Numer EORI

Jednym z nowych elementów towarzyszących importowi- w tym oczywiście importowi z Chin- jest system EORI. Wspólnotowy System Rejestracji i Identyfikacji Podmiotów Gospodarczych (po angielsku Economic Operators’ Registration and Identification – w skrócie EORI), jest jedną z części składowych tworzonego w Unii Europejskiej programu e-Customs – tj. „bez-papierowego” środowiska dla administracji celnych i handlu w Unii Europejskiej. Osoba importująca z Chin, niezależnie czy jest to początkujący importer, czy duża firma importowa, musi posiadać numer EORI. Towar zgłoszony przez importera bez numeru EORI nie przejdzie odprawy celnej.

Złożenie wniosku o nadanie numeru EORI jest jednym z pierwszych kroków, które powinniśmy wykonać przed rozpoczęciem naszej przygody z importem towarów z Państwa Środka. Jak to zrobić?

Co to jest numer EORI?

Od 1 lipca 2009 r. wszyscy przedsiębiorcy mają obowiązek posługiwania się tym numerem EORI podczas dokonywania jakichkolwiek operacji celnych na obszarze UE.

Każdy numer EORI jest unikatowy oraz przyznaje się go jednorazowo.

Numer EORI dla podmiotów krajowych składa się z liter PL, numeru NIP uzupełnionego pięcioma zerami (lub dla podmiotów posiadających 14-znakowy numer REGON, ostatnie pięć znaków numeru REGON).

Dla podmiotów z krajów trzecich, numer EORI składa się z liter PL oraz sekwencyjnego, unikalnego ciągu 14 cyfr ze znakiem „Z” na końcu.

Na przykład:

PL585141253800000

PL5854125370000Z

W systemie EORI możliwy jest dostęp do katalogu z informacjami na temat podmiotów prowadzących import do krajów UE.

Szkolenie: Import z Chin

Kto musi posiadać numer EORI?

Przewóz towarów dopuszczonych do swobodnego obrotu na terenie UE nie wymaga rejestracji w EORI. Ten numer jest wymagany dla podmiotów gospodarczych, które importują na teren Unii towary spoza jej obszaru, co obejmuje również sprowadzanie dóbr z Chin. Innymi słowy, dotyczy to także wszystkich importujących towary z Chin do Unii Europejskiej.

Dla osób fizycznych importujących z krajów spoza UE nie ma obowiązku posiadania EORI. Podczas zgłoszeń celnych należy wpisać- „NATURAL PERSON” w odpowiedniej rubryce.

Gdzie mogę się zgłosić po numer EORI?

Składanie wniosku o nadanie EORI odbywa się przez Internet.

 1. Najpierw, należy założyć konto na stronie PUESC. Konto może posiadać tylko osoba fizycznie pełnoletnia, bez znaczenia, czy jest polskiej narodowości, czy obcokrajowcem. Tak samo jak numer EORI jest przypisany do jednej osoby, można posiadać tylko jedno (aktywne) konto.
  • Załóż konto, wypełniając aktywne pola e-formularza oraz akceptując regulamin.
  • Po naciśnięciu przycisku Utwórz konto, należy w przeciągu 24 godzin wejść w link aktywacyjny, wysłany na podany adres e-mail.
  • Z podanego linku aktywacyjnego zaloguj się i ustaw hasło awaryjne.
  • Rezultatem procesu jest uzyskanie podstawowego poziomu dostępu do usług Systemu Informacyjnego Skarbowo-Celnego (SISC).
 2. Następnie, należy uzyskać zaawansowany poziom konta. Potrzebny do tego jest ID SISC, tj. unikalny identyfikator nadany przez SISC.
  • Zaloguj się i wypełnij na stronie e-formularz Rejestracja Osoby Fizycznej.
  • Po wypełnieniu aktywnych pól, naciśnij Wygeneruj dokument lub Zapisz formularz jako roboczy, by później do niego wrócić i zmodyfikować.
  • Gotowy e-formularz zapisz na dysku lub wydrukuj wybierając funkcję PDF.
  • Prześlij dokument do SISC po ścieżce Moje dokumenty>do wysyłki>akcje>”wyślij”.
  • W przypadku posiadania Profilu Zaufanego lub certyfikatu kwalifikowanego, przed wysłaniem zautoryzuj dokument. W przeciwnym wypadku, wydrukuj dokument oraz złóż odręczny podpis.
  • Jeśli podane dane są poprawne, uzyskasz ID SISC. Sprawdź komunikat po ścieżce Moje dokumenty>odebrane>Potwierdzenie rejestracji.
Wniosek o rejestrację danych osoby fizycznej w SISC
Wniosek o rejestrację danych osoby fizycznej w SISC

Składanie wniosku o numer EORI – kolejne kroki

 1. Dla tych, którzy nie posiadają podpisu kwalifikowanego lub Profilu Zaufanego, kolejnym krokiem jest wygenerowanie certyfikatu celnego. Zaloguj się na swoje konto i pobierz certyfikat (Moje konto>Obsługa certyfikatu S.C.), postępując zgodnie z instrukcją. Naciśnij Generuj certyfikat celny kierując się wskazówkami na stronie.
 2. Teraz nadchodzi czas na wnioskowanie o nadanie numeru EORI. Po zalogowaniu, wypełnij aktywne pola e-formularza Rejestracja Podmiotu. W formularzu zaznacz opcje obszar działania – cło oraz EORI. Do wniosku należy dołączyć podać poniższe informacje:
  • rodzaj podmiotu oraz obszar działania;
  • formę prawną prowadzenia działalności gospodarczej;
  • kod PKD odpowiedni dla głównej działalności;
  • numery NIP, REGON, KRS, VAT EU;
  • nazwy podmiotu, datę rozpoczęcia prowadzenia działalności, adresy;
  • zaznaczyć oświadczenia.
 3. Ostatnim krokiem jest naciśnięcie Generuj dokument oraz zautoryzowanie go Profilem Zaufanym, podpisem kwalifikowanym lub certyfikatem celnym. Należy go wysłać do SISC po ścieżce Moje dokumenty>do wysyłki>akcje>”wyślij”.
Wniosek o rejestrację danych / powiadomienie podmiotu w SISC
Wniosek o rejestrację danych / powiadomienie podmiotu w SISC (pierwsza strona)

Uwaga! Jeśli podmiot jest już zarejestrowany w SISC, ale nie w zakresie działalności z numerem EORI (czyli go nie posiada), należy złożyć wniosek o EORI w e-formularzu Aktualizacja Podmiotu.

Sprawdzenie nadanego numeru EORI

Jak już wniosek został wysłany, należy czekać na potwierdzenie rejestracji oraz nadanie numeru EORI. Informacje o rejestracji, nadaniu numeru ID SISC oraz EORI jest przesyłane na konto osoby fizycznej wnioskującej o ww. numery.

Jeśli do wniosku nie zostaną dołączone wszystkie dokumenty, należy to wykonać w przeciągu 30 dni. W przeciwnym razie, numer zostanie zdezaktywowany. Można przekazać je elektronicznie wraz z wnioskiem aktualizacyjnym.

Dodatkowo, jeżeli załączone dokumenty są sporządzone w języku obcym, powinny być przetłumaczone na język polski. Bez dokumentów, numer EORI będzie nadany tylko tymczasowo.

Ile to kosztuje? Ile muszę czekać na nadanie numeru EORI?

Uzyskanie numeru jest bezpłatne. Najczęściej jest on przypisywany już tego samego dnia lub w ciągu następnych kilku dni. Z naszego doświadczenia wynika, że czas oczekiwania może wydłużyć się do kilku tygodni.

Nie posiadam numeru EORI. Czy mimo to mogę importować towar?

Zgłoszenie pozbawione EORI nie przejdzie poprawnie walidacji systemowej ( nie spełni wymagań), nie ma żadnej możliwości, żeby to ominąć.

Bez tego numeru nie można przeprowadzić żadnej operacji importowej. Zamówione przez nas towary zostałyby zatrzymane przez Urząd Celny. A każdy dzień zwłoki z dostarczeniem dokumentów wiązałby się z dodatkowymi kosztami. Uzyskanie numeru powinno nastąpić najpóźniej w trakcie przeprowadzania pierwszej operacji celnej.

Podsumowanie:

 • uzyskanie numeru jest bezpłatne
 • zgłoszenie złożymy przez Internet
 • przypisywany jest w przeciągu nawet jednego dnia
 • posiadanie numeru EORI jest konieczne przy imporcie z Chin!
Szkolenie: Import z Chin

Oceń post

4.5 / 5. Ilość głosów: 13