Import artykułów szklanych z Chin

Import artykułów szklanych z Chin cieszy się dużym zainteresowaniem przedsiębiorców. Stały wzrost ich popularności jest szczególnie widoczny na takich platformach jak AliExpress czy Alibaba. Wśród tych produktów znajdują się przedmioty zarówno dekoracyjne, jak i te przeznaczone do codziennego użytku. Oferta artykułów szklanych u chińskich producentów jest mocno rozbudowana, a oferowane ceny konkurencyjne, w związku z czym każdy przedsiębiorca może znaleźć coś dla siebie. W poniższym artykule przedstawiamy najważniejsze aspekty, na które musi zwrócić uwagę każdy, kto planuje import produktów ze szkła z Chin.

import artykułów szklanych z Chin

Gdzie produkuje się artykuły szklane w Chinach?

Do głównych obszarów produkujących artykuły szklane należą prowincje takie jak:

artykuły szklane z Chin - mapa

Stawki celne na artykuły szklane z Chin

Przed podjęciem decyzji o imporcie artykułów szklanych z Chin warto zapoznać się z aktualnymi stawkami celnymi danych wyrobów. Znajdują się one w systemie ISZTAR4, czyli bazie danych zawierającej wszelkie informacje dotyczące sprowadzania towarów i związanymi z tym kosztami. Produkty należące do kategorii artykułów szklanych można znaleźć w sekcji XIII, w dziale 70.

Ile wynosi cło na szkło z Chin?

Poniżej wymienione są przykładowe artykuły szklane wraz z ich kodami i obowiązującymi stawkami celnymi:

  • butelki ze szkła bezbarwnego (7010 90 43 00) – 5%
  • słoiki (7010 90 10 00) – 5%
  • szklanki (7013 33 19 00) – 11%
  • kieliszki (7013 22 90 00) – 11%
  • wazony z tworzywa szklano-ceramicznego (7013 10 00 00) – 11%.

Stawki celne obowiązujące przy imporcie artykułów szklanych do Polski potrafią sięgać kilkunastu procent. Przed podjęciem decyzji o zakupie produktów warto więc zastanowić się, czy wysokość obowiązującego cła nie sprawi, że inwestycja okaże się nieopłacalna. Na koszty importu towaru, oprócz jego ceny, składają się opłaty celno-skarbowe, cena przewozu, skorzystanie z usług agencji celnej i wiele innych czynników.

By dokładnie zapoznać się z tym tematem, polecamy przeczytanie naszego artykułu „Co składa się na koszt importu z Chin?„. Dodatkowo, zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora importera, który jest pomocnym narzędziem w oszacowaniu kosztów sprowadzania produktów z Chin.

Szkolenie: Import z Chin

Import artykułów szklanych z Chin – wymagania

Artykuły szklane przeznaczone do kontaktu z żywnością, takie jak szklanki czy butelki, powinny spełniać wymogi unijnego rozporządzenia (WE) nr 1935/2004. Reguluje ono między innymi obowiązek weryfikacji zgodności wyrobu z danym zarządzeniem. Kontrola ta pozwala na uzyskanie znaku zgodności – symbolu kieliszka i widelca, który należy umieścić na produkcie w trwały i widoczny sposób.

Targi artykułów szklanych w Chinach

Najlepszą metodą na znalezienie rzetelnego dostawcy jest udział w specjalistycznych targach handlowych. Pozwala to przedsiębiorcy na dokładne zapoznanie się z ofertami na rynku oraz zawiązanie bliższej relacji z producentami.

Poniżej wymienione są najpopularniejsze targi w Chinach, podczas których wystawiane są artykuły szklane.

Glass China

China International Glass Industrial Technical Exhibition (China Glass) to największe profesjonalne targi przemysłu szklarskiego w regionie Azji i Pacyfiku. Organizowane są co roku i przyciągają wielu przedsiębiorców z całego świata.

China Guangzhou Glasstec Expo

China International Glass Exhibition to jedne z bardziej profesjonalnych targów przemysłu szklarskiego na południu Chin. Odbywają się one co roku w Kantonie – najważniejszym zagłębiu produkcyjnym i centrum handlu szkłem w Chinach. Podczas wydarzenia wystawiane są przedmioty z kategorii szklanych produktów (m.in. szkło użytkowe, artystyczne, samochodowe i elektroniczne) oraz sprzętów i materiałów szklanych (m.in. narzędzia do cięcia szkła, surowce, technologia i urządzenia do produkcji szkła).

Canton Fair (China Import and Export Fair)

China Import and Export Fair to największe targi handlowe w Chinach. Odbywają się one dwa razy do roku i podzielone są na trzy fazy: pierwsza z nich skupia się głównie na produktach elektrycznych i elektronicznych oraz produktach przemysłowych, druga na ozdobach, meblach i upominkach, natomiast trzecia na odzieży, obuwiu i akcesoriach. To właśnie wśród produktów dekoracyjnych, wystawianych podczas drugiej fazy wydarzenia, można znaleźć m.in. wyroby szklane i ceramiczne.

Import artykułów szklanych z Chin – podsumowanie

Zainteresowanie sprowadzaniem artykułów szklanych z Chin stale rośnie. Chcąc rozpocząć ich import warto upewnić się wcześniej, iż produkty spełniają wszelkie wymogi wynikające z unijnych rozporządzeń i polskich przepisów. Szczególną uwagę należy zwrócić na produkty przeznaczone do kontaktu z żywnością – powinny one spełniać wytyczne wymienione w Rozporządzeniu (WE) nr 1935/2004.

Dodatkowo w celu zabezpieczenia się przed ewentualnymi problemami, warto upewnić się, że firma potencjalnego partnera biznesowego będzie godna zaufania.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 7