Co to jest MOQ?

Importując z Chin, na przykład poprzez chińskie strony B2B, takie jak Alibaba czy Made-in-China, spotykamy się z używanymi przez dostawców skrótami. Należy dobrze je znać, aby zrozumieć ofertę oraz usługi świadczone przez wybranego sprzedawcę. Jednym z takich skrótów jest właśnie MOQ. Co to jest MOQ i na co dokładnie wpływa? Dlaczego sprzedawcy ustalają MOQ?

Co to jest MOQ?

Co to jest MOQ?

MOQ (Minimum Order Quantity) to najmniejsza ilość towaru, jaką trzeba zakupić, aby producent zgodził się na realizację zamówienia. Oznacza to, że jeśli dla danego produktu wynosi ono 1500 sztuk, a nas interesuje jedynie 200, to nie będziemy mogli go kupić w takiej ilości. MOQ podawane jest najczęściej przy ofertach na portalach zakupowych online, np. Alibabie, Made-in-China lub innych tego typu platformach.

Poniżej możemy zobaczyć MOQ dla jednej z ofert producentów etui do telefonów na Made-in-China. Znajduje się ono w tabeli „basic info” przedstawiającej podstawowe informacje o wyrobie.

MOQ dla produktu

Może się natomiast zdarzyć, że MOQ nie jest podane przy wybranym przez nas produkcie. W takim przypadku należy skontaktować się z jego dostawcą i o nie zapytać.

Szkolenie: Import z Chin

MOQ przy fabryce a pośredniku

Szukając dostawców, np. na portalach e-commerce, możemy trafić na producentów danego towaru, ale również pośredników. Czym różni się fabryka od pośrednika? Fabryka jest bezpośrednim producentem wyrobu, a więc wytwarza go na zamówienie i sprzedaje. Z drugiej strony, firma handlowa (pośrednik) nie jest producentem towaru, który posiada w swojej ofercie. Z tego względu oferta producentów jest najczęściej mniejsza i ogranicza się do jednego lub kilku produktów, najczęściej z jednej grupy. Pośrednicy handlują natomiast różnymi towarami, a ich asortyment może być bardzo obszerny i różnorodny.

Najczęściej MOQ będzie niższe w przypadku firmy handlowej i wyższe u producentów. Jeśli przy przeglądaniu oferty dostawcy zobaczymy, że wynosi ono zaledwie kilkadziesiąt sztuk (np. 50) to najprawdopodobniej będziemy mieć do czynienia z pośrednikiem. Produkcja i sprzedaż tak niewielkiej ilości towarów nie jest bowiem dla producentów opłacalna.

Warto także zwrócić uwagę, że MOQ będzie wyższe w przypadku zamówień OEM oraz ODM. W obu tych przypadkach fabryka produkuje towar pod wymagania klienta, na przykład nanosząc na niego logo firmy lub określony wzór.

Na co wpływa minimalna wartość zamówienia?

Dlaczego sprzedawcy w ogóle ustalają minimalną wartość zamówienia? Wynika to między innymi z czynników logistycznych i ekonomicznych. Dla producentów wytworzenie większej ilości towarów i ich sprzedaż będą znacznie bardziej opłacalne.

Wartość minimalnego zamówienia może wpłynąć przede wszystkim na cenę jednostkową towaru. Im więcej zakupimy produktów, tym mniej za nie zapłacimy, ponieważ produkcja większej ilości jest tańsza. Niektórzy dostawcy podają informację na temat zależności ceny od wielkości zamówienia w informacjach o produkcie. Na zdjęciu poniżej można zobaczyć, jak wraz ze zwiększeniem zamówienia zmienia się kwota za jedno etui do telefonu.

MOQ a cena

MOQ w negocjacjach z dostawcami

Przystępując do importu, jedną z najważniejszych kwestii jest określenie swojego budżetu i przestrzeganie go. Dzięki temu unikniemy sytuacji, w której za bardzo obciążymy się finansowo. Przy sprawdzaniu minimalnej ilości zamówienia dla danego produktu, musimy wziąć pod uwagę właśnie nasze możliwości finansowe. Jeśli MOQ wybranego przez nas produktu je przekracza, najlepiej dać sobie więcej czasu i rozejrzeć się za innymi, bardziej korzystnymi dla nas ofertami.

Co prawda, niektórzy dostawcy będą skłonni negocjować MOQ, ale najlepiej tego unikać. Zdarzają się bowiem sytuacje, w których sprzedawca wyraża zgodę na jego obniżenie, a później okazuje się, że towary są gorszej jakości. W ten sposób nieuczciwi sprzedawcy realizują mniejsze zamówienie, ale jednocześnie oszczędzają na jakości wykorzystanych do produkcji wyrobu materiałów.

Nie warto decydować się na zakup towaru, jeśli MOQ przekracza nasze możliwości finansowe lub początkowe ustalenia. Może się okazać, że zamówienie dużych ilości towaru, mimo korzystniejszej ceny jednostkowej, okaże się dla nas później nieopłacalne. Taka transakcja grozi nam więc nie tylko zbyt dużym obciążeniem finansowym, ale również stratami.

MOQ – podsumowanie

MOQ (Minimum Order Quantity) oznacza minimalną wartość zamówienia, czyli ile sztuk towaru musimy co najmniej zakupić od wybranego producenta. Wpływa przede wszystkim na cenę jednostkową produktu. Im więcej go zakupimy, tym koszt za jedną sztukę będzie mniejszy. Należy jednak pamiętać, aby nie traktować MOQ jako narzędzia do negocjacji. Z jednej strony trzeba wziąć pod uwagę własne możliwości finansowe, jak i opłacalność składania dużego zamówienia. Z drugiej natomiast, jeśli naszym celem jest obniżenie MOQ, musimy liczyć się z tym, że nieuczciwi producenci wyślą nam towar gorszej jakości. W ten sposób chcą oni zapewnić sobie podobny zysk. Pamiętajmy, aby zawsze spytać producenta o MOQ i składać zamówienia zgodnie z ustalonym wcześniej budżetem.

Import z Chin w 2021

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 10