Import z Indii

Indie należą do czołówki najszybciej rozwijających się państw świata, których gospodarka jest jedną z najbardziej uprzemysłowionych. Najistotniejszy jest tam przemysł samochodowy, żelaza i stali, aluminium oraz odzieżowy i tekstylny. Chociaż Indie importują więcej towarów niż eksportują, to import z Indii do Polski rośnie. Omawiamy, jakie są główne towary eksportowe tego państwa, co importują z niego polscy przedsiębiorcy, i jak zabrać się za import z Indii.

Import z Indii

Co warto importować z Indii?

Polska jest największym partnerem gospodarczym Indii w Europie Środkowej, a nasz import z Indii wykazuje tendencję wzrostową. W I kwartale 2019 roku import z Indii do Polski wyniósł 534,3 mln USD, a w 2020 roku osiągnął 539,8 mln USD. Mimo że nie są to bardzo duże zmiany, widzimy, że coraz więcej polskich przedsiębiorców interesuje się tamtejszymi wyrobami i zaczyna je sprowadzać. Warto również wspomnieć, że nasz import z Indii znacznie przewyższa eksport, który waha się w granicach 200 mln USD.

Co eksportują Indie?

Do głównych towarów eksportowych Indii należą:

 • produkty rafinacji ropy naftowej
 • lekarstwa
 • diamenty
 • ryż
 • artykuły biżuteryjne i ich części, z metalu szlachetnego lub platerowanego metalem szlachetnym
 • samochody.

Co importują z Indii polscy przedsiębiorcy?

 • produkty przemysłu chemicznego
 • urządzenia mechaniczne i elektryczne
 • wyroby nieszlachetne i wyroby z metali nieszlachetnych
 • produkty rolnicze (tytoń, herbata, esencje i ekstrakty kawy i herbaty).
Szkolenie: Import z Chin

Import z Indii – obowiązki importera

Import z Indii może być korzystną inwestycją dla polskich przedsiębiorców. Należy jednak pamiętać, że proces importowy wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy. Poniżej przedstawiamy wszystkie kluczowe kwestie, na które musi zwrócić uwagę każdy importer towarów z Indii.

Jak rozpocząć import?

Przed rozpoczęciem importu jest kilka kroków, przez które musi przejść każdy przedsiębiorca, aby mógł sprowadzać towar do UE. Pierwszym z nich jest założenie działalności gospodarczej. Posiadanie zarejestrowanej działalności jest konieczne do prowadzenia importu.

Następnie należy wystąpić o nadanie numeru EORI. Wszyscy przedsiębiorcy dokonujący jakichkolwiek operacji celnych na terenie UE mają obowiązek jego posiadania. Przyznaje się go jednorazowo i jest on unikatowy dla każdej firmy. Wniosek o numer EORI składa się drogą elektroniczną i jest to procedura darmowa. Pamiętaj, że bez tego numeru nie możesz przeprowadzić żadnej operacji importowej, a importowane przez Ciebie towary zatrzyma Urząd Celny.

Kolejną kwestią jest wpis do rejestru BDO (Baza Danych Odpadowych). Do rejestracji w systemie zobowiązani są wszyscy importerzy, którzy wprowadzają na rynek towary w opakowaniach, opakowania, sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie, akumulatory, opony, oleje oraz pojazdy. Otrzymywany w drodze rejestracji numer BDO musi być później umieszczany na dokumentach handlowych, np. fakturach VAT, paragonach fiskalnych i innych.

Sprawdź, jak zarejestrować się do BDO.

Cło na import z Indii

Zanim rozpoczniemy import z Indii musimy sprawdzić stawki celne na wybrane przez nas towary. Uiszczenie opłat celno-skarbowych to nieodłączny etap każdego procesu importowego. Aby sprawdzić cło na towary z Indii, możemy skorzystać z jednego z darmowych systemów taryfowych ISZTAR lub TARIC. Ponadto, znajdziemy tam także wysokość VAT-u, kody HS produktów, i inne aktualne informacje np. o cłach antydumpingowych.

Cło na import z Indii widnieje w wierszu „Erga Omnes”.

Kiedy już sprawdzisz cło i VAT na swoje towary, należności celno-skarbowe obliczysz za pomocą naszego kalkulatora opłat celnych.

Przykładowe stawki celne na towary z Indii:

 • T-shirts, koszulki, i pozostałe koszulki, dziane, z bawełny (6109100010) – 12%
 • Dresy, ubiory narciarskie i stroje kąpielowe, dziane, z bawełny (6112110000) – 12%
 • Bluzy, pulowery, swetry rozpinane, kamizelki i podobne artykuły, dziane, z wełny (6110113000) – 12%
 • Bluzki, koszule i bluzki koszulowe, damskie lub dziewczęce, z jedwabiu lub odpadów jedwabiu (6206100000) – 12%
 • Diamenty, nawet obrobione, ale nieoprawione ani nieobsadzone (7102100000) – 0%
 • Artykuły biżuteryjne i ich części, z metalu szlachetnego lub platerowanego metalem szlachetnym (7113190000) – 2.5%

Dokumenty na import z Indii

Jedną z kluczowych kwestii przy imporcie jest odpowiednia dokumentacja dla sprowadzanych do UE produktów. Za dopilnowanie niezbędnych dokumentów zawsze odpowiada importer. Niektóre dokumenty są obowiązkowe dla wszystkich wyrobów, niezależnie od ich specyfikacji czy przeznaczenia. Z drugiej strony, określone towary będą również wymagać dodatkowych certyfikatów, innych dokumentów lub oznaczeń.

Z tego względu należy zawsze zapoznać się z odpowiednimi regulacjami dla produktów, które obowiązują w Unii Europejskiej. Są nimi na przykład Dyrektywy Nowego Podejścia oraz normy zharmonizowane, ale także unijne rozporządzenia.

Dokumenty obowiązkowe na import z Indii:

 1. Faktura handlowa (otrzymana od dostawcy)
 2. Świadectwo pochodzenia (również od eksportera)
 3. List przewozowy (Bill of Lading, B/L, BOL – transport morski; Air Waybill (AWB) – transport lotniczy)
 4. Packing List (P/L)
 5. Deklaracja wartości celnej
 6. SAD (dokument otrzymywany po odprawie celnej).

Dodatkowe dokumenty na import z Indii (zależne od specyfikacji towaru):

 1. Certyfikat zgodności CE, deklaracja zgodności, test reports – dla elektroniki, urządzeń elektrycznych, sprzętu medycznego, zabawek i innych
 2. Świadectwo pochodzenia – między innymi dla tekstyliów
 3. Świadectwo CITES – dla okazów fauny i flory
 4. Certyfikat fumigacji – dla nieprzetworzonych wyrobów drewnianych, np. palet
 5. i inne.
Import z Chin w 2021

Transport towaru z Indii

Towar z Indii można przetransportować za pomocą frachtu morskiego i lotniczego. Tranzyt morski jest zdecydowanie najpopularniejszy nie tylko na tej trasie, ale również ogólnie w handlu międzynarodowym. Importerzy chętnie wybierają tę metodę ze względu na jej stosunkowo niską cenę i możliwość transportu w kontenerach. Mamy tutaj do wyboru dwie opcje: transport FCL (pełnokontenerowy) lub LCL (drobnica). Trzeba zwrócić jednak uwagę, że fracht morski to najwolniejsza forma transportu.

Sprawdź, czym różnią się FCL i LCL.

Najważniejszym portem morskim w Indiach jest Port Nhava Sheva. Obsługuje on ponad połowę całkowitej ilości ładunków kontenerowych w tym państwie (ponad 4 mln TEU). Jest to nie tylko największy międzynarodowy port w Indiach, ale i jeden z największych na świecie. Towary drogą morską można przetransportować również np. z Portu Mumbaj (Bombaj), który służy głównie do przewozu ładunków masowych. Większość z nich kierowana jest jednak do wspomnianego portu Nhava Sheva.

Jeśli chodzi o fracht lotniczy, jest to najszybsza i najbezpieczniejsza forma transportu. Nie jest on jednak tak często wykorzystywany jak morski, ze względu na bardzo wysokie ceny. Sprawdza się w szczególności w dostawach towarów, które muszą jak najszybciej dostać się do miejsca przeznaczenia np. żywności, kwiatów czy leków. Wybierany jest często również dla przesyłek wartościowych, takich jak biżuteria, luksusowe samochody i tym podobne.

Indira Gandhi International Airport to największe lotnisko w Indiach, położone w mieście Delhi. Obsługuje najwięcej przesyłek cargo ze wszystkich portów lotniczych w tym kraju. Innym lotniskiem jest Chhatrapati Shivaji Maharaj International Airport, znajdujące się w Mumbaju. Jest to drugi najruchliwszy port lotniczy w Indiach. Oba lotniska posiadają połączenia z lotniskiem Fryderyka Chopina w Warszawie.

Dowiedz się więcej o transporcie z Indii!

Transport z Indii

Import z Indii – podsumowanie

 • Import z Indii do Polski wciąż rośnie.
 • Polscy przedsiębiorcy sprowadzają z Indii głównie produkty przemysłu włókienniczego, urządzenia mechaniczne i elektryczne oraz wyroby nieszlachetne i z metali nieszlachetnych.
 • Przed rozpoczęciem importu z Indii należy otworzyć działalność, uzyskać numer EORI i zarejestrować się do systemu BDO.
 • Cło na produkty z Indii sprawdzisz w systemach ISZTAR i TARIC.
 • Pamiętaj, że obowiązkiem importera jest dopilnowanie obowiązkowej dokumentacji do odprawy celnej towaru.
 • Swoje wyroby przewieziesz z Indii drogą morską i lotniczą.
 • Odwiedź nasz serwis ShipHub.pl, aby dokonać wyceny transportu z Indii.
 • Dowiedz się, jak wyszukać i zweryfikować dostawcę z Indii.
Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.5 / 5. Ilość głosów: 12