Drony cieszą się ogromną popularnością. Rynek dronów „rekreacyjnych” rośnie bardzo dynamicznie, pojawia się coraz więcej firm produkujących urządzenia tego typu. Większość z nich jest produkowana w Chinach, dlatego wielu przedsiębiorców para się ich importem. Warto pamiętać, że import dronów z Chin wiąże się z obowiązkiem opłacenia cła i spełnianiem wymogów formalnych.
Czym są drony?
Drony to bezzałogowe statki powietrzne, a także pływające lub jeżdżące, sterowane radiem lub smartfonem. Najpopularniejsze są jednak drony latające. Można się na przykład spotkać z typem drona pod nazwą quadrocopter, który jest wyposażony w cztery poziome śmigła. Drony przemysłowe mają zazwyczaj sześć (hexacopter) i więcej wirników. Na rynku są dostępne także drony wyścigowe, osiągające ogromne prędkości.
Drony mają wiele zastosowań. Mogą one służyć do filmowania bądź robienia zdjęć (z gimbalem) czy roznoszenia przesyłek; mają także zastosowanie w rolnictwie, ochronie mienia oraz kryminalistyce.
Drony są używane zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów.
Gdzie produkuje się drony w Chinach?
Największym zagłębiem elektroniki w Chinach jest bezkonkurencyjnie Shenzhen w prowincji Guangdong. To także tam znajduje się najwięcej producentów dronów. Blisko Shenzhen znajdują się Dongguan oraz Kanton z bogatą ofertą dronów. Innymi miejscami wartymi uwagi są Nanchang (prowincja Jiangxi), Wenzhou (Zhejiang), oraz Wuhan (Hubei).
Stawka celna na drony z Chin
Cło to podstawowa opłata przy imporcie towarów. Zależy ona między innymi od wysokości stawki celnej przypisanej do danego produktu. Stawki celne i kody celne można sprawdzić w systemie taryfowym ISZTAR.
Niektóre produkty ze względu na przeznaczenie interpretowane są na różne sposoby. W zależności od klasyfikacji, cło może się różnić. Tak jest właśnie w przypadku dronów:
- Jeśli dron jest klasyfikowany jako zabawka, jego kod celny to 9503 00 75 90, a stawka celna wynosi 4.7%.
- Jeśli są to drony klasyfikowane jako profesjonalne statki powietrzne o kodzie 8802 11 00 10, stawka celna wynosi 0%.
Wielu importerów zachęci bardzo niska stawka celna do importu dronów z Chin.
Targi dronów w Chinach
Targi handlowe to doskonała platforma dla importerów i eksporterów do nawiązywania relacji. Importerzy mogą sami się przekonać o jakości produktu, a nawet go przetestować.
Drony są najczęściej przedstawiane na targach elektroniki w Chinach.
Canton Fair (China Import and Export Fair)
Lokalizacja: Canton Fair Complex, Kanton, Chiny
Oficjalna strona: cantonfair.org.cn
Największe targi w Chinach to popularne Targi Kantońskie. Faza 1 jest poświęcona między innymi elektronice oraz sprzętowi RTV i AGD. Wystawcy prezentują także najróżniejszego rodzaju drony.
Shenzhen International 3C Automation Assembly and Testing Exhibition
Lokalizacja: Shenzhen Convention & Exhibition Center, Shenzhen, Chiny
Oficjalna strona: 3c-ate.com/en
Jedne z targów poświęcone najnowszym rozwiązaniom w sprzęcie elektronicznym. Wśród prezentowanego sprzętu znajdziesz także drony.
Prolight + Sound Guangzhou
Lokalizacja: China Import and Export Fair Complex, Kanton, Chiny
Oficjalna strona: prolight-sound-guangzhou.hk.messefrankfurt.com/guangzhou/en
Targi handlowe poświęcone profesjonalnemu sprzętowi oświetleniowemu oraz nagłośnieniowemu. Zapoznasz się tutaj także z ofertami dronów.
Asia VR & AR Fair
Lokalizacja: Canton Fair Complex, Kanton, Chiny
Oficjalna strona: vrarfair.com
Targi skupiające się na najnowocześniejszych technologiach. Przedstawiane są tu na przykład drony sterowane myślami.
Import dronów z Chin – obowiązki importera
Z pewnością importerzy dronów powinni zapoznać się z przepisami dotyczącego zastosowania bezzałogowych statków powietrznych. Na przykład w Polsce, drony używane w celach innych niż rekreacyjne lub sportowe, nie mogą mieć większej masy startowej niż 25 kg. Szczegółowe przepisy znajdują się w obwieszczeniu o prawie lotniczym (Dz.U. 2019 poz. 1497).
Jako, że drony są urządzeniem elektronicznym, podlegają m.in.:
- dyrektywie RoHS
- dyrektywie kompatybilności elektrycznej EMC
- dyrektywie RED
- na podstawie wspomnianych dyrektyw – oznakowaniu CE
- oznakowaniu WEEE.
Do produktu dołącz dokumentację techniczną oraz instrukcję obsługi. Pełny wykaz wymogów znajdziesz w artykule drony z Chin.
Import dronów z Chin – podsumowanie
Drony to urządzenia o wielu zastosowaniach, z których korzystają zarówno profesjonaliści jak i amatorzy. Stawka celna na drony jest bardzo niska, a wymogi formalne – takie jak przy innym sprzęcie elektronicznym. Zanim jednak złożysz zamówienie, polecamy sprawdzenie dostawcy z Chin.
Planujesz import innych produktów? Sprawdź nasze poradniki o imporcie z Chin!
Import na drobną elektronikę z Chin