Święto Smoczych Łodzi 2022

Święto Smoczych Łodzi to jedno z najhuczniej obchodzonych w Chinach świąt, a widowisko związane z wyścigami owych smoczych łodzi co roku przyciąga masę turystów z całego świata. Co roku obchodzi się je piątego dnia piątego miesiąca kalendarza księżycowego. W 2022 roku święto to wypada 3 czerwca, a urlopem Chińczycy mogą się cieszyć od 3 do 5 czerwca. Lepiej unikać tego okresu podczas planowania jakichkolwiek podróży, szczególnie biznesowych.

Święto Smoczych Łodzi 2022

Historia Święta Smoczych Łodzi

Najpopularniejsza legenda związana ze świętem dotyczy śmierci poety Qu Yuana, żyjącego w okresie Walczących Królestw. Służył on wtedy jako urzędnik państwowy w stanie Chu, gdzie opowiadał się za reformami mającymi stopniowo wzbogacać wszystkie warstwy społeczeństwa oraz mającymi walczyć z korupcją wśród arystokracji i urzędników. Naciskany przez arystokrację cesarz zmusił w końcu Qu Yuana do rezygnacji i został wygnany do odległej części kraju. Napisał w tamtym czasie jeszcze wiele słynnych wierszy wyrażających jego miłość do stanu Chu.


Kiedy dotarła do niego wieść o zdobyciu stolicy stanu przez armię Qin, zrozpaczony poeta popełnił samobójstwo, skacząc do rzeki Miluo. Był to piąty dzień piątego miesiąca kalendarza księżycowego. Miejscowi byli wstrząśnięci wieścią o samobójstwie ukochanego przez nich poety i natychmiast rozpoczęli poszukiwania jego ciała na łodziach. Sfrustrowani po godzinach szukania wrzucali do rzeki kulki ugotowanego ryżu, mając nadzieję, że najedzone ryby nie ruszą jego ciała.

Szkolenie: Import z Chin

Święto Smoczych Łodzi 2022 – Obchody

Od tego czasu, Chińczycy co roku upamiętniają Qu Yuana poprzez wyścigi na łodziach, a jedzenie wspomnianych kulek ryżowych (zòngzi) stało się nieodzowną częścią święta. W zależności od regionu czy upodobań, będą one miały inny smak. Pikantne zòngzi można faszerować solonymi żółtkami, wieprzowiną lub grzybami, a same kulki owijane są w liście bambusa, wiązane sznurkiem i gotowane na parze lub w wodzie.


Uważa się także, że 5. miesiąc kalendarza księżycowego to czas, w którym pojawiały się różne plagi i choroby. Tradycją jest więc noszenie woreczków z kadzidełkami, które mają chronić przed chorobami oraz złymi duchami. Zawierają one między innymi proszki tataraku, piołunu, czy  realgaru. Tradycja ta powoli jednak zanika.


Z czasem wyścigi smoczych łodzi przekształciły się w sport, w którym w zależności od regionu, czy organizatorów, obowiązują różne zasady. Zyskał on popularność wśród ludzi na całym świecie, a organizowane poza Chinami wyścigi niekoniecznie związane są z tradycyjnym świętem. Pierwotnie smocze łodzie były wykonane z drewna tekowego. Dziś jednak większość z nich wykonana jest z nowoczesnych materiałów, takich jak włókno szklane. Chociaż rozmiary łodzi i ich załóg mogą się różnić, w większości przypadków załoga składa się z 20 wioślarzy. Siedzą oni obok siebie w parach, twarzą do dziobu. Na dziobie łodzi znajduje się bębniarz, który ma pomagać wioślarzom poprzez nadawanie rytmu.

Wyścig Smoczych Łodzi

Święto Smoczych Łodzi – Aspekt biznesowy

Święto Smoczych Łodzi jest dla Chińczyków świętem rodzinnym. Zapominają oni wtedy całkowicie o pracy, wyłączają telefony biznesowe i oddają się świętowaniu. Należy o tym pamiętać, jeśli planujemy w tym czasie jakiekolwiek wyjazdy biznesowe, bądź oczekujemy na towar. Fabryki wstrzymują w tym czasie produkcję, porty są zamykane, a nasi partnerzy biznesowi będą nieosiągalni. Jeśli czekamy więc na ważny towar, należy upewnić się, że zostanie on wyprodukowany na kilka dni przed rozpoczęciem święta. W przeciwnym razie, produkcja może zostać wstrzymana aż do powrotu Chińczyków do pracy, a czas oczekiwania na jego dostawę znacznie się wydłuży.

Należy zawsze weryfikować czas produkcji i upewnić się, że dostawca uwzględnił nadchodzące święto w kalkulacjach. Warto tutaj pamiętać, że Święto Smoczych Łodzi jest świętem ruchomym, co oznacza, że co roku odbywa się innego dnia.

Sprawdź również inne Święta w Chinach 2022 zanim zaplanujesz swój import z Chin!

Oceń post

0 / 5. Ilość głosów: 0