Import materiałów budowlanych z Chin

Produkcja materiałów i narzędzi budowlanych w Chinach w ciągu ostatnich pięciu lat rosła o 2% rocznie. W 2018 roku osiągnęła ponad 23 miliony dolarów amerykańskich. Tymczasem rynek mieszkań w Polsce rozrasta się, rośnie zatem popyt na materiały budowlane i remontowe. Niskie stawki celne takich materiałów sprowadzanych z Chin zachęcają do inwestowania w produkty tej kategorii. Poniżej przedstawiamy wybrane stawki celne na import materiałów budowlanych z Chin. Poza tym piszemy na jakie targi jechać, jeśli chcemy sprowadzać materiały i narzędzia budowlane z Chin.

Import materiałów budowlanych z Chin

Cło na import materiałów budowlanych z Chin

Przed rozpoczęciem importu z Chin zawsze należy sprawdzić wysokość cła obowiązującego na dany towar. Do wyszukiwania informacji na temat stawek celnych służy system ISZTAR. Następnie za pomocą naszego darmowego kalkulatora opłat celnych możesz obliczyć wysokość należności celno-skarbowych. Poniżej przedstawiamy listę stawek celnych na materiały i narzędzia budowlane:

6905100000 – dachówki (0%)

6904100000 – cegły budowlane (2%)

3816000000 – cementy, zaprawy, masy betonowe i podobne wyroby, ogniotrwałe (2,7%)

8205400000 – śrubokręty, narzędzia ręczne z tworzywa sztucznego z metalem (3,7%)

3506100000 – produkty odpowiednie do stosowania jako kleje lub spoiwa, pakowane do sprzedaży detalicznej jako kleje lub spoiwa, nieprzekraczające 1 kg masy netto (6,5%)

6809110000 – płyta gipsowo-kartonowa wyprodukowana z gipsu naturalnego z dodatkiem skrobi, glukozy, wody i przyspieszacza procesu wiązania masy gipsowej, pokryta obustronnie warstwą papieru. Produkt stosowany w budownictwie do zabudowy ścianek działowych, sufitów, poddaszy oraz jako okładzina do wyrównywania tego typu powierzchni (1,7%)

8205200000 – młotki (3,7%)

9603409000 – poduszki i wałki do malowania (3,7%)

8544111000 – miedziany drut izolowany (włączając emaliowany lub anodyzowany), kable (włączając kabel koncentryczny) oraz pozostałe izolowane przewody elektryczne, nawet wyposażone w złącza (3,7%)

6806100000 – wełna żużlowa, wełna skalna i podobne wełny mineralne (włącznie z ich mieszaninami), luzem, w arkuszach lub w belach (0%).

Szkolenie Online: Import z Chin

Zagłębia produkcyjne materiałów budowlanych w Chinach

Materiały budowlane i narzędzia remontowe wszelkiego rodzaju są produkowane w miastach Shenzhen i Kanton w prowincji Guangdong. Producentów drobnych materiałów budowlanych, takich jak śrubki, wkręty oraz narzędzia nieelektryczne typu szpachelki czy śrubokręty możemy znaleźć w prowincjach Zhejiang, Jiangsu, Shandong. Materiały budowlane znajdziemy również w prowincjach Foshan i Hebei.

ShipHub

Import materiałów budowlanych z Chin – oznaczenia i certyfikaty

Według prawa z Unii Europejskiej importer ponosi odpowiedzialność za jakość towaru i to, czy wyrób jest bezpieczny. Deklaracja właściwości użytkowych (odpowiednik deklaracji zgodności w przypadku wyrobów budowlanych) to dokument, który potwierdza, że dany towar został wyprodukowany zgodnie z normami Unii Europejskiej. Jest wydawany przez Instytut Techniki Budowlanej (ITB). Aby uzyskać deklarację, należy uiścić opłatę oraz złożyć wniosek do ITB o przeprowadzenie Europejskiej Oceny Technicznej. Produkty, które posiadają deklarację właściwości użytkowych, są oznaczone certyfikatem CE. Jeśli dany wyrób budowlany podlega dodatkowo pod inne dyrektywy europejskie (oprócz tych odnoszących się konkretnie do wyrobów budowlanych), wymagana jest również deklaracja zgodności.

Polska ma także swój znak, który informuje o zgodności materiału budowlanego z Polską Normą. Mianowicie jest to znak B. Ze względu na wejście Polski do Unii Europejskiej Polski Komitet Normalizacyjny ma za zadanie zharmonizować Polskie Normy z Normami Europejskimi.

W takim razie kiedy stosujemy znak CE, a kiedy znak B? Jeśli dany materiał podlega normie zharmonizowanej lub jest zgodny z wydaną dla niego europejską oceną techniczną, może być wprowadzony do obrotu na rynku Unii Europejskiej. W takiej sytuacji używamy znaku CE. Natomiast produkty, które nie posiadają normy zharmonizowanej, na które nie występowaliśmy o europejską ocenę techniczną, są znakowane symbolem B.

Targi branży budowlanej w Chinach

Chińskie fabryki produkują materiały na cały świat, dlatego w tej samej fabryce często produkuje się dany artykuł w różnych standardach jakości. Jeśli chcemy współpracować z chińskimi kontrahentami, najlepiej jest pojechać na targi, by zobaczyć co dany dostawca ma do zaoferowania. Na tej podstawie możemy znaleźć jak najbardziej odpowiadający nam produkt. Należy pamiętać, aby już na wstępie dobrze przedstawić wszystkie szczegóły, specyfikacje i normy dotyczące produktu czy materiału oraz zweryfikować kontrahenta przed podjęciem ostatecznej decyzji o współpracy. Poniżej wypisaliśmy targi, na które w szczególności warto się wybrać, jeżeli planujemy rozpocząć import materiałów budowlanych z Chin.

Bau Congress China & Exhibition

Termin: 31.10-1.11.2018

Miejsce: China National Convention Center, Pekin

Strona internetowa: http://www.bauchina.com

China International Building Technologies Building Materials & Construction Equipment Exposition

Termin: 1-3.03.2019

Miejsce: China International Exhibition Center, Pekin

Strona internetowa: www.constructech.cn

China International Building Decorations & Materials Exhibition

Termin: 8-11.03.2019

Miejsce: China International Exhibition Center, Pekin

Strona internetowa: http://www.builddecor.org/

Shanghai International Thermal Insulation Material, Waterproof Material Expo

Termin: 19-21.11.2019

Miejsce: Shanghai New International Expo Centre (SNIEC), Szanghaj

Strona internetowa: http://www.timexpochina.com/

ShipHub

China Floor Expo

Termin: 19-21.11.2019

Miejsce: Shanghai New International Expo Centre (SNIEC), Szanghaj

Strona internetowa: http://en.wocasia.cn/

Jeśli interesujesz się importem wyrobów budowlanych, zapoznaj się także ze stawkami celnymi na import sprzętu budowlanego z Chin.

Szkolenie: Import z Chin