Chiński Nowy Rok 2024

Chiński Nowy Rok to najważniejsze święto w Chinach, które na okres ponad 40 dni zmienia funkcjonowanie chińskiego społeczeństwa. Data święta jest oparta o tradycyjny księżycowy chiński kalendarz, dlatego co roku wypada ona w innym terminie. Jest to bardzo istotne dla importerów z całego świata, gdyż w tym okresie wstępują duże utrudnienia w kontakcie i organizacją produkcji oraz transportu z Państwa Środka. W poniższym artykule przybliżamy Chiński Nowy Rok (2024 r.) oraz podajemy wskazówki jak się przygotować do tego dość trudnego okresu.

Chiński Nowy Rok 2024

Co to jest Chiński Nowy Rok?

Chiński Nowy Rok, zwany również Świętem Wiosny (chūnjié, 春节), to najważniejszy i najbardziej wyczekiwany okres w Chinach. Zgodnie z tradycyjnym kalendarzem księżycowym, w 2024 roku rozpoczęcie okresu świątecznego przypadnie na 10 lutego. Zakończy się on po 15 dniach Świętem Latarni (shàngyuánjié, 上元节).

Tradycje związane ze Świętem Wiosny

Tradycyjnie święto skupiało się na powitaniu nowego roku i oddaniu czci bóstwom oraz przodkom. Obecnie skupia się ono na spotkaniu z najbliższymi. To właśnie w tym okresie wręcza się prezenty oraz bardzo popularne czerwone koperty (hóngbāo, 红包) z pieniędzmi. Święto opiera się na wartościach rodzinnych i ponownym zjednoczeniu, co można przyrównać do zachodnich Świąt Bożego Narodzenia. Jest to okres, kiedy bliscy sobie ludzie spotykają się i świętują jedząc tradycyjne potrawy. W okresie świątecznym zauważymy również drzwi udekorowane znakami oznaczającym błogosławieństwo (fú, 福) oraz wielkie szczęście (xǐ, 囍).

Święto Wiosny a masowa migracja

W celu zobrazowania wielkości i wagi tego wydarzenia, należy zaznaczyć, że w okresie Chińskiego Nowego Roku następuje ogromna migracja ludności. Szacunkowo Chińczycy odbywają wtedy ok. 3 miliardów podróży. Masowa migracja ma związek z gwałtownym wzrostem gospodarczym Chin końca lat 70. XX w., kiedy to po wprowadzeniu reform gospodarczych i otwarcia się Chin na świat w miastach powstało wiele fabryk i wzrosło zapotrzebowanie na pracowników. Z tego powodu, w celu podjęcia zatrudnienia do miast zaczęła migrować ludność z mniej rozwiniętych i zamożnych regionów kraju. Taka sytuacja sprawiła, że do tej pory większość pracowników zakładów produkcyjnych zlokalizowanych na wschodnim wybrzeżu Państwa Środka, to osoby pochodzące z biedniejszych prowincji w wewnętrznej części kraju. Pracownicy często zostawiają swoje małe dzieci z dziadkami jadąc do pracy na wschodzie, a okres Chińskiego Nowego Roku jest jedynym w roku, kiedy mogą zobaczyć swoich najbliższych.

Szkolenie: Import z Chin

Ile rzeczywiście trwa Chiński Nowy Rok i jaki ma to wpływ na import?

Okres Chińskiego Nowego Roku oznacza dla importerów utrudniony i ograniczony kontakt z kontrahentami w Chinach, oraz opóźnienia w realizacji dostaw. Oficjalne święto państwowe trwa tylko 7 dni, niemniej jednak firmy najczęściej zamykają się na dłużej. Fabryki często zamykają się na tydzień przed faktyczną datą Święta Wiosny, aby dać pracownikom możliwość powrotu do domu. Taka podróż powrotna często zajmuje od 3 do 7 dni. Pracownicy, którzy przez cały rok wypracowali wiele nadgodzin bardzo ochoczo wymieniają je na dodatkowe dni urlopu co pozwala im spędzić więcej czasu z rodziną.

W związku z tym oraz masową migracją i brakiem pracowników, niejednokrotnie zdarza się, że fabryki odzyskują swoje pełne moce przerobowe dopiero po 3–4 tygodniach od rozpoczęcia świętowania, co z kolei ma wpływ na interesy prowadzone z chińskimi partnerami. Często wydłuża się nie tylko czas potrzebny na realizacje złożonych już zamówień, ale również czas przyjmowania nowych kontraktów.

Ponadto w związku z chęcią dokończenia i zamknięcia roku z „czystą kartą”, producenci często decydują się na przyspieszenie samej produkcji. W takiej sytuacji można spodziewać się obniżonej jakości albo nawet niespełniania wymogów jakościowych zamówionego przez nas produktu. Pracownicy działający pod presją czasu nie będą przykładać tak dużej wagi do szczegółów i jakości jak wcześniej.

Warto wspomnieć, że po Chińskim Nowym Roku wielu doświadczonych pracowników nie wraca na swoje miejsce pracy. Oznacza to konieczność zatrudnienia nowych, często niedoświadczonych osób, co również odbija się na jakości czy czasie produkcji. Kolejnym bardzo istotnym problemem związanym z produkcją i importem z Chin jest zwyczajny brak surowców. Fabryki zazwyczaj pracują na surowcach od swoich dostawców. Jako że przedsiębiorcy u podstawy łańcucha dostaw także zawieszają działalność, w fabrykach brakuje surowców niezbędnych do wyprodukowania dóbr, co z kolei opóźnia wysyłki.

Święto Wiosny a transport z Chin

Bardzo często pojawiają się też problemy związane z transportem. W związku ze szczególnymi okolicznościami cena transportu znacznie wzrasta. W tym czasie wysyłka produktów zarówno drogą morską, lądową jak i powietrzną jest bardziej kosztowna, gdyż wzrasta wolumen, a spada pojemność i ilość dostępnych środków transportu.

  • Transport morski: towary będą obierane do 2 lutego, a szacowane wznowienie nastąpi 18 lutego.
  • Transport kolejowy i drogowy: ładunki będą wysyłane do 30 stycznia, po tym czasie ewentualnie 8 lub 13 lutego. Sytuacja unormuje się 18-19 lutego.
  • Transport lotniczy: odbiory są planowane do 30 stycznia, chyba że ładunek jest gotowy w mieście pochodzenia, to możliwa jest wysyłka 5-7 lutego. Po tym czasie operacje zostaną wznowione 19 lutego.

Jak przetrwać Chiński Nowy Rok prowadząc biznes z Chinami?

Z uwagi na długi przestój pracy związany ze Świętem Wiosny, warto jest podjąć pewne kroki w celu podtrzymania dobrej współpracy z naszym chińskim kontrahentem. Jednocześnie należy pamiętać o zabezpieczeniu własnych interesów.

Podtrzymanie dobrych stosunków z partnerami, tzw. guanxi (guānxì, 关系), jest w Chinach niezwykle istotne. Wpływa to na relacje między firmami i pozwala budować długą i trwałą współpracę. Dobrym ruchem ze strony importera będzie więc złożenie życzeń chińskiemu partnerowi z okazji Chińskiego Nowego Roku. Po więcej informacji dot. budowy guanxi polecamy zapoznać się z naszym artykułem poświęconym temu tematowi.

Zabezpieczając swoje interesy na okres Chińskiego Nowego Roku warto planować łańcuchy dostaw i zamawiać towary z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Ponadto, trzeba uzbroić się w cierpliwość i przygotować na brak możliwości zamawiania towarów na bieżąco w okresie następującym po Chińskim Nowym Roku. W celu ograniczenia ryzyka związanego z obniżoną jakością produktów dostarczonych jeszcze przed okresem świątecznym, zalecamy wzmożenie przeprowadzania kontroli jakości na miejscu.

Niezwykle istotna jest współpraca z wiarygodnymi i rzetelnymi dostawcami. Zachęcamy do przeprowadzenia weryfikacji firmy, co pozwoli sprawdzić i upewnić się czy kontrahent z którym chcemy podjąć współpracę spełnia nasze wymagania i nie jest oszustem.

Chiński Nowy Rok 2024 – podsumowanie

  • W 2024 roku Chiński Nowy Rok przypadnie na 10 lutego.
  • Okres Chińskiego Nowego Roku oznacza ograniczony i utrudniony kontakt z kontrahentami w Chinach.
  • Pomimo że oficjalne święto państwowe trwa tylko tydzień, należy spodziewać się dłuższej przerwy w kontaktach z dostawcami.
  • Warto z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem planować łańcuch dostaw i zamawiać interesujące nas towary, aby uniknąć pośpiechu przed Chińskim Nowym Rokiem.
  • Koszt transportu morskiego, lądowego i powietrznego w okresie świątecznym jest znacznie wyższy niż normalnie.
  • Należy wybrać sprawdzonego i wiarygodnego dostawcę oraz dbać o wzajemne dobrego relacje – guanxi.
  • Wzmożenie kontroli jakości pozwoli na ograniczenie ryzyka obniżonej jakości produktu związanego z pospieszną produkcją przed okresem Chińskiego Nowego Roku.
Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 6