Święta w Chinach 2025

Święta w kulturze chińskiej odgrywają niesłychanie istotną rolę. Często są one ustawowymi dniami wolnymi od pracy, które stanowią jedyną okazję do odpoczynku w ciągu roku. Z tego względu, przedsiębiorstwa w danym okresie są nieczynne, komunikacja funkcjonuje w ograniczonym zakresie, ceny zakwaterowania i transportu znacznie rosną, a liczba podróżujących Chińczyków może okazać się zbyt przytłaczająca. Dlatego pragnąc nawiązać współpracę z chińską firmą bądź planując wyjazd do Państwa Środka, znajomość chińskich świąt jest niezbędna. Należy jednak mieć na uwadze, iż wiele z nich to święta ruchome, oparte na księżycowym kalendarzu, zwanym również kalendarzem lunarnym bądź księżycowym, dlatego ich data każdego roku jest inna. W poniższym artykule opisujemy święta w Chinach 2025 – najważniejsze chińskie święta oraz przypadające im daty w roku 2025.

Święta w Chinach 2025

Święta w Chinach 2025

Chiński Nowy Rok

 • Data: 29 stycznia 2025 r.
 • Dni wolne: 28 stycznia – 3 lutego 2025 r.

Niepodważalnie najważniejszym i najhuczniej obchodzonym świętem w kulturze chińskiej jest Chiński Nowy Rok, zwany również Świętem Wiosny (春节; Chūnjié). Chiński Nowy Rok obchodzony jest w pierwszym dniu kalendarza księżycowego, dlatego jego data każdego roku się zmienia.

Święto to jest ściśle powiązane z rodziną, dlatego wielu Chińczyków wraca do domu rodzinnego, by móc powitać nowy rok w gronie najbliższych. W tym okresie na każdym kroku napotkać można kolor czerwony, mający symbolizować szczęście. Domy dekorowane są tradycyjnymi chińskimi lampionami, a nad drzwiami widnieje chiński znak 福 (), oznaczający błogosławieństwo. Kluczowym elementem tego święta są słynne czerwone koperty, zawierające pieniądze, które wręczane są dzieciom bądź seniorom. Mimo iż ustawowo uznanych jest jedynie kilka dni, to w praktyce Chiński Nowy Rok trwa dłużej, a kończy się Świętem Latarni, które w roku 2025 wypada 12 lutego.

Szkolenie: Import z Chin

Jest to okres największej na świecie okresowej migracji ludności, dlatego podróże w tym czasie są odradzane. Panujący w komunikacji miejskiej tłok może okazać się zbyt przytłaczający, a bilety muszą zostać zakupione ze znacznym wyprzedzeniem. W tym czasie przedsiębiorstwa są zamknięte, dostawy opóźnione, a kontakt z chińskim dostawcą jest bardzo utrudniony.

Święta w Chinach 2025 hongbao

Święto Latarni

 • Data: 12 lutego 2025 r.

Święto Latarni (元宵节, yuánxiāo jié) jest ważnym świętem w Chinach obchodzonym każdego roku. Przypada ono na piętnasty dzień pierwszego miesiąca lunarnego i kończy obchody Chińskiego Nowego Roku.

Chińskie Święto Zmarłych

 • Data: 5 kwietnia 2025 r.
 • Dni wolne: 4-6 kwietnia 2025 r.

Chińskie Święto Zmarłych, funkcjonujące także pod nazwą Święto Czyste i Jasne (清明节; Qīngmíngjié), jest okresem oddawania hołdu zmarłym przodkom oraz odprawiania rytuałów (np. palenie papierowych przedmiotów), by zapewnić im dostatnie życie po śmierci, a także uchować się od ich gniewu. Należy jednak pamiętać, iż okres 4-6 kwietnia 2025 r. to dni ustawowo wolne, kiedy urzędy i banki nie funkcjonują, a tłumy Chińczyków korzystając z czasu wolnego, udają się na cmentarze.

Święta w Chinach 2025 – Święto Pracy

 • Data: 1 maja 2025 r.
 • Dni wolne: 1-3 maja 2025 r.

Dobrze znane zachodnim odbiorcom Święto Pracy (劳动节; Láodòngjié), w przeciwieństwie do wyżej wspomnianych świąt, nie jest oparte na kalendarzu księżycowym, zatem jego data każdego roku jest ta sama. Różni się natomiast dokładna data i liczba ustawowych dni wolnych. Nie ma żadnych obrzędów związanych z tym świętem. W tym przybliżonym do polskiej „majówki” okresie wielu Chińczyków decyduje się na podróże, przez co komunikacja miejska oraz wszelkie atrakcje turystyczne są zatłoczone. W dodatku należy pamiętać, że przedsiębiorstwa są w tym czasie zamknięte, z których wiele nie funkcjonuje przez cały tydzień.

Bezpłatna konsultacja

Święto Smoczych Łodzi

 • Data: 31 maja 2025 r.
 • Dni wolne: 30 maja – 2 czerwca 2025 r.

Święto Smoczych Łodzi (端午节; Duānwǔjié) to święto upamiętniające wybitnego chińskiego poetę i urzędnika królewskiego – Qu Yuana. Według legendy, Qu Yuan był patriotą walczącym z korupcją w kraju, co skończyło się jego wygnaniem. Z rozpaczy za utratą ukochanej ojczyzny, rzucił się do rzeki, popełniając samobójstwo. Na wieść o tym okrutnym zdarzeniu, ludzie natychmiast zaczęli poszukiwać jego ciała, wypływając łodziami na rzekę. Wrzucali do wody zòngzi, czyli owinięte liściem bambusa kulki ryżowe, które miały zaspokoić głód ryb i tym samym, uchronić ciało Qu Yuana. W ten sposób ukształtowały się tradycje tego święta – wyścigi smoczych łodzi oraz posiłek składający się właśnie z wyżej wspomnianych zòngzi.

Święto Smoczych Łodzi oparte jest na kalendarzu księżycowym, dlatego należy na bieżąco sprawdzać jego datę w danym roku. Obchodzone jest piątego dnia piątego miesiąca kalendarza księżycowego, co w roku 2025 przypada na dzień 31 maja.

Święta w Chinach 2025 zongzi

Święto Narodowe w Chinach

 • Data: 1 października 2025 roku
 • Dni wolne: 1 – 7 października 2025 r.

Święto Narodowe ChRL (国庆节; Guóqìngjié) upamiętnia proklamację Chińskiej Republiki Ludowej 1 października 1949 r., dlatego też jest ono niezależne od kalendarza księżycowego i każdego roku odbywa się w tym samym terminie. Z okazji tego święta, Chińczykom przysługuje 7 dni wolnego, zwanych Złotym Tygodniem. W tym okresie urzędy, fabryki i firmy pozostają zamknięte, a Chińczycy odwiedzają członków rodziny bądź udają się w podróże. W roku 2025, Złoty Tydzień będzie dodatkowo pokrywał się z obchodami Święta Środka Jesieni, co zwiastuje jeszcze większy tłok m.in. w komunikacji miejskiej oraz atrakcjach turystycznych, a także znacznie wyższe ceny usług turystycznych.

Święta w Chinach 2025 ruch turystyczny

Święta w Chinach 2025 – Święto Środka Jesieni

 • Data: 6 października 2025 r. (dzień ustawowo wolny wypada w trakcie Złotego Tygodnia od 1 do 7 października)
 • Dni wolne: 6 października 2025 r.

Święto Środka Jesieni (中秋节; Zhōngqiūjié) jest drugim najważniejszym tradycyjnym chińskim świętem, tuż po Chińskim Nowym Roku. Istnieje wiele legend odnośnie Święta Środka Jesieni, a jedna z nich, dotycząca Chang’e, głosi, iż kobieta ta w heroicznym geście wypiła eliksir nieśmiertelności. Po jego spożyciu, Chang’e uniosła się ku niebu i osiedliła na Księżycu. Zrozpaczony mąż kobiety każdego roku piętnastego dnia ósmego miesiąca kalendarza księżycowego, kiedy Księżyc jest największy i najjaśniejszy w roku, może dostrzec jej cień na Księżycu.

To właśnie z Księżycem jest owe święto ściśle związane, jako iż tego dnia ludność dziękowała Mu za obfite plony. W tym okresie wizerunek Księżyca można dostrzec na każdym kroku, a jedną z głównych tradycji jest spożywanie księżycowych ciasteczek (月饼; yuèbǐng), wykonanych z mąki ryżowej, których smak i wygląd może różnić się w zależności od regionu. Święto Środka Jesieni to także czas spotkań w rodzinnym gronie, aby wspólnie podziwiać wyjątkową pełnię Księżyca oraz puszczać lampiony.

Święta w Chinach 2025 yuebing

Jak przygotować się do dni wolnych w Chinach?

święta w chinach 2025

Dni wolne w Chinach wiążą się ze znacznie utrudnioną komunikacją z chińskim kontrahentem, opóźnieniem w zamówieniach, a także migracją ludności na ogromną skalę. Z tego względu stanowczo odradzamy planowania spraw biznesowych bądź wyjazdów w tym okresie. Importując towary należy zweryfikować, czy wstępna data zakończenia zamówienia nie koliduje z żadnym świętem i uwzględnić możliwe opóźnienie. Bardzo ważnym jest, aby upewnić się, kiedy święto wypada w danym roku, jako że część z nich to święta ruchome.

Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 3