Święto Latarni 2022

Święto Latarni (元宵节, yuánxiāo jié) jest obchodzone piętnastego dnia Chińskiego Nowego Roku, czyli na sam jego koniec. W 2022 roku będzie ono przypadało na 15 lutego. Festiwal Lampionów spędza się z całą rodziną, biorąc udział w różnego rodzaju przygotowanych na ten dzień atrakcjach. Co się będzie działo na Święto Latarni 2022?

Święto Latarni 2022

Święto Latarni 2022 – geneza powstania

Korzenie święta sięgają ponad 2000 lat wstecz. Uważa się, że tradycja obchodzenia Święta Latarni została wprowadzona przez cesarza Ming z dynastii Han. Piętnastego dnia roku księżycowego, mnisi buddyjscy zapalali latarnie w świątyniach, aby oddać cześć Buddzie. Z racji tego, że cesarz był wyznawcą buddyzmu, polecił, aby zapalić latarnie we wszystkich domach i pałacu cesarskim. Zwyczaj ten stopniowo rozprzestrzeniał się po Chinach, aż w końcu stał się corocznie obchodzoną tradycją przez ogół ludności.

Legendy związane ze Świętem Latarni

Istnieją także legendy związane z powstaniem święta. Jedna z nich opowiada o Nefrytowym Cesarzu, który w gniewie za zabicie jego ulubionego żurawia przez mieszkańców wioski, postanowił ją zniszczyć. Dowiedziawszy się o tym córka Cesarza, postanowiła ostrzec ludzi mieszkających w wiosce. Jeden z mieszkańców wpadł na pomysł, aby na wszystkich domach powiesić latarnie oraz wystrzelić fajerwerki, które będą imitowały pożar w wiosce. W ten sposób Cesarz został oszukany, ponieważ myślał, że wioska rzeczywiście została spalona. Od tamtej chwili mieszkańcy co roku mieli obchodzić rocznicę tego wydarzenia.

Inna legenda mówi o kobiecie zwanej Yuan Xiao, która nie mogła odwiedzić swojej rodziny piętnastego dnia księżycowego miesiąca, więc zagroziła, że zakończy swoje życie skacząc do studni. Pewien uczony o imieniu Dongfang Shuo postanowił więc jej pomóc. Wymyślił, aby powiedzieć cesarzowi Han Wudi, iż Nefrytowy Cesarz nakazał Bogu Ognia spalić całe miasto szesnastego dnia miesiąca księżycowego. Cesarz nie wiedząc co robić, spytał uczonego w jaki sposób można uratować stolicę. Dongfang Shuo poradził mu, aby ulice przyozdobić czerwonymi latarniami, ponieważ Bóg Ognia za nimi wyjątkowo przepada. Powiedział także, żeby wszyscy mieszkańcy pałacu udali się podziwiać latarnie. Tak też się stało, dzięki czemu Yuan Xiao mogła wymknąć się niezauważona przez nikogo i wrócić do rodziny.

Szkolenie: Import z Chin

Jak Chińczycy obchodzą Święto Latarni?

Jako że Chiny to ogromny kraj, w wielu prowincjach tradycje nieco się od siebie różnią, jednakże istnieją też takie, które są wspólne dla całego państwa.

Wieszanie lampionów

Główną aktywnością jest wspomniane wyżej wieszanie lampionów. Można je zobaczyć między innymi na ulicach, domach, w parkach, sklepach, ale też w wielu innych miejscach. Lampiony mają rozmaite kształty oraz są różnej wielkości. Oprócz chińskich znaków, widnieją na nich symbole takie jak np. kwiaty, zwierzęta zodiakalne, ludzie czy budynki. Warto również wspomnieć, że większość lampionów jest w kolorze czerwonym, a to dlatego, że w Chinach jest on najważniejszy – oznacza sukces i szczęście.

Festiwal Lampionów 2022

Gry w czasie Festiwalu Lampionów

Jednym ze znanych i bardzo lubianych przez dzieci zwyczajów jest rozwiązywanie zagadek, które są przyczepione na karteczkach do lampionów. Właściciel, który je wywiesił zazwyczaj daje małą nagrodę, jeżeli komuś się uda udzielić prawidłową odpowiedź.

Specjały na Święto Latarni

Nie może też zabraknąć deseru przygotowanego specjalnie na obchody święta. Tangyuan to przekąska, która składa się ze słodkich kulek ryżowych wypełnionych różnymi nadzieniami. Często jest podawana w miseczce z syropem lub bulionem. Zjedzenie tego deseru ma symboliczny charakter, gdyż oznacza poczucie wspólnoty i pomyślne życzenia dla rodziny.

Występy z okazji Święta Lampionów

Kolejną tradycją jest oglądanie występów artystycznych takich jak taniec lwa czy smoka. Pierwszy z nich wykonują dwie osoby, które są przebrane w kostium lwa. Występ oprócz tańca może także zawierać elementy akrobatyczne.

Taniec smoka z kolei polega na poruszaniu modelu długiego smoka w rytm muzyki oraz ustalonej choreografii. Wierzy się, że oba te tańce mają przynieść szczęście i pomyślność.

Jako że Festiwal Lampionów jest ostatnim etapem obchodów Chińskiego Nowego Roku, jest to ważny dzień, który Chińczycy starają się spędzić w gronie rodzinnym. W dzień biorą udział w atrakcjach związanych ze świętem, a wieczorem oglądają razem fajerwerki. W 2022 roku Święto Lampionów wypada 15 lutego.

Zapoznaj się z kalendarzem chińskich świąt na 2022 rok.

Bezpłatna konsultacja

Oceń post

5 / 5. Ilość głosów: 5