Kanton. Region produkcji tekstyliów w Chinach

Ubiór ma nie tylko wymiar praktyczny chroniąc ciało przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi – jest także sposobem na wyrażenie siebie. Odzież, akcesoria i włókniny są dobrami stojącymi na szczycie listy eksportowej Chin. W 2018 r. eksport wyrobów włókienniczych Chin wyceniono na około 119 miliardów dolarów, co odpowiada 37,6% udziału na rynku globalnym. Delta Rzeki Perłowej, a w szczególności Kanton, jest miejscem koncentrującym zakłady produkcyjne wyrobów tkackich. Wizytę w fabryce można połączyć z uczestnictwem w targach branżowych. Warto mieć na względzie datę wizyty – ważne jest, aby nie pokrywała się ona z najważniejszymi chińskimi świętami, które najczęściej są świętami ruchomymi. Kanton jako region produkcji tekstyliów w Chinach jest również ważnym ośrodkiem handlowym.

Kanton - region produkcji tekstyliów w Chinach

Gdzie produkuje się tekstylia w Chinach? O Kantonie

Kanton jest stolicą prowincji Guangdong i sercem Delty Rzeki Perłowej. Ten region produkcji tekstyliów w Chinach, będąc ważnym ośrodkiem handlowym na Jedwabnym Szlaku stał się wiodącym regionem ekonomicznym Chin. Określa się je mianem metropolii globalnej kategorii Alpha o międzynarodowych wpływach ekonomicznych, politycznych i kulturalnych. Kanton jest trzecim największym miastem Chin, po Pekinie i Szanghaju.

Interesujący jest fakt, że Kanton i Łódź są miastami siostrzanymi.

Kanton mapa

Kanton – region produkcji tekstyliów w Chinach

Kanton to ważny obszar skoncentrowania chińskiego przemysłu drukowania tekstyliów. Przemysł odzieżowy rozwija się tam szybko, dostarczając klientom odzież wpisującą się w nieustannie zmieniające się trendy.

Rynek tkanin Zhongda jest jednym z największych w Chinach. Jest to obszar w dzielnicy Haizhou skupiający wiele centrów oraz punktów sprzedaży tekstyliów, odzieży i akcesoriów. Cały szereg pojedynczych sklepów zlokalizowanych jest przy ulicy Ruikang. Poniższa lista przedstawia wybrane miejsca w regionie produkcji tekstyliów z bogatą ofertą tekstyliów i dóbr pokrewnych.

Szkolenie: Import z Chin
  • Guangzhou China Fabrics & Accessories Center

Jedno z największych centrów tekstylnych w Azji (310 tys. m2). Swoje produkty na dziewięciu piętrach oferuje ponad cztery tysiące sklepów. Szeroki asortyment w atrakcyjnych cenach przyciąga wielu zagranicznych nabywców. Wyroby włókiennicze i pasmanteryjne, skóra, gotowa odzież i akcesoria – wszystko jest dostępne w jednym miejscu.

Lokalizacja: Jinfangnr 2, Haizhu, Kanton, Guangdong, Chiny

Strona internetowa: worldful.cn/marketplace_web/default.asp?id=17

Guangzhou China Fabrics & Accessories Center
Źródło: kinpan.com/detail/index/20170804094149406250000f93c12ea
  • Guangzhou Textile Exchange Park

Jest to znane centrum dystrybucji tkanin odzieżowych. Znajdują się tam także studia projektowe kształtujące trendy. Powierzchnia wynosi 150 tys. m2.

Lokalizacja: Xingang Xi nr 82, Haizhu, Kanton, Guangdong, Chiny

Strona internetowa: gzpf668.com/web/market/496.html

Guangzhou Textile Exchange Park
Źródło: eeff.net/article-2301-1.html
  • Changjiang (China) Fabrics & Accessories Center

Centrum o powierzchni 100 tys. m2 specjalizuje się w tkaninach, akcesoriach, tekstyliach domowych i odzieży. Jest w nim ponad 1500 sklepów oferujących niezbyt wysokiej jakości produkty po niskich cenach.

Lokalizacja: Ruikang nr 389, Haizhu, Kanton, Guangdong, Chiny

Strona internetowa: pf.53shop.com/pifashichang/show521.html

Changjiang (China) Fabrics & Accessories Center
Źródło: cndc.co/wp-content/uploads/2017/11/360截图20171113174521136-1024×539.jpg
  • Guangzhou Highsun Fabric Market

To idealne miejsce na uszycie wymarzonego stroju lub artykułu tekstylnego do domu po niskiej cenie. Dostępna jest tam szeroka gama tkanin odzieżowych i meblowych, wełny czesankowej, kostiumów scenicznych, ozdób oraz akcesoriów.

Lokalizacja: Yanjiang Xi 429-431, Haizhu, Kanton, Guangdong, Chiny

Strona internetowa: gzpf668.com/web/market/291.html

Kanton tekstylia mapa

Targi handlowe tekstyliów w Kantonie

Stolica prowincji Guangdong jest znana między innymi ze swoich słynnych Targów Kantońskich, lecz miasto to, znane również jako region produkcji tekstyliów w Chinach, ma do zaoferowania więcej wydarzeń tego typu. Poniżej znajduje się lista wybranych targów handlowych skupiających się między innymi na produktach z branży tekstylnej.

Bezpłatna konsultacja
  • Canton Fair – China Export and Import Fair – Autumn – Phase 3
  • Canton Fair – China Export and Import Fair – Spring – Phase 3

Lokalizacja: Guangzhou – China Import and Export Complex, Kanton, Guangdong, Chiny

Strona internetowa: cantonfair.org.cn

Trzecia faza największych i najstarszych targów handlowych Chin, prezentująca wszelkiego rodzaju odzież, obuwie oraz akcesoria. Nie zabraknie także gotowych materiałów tekstylnych jak i artykułów pasmanteryjnych.

  • Textile Digital Printing China

Lokalizacja: Guangzhou – Poly World Trade Center, Pazhou, Kanton, Guangdong, Chiny

Strona internetowa: en.zgwyz.net/index.php?m=content&c=index&a=lists&catid=21

Ponad 500 wystawców z całego świata prezentować będzie swoje produkty w zakresie drukowania odzieży oraz tekstyliów. Przedstawią oni innowacyjne rozwiązania w branży poligraficznej od tradycyjnego druku po najnowocześniejszy druk 3D.

  • (China) International Textile Printing Industrial Technology Expo

Lokalizacja: Guangzhou – Poly World Trade Center, Pazhou, Kanton, Guangdong, Chiny

Strona internetowa: citpe.com/en

Import z Chin w 2021

Targi skupiają się na drukarkach do odzieży i materiałach potrzebnych do jej wyrobu. Stanowią platformę komunikacyjną dla większości producentów i nabywców zarówno z kraju, jak i zza granicy. Co więcej, będzie to już piętnasta edycja CITPE, przyciągająca setki wystawców i dziesiątki tysięcy uczestników.

International Textile Printing Industrial Technology Expo
Źródło: learnmorechina.com/news/?1104.html

Region produkcji tekstyliów w Chinach. Przewodnik

Jak dostać się do Kantonu?

Kantoński port lotniczy Guangzhou (Baiyun) jest jednym z największych w Chinach i posiada liczne połączenia z lotniskami na całym świecie. Do centrum najlepiej jest dostać się taksówką lub metrem (linią nr 3 do Guangzhou Wschód). Alternatywnie można wybrać autobusy ekspresowe jadące do śródmieścia. Linia kolejowa prowadząca z lotniska jest w budowie. Z hongkońskiego lotniska do Kantonu można dojechać autokarem (220-250 HKD) oraz promem (półtora godziny, koszt do 400 HKD).

Z odleglejszych, większych miast Chin łatwo jest się dostać do Kantonu pociągiem – 7 godzin trwa podróż z Szanghaju, 8 godzin z Pekinu, 4 godziny z Nanningu. Jako że w Kantonie działają trzy duże stacje kolejowe (Guangzhou Południe, Guangzhou Wschód i Guangzhou) należy zwrócić szczególną uwagę na stację wypisaną na bilecie.

Kanton

Jak poruszać się po Kantonie?

Dla wygody zaleca się zakupić przepłaconą kartę transportu publicznego Lingnan Pass – Yang Cheng Tong. Kosztuje 70 RMB (w tym 20 RMB jako depozyt) i można jej używać w autobusach, metrze, niektórych taksówkach, a nawet automatach oraz budkach telefonicznych. Dostępna jest między innymi w sklepach 7-Eleven oraz stacjach metra.

Kanton posiada rozbudowaną sieć metra. Stacje są opisane i ogłaszane po chińsku oraz angielsku. Taryfa wynosi od 2 do 19 RMB (z kartą opisaną wyżej wychodzi taniej).

Trudno natrafić na taksówkarza mówiącego po angielsku, rekomendowane jest przygotowanie informacji o celu podróży w chińskich znakach. Taryfy zaczynają się od 10 RMB na pierwszych 2,3 km, a następnie 2,6 RMB za każdy kilometr.

Koszt biletu na autobus to minimum 1 RMB za kurs. Stacje ogłaszane są po mandaryńsku, kantońsku oraz czasem w języku angielskim. Autobusy kursują w godzinach 6-22, poza tymi godzinami dostępne są autobusy nocne (kurs od 3 RMB).

Kanton

Stawki celne na tekstylia

Importując dobra z Chin należy pamiętać o obowiązku opłacenia cła. W przypadku importowania tekstyliów czy odzieży stawki wynoszą do kilkunastu procent. Sprawdź wysokość należności celnych oraz ważne informacje na temat importu wyrobów włókienniczych.

Zapoznaj się z innymi zagłębiami produkcyjnymi w Chinach.

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2