Cło z Chin

Import łączy się w wieloma formalnościami. Przed rozpoczęciem procedury importu należy zapoznać się z obowiązującymi stawkami celnymi oraz ograniczeniami w przywozie towarów, a także zwrócić uwagę na to, czy przypadkiem naszego produktu nie dotyczą cła antydumpingowe. Dla wszystkich zainteresowanych importem z Chin opracowaliśmy poradnik nt. Jak sprawdzić cło z Chin?

cło z Chin - poradnik

Cło na produkty z Chin

Cło, tak jak i VAT, są opłatami obowiązkowymi na importowane towary. Stawki celne obowiązujące w Polsce są identyczne z obowiązującymi w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. W związku z tym, możemy sprawdzić wysokość cła z Chin na wszystkie importowane w dwóch systemach taryfowych. Pierwszym z nich jest polski ISZTAR – Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej, który dodatkowo zawiera informację na temat wysokości podatku VAT oraz akcyzy. Drugim systemem jest TARIC – Zintegrowana Taryfa Wspólnot Europejskich, zawierający stawki ważne na terenie UE. Jest on dostępny w polskiej wersji językowej.

Obydwa portale są bardzo intuicyjne i proste w użyciu. Systemy są wzajemnie kompatybilne i na bieżąco aktualizowane. Oprócz stawek, znajdują się tam podstawy prawne z komentarzem, informacje o ograniczeniu w imporcie oraz eksporcie i wiele więcej. Jeżeli interesuje nas stawka na konkretny produkt, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę nomenklatury lub w przypadku ISZTAR, także jego nazwę.

Szkolenie: Import z Chin

Ile wynosi cło z Chin?

Cło oraz VAT są odliczane od wartości towaru wraz z kosztami przesyłki. Cło na poszczególny typ towaru może wynosić od zera do nawet kilkudziesięciu procent w przypadku cła antydumpingowego.

System Zharmonizowany HS stanowi podstawę dla systemu Nomenklatury Scalonej (CN, ang. Combined Nomenclature), obowiązującego w Taryfie Celnej Unii Europejskiej oraz jej krajach. Do poszczególnych kodów celnych HS, kategoryzujących typy produktów, przypisane są stawki celne. Stawki są różne w zależności od rodzaju towaru. Należy znać kod HS, aby znaleźć jego stawkę celną i umieścić ją w dokumentach do odprawy celnej. Stawki ulegają zmianom częściej niż same kody celne, dlatego należy sprawdzać je na bieżąco.

Jeśli Twój produkt jest nieklasyfikowany, złóż wniosek o WIT, by otrzymać decyzję o cle. Decyzja urzędu ma moc prawną. Uzyskanie Wiążącej Informacji Taryfowej jest bezpłatne.

Jeśli chodzi o stawki celne na towary z Chin, w systemach taryfowych sprawdzamy wiersz dotyczący Erga Omnes (zdj. 1) – stawkę dla krajów trzecich. Czasem dany kraj jest wyszczególniony z informacją o wysokości preferencji taryfowej lub nałożonych cłach antydumpingowych, dlatego warto zjechać w dół do litery C (zdj. 2) i sprawdzić, czy nie tyczy się to Chin. Do każdego typu produktu dołączona jest informacja o wymaganych dokumentach lub oznaczeniach.

stawki celne z Chin

Zdj. 1

cło z Chin

Zdj. 2

Poniżej przedstawiamy przykładowe stawki celne:

  • Tace, półmiski, talerze, kubki i tym podobne, z papieru lub tektury/bambusa (4823 61 00 00) – 0%
  • Telefony komórkowe (1712 00 00) – 0%
  • Okulary przeciwsłoneczne (9004 10 99 00) – 2.9%
  • Meble z rattanu (9403 83 00 90) – 5.6%
  • Ognie sztuczne (3604 10 00 00) – 6.5%
  • Tkaniny bawełniane ręcznie malowane (5212 15 10 11) – 8%
  • Buty snowboardowe (6402 12 90 00) – 17%.

Cło antydumpingowe na towary z Chin

Cła antydumpingowe mają na celu ochronę europejskich firm i interesów. Wycelowane są w tych producentów, którzy eksportują towary o dużo niższej cenie w porównaniu z podobnymi na rynku docelowym. Takie cło Unia Europejska nakłada na okres pięciu lat na określone produkty, ale możliwe jest jego przedłużenie lub nawet nałożenie dodatkowego cła. Pełna oficjalna lista towarów, na które zostały nałożone cła antydumpingowe pochodzących z poszczególnych państw, znajduje się na stronie Rady Europejskiej.

Przykładowo, na felgi stalowe w 2020 roku nałożono cło antydumpingowe z Chin w wysokości do 66.4%. Cła antydumpingowe obowiązują także między innymi na rowery elektryczne i niektóre wyroby ceramiczne z Chin (zdj. 3). Na naszej stronie opublikowaliśmy poradnik, jak w systemie ISZTAR odczytać informacje dot. cła antydumpingowego.

cło antydumpingowe

Zdj. 3

Jak obliczyć cło z Chin?

Podstawą do obliczenia cła jest suma wartości celnej oraz transport towaru poza Unią, np. na relacji Szanghaj-Gdynia. Sumę frachtu oraz wartości celnej towaru mnożymy przez wartość stawki celnej. W ten sposób uzyskujemy należność celną, którą należy opłacić do Urzędu Celnego.

Sprowadzanie towarów do Polski wiąże się nie tylko z pokryciem cła, ale także podatku VAT. Jeśli chodzi o obliczenie VAT, tu podstawą jest wartość celna towaru i transport po UE (zazwyczaj przewóz z portu do magazynu) oraz należności celne. Wartości należy dodać, a sumę przemnożyć przez wysokość VAT, np. 23%. Wynik mnożenia to należności skarbowe. Należności celno-skarbowe to suma należności za cło i VAT.

Należności celno-skarbowe

Kalkulator cła z Chin

Powyżej wyjaśniliśmy jak sprawdzić i obliczyć cło z Chin. Aby ułatwić obliczanie tych należności, za darmo udostępniamy przygotowany przez nasz zespół kalkulator opłat celnych. Aby wyliczył on wartość opłat celno-skarbowych, należy wprowadzić do kalkulatora wartość towaru, koszty transportu oraz stawki cła i VAT. Mimo że na fakturze wystawionej przez producenta może znajdować się kwota w dolarach amerykańskich, przy odprawie celnej zostanie ona przeliczona na złotówki według średniego kursu obowiązującego danego dnia.

Cło z Chin – pozostałe informacje

Przy imporcie z Chin podstawowym wymogiem jest posiadanie numeru EORI. Jest on niezbędny do przeprowadzenia odprawy celnej zamówionych towarów. Wspomniany wcześniej kod HS towaru podaje się w dokumentacji celnej – na fakturze handlowej lub specyfikacji towaru. Ułatwia to urzędnikom celnym obliczenie należności oraz znacznie przyśpiesza proces importowy.

Sprawy formalne związane z dokumentacją można zlecić agencji celnej. Agent celny w imieniu importera między innymi przygotuje dokumenty potrzebne do odprawy, obliczy wysokość należności oraz dokona zgłoszenia celnego.

Warto także pamiętać, że przy imporcie próbek nie opłaca się VAT-u oraz cła, jeśli służą one wyłącznie celom promocyjnym. Zamówienie o łącznej wartości ponad 150 euro wiąże się z obowiązkiem zapłaty należności celno-podatkowych. Poszczególne zasady zostały omówione w poprzednim artykule.

Jeśli chodzi o osoby fizyczne zamawiające nawet pojedyncze artykuły z Chin, to mogą one zostać wezwane do opłacenia cła. Ta opłata nie dotyczy przesyłek o wartości niższej niż 150 euro lub jego równowartości. Sprawdź, co zrobić, jeżeli Twoja przesyłka została zatrzymana przez Urząd Celny.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z importem z Chin, zapoznaj się z naszym poradnikiem dla importera.

Sprawdź cło na różne produkty z Chin:

Cło na elektronikę z Chin

Cło na ubrania z Chin

Cło na drony z Chin

Cło na rowery elektryczne z Chin

Cło na meble z Chin

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

4.7 / 5. Ilość głosów: 32