Kanton. Region produkcji tekstyliów w Chinach

Ubiór ma nie tylko wymiar praktyczny chroniąc ciało przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi – jest także sposobem na wyrażenie siebie. Odzież, akcesoria i włókniny są dobrami stojącymi na szczycie listy eksportowej Chin. W 2018 r. eksport wyrobów włókienniczych Chin wyceniono na około 119 miliardów dolarów, co odpowiada 37,6% udziału na rynku globalnym. Delta Rzeki Perłowej, a w szczególności Kanton, jest miejscem koncentrującym zakłady produkcyjne wyrobów tkackich. Wizytę w fabryce można połączyć z uczestnictwem w targach branżowych. Warto mieć na względzie datę wizyty – ważne jest, aby nie pokrywała się ona z najważniejszymi chińskimi świętami, które najczęściej są świętami ruchomymi. Kanton jako region produkcji tekstyliów w Chinach jest również ważnym ośrodkiem handlowym.

Kanton - region produkcji tekstyliów w Chinach

O Kantonie

Kanton jest stolicą prowincji Guangdong i sercem Delty Rzeki Perłowej. Ten region produkcji tekstyliów w Chinach, będąc ważnym ośrodkiem handlowym na Jedwabnym Szlaku stał się wiodącym regionem ekonomicznym Chin. Określa się je mianem metropolii globalnej kategorii Alpha o międzynarodowych wpływach ekonomicznych, politycznych i kulturalnych. Kanton jest trzecim największym miastem Chin, po Pekinie i Szanghaju.

Interesujący jest fakt, że Kanton i Łódź są miastami siostrzanymi.

Kanton mapa

Kanton – region produkcji tekstyliów w Chinach

Kanton to ważny obszar skoncentrowania chińskiego przemysłu drukowania tekstyliów. Przemysł odzieżowy rozwija się tam szybko, dostarczając klientom odzież wpisującą się w nieustannie zmieniające się trendy.

Rynek tkanin Zhongda jest jednym z największych w Chinach. Jest to obszar w dzielnicy Haizhou skupiający wiele centrów oraz punktów sprzedaży tekstyliów, odzieży i akcesoriów. Cały szereg pojedynczych sklepów zlokalizowanych jest przy ulicy Ruikang. Poniższa lista przedstawia wybrane miejsca w regionie produkcji tekstyliów z bogatą ofertą tekstyliów i dóbr pokrewnych.

Szkolenie Online: Import z Chin
  • Guangzhou China Fabrics & Accessories Center

Jedno z największych centrów tekstylnych w Azji (310 tys. m2). Swoje produkty na dziewięciu piętrach oferuje ponad cztery tysiące sklepów. Szeroki asortyment w atrakcyjnych cenach przyciąga wielu zagranicznych nabywców. Wyroby włókiennicze i pasmanteryjne, skóra, gotowa odzież i akcesoria – wszystko jest dostępne w jednym miejscu.

Lokalizacja: Jinfangnr 2, Haizhu, Kanton, Guangdong, Chiny

Strona internetowa: http://worldful.cn/marketplace_web/default.asp?id=17

Guangzhou China Fabrics & Accessories Center
Źródło: https://www.kinpan.com/detail/index/20170804094149406250000f93c12ea
  • Guangzhou Textile Exchange Park

Jest to znane centrum dystrybucji tkanin odzieżowych. Znajdują się tam także studia projektowe kształtujące trendy. Powierzchnia wynosi 150 tys. m2.

Lokalizacja: Xingang Xi nr 82, Haizhu, Kanton, Guangdong, Chiny

Strona internetowa: http://www.gzpf668.com/web/market/496.html

Guangzhou Textile Exchange Park
Źródło: http://www..eeff.net/article-2301-1.html
  • Changjiang (China) Fabrics & Accessories Center

Centrum o powierzchni 100 tys. m2 specjalizuje się w tkaninach, akcesoriach, tekstyliach domowych i odzieży. Jest w nim ponad 1500 sklepów oferujących niezbyt wysokiej jakości produkty po niskich cenach.

Lokalizacja: Ruikang nr 389, Haizhu, Kanton, Guangdong, Chiny

Strona internetowa: https://pf.53shop.com/pifashichang/show521.html

Changjiang (China) Fabrics & Accessories Center
Źródło: https://www.cndc.co/wp-content/uploads/2017/11/360截图20171113174521136-1024×539.jpg
  • Guangzhou Highsun Fabric Market

To idealne miejsce na uszycie wymarzonego stroju lub artykułu tekstylnego do domu po niskiej cenie. Dostępna jest tam szeroka gama tkanin odzieżowych i meblowych, wełny czesankowej, kostiumów scenicznych, ozdób oraz akcesoriów.

Lokalizacja: Yanjiang Xi 429-431, Haizhu, Kanton, Guangdong, Chiny

Strona internetowa: http://www.gzpf668.com/web/market/291.html

Kanton tekstylia mapa

Targi handlowe tekstyliów w Kantonie

Stolica Guangdong jest znana między innymi ze swoich słynnych Targów Kantońskich, lecz miasto to, znane również jako region produkcji tekstyliów w Chinach, ma do zaoferowania więcej wydarzeń tego typu. Poniżej znajduje się lista wybranych targów handlowych skupiających się między innymi na produktach z branży tekstylnej.

Szkolenie Online: Import z Chin
  • Canton Fair – China Export and Import Fair – Autumn – Phase 3

Termin: 31.10-04.11.2019

  • Canton Fair – China Export and Import Fair – Spring – Phase 3

Termin: 01-05.05.2020

Lokalizacja: Guangzhou – China Import and Export Complex, Kanton, Guangdong, Chiny

Strona internetowa: http://www.cantonfair.org.cn

Trzecia faza największych i najstarszych targów handlowych Chin, prezentująca wszelkiego rodzaju odzież, obuwie oraz akcesoria. Nie zabraknie także gotowych materiałów tekstylnych jak i artykułów pasmanteryjnych.

  • Textile Digital Printing China

Termin: 19-21.11.2019

Lokalizacja: Guangzhou – Poly World Trade Center, Pazhou, Kanton, Guangdong, Chiny

Strona internetowa: http://en.zgwyz.net/index.php?m=content&c=index&a=lists&catid=21

Ponad 500 wystawców z całego świata prezentować będzie swoje produkty w zakresie drukowania odzieży oraz tekstyliów. Przedstawią oni innowacyjne rozwiązania w branży poligraficznej od tradycyjnego druku po najnowocześniejszy druk 3D.

  • (China) International Textile Printing Industrial Technology Expo

Termin: 16-18.05.2020

Lokalizacja: Guangzhou – Poly World Trade Center, Pazhou, Kanton, Guangdong, Chiny

Strona internetowa: http://www.citpe.com/en/

Szkolenie Online: Import z Chin

Targi skupiają się na drukarkach do odzieży i materiałach potrzebnych do jej wyrobu. Stanowią platformę komunikacyjną dla większości producentów i nabywców zarówno z kraju, jak i zza granicy. Co więcej, będzie to już piętnasta edycja CITPE, przyciągająca setki wystawców i dziesiątki tysięcy uczestników.

International Textile Printing Industrial Technology Expo
Źródło: http://learnmorechina.com/news/?1104.html

Region produkcji tekstyliów w Chinach. Przewodnik

Jak dostać się do Kantonu?

Kantoński port lotniczy Guangzhou (Baiyun) jest jednym z największych w Chinach i posiada liczne połączenia z lotniskami na całym świecie. Do centrum najlepiej jest dostać się taksówką lub metrem (linią nr 3 do Guangzhou Wschód). Alternatywnie można wybrać autobusy ekspresowe jadące do śródmieścia. Linia kolejowa prowadząca z lotniska jest w budowie. Z hongkońskiego lotniska do Kantonu można dojechać autokarem (220-250 HKD) oraz promem (półtora godziny, koszt do 400 HKD).

Z odleglejszych, większych miast Chin łatwo jest się dostać do Kantonu pociągiem – 7 godzin trwa podróż z Szanghaju, 8 godzin z Pekinu, 4 godziny z Nanningu. Jako że w Kantonie działają trzy duże stacje kolejowe (Guangzhou Południe, Guangzhou Wschód i Guangzhou) należy zwrócić szczególną uwagę na stację wypisaną na bilecie.

Kanton

Jak poruszać się po Kantonie?

Dla wygody zaleca się zakupić przepłaconą kartę transportu publicznego Lingnan Pass – Yang Cheng Tong. Kosztuje 70 RMB (w tym 20 RMB jako depozyt) i można jej używać w autobusach, metrze, niektórych taksówkach, a nawet automatach oraz budkach telefonicznych. Dostępna jest między innymi w sklepach 7-Eleven oraz stacjach metra.

Kanton posiada rozbudowaną sieć metra. Stacje są opisane i ogłaszane po chińsku oraz angielsku. Taryfa wynosi od 2 do 19 RMB (z kartą opisaną wyżej wychodzi taniej).

Trudno natrafić na taksówkarza mówiącego po angielsku, rekomendowane jest przygotowanie informacji o celu podróży w chińskich znakach. Taryfy zaczynają się od 10 RMB na pierwszych 2,3 km, a następnie 2,6 RMB za każdy kilometr.

Koszt biletu na autobus to minimum 1 RMB za kurs. Stacje ogłaszane są po mandaryńsku, kantońsku oraz czasem w języku angielskim. Autobusy kursują w godzinach 6-22, poza tymi godzinami dostępne są autobusy nocne (kurs od 3 RMB).

Kanton

Stawki celne na tekstylia

Importując dobra z Chin należy pamiętać o obowiązku opłacenia cła. W przypadku importowania tekstyliów czy odzieży stawki wynoszą do kilkunastu procent. Należność oraz ważne informacje na temat sprowadzania wyrobów włókienniczych można znaleźć (tutaj).

Jeśli interesują Cię inne zagłębia produkcyjne,sprawdź nasze pozostałe artykuły na ten temat.