym poziomie. Pozostałe regiony warte uwagi to prowincja Guangdong na czele z miastem Shenzhen, Fujian, a także prowincja Shandong.

mapa producentów odzieży w Chinach

Targi branżowe artykułów tekstylnych w Chinach

Jednym z najlepszych sposobów na rozpoczęcie współpracy z chińskim partnerem biznesowym jest bez wątpienia wyjazd na targi. Oferta chińskich targów przemysłu tekstylnego jest wysoce różnorodna. Biorą w nich udział wystawcy i zwiedzający z całego świata, a na wystawach prezentowane są różnego rodzaju nowości i innowacje branży modowej. Poniżej podajemy przykładowe wydarzenia odbywające się w Państwie Środka.

Shenzhen International Brand Underwear Fair

 • SIUF to wysokiej klasy platforma dla międzynarodowych marek oraz krajowych baz produkcyjnych bielizny.
 • Miejsce: Shenzhen Convention & Exhibition Center, Shenzhen
 • Oficjalna strona: siuf.com/en

Intertextile Shenzhen Apparel Fabrics Fair

Cool Kids Fashion Shanghai

 • Wydarzenie to będzie zawierało pełny przegląd mody i akcesoriów dla dzieci (w wieku 0-16 lat).
 • Miejsce: National Convention & Exhibition Center, Szanghaj
 • Oficjalna strona: coolkidsfashion.com/en

Zainteresować Ciebie może import dodatków odzieżowych z Chin.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 8