Import dronów z Chin – stawki celne

Drony cieszą się ogromną popularnością. Rynek dronów „rekreacyjnych” rośnie bardzo dynamicznie, pojawia się coraz więcej firm produkujących urządzenia tego typu. Większość z nich jest produkowana w Chinach, dlatego wielu przedsiębiorców para się ich importem. Warto pamiętać, że import dronów z Chin wiąże się z obowiązkiem opłacenia cła i spełnianiem wymogów formalnych.

Import dronów z Chin

Czym są drony?

Drony to bezzałogowe statki powietrzne, a także pływające lub jeżdżące, sterowane radiem lub smartfonem. Najpopularniejsze są jednak drony latające. Można się na przykład spotkać z typem drona pod nazwą quadrocopter, który jest wyposażony w cztery poziome śmigła. Drony przemysłowe mają zazwyczaj sześć (hexacopter) i więcej wirników. Na rynku są dostępne także drony wyścigowe, osiągające ogromne prędkości.

Drony mają wiele zastosowań. Mogą one służyć do filmowania bądź robienia zdjęć (z gimbalem) czy roznoszenia przesyłek; mają także zastosowanie w rolnictwie, ochronie mienia oraz kryminalistyce.

Drony są używane zarówno przez profesjonalistów, jak i amatorów.

Szkolenie: Import z Chin

Gdzie produkuje się drony w Chinach?

Największym zagłębiem elektroniki w Chinach jest bezkonkurencyjnie Shenzhen w prowincji Guangdong. To także tam znajduje się najwięcej producentów dronów. Blisko Shenzhen znajdują się Dongguan oraz Kanton z bogatą ofertą dronów. Innymi miejscami wartymi uwagi są Nanchang (prowincja Jiangxi), Wenzhou (Zhejiang), oraz Wuhan (Hubei).

Import dronów z Chin - zagłębia produkcyjne

Stawka celna na drony z Chin

Cło to podstawowa opłata przy imporcie towarów. Zależy ona między innymi od wysokości stawki celnej przypisanej do danego produktu. Stawki celne i kody celne można sprawdzić w systemie taryfowym ISZTAR.

Niektóre produkty ze względu na przeznaczenie interpretowane są na różne sposoby. W zależności od klasyfikacji, cło może się różnić. Tak jest właśnie w przypadku dronów:

  • Jeśli dron jest klasyfikowany jako zabawka, jego kod celny to 9503 00 75 90, a stawka celna wynosi 4.7%.
  • Jeśli są to drony klasyfikowane jako profesjonalne statki powietrzne o kodzie 8802 11 00 10, stawka celna wynosi 0%.

Wielu importerów zachęci bardzo niska stawka celna do importu dronów z Chin.

Import z Chin w 2021

Targi dronów w Chinach

Targi handlowe to doskonała platforma dla importerów i eksporterów do nawiązywania relacji. Importerzy mogą sami się przekonać o jakości produktu, a nawet go przetestować.

Drony są najczęściej przedstawiane na targach elektroniki w Chinach.

Canton Fair (China Import and Export Fair)

Lokalizacja: Canton Fair Complex, Kanton, Chiny

Oficjalna strona: cantonfair.org.cn

Największe targi w Chinach to popularne Targi Kantońskie. Faza 1 jest poświęcona między innymi elektronice oraz sprzętowi RTV i AGD. Wystawcy prezentują także najróżniejszego rodzaju drony.

Shenzhen International 3C Automation Assembly and Testing Exhibition

Lokalizacja: Shenzhen Convention & Exhibition Center, Shenzhen, Chiny

Oficjalna strona: 3c-ate.com/en

Jedne z targów poświęcone najnowszym rozwiązaniom w sprzęcie elektronicznym. Wśród prezentowanego sprzętu znajdziesz także drony.

Prolight + Sound Guangzhou

Lokalizacja: China Import and Export Fair Complex, Kanton, Chiny

Oficjalna strona: prolight-sound-guangzhou.hk.messefrankfurt.com/guangzhou/en

Targi handlowe poświęcone profesjonalnemu sprzętowi oświetleniowemu oraz nagłośnieniowemu. Zapoznasz się tutaj także z ofertami dronów.

Asia VR & AR Fair

Lokalizacja: Canton Fair Complex, Kanton, Chiny

Oficjalna strona: vrarfair.com

Targi skupiające się na najnowocześniejszych technologiach. Przedstawiane są tu na przykład drony sterowane myślami.

Import dronów z Chin – obowiązki importera

Z pewnością importerzy dronów powinni zapoznać się z przepisami dotyczącego zastosowania bezzałogowych statków powietrznych. Na przykład w Polsce, drony używane w celach innych niż rekreacyjne lub sportowe, nie mogą mieć większej masy startowej niż 25 kg. Szczegółowe przepisy znajdują się w obwieszczeniu o prawie lotniczym (Dz.U. 2019 poz. 1497).

Jako, że drony są urządzeniem elektronicznym, podlegają m.in.:

Do produktu dołącz dokumentację techniczną oraz instrukcję obsługi. Pełny wykaz wymogów znajdziesz w artykule drony z Chin.

Import dronów z Chin – podsumowanie

Drony to urządzenia o wielu zastosowaniach, z których korzystają zarówno profesjonaliści jak i amatorzy. Stawka celna na drony jest bardzo niska, a wymogi formalne – takie jak przy innym sprzęcie elektronicznym. Zanim jednak złożysz zamówienie, polecamy sprawdzenie dostawcy z Chin.

Planujesz import innych produktów? Sprawdź nasze poradniki o imporcie z Chin!

Import na zabawki z Chin

Import na elektronikę z Chin

Import na drobną elektronikę z Chin

Szkolenie: Import z Chin


Oceń post

4 / 5. Ilość głosów: 4