Co produkuje się w prowincji Jiangsu?

Jiangsu to jedna z wielu prowincji Chin. Z reguły pewne obszary ChRL są dedykowane określonym gałęziom przemysłu. Wschodnia część Chin jest bardziej rozwinięta przemysłowo niż inne części kraju i to tam skupiają się najróżniejsi producenci. Szukając dostawcę konkretnego produktu i znając region produkcyjny łatwiej jest znaleźć wiarygodnych producentów. Co produkuje się w prowincji Jiangsu, częściowo leżącej w Złotym Trójkącie?

Co produkuje się w prowincji Jiangsu

Chińska prowincja Jiangsu

Jiangsu położone jest na wschodnim wybrzeżu Chin, granicząc z m.in. prowincją Zhejiang i Szanghajem. Jest to trzecia najmniejsza, ale także piąta najbardziej zaludniona prowincja. Jiangsu to ośrodek finansowy, edukacyjny i technologiczny Chin, jeden z najbardziej rozwiniętych obszarów kraju. Stolicą prowincji Jiangsu jest Nankin.

Kluczowe ośrodki produkcyjne w prowincji Jiangsu to:

Jiangsu charakteryzuje się koncentracją zakładów branż m.in. sprzętu elektrycznego, chemikaliów i tekstyliów. Aż 17 ze stu najlepszych klastrów przemysłowych Chin znajduje się właśnie w Jiangsu, co lokuje tę prowincję na trzecim miejscu, po prowincjach Zhejiang i Guangdong.

Na 100 tys. km2 żyje ponad 84 mln osób. Liczba miast prefekturalnych wynosi 13, które są podzielone na 106 powiatów i prawie 1500 gmin.

Co produkuje się w prowincji Jiangsu

Jak transportować towary z prowincji Jiangsu?

Przewozy morskie to najpopularniejsza metoda transportu z Chin. Towary z prowincji Jiangsu eksportowane są przez lokalne porty w Nantong, Zhangjiagang, Lianyungang oraz Jiangyin. Ponadto, port wodny w Nankinie to jedno z najważniejszych centr transportowych w regionie.

Szkolenie: Import z Chin

Gdy zależy na jak najszybszym przewozie towarów z Chin do Europy, warto skorzystać z rozwiązań transportu lotniczego. Międzynarodowy port lotniczy Nankin-Lukou jest jednym z najważniejszych we wschodnich Chinach. Jest to port alternatywny dla szanghajskiego portu lotniczego Pudong, lecz należy zauważyć, że jego siatka połączeń nie jest aż tak rozwinięta.

Porty w prowincji Jiangsu

Co produkuje się w prowincji Jiangsu?

Branże w Wuxi

Wuxi (无锡) to trzecie najbardziej zaludnione miasto w prowincji Jiangsu. Wuxi gra ważną rolę jako ośrodek przemysłowy regionu.

 • Yixing (宜兴) to zagłębie przewodów, kabli, materiałów elektronicznych, a także rękodzieła, rzemiosła i ceramiki.
 • W Xinwu (新吴) jest wielu producentów elektroniki, szczególnie sprzętu połączonego Internetem rzeczy.
 • Sprzęt zwiększający efektywność energetyczną oraz pojazdy i ich części (m.in. ekologiczne) produkuje się w Huishan (惠山).
 • Xishan (锡山) jest znane z m.in. wysokiej jakości oprogramowania oraz nowoczesnego sprzętu.
 • Binghu (滨湖) to jeden z głównych ośrodków produkcji układów scalonych, części elektronicznych oraz biofarmaceutyków.
 • Jiangyin (江阴) specjalizuje się w tkaninach i odzieży najwyższej jakości, stali specjalnej, zaawansowanych statkach i sprzęcie morskim.
Wuxi
Wuxi, zhuanlan.zhihu.com/p/53833430

Branże w Suzhou w prowincji Jiangsu, Chiny

Suzhou (苏州) to miasto prefekturalne, które cechuje zróżnicowanie przemysłowe. Największe gałęzie przemysłu w Suzhou to instalacje elektryczne, produkcja sprzętu, biomedycyna oraz zaawansowane materiały (np. nanomateriały).

 • Changshu (常熟) specjalizuje się w produkcji odzieży i ubrań dla dzieci, w szczególności kurtek puchowych.
 • Wujiang (吴江) to jeden z ośrodków przędzy i tkanin, szczególnie z jedwabiu. Jest to także skupisko producentów przewodów i kabli.
 • Głównym produktem z Taicang (太仓) jest smar.
 • Kunshan (昆山) to ośrodek produkcji laptopów i urządzeń precyzyjnych.
 • Zhangjiagang (张家港) znane jest z wyrobów metalurgicznych oraz części do pojazdów.
 • W Likou (蠡口) występuje skupisko producentów mebli.
Suzhou
Suzhou, 陈雨禾

Okulary i materiały elektrotechniczne z Zhenjiang

Zhenjiang (镇江) to prefektura miejska, ważna część aglomeracji rzeki Jangcy. Producenci w Zhenjiang skupiają się na rozwoju nowoczesnych materiałów oraz maszyn wytwórczych.

 • Danyang (丹阳) to największy ośrodek produkcyjny okularów. To tam produkuje się ponad 40% światowych wyrobów okularowych i soczewek.
 • Yangzhong (扬中) nazwane zostało „chińskim miastem elektrotechniki”, jako że jest to największa baza materiałów stosowanych w elektrotechnice w ChRL.
Zhenjiang w Jiangsu
Zhenjiang, bierenjia.de/s/hotel/11225.html
Bezpłatna konsultacja

Branże w Nankinie

Nankin (Nanjing, 南京) to najbardziej zaludnione miasto prowincji Jiangsu. Gospodarka Nankinu opiera się głównie na usługach (finansowych, turystyce i związanych z kulturą), lecz jest to także ważny ośrodek różnych gałęzi przemysłu Jiangsu:

 • sektor wytwórczy (maszyny i części do maszyn)
 • wyposażenie do nowoczesnych sieci energetycznych
 • branża oprogramowania (Nankin okrzyknięto „chińskim miastem oprogramowania”)
 • nowoczesne materiały
 • ekologiczne inteligentne pojazdy
 • sektor tekstylny i odzieżowy.
Nankin
Nankin, inf.news/economy/3d07fcfb8e537623113a6381b045b9a3.html

Tekstylia w Nantong w prowincji Jiangsu

Nantong (南通) specjalizuje się w tekstyliach do domu. Ponad 50% chińskiej bielizny pościelowej produkowanej jest w Nantong.

 • Xindian (新店) znane jest jako „miasteczko sprzętu do ćwiczeń” prowincji Jiangsu.
 • Jedną z głównych gałęzi przemysłu Haian (海安) jest przemysł tekstylny, a głównym produktem – nylon. Pozycja Haian jako kluczowego zagłębia tekstyliów jest bliska Changle (prowincja Fujian) oraz Xiaoshan (prowincja Zhejiang).
 • Qidong (启东) jest na najlepszej drodze by być konkurencyjnym ośrodkiem produkcji półprzewodników.
Nantong w Jiangsu
Nantong, wenming.cn/dfcz/js/202008/t20200821_5761115.shtml

Producenci w Taizhou

Taizhou (泰州) mocno rozwija sektor farmaceutyczny oraz urządzeń medycznych (szczególnie w Gaogang 高港), choć nie są to jedyne specjalizacje producentów na tym obszarze.

 • Jingjiang (靖江) to ośrodek budownictwa statków. To tam znajduje się największa prywatna baza przemysłu stoczniowego w Chinach.
 • Taixing (泰兴) skupia producentów reduktorów.
 • W Xinghua (兴化) wytwarza się głównie stal nierdzewną.
Taizhou w Jiangsu
Taizhou, news.cnstock.com/event,2020csj-2020csjsj-202010-4611019.htm

Przetwórstwo drewniane w Xuzhou

Jedną z głównych gałęzi przemysłu w Xuzhou (徐州) jest przetwórstwo drewniane.

 • Strefa ekonomiczna w Pizhou (邳州) dała podwaliny pod rozwój sektora elektryczno-chemicznego.
 • W Xinyi (新沂) także działa strefa ekonomiczna. Najważniejszymi sektorami są metalurgiczny, zaawansowane materiały oraz nowoczesna medycyna.
 • Pei (沛) znane jest jako narodowe miasteczko produkcji wiskozy, od przędzy do gotowej odzieży z tego materiału.
Xuzhou w Jiangsu
Xuzhou, jsnews.jschina.com.cn/2021/ztgk2021/202110/t20211019_2875437.shtml
Szkolenie: Import z Chin

Producenci w Yangzhou

Yangzhou (扬州) to ogromny ośrodek produkcyjny zabawek, głównie pluszowych. Ponadto, wyposażenie lotnicze z Yangzhou jest coraz bardziej konkurencyjne.

 • Gaoyou (高邮) znane jest z elektroniki, maszyn, lamp oraz odzieży. Jest to jedno z zagłębi obuwia skórzanego.
 • Yizheng (仪征) skupia producentów maszyn, opakowań i zabawek.
 • Baoying (宝应) to zagłębie produkcyjne maszyn do obróbki, opakowań oraz przedmiotów użytku codziennego.
Yangzhou
Yangzhou, 52bqs.com江苏省/扬州市-aa/1014-扬州运河三湾风景区

Szkło i odzież z Lianyungang w prowincji Jiangsu

Lianyungang (连云港) to jedno z miast umieszczonych na mapie Morskiego Jedwabnego Szlaku. To tam powstały jedne z najwcześniejszych stref ekonomicznych w Chinach.

 • W Donghai (东海) produkuje się głównie najwyższej jakości szkło kryształowe. W chińskie „kryształowe miasteczko” zainwestowano miliardy RMB. Można tam znaleźć wszystko co kryształowe, od wazonów, zastaw, po dekoracje do domu (np. statuetki) i biżuterię. Głównym surowcem są turmaliny.
 • Guanyun (连云) to zagłębie bieliźniane. Ponad 60% bielizny sprzedawanej kanałami online w Chinach pochodzi z Guanyun. Co więcej, producenci z Guanyun zakontraktowali 80% chińskich strojów na ceremonie graduacyjne.
Lianyungang w Jiangsu
Lianyungang, thepaper.cn/newsDetail_forward_5207470

Branże w Changzhou

W mieście prefekturalnym Changzhou (常州), w Liyang (溧阳) oraz Jintan (金坛) rozwija się sektor informatyczny i ekologicznych pojazdów. Co więcej producenci z Changzhou w sektorze fotowoltaicznym osiągnęli najwyższe przychody ze sprzedaży na świecie.

Changzhou w Jiangsu
Changzhou, jsnews.jschina.com.cn/cz

Co produkuje się w prowincji Jiangsu – podsumowanie

Producenci w Jiangsu

Obszar delty rzeki Jangcy (zwana także Złotym Trójkątem) to niezwykle dynamicznie rozwijający się region Chin. Mimo że ponad 20 ośrodków w Trójkącie (w Szanghaju i prowincjach Jiangsu, Zhejiang i Guangdong) pokrywa 2,2% obszaru ChRL, odpowiadają one za 1/5 PKB Chin.

Przedsiębiorstwa zakładane w poszczególnych powiatach są ważne dla gospodarki Chin. Zdarza się, że w Jiangsu kilka miast promuje wspólnie jeden klaster przemysłowy. Na przykład, biomedycyna oraz urządzenia medyczne produkowane są w Taizhou, Lianyungang oraz Wuxi.

Główne ośrodki przemysłowe w prowincji Jiangsu to Wuxi (elektronika, tkaniny), Suzhou (odzież, meble), Zhenjiang (okulary, materiały elektrotechniczne), Nankin (maszyny, tekstylia), Nantong (sprzęt do ćwiczeń, tekstylia do domu), Taizhou (urządzenia medyczne, przemysł stoczniowy), Xuzhou (obróbka drewna, metalurgia), Yangzhou (zabawki, opakowania), Lianyungang (szkło kryształowe, bielizna) oraz Changzhou (ekologiczne pojazdy).

Jak importować z Chin?

Aby jak najefektywniej wykorzystać swoją podróż biznesową do Chin, zidentyfikuj zagłębie produkcyjne produktu, którego szukasz. Następnie wytypuj potencjalnych kontrahentów i podpisz kontrakt handlowy, jeśli zdecydujesz się na współpracę. Warto jest sprawdzić, czy w okolicy organizowane są targi handlowe poświęcone Twojej branży. Z pewnością opłaci się zapoznać się z ofertą producentów w prowincji Jiangsu.

Zapraszamy do zapoznania się z poradnikami na temat importu z Chin:

Import ubranek dla dzieci z Chin

Import samochodów z Chin

Import stali z Chin

Import elektroniki z Chin

Import tkanin z Chin

Import artykułów szklanych z Chin

Import sprzętu fitness z Chin

Import zabawek z Chin

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 2