Alternatywy dla serwisu Alibaba

Internetowe platformy zakupowe B2B (business to business) umożliwiają nawiązanie współpracy handlowej między przedsiębiorstwami. B2B oznacza sprzedaż towarów online pomiędzy firmami. Oferty chińskich dostawców można znaleźć zarówno na popularnych stronach typu Alibaba, ale także mniejszych, równie wartych uwagi serwisach. Omówimy alternatywy dla serwisu Alibaba, czyli mniej znane platformy zakupowe online. 

Alternatywy dla serwisu Alibaba

Czym jest serwis Alibaba?

Alibaba jest jedną z najpopularniejszych wśród importerów towarów z Chin platform zakupowych online typu B2B. Oferuje gamę produktów od chińskich producentów z branż takich jak: odzież i tekstylia, motoryzacja i transport, maszyny, meble i akcesoria oraz wiele innych. Mimo że Alibaba jest wiodącym tego typu serwisem, istnieją również inne, mniej popularne strony internetowe, posiadające szeroki wybór towarów.

Wśród tych bardziej znanych, alternatywnych serwisów znajdziemy np. Made-in-China, Global Sources i 1688. Oprócz nich istnieje jednak wiele innych, takich jak: TradeKey, DIYTrade, HiSupplier oraz ChinaAseanTrade. Zanim podejmiemy więc ostateczną decyzję o zakupie, warto porównać oferty przynajmniej kilku z nich. Co oferują alternatywy dla serwisu Alibaba?

Szkolenie: Import z Chin

Alternatywy dla serwisu Alibaba: Made-in-China

Made-in-China jest serwisem wykorzystywanym w szczególności przez firmy nastawione na składanie zamówień hurtowych. Podczas gdy Alibaba skupia się na mniejszych branżach, usprawniając rynek eksportowy, Made-in-China swoją działalnością obejmuje większe transakcje i ułatwia handel międzynarodowy. Platforma również posiada bardzo szeroki wybór produktów z różnych branż, których spis znajduje się po lewej stronie serwisu.

Alternatywy dla serwisu Alibaba - Made-in-China - Strona główna

Wyszukiwanie i filtrowanie towarów na Made-in-China

Sposób wyszukiwania produktów jest bardzo zbliżony do tego na Alibabie. Możemy tego dokonać za pomocą wyboru jednej z kategorii lub wpisania konkretnej nazwy towaru u góry strony. Ponadto, platforma wprowadziła także funkcję wyszukania towaru za pomocą zdjęcia. Made-in-China posiada jednak więcej możliwości filtrowania wyświetlanych wyników w zależności od towaru. Na przykład w przypadku toreb pozwala między innymi na wybór interesującego nas materiału, stylu, pojemności, a nawet okazji i sezonu. Szukając dowolnego towaru możemy również przeglądać te pochodzące z określonego chińskiego miasta, lub od dowolnego typu dostawcy (np. producent, firma handlowa itp.) W ten sposób ułatwia przeglądanie ofert tym użytkownikom, którzy posiadają określony obszar zainteresowania.

Wyszukiwanie i filtrowanie towarów na Made-in-China

Made-in-China jest portalem przejrzystym, który dostarcza wielu szczegółowych informacji na temat produktów. Na profilu wybranego towaru znajdziemy wszelkie interesujące nas detale o samym wyrobie, a także informacje dotyczące dostępnych metod płatności oraz minimalnego zamówienia. Tutaj możemy również skontaktować się z dostawcą lub złożyć zamówienie na próbki.

Profil produktu na Made-in-China

Typy dostawców na Made-in-China

Warto zwrócić uwagę, że Made-in-China również posiada możliwość wyszukiwania według typu konta dostawcy. Znajdziemy tu między innymi sprzedawców oznaczonych jako Audited Supplier, które jest odpowiednikiem znaku Verfied Supplier na Alibabie. Oznacza to, że firma została zweryfikowana, skontrolowana i oceniona przez niezależne instytucje zewnętrzne, aby zwiększyć jej wiarygodność. Jest to jedyny typ konta objęty tak kompleksową usługą. Co więcej, serwis Made-in-China umożliwia użytkownikom wgląd do raportu audytu z fabryki firmy posiadającej takie oznaczenie. Wystarczy wpisać odpowiedni numer podany na profilu wybranego sprzedawcy na oficjalnej stronie internetowej SGS.

Dostawcy na Made-in-China

Aby mieć pewność, że wybrany dostawca jest wiarygodny, warto jednak samemu zlecić jej weryfikację, zwłaszcza przy dużych zamówieniach. Zarówno w przypadku Verified Supplier, jak i sprzedawców nieposiadających tego oznaczenia, platforma umożliwia umówienie się na wizytację w fabryce. Jest to zdecydowana zaleta Made-in-China, która zapewnia większe bezpieczeństwo nawiązywanych transakcji.

Więcej szczegółów na temat kupowania na Made-in-China można znaleźć w naszym poradniku, gdzie omawiamy ten proces krok po kroku.

Alternatywy dla serwisu Alibaba: Global Sources

Global Sources to platforma działająca już od ponad 50 lat, która cieszy się dużą popularnością. Usprawnia ona nawiązanie współpracy handlowej między chińskimi przedsiębiorcami a importerami z innych krajów. Oferty, które znajdziemy w serwisie to nie tylko towary chińskich producentów, ale także dostawców z innych państw, np. Korei Południowej, Wietnamu i Indii. Są one podzielone na 13 głównych kategorii, które dzielą się na wiele mniejszych.

Alternatywy dla serwisu Alibaba - Global Sources - Strona główna

Wyszukiwanie i filtrowanie towarów na Global Sources

Wyszukiwanie produktów na Global Sources jest bardzo proste. Dokonamy tego poprzez wybranie określonej kategorii lub wpisanie nazwy towaru w pole wyszukiwania. Cecha wyróżniająca platformę wśród innych tego typu, to jeden z najbardziej szczegółowych systemów filtrowania wyników. Jest on użyteczny w szczególności dla importerów o sprecyzowanych oczekiwaniach. Większość z dostępnych opcji dotyczy jednak sprzedającego, a nie samego towaru.

Na Global Sources możemy posortować wyniki wybierając:

  • typ dostawcy
  • certyfikaty produktu/firmy
  • lokalizację fabryki
  • ranking dostawców (opierający się na ilości gwiazdek)
  • kraj pochodzenia
  • i inne.
Filtrowanie wyników na Global Sources

Po przejściu na profil wybranego produktu uzyskamy dostęp do szczegółowych informacji na jego temat. Sprawdzimy również jego cenę za sztukę, ilość towaru jaką obejmuje minimalne zamówienie, metody płatności a także posiadane na dany wyrób certyfikaty. Tutaj złożymy prośbę o przesłanie próbek i nawiążemy kontakt z dostawcą. Aby wysłać wiadomość do sprzedającego, należy wybrać opcję „Inquire Now” lub „Chat”. Możemy również dowiedzieć się, czy firma została zweryfikowana przez platformę lub niezależny podmiot. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie zapewnia to wiarygodności potencjalnego partnera biznesowego i warto zlecić dodatkową jej weryfikację.

Profil produktu na Global Sources
Global Sources - metody płatności i certyfikaty

Targi handlowe na Global Sources

Na Global Sources znajdziemy także informacje o targach handlowych. Aby wybrać konkretną branżę, należy na stronie głównej portalu znaleźć opcję „Trade Shows”, a następnie wybrać interesującą nas kategorię. Następnie zostaniemy przekierowani do nadchodzących wydarzeń i związanych z nimi szczegółów. Będziemy mogli również dokonać rejestracji na wybrane z nich.

Targi handlowe na Global Sources

Zainteresowanych serwisem Global Sources zachęcamy do zapoznania się również z naszym artykułem, w którym omawiamy jak kupować na tej platformie.

Alternatywy dla serwisu Alibaba: 1688

W odróżnieniu od Alibaby i Made-in-China, które nastawione są na międzynarodową wymianę towarów, serwis 1688 skupia się na handlu między chińskimi podmiotami. Z tego względu jego strona internetowa jest dostępna wyłącznie w języku chińskim, co może utrudniać jej obsługę zagranicznym importerom. Są to główne cechy różniące tę platformę od innych tego typu. Nie oznacza to jednak, że nie mogą na niej kupować międzynarodowe firmy. Wręcz przeciwnie, jest to również warty uwagi serwis podczas szukania partnera handlowego.

Alternatywy dla serwisu Alibaba - 1688 - Strona główna

Wyszukiwanie towarów na 1688

Wyszukiwanie towaru na 1688 działa w ten sam sposób, jak na innych platformach. Można tego dokonać za pomocą wyszukiwarki u góry strony lub wybrania jednej z kategorii po lewej stronie witryny. Również podane o wybranym produkcie dane są podobne do tych na Alibabie czy Made-in-China. Na platformie 1688 sprawdzimy też, jak zmienia się cena wybranego towaru w zależności od ilości zakupionych sztuk, tak jak zostało to przedstawione na poniższym zdjęciu. Widzimy, że przy zakupie 20 lub więcej sztuk wyrobu cena będzie najniższa.

Profil produktu na 1688

Kontakt ze sprzedawcą na 1688

To, co różni platformę 1688 od większości innych stron typu B2B, to sposób rozmowy ze sprzedawcą. Ze względu na to, że towar można opłacić tylko w chińskiej walucie, czyli RMB, najczęściej stanowi to uniemożliwienie dokonania transakcji przez międzynarodowych importerów. Muszą więc oni najpierw wypełnić formularz i przesłać go do sprzedawcy, a następnie poczekać, aż to on nawiąże kontakt. Aby pokonać barierę językową między nami, a potencjalnym partnerem biznesowym, można skorzystać z pomocy agenta, który będzie pośredniczył w zamówieniu.

Kontakt ze sprzedawcą na 1688

Dowiedz się, jak kupować na 1688 z naszego szczegółowego poradnika, w którym omawiamy każdy etap dokonywania transakcji w serwisie.

Szkolenie: Import z Chin

Alternatywy dla serwisu Alibaba: TradeKey

TradeKey to serwis, na którym znajdziemy nie tylko wyroby chińskie, ale także produkty pochodzące z wielu innych krajów. Jest to więc platforma globalna, z której korzystają międzynarodowi importerzy oraz eksporterzy. Z tego względu posiada ona aż 7 wersji językowych. Oferta na TradeKey podzielona jest na prawie 40 kategorii, zapewniając użytkownikom strony szeroki wybór towarów z różnych branż.

Alternatywy dla serwisu Alibaba - TradeKey - Strona główna

Wyszukiwanie i filtrowanie towarów na TradeKey

Proces wyszukiwania na TradeKey nie różni się od tego na omawianych wcześniej portalach. Jednakże, podczas gdy filtrowanie na Made-in-China umożliwia wybór dowolnego chińskiego miasta, TradeKey pozwala na określenie pożądanego kraju pochodzenia. Pokazuje również, ile ofert danego towaru pochodzi z różnych państw.

Filtrowanie według krajów na TradeKey

Platforma wyróżnia się ilością informacji udostępnianych o konkretnym produkcie, bez konieczności przechodzenia na jego profil. Na TradeKey już na etapie przeglądania wyszukanych produktów mamy możliwość zapoznania się z wszelkimi szczegółami podanymi przez sprzedającego, co usprawnia porównywanie ofert. Wśród podawanych detali możemy spotkać np. minimalną ilość zamówienia, przybliżony czas dostawy, rodzaj materiału i inne, różniące się w zależności od wyrobu i sprzedawcy. Przy każdym towarze widnieje również flaga kraju jego pochodzenia i nazwa dostawcy. Stąd możemy także od razu nawiązać z nim kontakt, wysyłając do niego wiadomość poprzez wybranie opcji „Contact Now”.

Wyszukiwianie na TradeKey

Wyszukiwarka targów na TradeKey

Warto wspomnieć, że platforma TradeKey udostępnia własną wyszukiwarkę targów handlowych, odbywających się w różnych zakątkach świata. Tego typu wydarzenia również są świetną okazją do odnalezienia interesujących produktów i nawiązania współpracy handlowej. Na TradeKey będziemy mogli zapoznać się z nadchodzącymi targami i poznać dotyczące ich szczegółowe informacje.

Targi handlowe na TradeKey

Aby dowiedzieć się, jak kupować na TradeKey, przejdź do naszego poradnika.

Alternatywy dla serwisu Alibaba: DIYTrade

DIYTrade, podobnie jak serwis TradeKey, jest globalną platformą zakupową, działającą od 21 lat. Wchodzi w skład DIYSite Group, do której należą również ChinaBestPrice.com oraz RCBestPrice.com. Zdecydowana większość dostępnych na DIYTrade ofert pochodzi z Chin. Znajdziemy tam zarówno towary nieoznakowane, na których można umieścić własne logo, jak i repliki produktów popularnych marek. Strona internetowa dostępna jest jedynie w dwóch językach: chińskim oraz angielskim.

Alternatywy dla serwisu Alibaba - DIYTrade - Strona główna

Wyszukiwanie i filtrowanie towarów na DIYTrade

Określony towar wyszukamy za pomocą wyboru jednej z 18 głównych kategorii lub wpisując jego nazwę u góry strony. Serwis posiada mniej możliwości filtrowania wyników niż inne tego typu. Umożliwia jednak wybór dokładniejszej podkategorii, regionu pochodzenia wyrobu, a także rodzaju dostawcy (producenta, firmy handlowej itp.) oraz typu jego konta. Możemy na przykład sprawdzić oferty wyłącznie od dostawców posiadających odznakę 3rd Party BizVerify. Jest to odpowiednik oznaczeń Verified Supplier na Alibabie oraz Audited Supplier na Made-in-China. Oznacza to, ze firma została zweryfikowana i poddana kontroli przez niezależną firmę. Należy jednak pamiętać, że chociaż zwiększa to jej wiarygodność, to nie gwarantuje jej w stu procentach.

Filtrowanie na DIYTrade

W przypadku dostawców oznakowanych 3rd Party BizVerfiy możemy uzyskać informacje na temat tego, jaka firma przeprowadzała kontrolę. Znajdziemy również szczegóły uzyskane od niej na temat zweryfikowanego sprzedawcy. Aby przejść do strony z detalami, wystarczy kliknąć zielony znak oznaczający 3rd Party BizVerify, znajdujący się przy produktach firmy, która została poddana kontroli. Zostaniemy przekierowani do szczegółów, tak jak zostało to przedstawione na poniższym zdjęciu.

Weryfikacja sprzedawcy na DIYTrade

Kontakt z dostawcą na DIYTrade

Nawiązanie kontaktu z dostawcą na DIYTrade, w przypadku niektórych z nich, możliwe jest na dwa sposoby. Dokonamy tego poprzez wybranie opcji „Inquire Now”, która pozwala na wysłanie sprzedającemu wiadomości poprzez serwis. Istnieje także możliwość skontaktowania się z nim poza portalem, za pomocą podanych przez niego innych metod typu „Live Chat”, takich jak np. Skype. W ten sposób istnieje duża szansa, że szybciej dostaniemy odpowiedź od dostawcy.

Kontakt z dostawcą na DIYTrade

Alternatywy dla serwisu Alibaba: HiSupplier

HiSupplier to kolejna międzynarodowa platforma typu B2B, z przewagą ofert od chińskich dostawców. Aby ułatwić jej przeglądanie użytkownikom z całego świata, jest ona dostępna aż w 11 wersjach językowych. Bogata oferta produktów na HiSupplier podzielona została na 26 głównych kategorii, z których każda dzieli się na kilka mniejszych. Najwięcej towarów znajdziemy w kategoriach: maszyny przemysłowe, motoryzacja i transport, elektronika oraz budownictwo i dekoracje.

Alternatywy dla serwisu Alibaba - HiSupplier - Strona Główna

Wyszukiwanie i filtrowanie towarów na HiSupplier

Filtrowanie wyświetlanych ofert w serwisie umożliwia wybór różnych detali w zależności od wyszukiwanego produktu. W przypadku słuchawek wybierzemy np. sposób działania i użytkowania, a także styl. Kupując walizki, określimy rodzaj zamknięcia, styl, materiał, a także kolor. Dostępne opcje różnią się więc przy innych towarach i umożliwiają znaczne zawężenie wyników do upodobań importera. Ponadto, ten sam panel pozwala na sortowanie wyświetlanych towarów według podkategorii, głównego rynku eksportowego, typu firmy, a nawet posiadanych certyfikatów. Należy mieć na uwadze, że zawsze trzeba jednak zweryfikować autentyczność dokumentów przed dokonaniem zakupu.

Filtrowanie wyników na HiSupplier

Aby uzyskać szczegółowe informacje na temat danego wyrobu, należy przejść do jego profilu. Tutaj dowiemy się na przykład o proponowanej cenie za określoną ilość towaru, sprawdzimy dostępne metody płatności, możliwe reguły Incoterms, a także wiele innych. W celu nawiązania kontaktu ze sprzedającym należy wybrać opcję „Inquire Now” lub inną dostępną metodę, np. Skype.

Profil produktu na HiSupplier

Typy dostawców na HiSupplier

Na platformie HiSupplier znajdziemy sprzedawców posiadających oznaczenie „SGS Verified Supplier Gold”, którzy zostali zweryfikowani pod względem autentyczności. Według platformy oferują oni również niedrogie i wartościowe usługi. Tak jak w przypadku innych takich oznaczeń na omówionych portalach, zwiększa ono wiarygodność firmy, ale nie jest jej gwarancją.

Typy dostawców na HiSupplier

ChinaAseanTrade

ChinaAseanTrade to serwis zawierający oferty nie tylko z Chin, ale także z innych państw świata. Przewagę mają jednak towary chińskich dostawców, których jest zdecydowanie najwięcej. Produkty dostępne na platformie podzielone są na aż 41 głównych kategorii, z których te posiadające największą ilość ofert to: meble (ponad 22 000) oraz budownictwo i nieruchomości (ponad 15 000).

Alternatywy dla serwisu Alibaba - ChinaAseanTrade - Strona Główna

Wyszukiwanie i filtrowanie towarów na ChinaAseanTrade

Wyszukiwanie towarów na ChinaAseanTrade również możliwe jest na dwa sposoby. Wybieramy określoną kategorię z lewej strony witryny lub wpisujemy nazwę wyrobu u góry. Warto jednak zaznaczyć, że poprzez wybór kategorii uzyskamy dostęp do większych możliwości filtrowania naszych wyników. W ten sposób możemy na panelu znajdującym się powyżej wyświetlonych ofert wybrać np. pochodzenie: Chiny, kraj należący do Aseanu lub inne państwo. Posortujemy także wyniki według typu konta dostawcy, zaznaczając Gold Supplier lub Onsite Checked.

Wyszukiwanie na ChinaAseanTrade

Ciekawą opcją jest także możliwość porównania kilku ofert pod różnymi względami, aby łatwiej było nam dokonać najlepszego wyboru. Wystarczy zaznaczyć „compare” w pustych okienkach przy wybranych produktach, a następnie wybrać „Select to compare”, tak jak zostało to przedstawione na poniższym zdjęciu. Następnie serwis przekieruje nas do strony, na której znajdziemy tabelę porównującą informacje na temat wybranych produktów.

Porównywanie produktów

Kontakt z dostawcą na ChinaAseanTrade

Kiedy wybierzemy już interesujący nas produkt, wystarczy skontaktować się z jego dostawcą w celu uzyskania szczegółowych informacji. Aby tego dokonać, należy wybrać opcję „Contact Supplier” lub „Contact Now” na profilu danego towaru. Pamiętajmy, aby w wiadomości do sprzedającego poruszyć kwestie ilości towaru, całkowitej kwoty zamówienia, metody płatności oraz sposobu dostawy. Istotne jest również zapytanie o niezbędne dokumenty, certyfikaty i oznaczenia.

Kontakt ze sprzedawcą na ChinaAseanTrade

Alternatywy dla serwisu Alibaba – podsumowanie

Alternatywy dla serwisu Alibaba to m.in. omówione powyżej platformy: Made-in-China, 1688, TradeKey, DIYTrade, HiSupplier oraz ChinaAseanTrade. Mimo że działają one podobnie, to posiadają pewne różnice, które mogą bardziej lub mniej wpasować się w upodobania użytkowników. Każda z platform zawiera jednak szeroki wybór towarów, dlatego warto porównać ich oferty, zanim podejmiemy ostateczną decyzję o zakupie. Pamiętajmy, że zakupy w serwisach online wiążą się z pewnym ryzykiem, dlatego zawsze warto dokonać weryfikacji firmy lub zlecić audyt jej fabryki. Podjęcie takich działań da nam pewność, że dostawca jest wiarygodny, a jego produkty są dobrej jakości.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 5