Import stali z Chin

Chiny są największym producentem stali na świecie. Odpowiadają one za około połowę jej globalnej produkcji, bijąc w tym przemyśle swoje własne rekordy. W lutym 2021 roku produkcja chińskiej stali wzrosła o 4,1% względem poprzedniego roku, osiągając 150,2 mln ton. Zważywszy na to, że produkcja stali w Polsce nie pokrywa całkowicie zapotrzebowania na ten surowiec, import stali z Chin może być dobrym rozwiązaniem. Trzeba jednak wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Omawiamy najważniejsze kwestie związane z importem chińskiej stali.

Gdzie produkuje się stal w Chinach?

Największym zagłębiem produkcyjnym chińskiej stali jest prowincja Hebei. Znajdujące się tam miasto Tangshan odpowiada za 14% całkowitej produkcji tego surowca w Chinach. Co ciekawe, w 2020 roku w Tangshan wytworzono więcej stali niż w Stanach Zjednoczonych, Niemczech i Brazylii łącznie. Jak poinformowało Narodowe Biuro Statystyczne w Chinach, produkcja surowej stali w Tangshan wyniosła wtedy 144 mln ton.

Wielu producentów stali znajdziemy również w prowincjach Jiangsu, Shandong i Zhejiang. Innymi istotnymi zagłębiami są także miasto Tianjin oraz prowincja Guangdong. Jeśli przygotowujemy się do importu stali z Chin, warto rozejrzeć się za dostawcami właśnie z tych obszarów. Wszystkie wymienione zagłębia produkcji chińskiej stali można zobaczyć na mapce poniżej.

Import stali z Chin mapa producentów

Import stali z Chin – Stawki celne

Przed organizacją importu każdy przedsiębiorca ma obowiązek zapoznać się ze stawkami celnymi na dany produkt. Zarówno wartość cła, jak i kod HS towaru to informacje niezbędne do odprawy celnej. Można je sprawdzić w darmowych systemach ISZTAR lub TARIC. Znajdziemy tam również wysokość VAT-u na dowolne wyroby.

Produkty wykonane ze stali znajdują się w sekcji XV „Metale nieszlachetne i artykuły z metali nieszlachetnych”, w działach 72 i 73.

Poniżej sporządziliśmy listę stawek celnych na wybrane wyroby stalowe wraz z ich kodami HS. Podzieliliśmy je na dwie grupy: żeliwo i stal (dział 72) oraz artykuły z żeliwa i stali (dział 73).

Uwaga! Poniższa lista nie zawiera wliczonego cła antydumpingowego, który może wystąpić na niektóre towary ze stali, o czym piszemy niżej. Pamiętaj, żeby zawsze sprawdzić aktualnie obowiązującą stawkę cła przed importem z Chin.

Szkolenie: Import z Chin

Cło na żeliwo i stal

 • Żeliwo i stal niestopowa w postaci wlewków lub w pozostałych formach pierwotnych (7206100000) – 0%
 • Stal nierdzewna w postaci wlewków lub pozostałych form pierwotnych; półprodukty ze stali nierdzewnej (7218100000) – 0%
 • Wyroby walcowane płaskie ze stali nierdzewnej, o szerokości mniejszej niż 600 mm, nieobrobione więcej niż walcowane na gorąco, o grubości 4,75 mm lub większej (7220110000) – 0%
 • Sztaby i pręty ze stali nierdzewnej, walcowane na gorąco, w nieregularnych kręgach, zawierające 2,5% masy lub więcej niklu (7221001000) – 0%
 • Druty ze stali nierdzewnej, zawierające 2,5% masy lub więcej niklu (7223001900) – 0%.

Cło na artykuły z żeliwa i stali

 • Ścianka szczelna z żeliwa lub stali, nawet drążona, tłoczona lub wykonana z połączonych elementów (7301100000) – 0%
 • Rury przewodowe, w rodzaju stosowanych do rurociągów ropy naftowej lub gazu, ze stali nierdzewnej (7304110010) – 0%
 • Łączniki rur lub przewodów rurowych, spawane doczołowo ze stali nierdzewnej, kolanka i łuki (7307231025) – 3.7%
 • Rury precyzyjne ze stali niestopowej, ciągnione na zimno lub walcowane na zimno (7304312000) – 0%
 • Drzwi, okna i ramy do nich oraz progi drzwiowe ze stali (7308300000) – 0%
 • Elementy rusztowań, szalowań, deskowań lub obudów kopalnianych ze stali (7308400000) – 0%
 • Rury i przewody rurowe ze stali nierdzewnej, ciągnione na zimno lub walcowane na zimno
 • Stalowe cysterny, beczki, bębny, puszki, skrzynki i podobne pojemniki na dowolny materiał (inny niż sprężony lub skroplony gaz), o pojemności 50 litrów lub większej (7310100000) – 2.7%
 • Splotki, liny i kable ze stali nierdzewnej (7312102000) – 0%
 • Drut kolczasty z żeliwa lub stali; obręcze skręcone lub pojedynczy drut płaski, z kolcami lub bez, i luźno skręcany drut podwójny, w rodzaju stosowanych na ogrodzenia, z żeliwa lub stali (7313000000) – 0%
 • Stalowe łańcuchy przegubowe i ich części (7315120000) – 2.7%
 • Gwoździe, pinezki kreślarskie, klamry i podobne artykuły ze stali (7317006090) – 0%
 • Wkręty i śruby ze stali nierdzewnej, z łbem z nacięciem płaskim lub z gniazdem krzyżowym (7318155290) – 3.7%
 • Stalowe agrafki i pozostałe szpilki (7319400000) – 2.7%
 • Stalowe urządzenia na gaz lub na gaz i inne paliwa (7321810000) – 2.7%.

Cło antydumpingowe na stal z Chin

Niskie stawki celne na stal i wyroby stalowe z Chin mogą sugerować, że ich import będzie opłacalny. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre artykuły ze stali objęte są obowiązkiem dodatkowej opłaty cła antydumpingowego. Zostało ono wdrożone, aby ograniczyć import chińskiej stali do UE i jednocześnie zmniejszyć konkurencję, jaką stwarza dla europejskich producentów tego surowca.

Cło antydumpingowe również sprawdzimy w systemie ISZTAR. Tam zawsze znajdziemy aktualne informacje na temat tego, czy dany produkt jest objęty takim obowiązkiem i ile wynosi cło antydumpingowe. Takie cło nałożono na przykład na felgi stalowe do użytkowania na drodze, niektóre rury i przewody rurowe z żeliwa lub stali niestopowej czy niektóre walcowane na gorąco arkusze i zwoje ze stali nierdzewnej.

Regulacje unijne dot. ceł antydumpingowych na stalowe wyroby

Zalecamy również zapoznanie się z odpowiednimi regulacjami dotyczącymi ceł antydumpingowych na określony typ wyrobu. Są to między innymi:

 • Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2020/353 nakładające ostateczne cło antydumpingowe i stanowiące o ostatecznym pobraniu cła tymczasowego nałożonego na przywóz felg stalowych do użytkowania na drodze pochodzących z Chińskiej Republiki Ludowej;
 • Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2021/635 nakładające ostateczne cło antydumpingowe na przywóz niektórych spawanych rur i przewodów rurowych z żeliwa lub stali niestopowej pochodzących z Białorusi, Chińskiej Republiki Ludowej i Rosji;
 • Rozporządzenie Wykonawcze Komisji (UE) 2020/1408 nakładające ostateczne cło antydumpingowe i stanowiące o ostatecznym pobraniu cła tymczasowego nałożonego na przywóz niektórych walcowanych na gorąco arkuszy i zwojów ze stali nierdzewnej pochodzących z Indonezji, Chińskiej Republiki Ludowej i Tajwanu.

Import stali z Chin – wymogi i obowiązki

Importując towary do Unii Europejskiej, trzeba zapoznać się z odpowiednimi wymaganiami rynku. Obowiązki na import stali z Chin będą się różnić w zależności od sprowadzanego towaru. Surowiec ten przede wszystkim wykorzystuje się jednak do produkcji wyrobów mających zastosowanie w budownictwie.

Wszelkie wyroby budowlane ze stali podlegają Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 305/2011. Regulacja dotyczy m.in. stalowych rur lub konstrukcji ze stali.

Wspomniana dyrektywa należy do Dyrektyw Nowego Podejścia. Wyznaczają one zasady bezpieczeństwa i jakości towarów w UE. Towary podlegające pod dyrektywy mają posiadać oznaczenie CE. Importerzy np. wyrobów budowlanych ze stali muszą zatem zadbać o znak CE i związaną z nim dokumentację (test reports, certyfikat zgodności CE, deklaracja właściwości użytkowych).

Należy jednak pamiętać, że stal ma wiele różnych zastosowań (np. w motoryzacji lub produkcji sprzętu AGD). Z tego względu zawsze trzeba najpierw poznać swój produkt, a następnie sprawdzić, czy dotyczą go konkretne regulacje, oznaczenia lub dokumenty.

Import z Chin w 2021

Importujesz stal z Chin? Uważaj na oszustów!

Rosnący popyt na stal z Chin przyciąga nie tylko międzynarodowych importerów, ale także wielu chińskich oszustów. Oszuści wykorzystują popularność chińskiej stali i niewiedzę importerów, aby się na nich wzbogacić. W internecie (np. na platformach typu Alibaba) pojawiają się nieuczciwe firmy lub osoby podające się za dostawców stali. W rzeczywistości są to zwykli oszuści, którzy np. znikną natychmiast po wpłacie pieniędzy za towar, stracimy z nimi wszelki kontakt i wcale nie wyślą naszego zamówienia.

Z tych względów obowiązkiem przedsiębiorcy jest upewnienie się, z kim nawiązuje współpracę, oraz czy zamawiany towar spełnia wszystkie wymogi unijnego rynku. Aby dowiedzieć się, czy kontrahent jest wiarygodny, zalecamy weryfikację chińskiej firmy. Ponadto, warto zorganizować kontrolę jakości w fabryce dostawcy z Chin. Taka kontrola pozwoli sprawdzić dowolny etap produkcji, czy towar wytwarzany jest zgodnie z ustaleniami i w odpowiednich warunkach.

Dowiedz się więcej o kontroli jakości w Chinach!

Bezpłatna konsultacja

Targi wyrobów stalowych w Chinach

Przygotowując się do importu z Chin, jednym z pierwszych kroków jest wyszukanie dostawcy. Można to zrobić za pomocą serwisów sprzedażowych online, takich jak Alibaba, Made-in-China, HKTDC Sourcing, a także wiele innych. Zyskały one popularność wśród międzynarodowych przedsiębiorców.

Warto jednak zaplanować podróż do Chin i wziąć udział w targach branżowych na miejscu. Organizowane są one w wielu różnych miastach i obejmują niemal każdą branżę. Chińskie targi pozwalają nam osobiście zapoznać się z ofertą dostawców i sprawdzić jakość ich towarów. Są również doskonałą okazją do nawiązania rozmowy ze sprzedającym twarzą w twarz, zadawania pytań i prowadzenia negocjacji.

Sprawdź, gdzie odbywają się targi wyrobów stalowych w Chinach:

China International Stainless Steel Industry Exhibition (CISSIE)

Lokalizacja: Shanghai New International Expo Centre (SNIEC), Szanghaj

Oficjalna strona internetowa: sscexpo.cn/en

China (Guangzhou) International Exhibition for Steel Construction and Metal Building Materials

Lokalizacja: Poly World Trade Center, Kanton

Oficjalna strona internetowa: steelbuildexpo.com

China (Guangzhou) International Stainless Steel Industry Exhibition

Lokalizacja: China Import and Export Fair (Canton Fair Complex), Kanton

Oficjalna strona internetowa: julang.com.cn

Import stali z Chin – podsumowanie

 • Chińczycy odpowiadają za około 50% światowej produkcji stali. Najwięcej produkuje się jej w prowincji Hebei, a za główny ośrodek uznaje się miasto Tangshan.
 • Warto zwrócić uwagę, że zużycie stali w Polsce wzrosło o 20% w porównaniu do sytuacji przed pandemią. Oznacza to wzrost popytu, a jednocześnie możliwość wykorzystania takiego stanu rzeczy przez polskich importerów chińskiej stali.
 • Cło na import stali z Chin jest stosunkowo niskie, ale niektóre produkty objęte są również bardzo wysokim cłem antydumpingowym.
 • Zarówno kody HS, cło, VAT, jak i cło antydumpingowe można sprawdzić w systemach ISZTAR i TARIC.
 • Obowiązkiem importera jest zapoznanie się z odpowiednimi wymaganiami na sprowadzane towary. Na przykład stalowe wyroby budowlane muszą posiadać znak CE.
 • Pamiętaj, aby zawsze zweryfikować potencjalnego partnera handlowego. W ten sposób będziesz mieć pewność, że warto nawiązać z nim współpracę.
 • Sprawdź, jak importować materiały budowlane z Chin!
Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 6